Záhradníkov rok – od jari do zimy

Marec a apríl bolo obdobie vysádzania kríkov, stromov, sadenia zeleniny, byliniek a kvetín. Stromy sú prerezané, burina odstránená, ale tým naša práca na záhrade nekončí. Aby záhrada a zeleň mala pre svoj rast kvalitné podmienky, je potrebné pravidelne vykonávať jej údržbu. Tá nezahŕňa len starostlivosť o rastliny, trávnik, záhony, ale aj o bazén, automatické závlahy, záhradný nábytok, stavby a ďalšie

Čo ešte môžete stihnúť v máji

Nestihli ste na záhradke zasiať všetko, čo ste chceli? Teplejšie májové počasie je vhodné pre výsadbu predpestovaných sadeničiek paprík, paradajok, uhoriek nakladačiek alebo šalátoviek, cukiet, baklažánu, ale aj sadzačky cibule, póru alebo kelu. Pre neskorý zber možno opäť zasiať šaláty, mrkvu, petržlen, reďkovky alebo červenú repu. Vytvoriť je možné tiež voňavú bylinkovú záhradku. Vysievať von možno bazalku, mätu, medovku, ale napríklad aj pažítku, kôpor, šalviu, rozmarín alebo oregano.

V druhej polovici mája už môžete umiestniť von okrasné kvetináče. Na preslnené miesta sú vhodné muškáty, begónie alebo petúnie. Ponúka sa možnosť vysadiť aj trvalky alebo letničky, s tými ale počkajte radšej až na polovicu mája. Zvoliť môžete napríklad rozchodník, skalnicu, vres alebo zakrpatené ihličnany a krásou v budúcom roku sa vám odmení napríklad astra, náprstník, karafiáty, sirôtky alebo klinčeky. Zasaďte tiež ruže alebo georgíny.

V máji sa celá záhrada zazelená, rastie, kvitne a záhradkári nevedia, čo skôr. Stále treba zbavovať záhony buriny, dostatočne zavlažovať, hnojiť, chrániť rastlinky pred škodcami a vykonávať mnoho ďalšej práce. Ak vám záhradu zdobia jazierka, nastal správny čas vysadiť do nich lekná či iné okrasné vodné rastliny. V tomto mesiaci bujne rastie trávnik, preto ho pravidelne koste, nastáva tiež vhodná doba pre založenie nového trávnika. Viac informácií o tom, ako sa správne starať o trávnik, nájdete v tomto článku.

Starostlivosť o záhony

Práce na záhonoch sú dôležité pre dostatok pôdnych živín, ktoré sa starajú o správny rast ovocia, zeleniny a kvetín. Je potrebné zvoliť správnu techniku ​​okopávania, kyprenia, rytia i hnojenia a prácu si uľahčiť poriadnym a kvalitným záhradným náradím.

  • Okopávanie záhonov: je potrebné vykonávať opatrne, aby nedochádzalo k poškodeniu koreňov. Motyčka s hrotmi ľahko prekyprí a prevzdušní pôdu, oproti tomu veľký list motyčky napomôže ľahšiemu vniknutiu do pôdy. Na plytké okopávanie využijeme širokú motyku, pre prácu (okopávanie a pletie) v úzkych riadkoch sa hodí motyka dvojitá. Na prácu v kvetinových záhonoch alebo na skalke je skvelou voľbou malá motyčka.
  • Kyprenie pôdy je vhodné najmä po daždi alebo výdatnom zalievaní. Robí sa to preto, aby sa zabránilo vyparovaniu pôdy, navyše pravidelné okopávanie a kyprenie zamedzuje nežiaducemu rastu buriny. Túto prácu je možné vykonávať po celý rok, v lete iba plytko. 
  • Rytie: je tiež veľmi dôležité. Postupne pôdu "ukrajujeme" rýľom a obraciame. Týmto spôsobom sa živiny v pôde dostanú opäť na povrch.
  • Hnojenie dodá pôde živiny a všetky ďalšie potrebné prvky. Prirodzeným spôsobom hnojenia sú organické hnojivá alebo domáci kompost.

 

Kvetinový záhon

Kvetinové záhony je možné osádzať tak, aby boli zaujímavé po celý rok. Jarné cibuľoviny vystriedajú letničky alebo dvojročné rastliny, potom záhon ozdobia jesenné kvety a trvalky, v zime príde na rad vres. Pre každú jednotlivú rastlinu je samozrejme potrebné výsadbu správne načasovať, pretože každý druh má pre výsev svoje podmienky a potreby. Hneď ako sú rastlinky v pôde, je dôležité dobre zalievať a odstraňovať burinu, neskôr už zálievka nie je tak nutná a je možné zalievať len v období dlhšieho sucha.

V lete toho kvitne najviac. Letničky, ktoré vydržia jedno obdobie, určite tiež využijete pre rez do vázy. Oproti domu dvojročniciam v prvom roku narastajú listy a v druhom roku kvitnú a potom odumierajú. Niektoré typy majú radi slnko, iné vlhko alebo tieň a tomu treba prispôsobiť záhony. Letničky a dvojročné rastliny majú rýchly životný cyklus a vyžadujú väčšiu starostlivosť. Okrem pravidelnej zálievky počas sucha, prípadne hnojenie.

Ďalšou skupinou sú trvalky, ktoré žijú viac rokov a každoročne rastú aj kvitnú. Aj keď nadzemná časť už odumrela, podzemná prezimuje, niektoré sú dokonca stále zelené. Ľahko sa pestujú, počas roka nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť, sú pestrofarebné, krásne voňajú a vhodné sú určite do každej záhrady. K veľmi obľúbeným patria napr. pivonky, sasanky, echinacea purpurová alebo klinčeky-karafiáty. Keď už prírodu zafarbí jeseň, vyniknú na záhrade jesenné kvety. Patria medzi ne astry, georgíny, jesenné ruže alebo chryzantémy. V zime kvitnú vresovce a bledule.

Zavlažovanie

Cez suché a horúce letné dni sa nezaobídete bez poriadneho a kvalitného zavlažovania. Záhrada i trávnik sú vystavené intenzívnym lúčom slnka. Ak sa chcete zaobísť bez náročného a zdĺhavého zalievania krhlou, môžete zvoliť iný spôsob zavlažovania, s ktorým bude polievanie trávnika aj záhrady pohodlné a rýchle. O pravidelné zavlažovanie sa postarajú zavlažovacie systémy s automatickým časovačom, ktoré sa spustí v nastavený deň i čas, ktorý si sami vyberiete. Tento spôsob má mnoho výhod, patrí k nim najmä úspora času, úspora vody a jej pravidelné dávkovanie.

Pre zavlažovanie väčších záhrad oceníte hadicový navijak. Hadice disponujú rôznymi nadstavcami a tryskami, ktoré sa líšia prietokom vody i silou postreku. Ak používate vodu zo studne, určite sa vám bude hodiť ponorné čerpadlo a dostatočne dlhá hadica. Zavlažovanie načasujte na skoré ráno alebo neskorší večer, keď slnko už toľko nepáli. Zalievajte výdatne a menej často, aby sa voda dostala hlboko do pôdy. Pri častej, ale kratšej zálievke totiž voda zostane len na povrchu, kde sa čoskoro odparí. V suchých dňoch zalievajte tiež stromy, aby ste mali šťavnaté plody.

Kompost

Ak chcete zvýšiť úrodnosť pôdy, dodať jej živiny a zlepšiť podmienky rastu vašich rastlín, založte si vlastný kompost. Počiatočná investícia sa vám odmení v podobe kvalitnej zeleniny, veľkého a šťavnatého ovocia  a krásnych kvetín, stačí dodržiavať základné zásady a kompost bude správne fungovať a nezapáchať. Kompostu vyhovuje polotieň, napr. pod stromom či niekde v ústraní záhrady a v dosahu vody (proces kompostovania totiž prebieha iba za vlhka, preto je občas nutné kompost zaliať). Je to lepšie, než aby vás prípadne obťažoval nepríjemný zápach alebo jeho nepekný vzhľad. Kompostovacie ohradníky môžete kúpiť alebo sami vyrobiť z drevených dosiek, v tomto prípade ale myslite na nutnosť zabezpečenie otvorov medzi doskami pre dostatočný prístup vzduchu.

Rozlišujeme dva druhy odpadu: zelený, ktorý je bohatý na dusík (patrí do neho pokosená tráva, zvädnuté kvety, zvyšky ovocia a zeleniny a biologický odpad z kuchyne) a hnedý, ktorý je bohatý na uhlík (vhodný napr. na konáre). Vlastným kompostom získate kvalitné a lacné hnojivo pre záhradu a bez zbytočných chemických prísad. Navyše znížite množstvo odpadu, ktoré by inak bolo uložené na skládke, čím šetríte životné prostredie.

 

Pareniska a skleník

Plánujete zaobstarať skleník? Okrem pestovania zeleniny poslúži tiež presadenie bylín alebo kvetín. Využívanie skleníkov umožní predĺžiť vegetačnú sezónu a začať s pestovaním už skoro na jar alebo na konci jesene. Najčastejšími plodinami pestovanými v skleníku sú paradajky, reďkovky, šaláty, papriky, kaleráb alebo šalátové uhorky. Obstaranie skleníka riadne rozmyslite, vašu pozornosť bude vyžadovať celý rok.

Lacnejším a jednoduchším variantom je parenisko, ktoré slúži na predpestovanie skorej zeleniny, tak aj pre plnohodnotné miesto určené pre jej pestovanie. Tento skvelý pomocník dokáže na malých záhradách nahradiť skleník. V parenisku sa najčastejšie pestujú šaláty, papriky, melóny, bylinky a využíva sa tiež pre predpestovanie úžitkových a okrasných rastlín. Nie je vhodné pre zeleninu, ktorá rastie do výšky.

Trávnik

Dosiahnuť kvalitného a krásneho trávnika nie je jednoduchá úloha. Dôležité a účinné je jeho pravidelné kosenie, ktoré tiež preventívne pôsobí pred rozmnožovaním buriny. Trávu kosíme skôr za chladnejšieho počasia, v období horúčav je lepšie trávu ponechávať dlhšiu. Púpavy, sedmokrásky, bodliaky a iné rastliny priebežne odstraňujte aj s koreňom. Využiť k tomu môžete špeciálne nástroje v podobe vytrhávačov buriny, ktoré prácu uľahčia. Trávnik vyžaduje okrem pravidelného kosenia tiež hnojenie a dostatočné zavlažovanie.

Doporučené produkty