Trávnik ako ušľachtilé kadere vašej záhrady

Mať bohatý, nadýchaný a elegantný trávnik nie je samo sebou. Vyžaduje to pravidelnú a systematickú starostlivosť, ideálne po celý rok. Poradíme vám, ako sa o neho v priebehu celého roka starať, aby ste ho udržali v tej najlepšej možnej forme a odporučíme vám aj záhradné náradie a ostatné produkty, ktoré sa vám pri starostlivosti o trávnik a pôdu môžu hodiť. A nezabudli sme ani na prehľadný kalendár toho, kedy je potrebné trávnik zasiať, vyrovnať či zavápnit.

Prichádza jar. Kľúčový okamih vašej zelene

To, čo na jar zabudnete, neskôr budete horko ťažko doháňať. Akonáhle zlezú posledné zvyšky snehu, nastal čas na otvorenie kôlne a oprášenie záhradného náčinia. Z trávnika bude treba odstrániť mach a zbaviť odumretej trávy, prevzdušniť, zavlažiť a pohnojiť. Na jar vám môže na záhrade ohromne pomôcť vertikutátor. Vybavený je niekoľkými nožmi pripomínajúci hrable, ktorých úlohou je pretrhávať stvrdnutú plsť na povrchu pôdy a prenikať až ku korienkom trávy. Výsledok? Prístup k čerstvému vzduchu a vode, teda základným živinám. Tejto činnosti zvanej prevzdušňovanie sa môžete zhostiť aj klasickými vidlami alebo hrabľami. Vzniknuté otvory v zemine je potom vhodné zapieskovať, prípadne dosiať trávnik.

Pre ozdobný, vysoko kvalitný trávnik sa hodí zmes jemnolistých psinčekov a kostravy, alebo trávne druhy troskutu prstnatého, veľmi dobre znášajúce letné teploty. Úžitkový trávnik, u ktorého sa počíta s pobiehajúcimi deťmi, oslavami a spoločenskými udalosťami, je najdôležitejšia odolnosť. Tú v chladnejších oblastiach zaistí zmes - mätonohu vytrvalého, kostravy červenej, lipnice lúčnej alebo psinček, v teplejších oblastiach zmes z troskutov.

Jedným z dôsledkov nedostatočného vyživenia pôdy je prítomnosť machu - preto sa s ním stretávame najčastejšie na jar, akonáhle zídu posledné zvyšky snehu. Ako si s ním poradiť a neuškodiť záhrade? Užitím vhodného hnojiva. Vyberať si môžeme z hnojív organických a minerálnych, ak chceme kráčať čo najprirodzenejšou cestou, využiť možno tiež na jar preosiateho kompostu. Chýbajúci dusík doplníme rohovou múčkou - optimálne množstvo je asi 100 g/m². Ale pozor! Aj hnojenie vykonávajte s mierou. Ak to preženieme s dusíkom, podporíme rast buriny.

Záhrada vo vyhni letného slnka

Vdýchnutím nového života vášmu trávniku však práca ešte len začína. Počas vegetačného obdobia uplatní motorová kosačka či záhradné nožnice, ktorými podporujeme čistý a upravený vzhľad záhrady. Nezabúdajme na dostatočnú závlahu. Ak nastalo obdobie sucha a trávnik miestami zožltol, je vhodné zalievať raz až dvakrát týždenne, a to až ku korienkom. Záhrada sa vám odmení zdravším vzhľadom.

Pravidelnému sekaniu sa venujeme od apríla do októbra. Sekaním nielenže ovplyvňujete vzhľad trávnika - predovšetkým jeho zhustnutie - ale predchádzate rastu buriny a bočných výhonkov. Hoci je ako optimálna výška trávnika uvádzaná 3,5 až 5 cm, v tieni byť nemala byť nižšia ako 5 cm, naopak v parných letných dňoch je lepšie sa s výškou držať nad odporúčanú hodnotou. A ako často kosiť? Na to nie je jednoznačná odpoveď. Počítajte ale s výjazdom kosačky 20-25x počas vegetačného obdobia, teda asi raz za týždeň.

Máte za sebou niekoľko kosení a vo vreciach sa vám nahromadilo množstvo záhradného materiálu? Potom sa vám otvára priestor pre tzv. mulčovanie. Nejde o nič iné ako prirodzenú formu hnojenia, kde v podstate vraciame prírode jej vlastný organický materiál. Pretože ide o prírodný materiál, rozkladá sa na humus a vytvára novú zeminu, ktorá navyše odoláva väčšine druhov buriny, zabraňuje vysychaniu pôdy a disponuje dostatočným množstvom dusíka.

Pod pestrofarebnou paletou jesene

Meniace sa farby lístia a klesajúca teplota začínajú signalizovať jeseň. Čo to znamená pre náš trávnik? Bude sa starostlivosť o neho nejako líšiť oproti predchádzajúcim mesiacom? Dalo by sa povedať, že tak ako sa k nemu budeme správať teraz, sa prejaví jeho kvalita nasledujúci rok. Rozhodne to teda neznamená, že dozrel čas na uskladnenie kosačky. Záhradný porast sa bude mať k ďalšiemu rastu, kým teplota dosahuje aspoň 7°C. Je vhodné nastaviť vyššiu polohu sekacích nožov, pretože tráva by nemala byť kratšia ako 4 cm kvôli zavlažovaniu.

Svoj priestor stále má aj vertikutátor. Tráva a plsť sa občas nájdu vždy a pracovný komfort, ktorý prevzdušňovacie zariadenie poskytuje, je na nezaplatenie. Zvlášť úžitkový trávnik, na ktorom celoročne vyvádzali deti, sa na jeseň nachádza v značne zhutnenom stave. Nemáte vertikutátor, vystačíte si aj s obyčajnými vidlami. Odporúčané je vyhĺbiť s nimi do trávnika asi 15 cm dierky v rozstupe 20 cm a zaistiť tak do pôdy prístup živín. Aj tu je vhodné otvory následne zapieskovať.

Ak je váš trávnik súčasťou záhrady s kríkmi a stromami, nezaobídete sa bez klasického záhradného náčinia, ako sú hrable pre zhrabávanie lístia. Asi správne tušíte, že pôjde o ďalšiu potenciálnu surovinu pre mulčovanie a hnojenie. Podobne ako pokosená tráva má lístie svoje nesporné výhody, a ak ho použijete na jar budúceho roka, bude obsahovať mnoho užitočných prvkov, medzi ktorými nechýba vápnik (bukové lístie). Zrejme sa ale nezaobídete ani bez jesenných hnojív s vyšším obsahom draslíka, podporujúcich imunitu zdravého trávnatého porastu v nasledujúcom období.

Zima - čas, kedy krajina spí ...

Jeseň sa preklenula do zimy, ale snehová nádielka ešte neprichádza. Kladiete si otázku, čo ešte môžete pre svoju záhradu urobiť? Platia tu obdobné pravidlá ako pre neskoré obdobie jesene. Čo ste ešte nestihli v novembri, môžete sa pokúsiť stihnúť dokončiť začiatkom decembra. V každom prípade by na trávniku nemalo zostať žiadne opadané lístie - predstavuje pomerne účinný izolačný materiál a trávniku nesvedčí. To isté platí pre zvyšky posekaného trávnika, plsť a mach.

Jednoducho povedané, záhrada by mala ľahnúť k spánku, až keď má upratané (lístie, mach, dreviny, buriny, a i.), Je "po kúpeli" (prihnojenie a hnojivé zálievky) a má zaistenú ventiláciu (prevzdušnenie pomocou vertikutátora alebo ručne). Potom sa bude môcť prebudiť svieža, plná energie, s prísľubom prirodzenej zelenej farby...

Čo môžete potrebovať?