Tipy na letnú dovolenku

Dovolenka je pre mnohých z nás odmenou za dlhé mesiace pracovného vyťaženia. Nevieme sa dočkať, kedy vymeníme dôverne známe steny bytu za netradičné miesta, atmosféru a príjemné zážitky. Týchto pár dní dokáže vymazať stres a minimálne na najbližšie mesiace sa vryť do pamäte. Zažívame pocit voľnosti, opúšťame svoju zónu komfortu a užívame si radosť z cestovania. Samozrejme za predpokladu, že sme si všetko dôkladne naplánovali, vieme kam vyraziť a čo si zobrať so sebou. Láka vás vyskúšať pravý roadtrip? Alebo máte skôr radi leňošenie a pohodu? Prečítajte si inšpirácie a tipy na dovolenku, objavte nové lokality a naplno si vychutnajte chvíle voľna.

Tipy na letnú dovolenku

Prečo cestovať po Slovensku?

Aj keď si veľa ľudí myslí, že letná dovolenka znamená iba pláž, more a nekonečné horúce dni, za posledné roky nabralo cestovanie po Slovensku nevídanú obľúbenosť. Naša krajina láka nádhernými prírodnými scenériami, ale aj historickými a kultúrnymi pamiatkami. Môžeme lyžovať, kúpať sa, venovať sa ľahkej turistike, no nájde sa aj viacero výstupov pre náročných. Vo vyhľadávaných turistických regiónoch Slovenska, napr. na Liptove, sú pre vášnivých cyklistov k dispozícii stovky kilometrov cyklotrás vedúcich malebným prostredím.

Narastá popularita vodáctva aj vodných športov. Sme tu doma, preto nás nebrzdí žiadna jazyková bariéra. Strava nám nespôsobuje zdravotné problémy, ušetríme peniaze aj čas, ktoré by sme museli investovať na poistenie do zahraničia. A ešte vždy si dokážeme nájsť miesto, ktoré sme nevideli, no dokáže v nás zanechať dojem...

Splav rieky

Krásne miesta, ktoré stojí za to vidieť

Výber miesta dovolenky a spôsob jej trávenia je vysoko individuálnou záležitosťou, a možno aj preto vznikajú v rámci rodiny menšie nezhody. Kým jeden z partnerov túži po all inclusive službách, oddychu pri vode a teší sa na relaxačné procedúry, ďalší už má nepokojné nohy, ktoré nevydržia dlho na jednom mieste. Jednoducho potrebuje počas dní voľna vidieť čo najviac z okolitého prostredia. Podpora domáceho cestovného ruchu sa posledné obdobie javí ako veľmi dobrý nápad. Kam sa vybrať na výlet či dlhší pobyt?

  • Na turistiku nájdete vhodné lokality od východu po západ. Nezabudnite si so sebou zobrať praktické outdoor vybavenie a hor sa za dobrodružstvom. K najvyhľadávanejším už tradične patria Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Malá Fatra, Veľká Fatra, Pieniny a Slovenský raj. Ich prostredie ponúka vyžitie pre aktívnych turistov po celý rok, no na svoje si prídete aj vtedy, ak si kondične netrúfate na celodenné výstupy. Hemží sa to tu wellness centrami, zaujímavými atrakciami, ale aj neopozeranými prírodnými úkazmi a miestami so zachovalými ľudovými tradíciami.
Vysoké Tatry
  • Nemáme more? Nevadí! Zato máme desiatky vodných plôch, ktoré každoročne lákajú dovolenkujúcich vyhrievať sa v príjemnom prírodnom prostredí. Ak si chcete užiť tropickú až akčnú atmosféru, navštívte slovenské aquaparky, kde si možno aj trochu zakričíte na tobogánoch a ďalších lákavých atrakciách. Ak chcete spojiť príjemné s užitočným a po dovolenke sa cítiť ako znovuzrodení, rezervujte si pobyt v slovenských kúpeľoch. Priaznivcov prírody osloví zase prostredie slovenských jazier a vodných nádrží, kde sa môžu venovať aj doteraz menej známym vodným športom. Jedinečná príležitosť vyskúšať novú kempingovú výbavu!
  • Možno patríte k tým dovolenkárom, ktorí radi zostávajú v kontakte s kultúrou či čarom dávnych dôb a chcete si vychutnať dobrú kávičku na ukvitnutej letnej terase. Pre vás sú ako stvorené výlety do krásnych slovenských miest. Čo tak tento rok navštíviť Trnavu, Banskú Bystricu, Banskú Štiavnicu, Kežmarok, Košice, Levoču, Nitru, či Bardejov?
Vlkolínec

Roadtrip – dobrodružtvo vo vašej réžii

Roadtrip je trendy spôsob cestovania, pri ktorom je cieľom už samotná cesta. Naložíte batoh, zatvoríte za sebou dvere a vyberiete sa autom po Slovensku aj do zahraničia, kde máte zrazu tisíce možností zažiť čaro nečakaného. Či to bude v spoločnosti partnera alebo s partiou priateľov – dobrý spolucestujúci je polovica úspechu. Ak nie ste úplne srdcom dobrodruh a predstava, že neviete, kde večer skončíte, vás tak trošku desí, potom radíme pripraviť si aspoň základný plán trasy, aby ste sa skutočne stali pánom svojho času a nie otrokom prípadných ťažkostí.

Ako zvládnuť roadtrip k spokojnosti všetkých zúčastnených?

  1. Skontrolujte stav auta – Vaše auto preberá pri roadtripe dôležitú úlohu. Je hlavným dopravným prostriedkom, útočiskom pred dažďom a možno aj občasným nocľahom. Pred odjazdom dajte auto skontrolovať do servisu, aby vás neprekvapila skrytá a zároveň aj drahá porucha. Ak plánujete cestovať do južnejších krajín, dajte pneumatiky mierne podhustiť, aby teplom nepraskli.
  2. Naplánujte si cestu aj zážitky do zálohy – S dobrou GPS navigáciou sa dnes už nestratíte ani v neznámom prostredí. Dokáže vás upozorniť na zápchy, dopravné obmedzenia, mýto aj radary. Máte možnosť vybrať sa rýchlejšou cestou, alebo si trasu naplánovať cez malebné obce vedúce k vášmu cieľu. Pripravte si plán cesty, ktorý by mal obsahovať miesta, ktoré chcete navštíviť. Pridajte však aj zástavky naviac – máte tak istotu, že vás nuda ani nezdar neohrozí. Nemusíte v jeden deň stihnúť všetko, no mať záložný plán sa oplatí, najmä ak je pôvodné miesto preľudnené, alebo zístíte, že je v daný deň zatvorené.Letný roadtrip
  3. Buďte kamarát s časom aj počasím – Roadtrip by mal byť pohodlný, bezpečný a zábavný. Hľadať po zotmení miesto na prespanie už pre unaveného šoféra znamená vyššie riziko. Máte v pláne poldňovú turistiku alebo výstup? Počítajte s rezervou a pridajte k jej zvládnutiu dve hodiny naviac. Vopred si zistite, aké počasie bude v danej lokalite. Moderné mobilné aplikácie na predpoveď počasia sú pomerne presné a zobrazujú výstrahy v reálnom čase.
  4. Nakupujte iba nevyhnutné potraviny – Obchody s potravinami sú takmer na každom rohu, preto si kedykoľvek môžete kúpiť hoci aj čerstvé pečivo a nespoliehať sa iba na nezdravé polotovary a konzervy. V rozhorúčenom aute sa navyše všetko čerstvé veľmi rýchlo pokazí. No predstava, že pri cestovaní nemáme po ruke občerstvenie, nie je lákavá. Je dobré mať vo výbave chladiacu tašku alebo batoh, ak vám to priestor v aute dovoľuje – aj praktickú autochladničku.
  5. Nájdite si overené miesta na nocľah – Pri roadtripe môžete prespávať v aute, postaviť si stan v kempe, prenajať si stan v stanovom mestečku, ubytovať sa v penzióne alebo u miestnych poskytovateľov ubytovania, či kontaktovať svoju rodinu a známych, ktorí v tejto oblasti bývajú. Od vašej šikovnosti a odvahy závisí, koľko vás nakoniec roadtrip vyjde. Skúsení roadtripperi vystačia pri svojich cestách so základnou výbavou v kufri – stan, baterka (čelovka), deka, karimatka, fľaša na vodu a varič.Partia mladých ľudí v kempe
  6. Dobíjajte – Autobatéria musí byť v stopercentnom stave. Budete ju totiž potrebovať aj na dobíjanie osobnej elektroniky cez autozásuvky. Výborne sa osvedčili adaptéry do auta, ktoré majú viac konektorov a môžete tak naraz dobíjať smartfón, tablet, fotoaparát alebo obnoviť kapacitu powerbanky, či bezdrôtových slúchadiel.
  7. Rátajte aj s ďalšími výdavkami – Kto chce pokoj, vyberie sa na dovolenku do rezortu so všetkými službami. Roadtrip je však dobrodružstvo, ktoré nemá vopred stanovený rozpočet. Stačí ťažká noha na plynovom pedáli a pokuta je na svete. Veľa úspešných kilometrov a parádnych zážitkov!

Prespávanie v prírode – výzva pre odvážnych

Ako deti sme stanovačky za zvuku svrčkov zbožňovali, hoci sme boli iba na dvore u babky na prázdninách. Majú svoje zvláštne kúzlo a v posledných rokoch predstavujú perfektný spôsob, ako ujsť pred ruchom mesta a moderných technológií. Chcete zaspávať pri pohľade na nočnú oblohu? Užívať si atmosféru večerného ohniska a vôňu špekáčok? Kempy na Slovensku, ale aj v susedných krajinách sú čoraz vyhľadavanejšími miestami.

Východ slnka v prírode

Na rozdiel od „surového“ pobytu v prírode na vlastnú päsť máte k dispozícii sociálne zariadenia (sprchy aj WC), vodovodnú a elektrickú prípojku, strážený areál aj bezpečné parkovanie pre auto. Takéto riešenie je výborné najmä pre rodiny s deťmi, pretože máte o niekoľko starostí menej. Ak by ste predsa len chceli pravú atmosféru, potom si okrem stanu a karimatiek pribaľte do kufra aj varič (alebo kotlík), termosku, svietidlo a pri dlhšom pobyte aj chemickú toaletu.

Letná dovolenka s deťmi: Na čo nezabudnúť?

V prvom rade prispôsobte výber letnej dovolenky temperamentu a veku dieťaťa. Najlepšie poznáte svoje dieťa a určite viete, či zvládne párkilometrovú túru, alebo či ho už po úvodnej polhodinke budete niesť na rukách. Ak cestujete autom, skontrolujte stav autosedačky, na zabavenie vezmite so sebou aj tablet, pre staršie deti zase slúchadlá a mobilný telefón.

V cestovnej lekárničke majte lieky na horúčku, bolesť brucha, kvapky do nosa, lieky na alergiu, náplaste na odreniny, opaľovací krém s vysokým UV faktorom aj účinný repelent proti hmyzu. Nezabudnite doma mojkáčika – obľúbenú hračku. Bez nej sa aj ideálna dovolenka môže zmeniť na každovečerné zaspávanie s plačom.

Dovolenka s deťmi

Cestovanie so psom

Samostatnou kapitolou a tak trochu aj výzvou je cestovanie s domácim miláčikom. Stačí však malá, no za to dôkladná príprava a vy aj váš pes zvládnete cestovanie na jednotku. Zvážte jeho kondíciu a potreby. Pri cestovaní v aute mu nájdite bezpečné miesto – pre menšieho psíka je vhodná prepravka pre psa, väčší pes bude potrebovať špeciálny postroj, ktorý má funkciu bezpečnostného pásu. Obojok, vôdzka aj náhubok sú nevyhnutnou súčasťou výbavy. Pre ochranu autopoťahov zase využite ochranný prehoz. Ak sa obávate, že sa vám pes pri venčení vytrhne a zabehne za prvými lákavými pachmi, zaveste mu na obojok GPS lokátor. Nepodceňte ani ochranu pred parazitmi. Kliešte, komáre a blchy môžu znepríjemniť výlet a ohroziť zdravie chlpáča.