Vymeňte starý spotrebič za nový a ušetrite

  • Štvrtok, 2. september 2021

Viete aké výhody vám prinesie výmena starých spotrebičov? A ako sa ich správne zbaviť? O tom ako myslieť šetrne a zároveň ekologicky vám prezradíme v našom článku.

Kuchyňa

Ušetríte peniaze aj prírodu

Účty za energie každoročne rastú, a tak je potrebné myslieť ekonomicky ale aj ekologicky. Zastaranosť niekoľkých kľúčových spotrebičov vo vašej domácnosti doslova plytvajú vašimi peniazmi aj energetickými zdrojmi. Zamerajte sa predovšetkým na tie s trvalým odberom zo siete (chladničkamraznička), alebo spotrebiče, ktoré využívate takmer každý deň (práčkaumývačka riadu). Ak už majú viac ako 5 rokov, len používaním a prirodzeným opotrebovaním sa ich energetická náročnosť mohla o jednu triedu znížiť oproti tej, ktorú nájdete na energetickom štítku.

Spotrebu chladničiek zvyšuje námraza, pri práčkach a umývačkách riadu sú vinníkom usadeniny vodného kameňa. Najnovšie chladničkypráčky, ale aj kávovary sú vybavené precíznymi senzormi a automatickými čistiacimi programami, ktoré udržujú spotrebič v perfektnom stave.

Vysoká spotreba zastaraných spotrebičov nie je len finančný problém, ale aj environmentálny. Viete o tom, že bežná domácnosť vyprodukuje praním v práčke až 52 kg CO2? Hoci oxid uhličitý vo svojej podstate nie je jedovatým plynom, emisie CO2 sú natoľko vysoké, že príroda ich nedokáže odčerpávať v plnej miere. Výsledkom nadmerných hodnôt oxidu uhličitého je alarmujúce globálne otepľovanie planéty, ktoré na seba upozorňuje obrovskými klimatickými zmenami. Ak sa rozhodnete pre recykláciu starej práčky ekologickým spôsobom, môžete ušetriť až 56 kg CO2!

Úspora

S recykláciou vám pomôžu stacionárne červeno-biele kontajnery od organizácie Asekol, ktoré nájdete v mnohých mestách a obciach. Alebo môžete využiť širokú sieť zberných miest v predajniach elektroniky. Hej.sk ponúka zákazníkom zvoz elektroodpadu celoročne vlastnou dopravou.

Všetky údaje o spotrebe vášho spotrebiča sa dočítate na jeho energetickom štítku. Od 19. 3. 2021 dokonca vstúpili do platnosti nové energetické štítky, z ktorých sa okrem energetickej triedy dozviete aj ďalšie dôležité informácie – v závislosti od prístroja z nich vyčítate všetko o spotrebe elektriny, spotrebe vody na každý cyklus, kapacite skladovania, hluku a iné.

Dajte si ale pozor! Zmenil sa aj spôsob označovanie jednotlivých tried. Pôvodné A+, A++ či A+++ sa stali nepraktickými a s vývojom technológií by sa dopracovávali len k ďalším „pluskám“. Nové triedy sa označujú písmenami A – G, pričom tie najúspornejšie spotrebiče sa zaradili do triedy A.

Energetická trieda

Ak mal spotrebič triedu A+++, neznamená to, že aj po novom bude mať triedu A. S novým označením prišli aj nové kritériá na hodnotenie tried, a tak práčka s A+++ môže „spadnúť“ aj do triedy D. Vďaka tomu sa vytvoril priestor pre ďalšie inovácie a výrobcov to môže motivovať vyrábať ešte úspornejšie spotrebiče. Ak sa chcete dozvedieť viac informácií, prečítajte si náš článok o nových energetických štítkoch.

Viac funkcií a vyšší komfort pri používaní

Kú kúpe nového spotrebiča či elektroniky vás môžu presvedčiť aj funkcie, výkon a kvality, ktoré prinášajú novinky. Spomínate si, ako sme pozerali televízne vysielanie na CRT televízore? Všetci dobre vieme, že táto technológia bola už niekoľkokrát prekonaná. Výborný vizuálny zážitok, dokonalosť farieb, kontrastov a zobrazenie, ktoré vás vtiahne priamo do deja hovoria jasne v prospech moderných televízorov v 4K Ultra HD rozlíšení.

Čo hovoríte na smart riešenia a bezkáblový prenos medzi elektronickými zariadeniami? Zásuvka preplnená rozmanitými káblami a redukciami už môže pokojne odísť do minulosti. Bezdrôtové slúchadlásoundbaryklávesnice sú nielen praktické, ale postarajú sa aj o príjemný estetický dojem z vášho pracovného stola, či stola v študentskej izbe. 

Úsporný vysávač

Moderná elektronika sa medzi sebou snaží bezdrôtovo komunikovať v maximálnej možnej miere. Kto by pred pár rokmi tušil, že dnes si už fotky, ktoré ste pred pár minútami odfotili, môžete prezrieť v televízore, či dokonca rovno vytlačiť a to bez jediného kábla a komplikovaných inštalácií! Dokonca už aj robotický vysávačpráčku, či kávovar dokážete ovládať na diaľku – iba na pár ťuknutí po displeji vášho telefónu. 

Spotrebič presne na mieru vašim potrebám aj vkusu

Máte v garáži veľkú pultovú mrazničku, ale väčšinu času mrazí len vzduch! Kúpili ste kávovar, ktorý je hlučný, nešikovný a náročný na nastavovanie! Poznáte to? Čo sa týka spotrebičov, je na mieste mať isté nároky. Ich úlohou je slúžiť vám, a preto by ste mali byť spokojní ako s veľkosťou, tak aj vzhľadom, funkciami a samotným používaním.

Pri pohľade na narastajúce výdavky a tiež aj ekologický aspekt nemá predsa význam platiť za chod mrazničky či chladničky, ktorej kapacitu nedokážete využívať naplno. Niektoré staršie práčky majú zase príliš dlhé programy, vyššiu spotrebu vody, nie sú šetrné k citlivým textíliám a pri odstreďovaní o nich vedia aj susedia z vedľajšieho vchodu. Ak sa k tomu pridá aj zjavné opotrebovanie (hrdza, praskliny, strhnuté gumové tesnenie) alebo vada, ktorá poukazuje na vážnejšiu poruchu (znížený výkon, zápach od motorovej časti, vytekanie vody, nadmerné prehrievanie), v hre aj vaša bezpečnosť a zdravie. Výmena za nový spotrebič je potom už len otázkou času.

elektroodpad

Zmiernite ekologický dopad

Kúpou nového šetrného spotrebiča ešte nemáte vyhraté. Je potrebné vyriešiť, čo s tým starým, a hlavne zodpovedne. Produkcia elektroodpadu je globálny problém a stále rastie. Len na Slovensku skončí na zbernom dvore približne 30 000 ton elektroodpadu ročne. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, táto hmotnosť sa rovná asi 370 000 chladničkám.

Možností, ako čo môžete urobiť so spotrebičom, ktorý už nepotrebujete, je hneď niekoľko. Pokiaľ je práčka alebo chladnička fuknčná a v poriadku, môžete ju darovať niekomu, komu urobí radosť a ešte nejaký čas mu bude slúžiť. Navyše tak znížite aj množstvo elektroodpadu.

Ako sme spomínali vyššie, zo starého poškodeného prístroja môžu unikať škodlivé látky. Práve kvôli tomuto riziku, je potrebné aby ste sa ho zbavili hneď, ako kúpite nový. Ak váš spotrebič dožíva, je najlepším riešením ho bezpečne a zodpovedne recyklovať. Triedením elektroodpadu a použitých batérií šetríme prírodne zdroje a chránime životné prostredie.

Ekológia

Zdroje našej planéty sú obmedzené, aj preto význam recyklácie stále rastie. Už sme si viac-menej zvykli recyklovať plasty a papier (aj keď Slovensko za európskym priemerom stále veľmi zaostáva), ale rovnako dôležitá je aj recyklácia ďalších surovín. Výroba kovov zo surovín získaných recykláciou znižuje produkciu CO2 až o 80 %, šetrí spotrebu vody o 40 % a znižuje znečistenie o 76 % (v porovnaní s výrobou z primárnych surovín). Pri ťažbe primárnych surovín je potrebné vynaložiť až 20 krát viac elektrickej energie ako pri recyklácii. Táto úspora pri získavaní surovín sa nakoniec odrazí aj na cene finálneho výrobku.

O význame recyklácie sme sa presvedčili aj my, v Hej.sk, na vlastnej koži. V rámci kampane „Šrotovné 2020“ sa nám obmenou starých spotrebičov podarilo urobiť významné environmentálne úspory:

Celková spotreba energie: -27 MWh toľko spáli Tesla (model 3) pri nájazde 181 208 km (cca 4 a pol krát okolo Zeme)
Úspora palív – ropa: -2 407 l vytvorenie 92 pneumatík (cca 23 áut bez rezervy)
Úspora vody: -273 400 l predstavuje 3 645 praní priemernou práčkou (asi 10 rokov prania 1x za deň)
Úspora CO2: -100 402 kg také množstvo CO2 absorbuje cca 3 300 dospelých stromov za rok
Úspora primárnych surovín: -7 773 kg

Eko_spotrebiče

V Európe sa ročne vyhodí asi 12,3 milióna elektronických zariadení a batérií, z ktorých by sa mohlo získať až 330 000 ton medi a 31 ton zlata. Recykláciou môžeme získať aj iné dôležité kovy, napríklad kobalt, ktoré sú súčasťou batérií pre smartfóny.

Zásadná otázka: Kam so starým elektrospotrebičom?

Pri pohľade na štítok vášho starého spotrebiča alebo v jeho návode na používanie môžete nájsť ikonu prečiarknutej smetnej nádoby. Takýto spotrebič teda nepatrí do komunálneho odpadu, kontajnera, a už vôbec nie do lesa alebo na skládku odpadu pri potoku. Takéto čierne skládky predstavujú vážnu hrozbu pre životné prostredie, škodlivé látky sa môžu dostať do pôdy, z ktorej rastie naše jedlo, alebo do našej pitnej vody.

V útrobách jednej starej chladničky sa ukrýva 400 gramov freónu. Ide o mimoriadne nebezpečný plyn, ktorý poškodzuje ozónovú vrstvu. Toto množstvo zanechá rovnaké znečistenie, ako auto, ktoré prešlo 17 000 km. Žiaľ, u naj je zvykom chladničky zaviesť na chatu (v tom lepšom prípade), alebo rovno na čiernu skládku. Recykláciou sa pritom z chladničky odoberú škodlivé látky a zvyšné materiály (kov, plast) sa zužitkujú na výrobu nových produktov, napr. aj záhradného nábytku. 

od roku 2005 je recyklačný poplatok priamo súčasťou ceny nového spotrebiča. Prostredníctvom neho sa tak financujú náklady na činnosti súvisiace so spracovaním elektroodpadu. Takže za jeho bezpečné spracovanie zaplatíte už pri kúpe. A ako správne recyklovať?

Recyklácia

Ako sa správne a jednoducho zbaviť starých spotrebičov?

  • V mnohých obciach už máte možnosť zaniesť elektroodpad do červeno-bielych kontajnerov od organizácie Asekol, na to určené. Čo do nich patrí a čo nie sa dozviete z obrázku nižšie.
  • Môžete využiť výmenu “starý za nový”. Pri kúpe nového spotrebiča na Hej.sk vám v prípade záujmu zabezpečíme odvoz starého spotrebiča a jeho následnú ekologickú likvidáciu. Túto službu si môžete zvoliť pri voľbe dopravy. Na značke starého spotrebiča ani na mieste jeho nákupu pritom nezáleží.
  • Starý spotrebič môžete odovzdať v zbernom dvore vo svojej obci / meste alebo sa informovať o mobilnom zbere elektroodpadu, ak obec zberný dvor nemá. Najčastejšie má mobilný zber sezónny charakter, v podobe odstaveného kontajnera pre konkrétne ulice.
  • Ak ste pokazený spotrebič zaniesli do servisu, no oprava bola neúspešná, môžete ho v servise zanechať. Všetky predajne spotrebičov a servisy sú spotrebičov sú povinné realizovať spätný zber starých spotrebičov. 

Kontajnery na elektroodpad

Na čo si dávať pozor? 

  • Starý spotrebič, ktorý už neplánujete využívať, nemusíte skladovať doma. Nahlodáva ho zub času a postupne z neho môžu začať unikať toxické látky
  • Elektrospotrebiče nepatria do bežného komunálneho odpadu ani do prírody
  • Spotrebič nerozoberajte, nepíľte, ani nerozbíjajte.  Ak ste si niektoré časti ponechali (napríklad motor, displej), môže sa stať, že vám spätný odber odmietnu.