Vybavte sa na festival

  • Nedeľa, 29. apríl 2018

Už sa to blíži! Víkendy plné akcii, kempovanie a nadupaných hudobných festivalov sú tu! Pokiaľ ste si práve uvedomili, že vám vlani uletel stan, zatratili ste spacák, alebo márne premýšľate nad tým, čo vám v batohu  ešte chýba – čítajte ďalej! Máme pre vás pár tipov, ktoré sa budú hodiť!

Zaspávajte v pohodlnom stane

Pri kempovaní počas letných festivalov sú ideálne ultraľahké stany. Môžete ich zbaliť do minimálnych rozmerov a v batohu zostane dostatok priestoru aj pre ďalšie veci.  Pred kúpou popremýšľajte, koľko vás v stanu bude spať – jedna osoba potrebuje cca 55-60 cm na šírku a stan by mal byť zhruba o 25 cm dlhší, než meria najvyšší z jeho obyvateľov.

Skontrolujte si aj hodnotu vodného stĺpca. V lete sa totiž čas od času priženie búrka, preto by si váš stan mal poradiť i s drsnejšími podmienkami. Optimálna hodnota vodného stĺpa je 5000-6000 mm. Úplné minimum je 2000 mm. Viac informácii nájdete v tomto článku.

 

Ako si kto ustelie, tak bude spať!

Behom festivalového bujarenia je potrebné sa aspoň trochu vyspať. Hudobné festy sa preto neobídu bez spacáka a karimatky. Vzhľadom k tomu, že väčšina akcií sa koná v teplých mesiacoch, vystačíte si s letnými spacákmi. Výborné sú tiež tzv. dekové spacáky, ktoré sa dajú rozopnúť a cez deň z nich spraviť klasickú kempingovú deku. Tú oceníte pri leňošení na lúke alebo až vás z poskakovania pod pódiom rozbolí nohy.

Karimatku voľte penovú alebo samonafukovaciu. Tá druhá vám poskytne skutočné pohodlie a výborne izoluje teplo, keby sa nad ránom náhodou ochladilo. Jedinou nevýhodou „samonafukovaček“ je ich náchylnosť k prepichnutiu. Penová karimatka je o niečo lacnejšia, odolnejšia a ľahšia. Viac informácii nájdete v tomto článku.

 

Vezmite si dostatočne priestorný batoh

Všetko nachystané? Poďme baliť! Na víkendovú festivalovú zábavu sa najviac hodia turistické batohy. Tie sa väčšinou vyrábajú vo veľkostiach do 70 litrov. Ak teda pri sebe nepotrebujete polovicu šatníka, budú vám stačiť. V opačnom prípade siahnete po batohoch expedičných.

Oba typy bývajú vybavené niekoľkými vstupmi, skrz ktoré sa ľahko dostanete k veciam uloženým na dne batohu – napr. pláštenke. A rozhodne vsaďte na batoh s bedrovými pásmi, ktoré na seba prenesú až 50 % záťaže, čo vám pri dlhšom nosení padne vhod. Viac informácii nájdete v tomto článku.

 

Drobnosti, ktoré neradno zabudnúť!

Festivaly sa zvyčajne preťahujú do neskorých nočných hodín. Aby ste pohodlne našli cestu do stanu, pribaľte si baterku či čelovku. A až sa budete chcieť zabaliť do spacáka a zaspať, prídu vám v nikdy neutíchajúcom kempe vhod možno aj špunty do uší. Pre strýčka náhodu by sa v batohu malo nájsť miesto aj pre lekárničku s liekmi, ktoré bežne užívate, obväzom, náplasťami či dezinfekciou. Veľmi praktické sú tiež vlhčené utierky a tzv. švajčiarsky nožík. Ak sa obávate, že váš mobil celovíkendovú akciu nevydrží, odporúčame vziať si powerbank.

Ten sa môže hodiť tiež v prípade, že pribalíte aj prenosný reproduktor, vďaka ktorému si počas dopoludňajšieho leňošenia môžete pripomenúť včerajšie hity vašej obľúbenej skupiny, alebo sa naladiť na blížiaci sa poobedňajší program. A čo viac – skráti kráti vám cestu z festivalu domov, keď si s priateľmi jednoducho znova pripomeniete songy, ktoré vám utkveli v pamäti... A ešte na jednu vec pamätajte – pokiaľ šoférujete, vezmite si sa sebou alkoholtester. Tu totiž známe príslovie: „Dvakrát meraj a raz rež“, platí viac než dvojnásobne.

 

Čo by sa vám mohlo na feste hodiť?