V čistote je sila - zbavte domov alergénov

Čistý domov bez alergénov - sen väčšiny z nás! Jeho splnenie je pritom oveľa jednoduchšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Stačí staviť na vhodných upratovacích pomocníkov, ktorí vyženú škodliviny z kobercov, šiat aj ovzdušia, dodržať niekoľko základných odporúčaní, a váš domov sa premení na dokonalé miesto pre život.

 

Dostaňte z kobercov maximum

Základom čistej domácnosti bez alergénov je vysávač. Práve v kobercoch sídli najviac roztočov a prachu - úhlavných nepriateľov všetkých alergikov. Pravidelné vysávanie je teda absolútne nevyhnutné. Avšak pozor, nie je vysávač ako vysávač. Nevhodný prístroj, s nedostatočnou filtráciou, by mohol narobiť viac škody ako úžitku. Rozvíril by prach v byte, čo je to posledné, po čom by alergik túžil.

Kvalitný vysávač pre alergikov by mal mať v prvom rade vysoký sací výkon a výbornú schopnosť zachytiť nečistoty vnútri vysávača. Prístroj preto musí mať kvalitnú konštrukciu, vysoko účinný HEPA filter, a prípadne aj spoľahlivé prachové vrecko. Pri kúpe je preto dôležité skontrolovať energetický štítok vysávača, z ktorého jednoznačne vyčítate, aká vysoká je jeho účinnosť v boji s prachom. Ďalšou praktickou pomôckou je označenie vysávača priamo v popise produktu - kúpou prístroja označeného nápisom "pre alergikov" rozhodne neurobíte chybu.

Upracte podlahy silou pary

Ako vyhnať alergény z kobercov už vieme, ale čo robiť s podlahami? Iste, môžeme ich vydrhnúť niektorým z chemických prípravkov, tie ale nie sú vhodné ani pre alergikov, ani pre ľudí s kožnými problémami. K slovu sa tak dostávajú parné čističe a mopy. Ich najväčšia výhoda spočíva práve v tom, že vaše podlahy vyčistí bez použitia akejkoľvek chémie.

Upratovanie pomocou parných čističov je tiež veľmi efektívne. Horúca para bez problémov prenikne do všetkých škár a zákutí, a vkĺzne aj pod koberce či matrace. Problémy jej nerobia ani zaschnuté nečistoty. V kombinácii s vysokým tlakom spoľahlivo zlikviduje všetky baktérie a ďalšie nevítané mikroorganizmy. Zabraňuje tiež víreniu prachu. Zaobchádzanie s parnými čističmi je navyše maximálne bezpečné. Pracujú síce s teplotou pary nad 100°C, tá sa ale veľmi rýchlo ochladzuje a spúšťa sa až vo chvíli, keď ju aktivujete stlačením tlačidla. A ešte jednu nezanedbateľnú výhodu prináša použitie parného čističa - práca s ním je veľmi rýchla, pri upratovaní tak ušetríte veľa času.

Dýchajte zdravý vzduch bez škodlivín

Čistý vzduch je pre náš organizmus samozrejme dôležitý. Škodliviny na nás číhajú v mestskom ovzduší, a aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, nevyhneme sa im ani v priestoroch domova. Naopak, medzi múrmi bytu dýchame mnohokrát horší vzduch ako vonku. Riešením sú čističky vzduchu. Tie zachytia takmer 100% poletujúcich častíc. Domov spoľahlivo zbavia prachu, peľov, ľahkých plesňových spór alebo zvieracích alergénov.

Ak vyberáte čističku pre domácnosť s alergikom, rozhodne dbajte na to, aby mala niekoľkostupňovú filtráciu. Jej prostredníctvom dokážete zachytiť aj tie najjemnejšie častice, takže vzduch vo vašom byte bude naozaj čistý. Aby ste nemuseli strážiť, kedy je na čase čističku spustiť, niektoré modely sú vybavené senzormi, ktoré sa postarajú o spustenie čističky vo chvíli, keď zaznamenajú znečistenie v miestnosti. Dôležitý je tiež vzduchový výkon čističky vzduchu, ktorý by mal byť aspoň 2x (u alergikov 3x) väčší ako objem miestnosti.

Šaty ako zo škatuľky

Alergény, či už v podobe roztočov alebo zvyškov pracieho prášku, sa samozrejme nevyhýbajú ani oblečeniu. Recept na ich odstránenie je našťastie jednoduchý. Stačí staviť na niektorú z práčok vybavených špeciálnym programom pre alergikov. Tieto programy pracujú zvyčajne tak, že v prvej fáze perú pri teplote nad 60°C, ktorá zaručí zničenie roztočov. Následne prebieha hneď niekoľko fáz plákania, pri ktorých je bielizeň postupne zbavená akýchkoľvek mikroorganizmov, aj zvyškov pracieho prášku.

Sušička bude váš najobľúbenejší spotrebič

Rovnako aj u sušičiek bielizne je dobré staviť na modely vybavené anti-alergénnym programom. Tie dokážu bielizeň nielen dokonale vysušiť, ale aj z neho odstrániť zachytené psie chlpy alebo jemné kúsky vlákna, ktoré sa uvoľnili počas prania. Po vytiahnutí zo sušičky je tak bielizeň takmer sterilná. A navyše, k čomu by vám bola dôkladne vypraná bielizeň, na ktorú by sa počas sušenia na čerstvom vzduchu znovu ochotne nachytali pele a ďalšie alergény? So sušičkou tento problém riešiť nemusíte.

Použitie sušičky tiež výrazne zníži prašnosť vašej domácnosti, prístroj do filtrov pochytá všetok prach z bielizne. A je tu ešte jedna nezanedbateľná výhoda, ktorú ocenia všetky gazdinky - bielizeň vytiahnutú zo sušičky nemusíte žehliť! Jednoducho vyberiete bielizeň, zložíte do skrine a máte hotovo.

 

Tipy pre byty alergikov:

  • V byte udržujte teplotu medzi 19 a 21°C, spálňu nevykurujte nad 18°C.
  • Vlhkosť v byte sa snažte udržiavať pod 50%. V prípade potreby použite odvlhčovače.
  • Všetky miestnosti v byte vetrajte každý deň aspoň 30 minút.
  • Majte doma skôr uzavreté kusy nábytku, na policiach sa usadzuje prach.
  • Používajte hypoalergénne vankúše, periny a matrace s ochrannou proti roztočom.
  • Nebojte sa používať koberce. Tie držia prach vo svojich vláknach, a ten sa pri chôdzi nevíri do vzduchu ako na podlahe.
  • Aspoň raz za 3 mesiace umyte okná, okenné rámy utierajte od prachu 1x týždenne.
  • Obliečky perte 1x týždenne na viac ako 60°C, táto teplota zlikviduje roztoče. Ideálne použiť prací program pre alergikov.
  • Sušením bielizne v sušičke nielen zlikvidujete škodlivé mikroorganizmy, ale aj zbavíte byt sušiakov, a tým aj vlhkosti.

Najlepšie produkty pre domácnosť bez alergénov:

Doporučené produkty