Tipy a rady na cestu k moru

Chystáte sa na dovolenku? Vyrážate po vlastnej osi niekam k moru? Predíďte nepríjemnostiam, na ktoré môžete naraziť! Prichystali sme pre vás cestovného sprievodcu krajinami, ktoré obvykle pri svojom výlete za morom navštívite. A aby vaša cesta nebola fádna, vybrali sme pre vás tiež pár miest, ktoré pri vašom putovaní za slnkom rozhodne stoja za návštevu!

Rakúsko

Prvou krajinou, na ktorú časť Slovákov pri ceste k moru narazí, je Rakúsko. Nutné dodať, že prejazd touto krajinou býva zvyčajne príjemnou záležitosťou. Pestrá sieť diaľnic v kombinácii s očarujúcou krajinou robí z Rakúska obľúbenú tranzitnú krajinu. Dopravné predpisy ani ceny benzínu sa navyše príliš nelíšia. Rýchlostný limit v obciach je 50 km/h. V niektorých mestách sa ale stretnete aj s obmedzením na 30 km/h. Mimo zástavby sa môžete pohybovať až 100 km/h, na diaľniciach potom, rovnako ako u nás, 130 km/h.

Niekoho možno poteší aj fakt, že v Rakúsku je tolerovaný alkohol v krvi do 0,049 %. Pozor však na prekročenie tohto limitu. Minimálna pokuta za nadmerný alkohol v krvi je 300 € a s pribúdajúcimi desatinami promile v krvi sa prudko zvyšuje. Už od 0,08 % navyše môžete prísť o vodičák. Pokuty za dopravné priestupky začínajú na 20 € - na mieste môže polícia požiadať až 90 € úhradu. Pri výraznejšom prekročení rýchlosti sa potom pokuta môže vyšplhať až na stovky eur, dodržiavať predpisy sa tak rozhodne oplatí. Čo naopak poteší, sú ceny benzínu! Tie sa u Naturalu 95 i nafty aktuálne pohybujú v podobných hodnotách, ako u nás.

Dôležité telefónne čísla:

 • Hasiči: 122

 • Polícia: 133 alebo 112
 • Ambulancia: 144

Čo stojí za zhliadnutie:

Franz Josefs Hütte: v masíve najvyššej hory Rakúska Grossglockneru (3 798 m) je vytesaná unikátna vysokohorská cesta. Po nej môžete dôjsť až k vyvýšenine Franza Josefa (2 369 m). Tu nájdete parkovisko, reštaurácie aj obchody, predovšetkým však krásne vyhliadky a ľadovec. K nemu môžete zostúpiť buď pešo, alebo sa zviesť pozemnou lanovkou. Jedná sa o jedno z najkrajších a zároveň najprístupnejších miest rakúskych Álp.

Krimmelské vodopády: 5. najväčšie vodopády sveta, najväčšie v strednej Európe. Obria masa burácajúcej vody padá tromi kaskádami do 380m hĺbky. Jedinečná scenéria, ktorú ročne navštívi približne 350 000 návštevníkov. Prechádzka okolo nich navyše nie je nijako náročná, chodníky sú upravené a nájdete tu mnoho vyhliadok aj miest na fotografovanie. Krimmelské vodopády by mal niekedy navštíviť každý milovník prírody! 

Maďarsko

Pre väčšinu z nás je prvou cudzou krajinou pri jazde k moru Maďarsko. Cestná sieť je hustá, s niekoľkými diaľnicami. Tie sú spoplatnené diaľničnými známkami. 10-dňová stojí cca 10 € a mesačná 15,50 €. Diaľnice sú značené písmenom M a medzinárodné cestné ťahy písmenom E. Čerpacie stanice sú rozmiestnené pomerne husto. Benzín je o niečo lacnejší než u nás, cena sa pohybuje okolo hodnoty 1,35 €. Nafta vás bude stáť takmer rovnako. Rýchlostné limity a predpisy sa v podstate neodlišujú od našich. Maximálna povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na rýchlostnej ceste je to 110 km/h a na diaľnici 130 km/h. Tolerancia k alkoholu za volantom je nulová a telefonovanie je povolené len s hands-free setom.

Maximálna pokuta na mieste je obmedzená sumou 10 000 forintov, čo je cca 32,50 €. Neplatí sa však policajtovi, ale dodatočne zloženkou. V priestupkovom riadení sa výška pokuty obmedzuje sumou 100 000 forintov, v prípade riadenia pod vplyvom alkoholu a omamných látok sa posudzuje individuálne a túto sumu môže ešte výrazne prekročiť. V prípade technických problémov sa môžete obrátiť na rýchlu havarijnú službu Maďarského autoklubu na čísle 188. Non-stop stredisko rýchlej medzinárodnej pomoci je dostupné na čísle 345-1717.

Čo stojí za zhliadnutie:

Budapešť: Užite si skvelú a aj exotickú atmosféru hlavného mesta, ktorá vás bude sprevádzať kamkoľvek sa vydáte. Historické pamiatky pripomínajú časy rakúsko-uhorskej monarchie. Za pozornosť stoji iste veľkolepý parlament, reťazový most či mestské kúpele, ktoré sú relaxačným rajom. Vydajte sa do útulných kaviarničiek či štýlových barov. Ochutnajte tradičné víno a pikantné klobásy.

Dôležité telefónne čísla:

 • Integrovaný záchranný systém: 112
 • Záchranná služba: 104
 • Polícia: 107
 • Požiarnici: 105

Chorvátsko

Najobľúbenejšia destinácia slovenských rodín. Priezračné more, romantické kamienkové pláže, ale aj nespútaná príroda. Chorvátsko po práve každoročne láka desaťtisíce slovenských návštevníkov. Dobrou správou je, že sa v tejto bývalej juhoslovanskej republike v posledných rokoch významne zlepšila diaľničná sieť. Po rýchlostnej ceste sa tak môžete dostať až na juh Chorvátska - ak ste však ochotní platiť mýto! Výška mýta sa určuje podľa typu auta, úseku cesty aj prejdenej vzdialenosti. Ak napríklad pôjdete autom zo Záhrebu do Šibeniku, bude vás to stáť približne 20 €.

Lacné nie je ani palivo, liter Naturalu 95 vychádza v súčasnosti na cca 1,5 €. Ani porušovanie predpisov sa v Chorvátsku príliš nevypláca, pokuty sa totiž pohybujú od 40 až po 2 000 €. Ako sa pokutám vyhnúť? Nejazdiť po diaľnici vyššou rýchlosťou ako 130 km/h (v niektorých úsekoch 110 km/h), po cestách viac ako 90 a v obci maximálne 50 km/h Tolerancia k alkoholu je v tejto krajine nulová a pozor - pokutu môžete dostať aj za to, že riadite znateľne unavený. V povinnej výbave potom rozhodne nesmie chýbať reflexná vesta pre každého člena posádky.

Čo stojí za zhliadnutie

Plitvické jazerá: Nielen plážami je Chorvátsko očarujúce. Medzi všetkými chorvátskymi krásami asi najviac vyčnievajú Plitvické jazerá. Národný park, po ktorom sa kedysi preháňal samotný Vinnetou, je tvorený šestnástimi jazerami, ktoré sú navzájom prepojené vodopádmi a kaskádami. V parku je vyznačených celkom šesť prehliadkových trás, ktoré vás prevedú jedným z najkrajších zákutí Európy.

Dôležité telefónne čísla:

 • Hasiči: 92
 • Polícia: 94 alebo 112
 • Ambulancie: 93

Taliansko

Ďalšou destináciou, kam Slováci radi vyrážajú po vlastnej ose, je Taliansko. Benátky, Rím alebo nejaké známe jadranské letovisko sú ako stvorené pre príjemnú letnú dovolenku. Ideálna trasa navyše vedie celú dobu po diaľnici, v prípade potreby tak môžete byť na morskom pobreží už za necelých 10 hodín. Sieť diaľnic je v Taliansku skvele rozvinutá, akurát sa musíte zmieriť s mýtnym.

Výška mýta sa rôzni, všeobecne sa dá povedať, že najčastejšie sa pohybuje okolo 7,50 € na 100 km. Rýchlostné limity sú rovnaké alebo mierne vyššie ako v SR. Na diaľnici 130 km/h, na hlavných cestách 100 km/h (v obci 70), na vedľajších potom 90 km/h (v obci 50). Ak neovládnete svoj ​​temperament a necháte sa strhnúť k rýchlejšej jazde, hrozí vám pokuta od 40 až do 3 300 €.

Rozhodne sa neoplatí alkohol za volantom. Existuje síce povolený limit 0,05 %, ak ho však len ľahko prekročíte, pripravte si minimálne 520 €. Takže alkoholtester sa sebou! Vysoké pokuty sa v Taliansku dávajú aj za použitie mobilu za jazdy (od 160 €) alebo nezapnuté pásy (od 80 €). Čo sa vám naopak rozhodne oplatí, je natankovať plnú nádrž pred vjazdom na talianske územie. Cena Naturalu 95 sa aktuálne pohybuje tesne pod 1,90 €, tankovanie na Apeninskom polostrove sa tak poriadne predraží.

Čo stojí za zhliadnutie:

Tre Cime: Jedna z najkrajších vychádzok v Dolomitoch, ktorú navyše môžu bez problémov absolvovať aj rodiny s deťmi, to je trasa okolo Troch zubov. Po výjazde po platenej ceste z Mizuriny na vás čaká približne 4hodinový okruh v blízkosti pozoruhodného skalného útvaru. Urobte si cestou k moru alebo domov krátku zachádzku, bude to stáť za to!

Dôležité telefónne čísla:

 • Hasiči: 113
 • Polícia: 118 alebo 112
 • Ambulancia: 115