Výcvik psa: Postupy pre základné povely

Kedy začať s výcvikom psa? Či už ste si domov priniesli nezbedné šteniatko, alebo dospelého psa z útulku, vždy máte šancu na úspech. Psy, bez ohľadu na vek, sú nadšené z pozitívnej motivácie a patria k učenlivým inteligentným tvorom. Ako naučiť psa základné povely? Aký postup zvoliť, aby ste u svojho štvornohého priateľa dosiahli želanú zmenu správania? Možno sa vám s nasledujúcimi metódami podarí zvládnuť tento dlhodobý proces a pripraviť sa na všetky situácie, ktoré bežný život so psom prináša.

Výcvik psa – základné povely

„Náš pes si stále značkuje nábytok. Ustavične po mne skáče. Pri venčení stále ťahá a na ostatných psov reaguje vznetlivo. Po mojom odchode z domu zavýja…“ Tento zoznam problémov je ešte omnoho dlhší. Pes je radosť, ale zároveň aj veľká zodpovednosť. Nezáleží pritom na veľkosti psa. Vrásky na čele vám môže urobiť statný vlčiak, ale aj malý rozkošný maltezák. Každý psíčkar sa stretne s množstvom väčších či menších ťažkostí, ktoré súvisia s problémovým správaním psa.

Pamätajte však, že chyba nie je v psovi. Nevidí totiž do vašej hlavy a nemôže vedieť, že jeho správanie je nevhodné. Správa sa prirodzene, ako pes. Vo chvíli, ako začnete s výchovou a výcvikom psa, máte veľkú šancu naučiť ho správne vzorce správania a socializovať ho. Vaše vzájomné spolužitie naberie úplne nový rozmer. Psík totiž pre zdravý vývoj výcvik potrebuje. Odmenou za vašu starostlivosť, trpezlivosť a citlivý prístup bude krásny vzťah založený na obojstrannej dôvere.

Výcvik psa – základné povely

Základný princíp výcviku psa

Nie je iba jeden postup, s ktorým sa vám podarí vycvičiť psa. V minulosti sa takýto tréning ponášal na dril podmienený pokarhaním alebo trestom za neuposlúchnutie (napríklad mal pes na krku elektrický obojok). Budovanie nezdravej dominancie voči vzťahu k psovi však nemusí priniesť výsledok, aký by jeho majiteľ očakával. Miesto poslušnosti a oddanosti sa môžu objaviť poruchy správania, vzdor až agresia. Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka. Môže sa ním stať, iba ak si k nemu nájdete láskavú a pozitívnu cestu.

Podľa skúsených psíčkarov a kynológov je tou správnou cestou metóda pozitívneho podmieňovania. Jej základný princíp spočíva v tom, že vhodné správanie psa okamžite odmeníte maškrtou, pochvalou alebo hračkou. Ak psík povel nesplní a neuposlúchne svojho pána, maškrtu nedostane, nie je pochvalený a hračka mu nie je odovzdaná. Nie je trestaný negatívnou reakciou. Je mu iba odopreté to, na čo sa tešil. Pes veľmi rýchlo pochopí, že ak urobí, čo od neho očakávate, dostane sa k svojej odmene. Táto metóda prináša výborné výsledky – je pre psa zábavná, učí ho aktívnej spolupráci, pomáha rýchlo vytvoriť nové trvácne spojenia a vzorce správania.

Výcvik psa – základné povely

Základné zásady pri výchove psa

Pre psíka je chvála a motivácia veľkým hnacím motorom vpred. Určite nám dáte za pravdu, že inak tomu nie je ani u ľudí. Ak sa vyberiete cestou pozitívneho podmieňovania (niekedy označované aj ako pozitívne posilňovanie), držte sa nasledujúcich zásad:

  • Výcvik psa – základné povelyOdmena pre psa musí prísť bezprostredne po úspešnom vykonaní povelu (maškrtu už majte schovanú v ruke, vo vrecku, …)
  • Za nesplnenie povelu alebo neposlušnosť pes odmenu nedostáva.
  • Krátke slovné pokarhanie má zmysel iba v tej chvíli, kedy psa pri nevhodnom správaní prichytíte (ak nájdete mláčku na gauči neskôr, už nepochopí, prečo ho karháte a ste prísny).
  • Nepoľavujte zo svojho úsilia pri prvých nezdaroch. Používajte rovnaké povely, gestá, tón hlasu. Nemali by ste zneistiť psa nejasnými signálmi.
  • S opakovaním povelu pokračujte aj po jeho zvládnutí. Nestačí naučiť základné povely malé šteniatko. Musíte ich utvrdzovať a prehlbovať. V ideálnom prípade sa vám podarí vycvičiť psa tak, aby rozumel aj komplikovanejším, nadväzujúcim povelom.
  • Snažte sa výcvik psa poňať hravou formou. Psík sa bude na výcvik tešiť, ak budete mať dobrú náladu, bude oddýchnutý a výcvik nebude trvať príliš dlho.
  • Nájdite si na výcvik pokojné miesto, kde nebude veľa hlučných a pachových stimulov.
  • Obrňte sa trpezlivosťouNiektoré plemená psov sú viac učenlivejšie, iné potrebujú čas a opakovanie. Psík nevykoná povel, pretože mu nerozumie, je unavený alebo sa nudí a nezaujali ste jeho pozornosť odmenou.

Výcvik psa – základné povely

Pomôcky na výcvik psa

Maškrty, všade samé maškrty! Práve táto motivácia sa zdá byť najúčinnejšou. Ak sa v poveloch darí a vidíte, ako psík napreduje, zaobstarajte si kliker. Táto malá šikovná tréningová pomôcka vydáva charakteristický „klik“ alebo „cvak“ zvuk. Najskôr spájajte kliknutie vždy aj s odovzdaním pamlsku, postupne môžete chutnú odmenu eliminovať a u psíka vytvoríte podmienený reflex, kedy odmenou za správne vykonanie povelu bude už iba kliknutie.

Vyžaduje si pes vašu pozornosť? Nosí vám hračky, aby ste sa s ním hrali? Chce sa k vám pritúliť? Správne tipujete – ďalšou formou odmeny, ktorá psíka motivuje k poslušnosti, je chválenie a hladkanie. Počas výcviku však zaujmite vyrovnanú, sebaistú pozíciu a šetrite dotykmi, hladkaním, či milými osloveniami. Tie si prenechajte po splnení povelu. Avšak pozor! Nevrhnite sa psovi okolo krku, inak si už na zvyšok času jeho pozornosť nezískate. Postačí krátke pohladkanie medzi ušami alebo na krku, ktoré spojíte s prívetivým, no jasným ohodnotením, napríklad „Dobrý Rex“. Bližší kontakt si nechajte na chvíle, kedy sa spolu hráte alebo oddychujete.

Výcvik psa – základné povely

Už od prvých spoločných dní si zadovážte nevyhnutnú výbavu – obojok a vôdzku (jednoduchú, nenavíjaciu vôdzku s dĺžkou 2 m), zopár hračiek na aportovanie, hryzenie a hry, či niekoľko loptičiek.

Jeden pán, rovnaké povely

Ak máte šteniatko, malo by už po krátkom čase vedieť, kto je jeho pán. Často sa stáva, že pes má iba jedného pána, ktorého je ochotný bezvýhradne počúvať. Vzťah medzi pánom a psom býva intenzívnejšíPsík dokáže prečítať reč jeho tela, gestá, vycítiť z tónu hlasu emóciu. Ostatných členov rodiny vtedy považuje za členov svojej svorky, čo môže priniesť nemalé problémy, najmä, ak s ním zostanú bez vašej prítomnosti. Ideálne je docieliť, aby všetkých rešpektoval a počúval na základné povely a gestá. Niekedy sa tiež stáva, že si s jedným členom rodiny vybuduje komplikovaný vzťah (žiarli, vrčí, schováva sa, vzdoruje, odmieta kontakt, pretože ho daná osoba viackrát potrestala, ...).

  • V rámci vašej rodiny sa dohodnite na jednoznačných poveloch. Ak vy budete psa učiť povel „Ku mne“ a deti budú na psa kričať „Poď sem“, zostane zmätený a neposlúchne nikoho.
  • Povely pre psa by mali byť čo najkratšie. Miesto „Teraz tu stoj a ani sa nepohni!“ musíte použiť jasné „Zostaň!“.

Výcvik psa – základné povely

Máme doma šteniatko: Čo je dôležité zabezpečiť?

S tréningom šteniatka môžete nenásilne začať hneď, ako si ho donesiete domov. Zvyčajne má šteniatko 8 – 10 týždňov. Prvé dni vás čaká opakujúci sa kolobeh venčenia (približne každé tri hodiny) a utierania malých nehôd z dlážky. Zároveň psík potrebuje pokojné miesto, ktoré sa stane jeho novým bezpečným útočiskom. Môže ísť o príjemne mäkký pelech, matrac, niektorým psíkom sa páči aj v prepravkách, či klietkach. Ukážte mu, kde má misky na krmivo a vodu, ktoré sú zabezpečené proti prevrhnutiu. Podľa možnosti toto miesto nepresúvajte. Stáva sa, že deti si so sebou zoberú šteňa do postele alebo na gauč, kde ho z ruky kŕmia granulami – odnaučenie môže byť trvať dlhšie, než by ste čakali. Základ máme, hor sa na základné povely!

Tréning k čistotnosti

Čím skôr psíka naučíte čistotnosti, tým lepšie pre všetkých! Prvé spoločné dni môžu byť trochu náročné, no pri pravidelnom venčení psík už čoskoro pochopí, že vôdzka a štrkotajúce kľúče vo dverách prinesú úľavu aj jemu. Za každé úspešné venčenie nezabudnite na odmenu. Akákoľvek nervozita alebo točenie pri vstupných dverách môžu byť jasným signálom, že treba ísť von. Pri malých šteniatkach odhadom platí, že čo mesiac života, to hodina naviac bez mláčky. Trojmesačný neposedník by teda mal vydržať približne 3 hodiny bez nehody. Toto pravidlo má však jasné limity a netreba zabúdať, že ide o živého tvora, ktorý má svoje prirodzené potreby.

Výcvik psa – základné povely

Vymedzenie priestoru

Čo sú najobľúbenejšie aktivity malého šteniatka? Odpoveď už asi poznáte. Jednoznačne vedie hryzenie, ochutnávanie, štekanie, objavovanie nových nepreskúmaných miest a rozširovanie teritória. Aj psovi však treba vymedziť priestor. Nesmie sa za vami rozbehnúť po strmých schodoch do pivnice, kde mu hrozí pád. Ak máte v obývačke drahší nábytok, použite mechanickú zábranu.

Zároveň mu však ponechajte bezpečný priestor na spánok, kŕmenie a neškodnú hru. Ak psíka počas svojej neprítomnosti ponecháte izolovaného v jednej miestnosti, využije svoju vynaliezavosť a pripraví vám nečakané prekvapenie. Jedna rozhryzená papuča či rohožka môžu byť jasným znamením, že psík sa nudil a tento čas ste mohli spoločne využiť na hru a tréning.

Výcvik psa – základné povely

Privolanie psa ako kľúčový povel – Ku mne

Kynológovia odporúčajú, aby ste ako prvé naučili psa pribehnúť k sebe na povel „Ku mne“. Najskôr psíka oslovte menom. Je zrejmé, že spočiatku nebude dobre reagovať ani na meno, musíte preto upútať jeho pozornosť. Podarí sa vám to s pískajúcou alebo šušťavou hračkou. Neskôr po mene pridajte aj zreteľný a nahlas vyslovený povel „Ku mne“. Začínajte na malé vzdialenosti, napríklad 2 metre, a postupne vzájomný rozostup zväčšujte. Keď psík za vami príde, odmeňte ho maškrtou. Dôležité je, aby pribehol na zavolanie aj vtedy, ak je práve zaujatý inou aktivitou. Nezneužívajte tento povel a jeho poslušnosť na to, aby ste ho pokarhali. Nabudúce už nemusí prísť.

Trénovanie chôdze pri nohe – K nohe

Prvé venčenia sú krátke. Vyjdete si sotva pár metrov pred dom. Na šteniatko tu môže striehnuť veľa nástrah – od chladu, vlhkosti, až po parazity. Zároveň ani s jeho výdržou ešte nezvládne dlhšie prechádzky. Štvrtý mesiac je však už ako stvorený na učenie povelu „K nohe“. Tréning najskôr prebieha na vôdzke, po jeho zvládnutí aj bez vôdzky. Pes by mal po dobre zvládnutom výcviku kráčať pravým ramenom pri ľavej nohe pána. Prečo ľavá noha? Ak by ste kráčali po krajnici cesty, psíka budete viesť na vnútornej strane, ďalej od ruchu premávky. Ako na to? Postavte sa pred psíka a privolajte si ho k sebe. Pomocou ruky ho opatrne usaďte vedľa svojej ľavej nohy. Opäť sa pohnite o kúsok dopredu a zopakujte usadenie. Dodržte stále rovnakú stranu, nezabudnite na chválumaškrtuK osloveniu menom pridajte povel „K nohe“.

Výcvik psa – základné povely

Vonku je však veľmi veľa lákadiel a niekedy je len ťažko odhadnúť, kto koho venčí – najmä, ak človeka ťahá do strán veľký dospelý pes. Nedávajte veľkú voľnosť ani šteniatku, hoci je na pohľad roztomilé, keď okolo vás pobehuje šťastné klbko chlpov. Vôdzka by mala zostať voľná. Ak ju pes napne a ťahá, zastavte a nepohnite sa skôr, ako sa pes nevráti k vašej nohe. Až potom môžete pokračovať – smerom a tempom, aké určíte vy.

Povely Sadni, Ľahni, Zostaň

Tieto tri povely na seba prirodzene nadväzujú. Povel „Sadni“ dokážu psy najrýchlejšie pochopiťOslovte psa menom a pridajte povel. Spočiatku nevie, čo od neho chcete, tak ho do základnej polohy usaďte a odmeňte. Po zvládnutí sadnutia prejdite na povel „Ľahni“. Psík je v sede a vy mu potiahnete predné labky tak, aby si ľahol. Keď psík v tejto polohe zotrvá a nepostaví sa na nohy, nasleduje odmena. Oba povely sa dajú využiť aj pri tréningu „Zostaň“. Po tom, ako sa psík usadí, vyslovte povel, ustúpte pár krokov ďalej od psa a udržujte očný kontakt. Pravidelným tréningom sa môžete dopracovať k výchove, pri ktorej psík zostane na mieste aj vo chvíli, keď zájdete ďalej, napríklad za roh. Z miesta sa pohne až na privolanie.

Výcvik psa – základné povely

Príprava psa na návštevu u veterinára

Z času na čas sa návšteve u veterinára nevyhnete. Pre psa ide o špecifické miesto, ktoré sa spája s častokrát neznámymi dotykmi a pachmi. Stačí jedno ošetrenie tŕňa v ubolenej labke a nabudúce pes nevystúpi ani z auta alebo sa bude schovávať pod stoličkou v čakárni. Návšteva u veterinára však nemusí byť stresom navyše. Pri pravidelnej starostlivosti o psa si môžete nacvičiť prehliadku „nanečisto“. Psíkovi kontrolujte labku na labkou, prezrite mu uši, skúste nenásilne otvoriť papuľu, aby ste si mohli prezrieť jeho zuby a ďasná. Pes zvyčajne vydrží u veterinára stáť alebo sedieť. Horšie je to už s pozíciou, kedy si musí ľahnúť na chrbát. Cíti sa v nej najviac zraniteľný. Natrénujte si doma masáž brucha, ktorej sa isto veľmi poteší. Prehmatávajte mu aj citlivé miesta slabín. Známe dotyky sú potom menším strachom.

***

Dobrý výcvik psa sa deje po malých krokoch. Ak sa s psíkom na túto cestu vyberiete, môžete sa tešiť na krásne strávený spoločný čas. Veľa šťastia pri výcviku vášho štvornohého miláčika!

 

Doporučené produkty