Varenie na indukcii - výhody, ktoré vás presvedčia

Chcete variť rýchlo, bezpečne a s ľahkosťou? Vsaďte na indukciu! Varenie na indukčnej doske je jednoduché na ovládanie aj čistenie. Túto technológiu, ktorú využívajú aj profesionáli, môžete mať teraz vo vašej kuchyni. V našom článku vám predstavíme výhody, ktoré vám indukčné varenie prinesie.

Varenie na indukcii

Ako indukcia vlastne funguje?

Zatiaľ čo plynovásklokeramická varná doska zohrievajú varnú plochu (a teda hrnce sa zohrievajú sekundárne), indukčná varná doska to robí presne naopak. Indukčné cievky prostredníctvom elektromagnetického vlnenia odovzdávajú energiu priamo do varnej nádoby, a šetria tak energiu.

Na takýto prenos tepla potrebujete hrnce z feromagnetického materiálu (ale nebojte, možno ich máte doma ani o tom neviete – viac si o varných nádobách vhodných na indukciu povieme nižšie).

Vďaka tomu, že indukčná varná doska vytvára teplo priamo v hrncoch, neuvoľňuje sa teplo zbytočne do prostredia. Môžeme s určitosťou povedať, že varenie na indukcii je rýchle, efektívnebez tepelných strát.

Varenie na indukcii

Sú moje hrnce vhodné na indukciu?

Aby ste mohli variť na indukcii, potrebujete špeciálny riad, ktorý je kompatibilný s indukčnými varnými doskami. Ide hrnce vyrobené z feromagnetického materiálu.

Dnešné moderné varné nádoby sú zvyčajne vhodné na všetky typy varných dosiekplynové, sklokeramické aj indukčné. Takže s novými hrncami určite nešliapnete vedľa.

Ale aj hrnce, ktoré máte doma môžu byť feromagnetické. Zistíte to tak, že na ich dno sa dá prichytiť magnet. Ak si predsa len chcete urobiť radosť a obmeniť svoju kuchynskú výbavu, hľadajte riady označené cievkou.  

Hrnce na indukciu

Zapojenie na 230 V alebo 400 V?

Pri samotnom zapájaní indukčnej varnej dosky sa vždy riaďte manuálom, alebo sa obráťte na odborníka. Čo sa výkonu týka, tento elektrický spotrebič na svoj plný výkon potrebuje trojfázový istič (teda zapojenie na 400 V). Našťastie, už takmer 80 % indukčných varných dosiek, ktoré dnes nájdete na trhu, majú možnosť nastavenia výkonu. To znamená, že výkon indukčnej dosky môžete prispôsobiť vášmu domácemu ističu a zapojiť ju aj na 230 V.

Majte na pamäti, že ak znížite výkon indukčnej varnej dosky, nemôžete zapnúť všetky zóny naraz na maximálny výkon (ale pri bežnom varení to pravdepodobne nebudete potrebovať). Ak by sa vám to predsa len podarilo, inteligentná elektronika výkon spoľahlivo vyrovná, aby nevyhodilo istič. Používatelia zo skúseností hovoria, že ani zapojenie na 230 V ich v skutočnosti nijak neobmedzovalo.

Zapojenie indukčnej varnej dosky

Porovnanie varných dosiek, ktoré vás presvedčí

  • Varenie na plyne sa dnes už považuje za tradičné a je obľúbené po niekoľko generácií. Faktom ale zostáva, že z tejto trojice je na tom najhoršie z hľadiska energetickej efektívnosti. Značná časť tepla sa šíri do prostredia a varné zóny na plynovej varnej doske zostávajú horúce ešte dlho po varení. Medzi nevýhody varenia na plyne rozhodne patrí aj náročnejšie čistenie. Navyše, v dnešnej dobe plyn v mnohých ohľadoch nahrádza elektrina a tak nové domy ani nemusia mať pripojenie na rozvod plynu.
  • Sklokeramická varná doska ponúka oveľa hospodárnejšie narábanie s energiou než plynová doska. Funguje na princípe 4 elektrických špirál pod hladkou doskou, ktoré sa zahrievajú a sekundárne prenášajú teplo na hrnce. Ich výhodami sú primeraná cena, jednoduchá údržba, moderný a elegantný dizajn. Na druhú stranu, aj sklokeramická varná doska je po vypnutí niekoľko minút stále horúca, ľahko sa na nej objavia pripáleniny (hlavne ak vám niečo vykypí počas varenia) a musíte si dávať veľký pozor pri čistení, aby ste ju nepoškriabali.
  • Indukčné varné dosky dostávajú zlatú medailu za rýchlosť! Hravo prekonajú plyn, sklokeramiku či dokonca rýchlovarnú kanvicu. Indukčná doska sama o sebe sa nezohrieva a tak nehrozí vznik pripálenín a tiež sa jej môžete bezpečne dotknúť už krátko po dovarení. Ich najväčšími výhodami sú prepojenie varných zón podľa veľkosti hrnca, minimálne tepelné straty, okamžitá reakcia na zmenu teploty a vysoká úroveň bezpečnosti.
Varenie na indukcii

Aké výhody majú indukčné varné dosky

✔️ Jedlo pripravíte rýchlo

Ak zvyknete odbehnúť na chvíľu od sporáka počas zohrievania vody, pri indukčnej varnej doske radšej zostaňte. Keďže doska priamo zohrieva len hrnce, nemusíte čakať na zdĺhavé nahrievanie. Voda v hrnci zovrie v priebehu okamžiku.

✔️ Extrémne jednoduché čistenie

Indukčná varná doska je hladká, odolná a ako sme už spomínali vyššie – nezahrieva sa. Nevznikajú na nej pripáleniny a všetko čo na indukčnej doske počas varenia skončí, ľahko zotriete handričkou. Na záver ju zľahka preleštíte a doska je ako nová. 

Čistenie varnej dosky

✔️ Pri varení šetríte energiu

Prenos tepla z dosky priamo do hrncov je skutočne efektívny a z indukčného varenia tak robí majstra v energetickej úspornosti. Na indukčnej varnej doske zohrievate iba priemer dna hrnca a žiadnu okolitú plochu.

✔️ Zohrieva len takú plochu, akú pokryje hrniec

Výsadou indukčných varných dosiek je to, že dokážu rozpoznať priemer varnej nádoby, ktorú na dosku položíte. Okrem toho, dokážu jednotlivé varné zóny medzi sebou spojiť, takže môžete pokojne variť aj v nádobách neštandardných rozmerov (napríklad v pekáči). A to dokonca všetky štyri zóny naraz.

Varenie na indukcii

✔️ Dosiahnete perfektné výsledky

Hlavnou výhodou indukcie oproti iným typom varných dosiek je nastavovanie a regulácia teploty podľa pokrmu, ktorý práve pripravujete. Či už potrebujete rýchlo nechať zovrieť vodu na špagety alebo udržiavať čokoládu v roztopenom stave bez obáv, že prihorí. Všetko zvládnete vďaka pár dotykom, varenie nebolo nikdy jednoduchšie.

✔️ Veľmi bezpečné varenie

S tým, že sa indukčná doska nezahrieva úzko súvisí aj ďalšia významná výhoda – vo chvíli, keď odložíte hrniec, môžete sa dosky bez obáv dotknúť a nehrozí vám žiadne popálenie. Tiež plocha, na ktorej hrniec ani nebol, zostáva úplne chladná.

Indukčné varné dosky bezpečné

✔️ Dizajn je nadčasový a minimalistický

Jednoduchý, prehľadný dotykový panel elegantne splýva s minimalistickou varnou doskou. Uhladený vzhľad indukčných dosiek nenarúšajú žiadne mriežky, konzoly alebo vystupujúce ovládacie prvky.

✔️ Novinky majú aj zabudované odsávanie

Zaujímavou novinkou vo svete indukčného varenia je prepojenie varnej dosky s odsávačom pár. Ten automaticky zvýši svoj výkon podľa toho, aký pokrm práve pripravujete. Túto funkciu nájdete medzi indukčnými varnými doskami Electrolux. Pokiaľ máte zálusk na ozajstný luxus, môžete sa pozrieť aj po indukčných varných doskách so zabudovaným odsávaním priamo vo varnej ploche.

Zabudované odsávanie pár

Vstavaná varná doska, alebo indukčný sporák?

Práve vďaka vstavaným spotrebičom sú moderné kuchyne nesmierne elegantné. Preto výrobcovia ponúkajú indukčné varné dosky aj ako vstavané spotrebiče, ktoré môžete dokonalo zladiť s vašou kuchyňou. Ak však neplánujete kuchyňu práve rekonštruovať, ani nestaviate nový dom, je pre vás perfektným riešením indukčný sporák.

Ide o samostatne stojaci spotrebič, ktorý dokáže plnohodnotne nahradiť ten, čo máte doma. Cenovo sa už indukčné sporáky pomaly približujú ku sklokeramickým sporákom a nájdete ich v rôznych šírkach či farbách. Ich súčasťou je rúra na pečenie (štandardný objem rúry je 70 l) a, samozrejme, indukčná varná doska. A nič vám nebráni variť na indukcii a zároveň ozdobiť svoju kuchyňu novým moderným spotrebičom

Chutné varenie