Elektromobilita: Cestujte rýchlejšie a lacnejšie!

Ešte pred pár rokmi na ne najmä dospelí pozerali cez prsty a považovali ich za zábavku pre deti. Dnes môžeme smelo tvrdiť, že elektrokolobežky, elektrobicykle, segway-e, hoverboardy, elektroboardy a najnovšie aj jednokolky si získavajú množstvo priaznivcov – bez ohľadu na vek. Ak ste o nich doteraz iba počuli, možno už onedlho jedno z týchto elektrovozítok“ zaparkuje aj u vás. Čím by vás mohli presvedčiť?

ElektrokolobežkyHoverboardyElektroboardySegway

Na cestách rapídne stúpol počet osobných áut a doprava v mestách je vyťažená. Problémy s parkovaním netreba zrejme ani pripomínať. Aj vy už hľadáte spoľahlivé riešenie, ktoré ušetrí váš čas? Elektromobilné vozidlá určené na prepravu jednotlivca majú medzi sebou niekoľko silných adeptov. Kedysi bolo skôr atrakciou vidieť človeka na elektrickej kolobežke, v súčasnosti je však rozvoj elektromobility súčasťou plánov viacerých slovenských miest a darí sa mu. A preto, či už je to stredoškolák, mladý manažér alebo staršia pani s nákupom – pre každého sa nájde vhodný moderný dopravný prostriedok.

Elektrokolobežka v meste

Výhody elektromobility, ktoré presvedčia

Rýchle, tiché a skladné – s kúpou elektrovozítka sa môžete pripraviť na celý rad výhod. Tu je niekoľko z nich.

 • Dostanete sa presne tam, kam potrebujete – Aj keď ste majiteľom auta, nepodarí sa vždy zaparkovať na mieste blízko vášho pracoviska a podobné blúdenie si vás počká aj poobede na sídlisku. Zastávka hromadnej dopravy môže byť od cieľa vzdialená o 2 – 3 ulice ďalej. Zo šikovného elektrovozítka však zoskočíte tesne pred vstupom do budovy. Na rozdiel od klasického bicykla alebo kolobežky sa ani nespotíte a môžete svižne kľučkovať v sukni aj obleku.
 • Šetríte svoj čaj aj peniaze – V jadre týchto dopravných prostriedkov je ukrytý dobíjateľný akumulátor. Cena pohonných hmôt a cestovných lístkov je niekoľkonásobne vyššia, ako cena jedného nabitia, na ktoré prejdete aj viac ako 30 km. Môžete sa vyhnúť zápcham, prejsť pokojnými uličkami, odísť z domu, kedy potrebujete. Už žiadne státie v kolónach v meste, utekanie na autobus alebo čakanie pri prestupovaní!
 • Prepravujete sa ekologicky – Pri pohľade na súčasné ekologické problémy, predstavujú elektrovozítka rozumné riešenie, ako okresať množstvo áut v mestách a spolu s tým aj znížiť mieru znečistenia životného prostredia.
 • Ľahko kombinujete spôsoby prepravy – Ich nízka hmotnosť (a v niektorých prípadoch aj skladacia konštrukcia a ramenný pás) uľahčujú prenos v ruke. Ak sa chcete dostať ďalej, ako je dojazd na jedno nabitie, môže naskočiť na MHD a niekoľko ulíc sa odviezť.
 • Zažijete kopec zábavy  – Idete do kina, do parku, na hrádzu? Našli ste perfektné miesto, kde môžete zlepšovať svoje zručnosti? Elektrické vozidlá pre jednu osobu neslúžia iba na praktickú prepravu z bodu A do B. Najmä medzi mladými ľudmi predstavujú štýlový zdroj nových zážitkov a sociálnej interakcie.
Elektrická kolobežka

“Klasické” alebo balančné elektrické vozidlá?

Elektrické dopravné prostriedky nemajú zatiaľ ustálené pomenovanie. Existujú vo viacerých tvarovo odlišných prevedeniach a rozdiely sú nielen v cene a exkluzívnosti, ale aj v tom, do akej miery potrebujú vašu spoluprácu.

Eletrokolobežky, elektroboardy, elektromotorky a elektrobicykle

Elektrická “nadstavba” klasických dopravných prostriedkov zahŕňa elektrokolobežky, elektroboardy, či elektrobicykle.

 • Elektrokolobežky – Najobľúbenejší variant, ktorého predajnosť každým rokom rastie. Ponúkajú výborný pomer cena/využitie a svoje kvality a manévrovateľnosť najlepšie ukážu v meste. Odolné konštrukcie a čoraz lepšie vyladené elektromotory dovoľujú dokonca aj vyššiu zaťažiteľnosť. Dokážu ísť rýchlosťou až 25 km/h s dojazdom do 30 km. Ak sa akumulátor vybije, nič nie je stratené – stále sa môžete pohybovať odrážaním.
 • Elektroboardy – Motorizované skateboardy alebo longboardy sú ovládané bezdrôtovým ovládačom v ruke. Disponujú pokročilým systémom bŕzd, vysokou stabilitou a odolnosťou koliesok. Obľúbené sú najmä medzi žiakmi a študentmi. Dosahujú rýchlosť 20 – 25 km/h s dojazdom niekoľko desiatok kilometrov.
 • Elektrobicykle – Mestské, trekingové, skladacie, horské aj crossové. Elektromotor vás potiahne do kopca, užijete si jazdu s vetrom opreteky bez pedálovania na rovine alebo pokoríte kilometre a prekážky, na ktoré ste si doteraz netrúfali. Sú “pohyblivé” aj po tom, ako prejdete posledný kilometer za pomoci akumulátora a elektromotora. Jednoducho začnete šliapať do pedálov. Existujú už dokonca aj detské elektrobicykle pre juniorských jazdcov, ktoré sú navrhnuté tak, aby umožňovali deťom zvládať dlhšie cyklotúry s rodičmi alebo náročnejší terén.
Elektrická kolobežka

Segway, hoverboard a jednokolka

Balančné elektrické dopravné prostriedky predstavujú atraktívny a menej opozeraný spôsob prepravy. Ide o inovatívne konštrukcie, ktoré vo verzii bez motora nenájdete a po vybití akumulátora sa nedajú rozhýbať ľudskou silou. Patrí sem veľmi obľúbený segway, štýlový hoverboard (alebo inak aj minisegway, gyroboard, kolonožka) a ultramoderná jednokolka. Stačí, ak si osvojíte intuitívne ovládanie a nájdete optimálny balans.

 • Segway – kultová samovyvažovacia dvojkolka, ktorá je na trhu najdlhšie, má vo výbave základňu, motorizované kolesá a riadidlá. Techniku jazdy zvládnete už za pár minút a vôbec sa nemusíte báť o svoju bezpečnosť a stabilitu. Pre väčšie rozmery sa hodí najmä pre nadšencov tohto typu jazdy.
 • Hoverboard – alebo aj „segway bez riadidiel je podstatne populárnejšie a skladnejšie riešenie. Tvorí ho iba základňa s dvomi kolesami (resp. verzia s riadiacou tyčou po kolená, ktorou určujete smer jazdy). Vhodný nielen na zábavu, ale aj ako preprava do práce či školy.
 • Jednokolka – najnovší prírastok v rodine elektrovozidiel má iba jedno koleso a výborné manévrovacie vlastnosti. Dosahuje nadštandardnú rýchlosť a nečakaný dojazd až 100 km na jedno nabitie. Požiadavky na fyzickú zdatnosť jazdca sú vyššie.
Hoverboard

Elektromobilita vs. jazdec

Pred kúpou zvážte svoje očakávania a nepreceňujte fyzické schopnosti. Je rozdiel, ak hľadáte bezpečný stabilný dopravný prostriedok na nenáročnú prepravu a iné je, ak si chcete vo voľnom čase užívať adrenalínovú jazdu.

Pre väčšinu spotrebiteľov je rozhodujúcim faktorom cena, od ktorej sa odvíja viacero dôležitých parametrov a prvkov výbavy. Podarilo sa nám urobiť sumarizáciu, ktorá vám pomôže rýchlo sa zorientovať.

Segway

Ktoré parametre a výbavu sledovať?

Prvým krokom na zváženie je profil trasy a jej dĺžka. Budete jazdiť do kopca? Máte v ceste viacero križovatiek a obrubníkov? Jazdíte po asfalte alebo prevažuje nerovný povrch? Používateľov najviac zaujíma dojazd – je vyjadrený v kilometroch a hovorí o tom, ako ďaleko sa na jedno nabitie akumulátora môžete dostať za ideálnych podmienok. V realite treba počítať s hodnotou o 2 – 5 km nižšou, ako uvádza výrobca. Záleží od váhy jazdca (čím vyššia hmotnosť, tým kratší dojazd), od náročnosti terénu a od prekonávania výškových rozdielov. Neprekračujte nosnosť e-vozidla. Maximálna hmotnosť jazdca by mala byť min. o 10 % nižšia, ako je nosnosť. Ak vážite 90 kg, vyberajte radšej e-vozidlo s nosnosťou 120 kg.

S dojazdom úzko súvisia parametre akumulátora – zaujímajte sa o kapacitu batérie a dĺžku nabíjania. Pre efektívnosť prepravy neprehliadnite ani maximálnu rýchlosť – tá sa najčastejšie pohybuje v intervale 15 – 25 km/h. Existujú špičkové modely, ktoré dosahujú rýchlosť vyššiu ako 50 km/h – tu je už na mieste zvážiť bezpečnosť používania nielen pre jazdca, ale aj pre ostatných účastníkov premávky.

Elektrokolobežka detail

Pri výbere priemeru a vyhotovenia kolies rozhoduje kvalita povrchu, po ktorom budete jazdiť. Ak máte na trase prevahu hladkého asfaltu, vystačíte s menšími polyuretánovými kolieskami. Výhodou je v tomto prípade znížené ťažisko základnej dosky a tým aj lepšia stabilita – najmä, ak zatiaľ nemáte žiadne skúsenosti. Na prekonávanie nerovností povrchu už budete potrebovať väčšie nafukovacie kolesá.

Bez pochýb veľmi dôležitým prvkom sú brzdy. Najčastejšie sa stretnete s mechanickými brzdami (brzdenie blatníkom na kolobežke, kotúčové brzdy), no natrafíte aj na elektromagnetické. Také po úplnom vybití batérie prestávajú fungovať, preto je dobré, ak je vozidlo vybavené dvojitým brzdným systémom, a to najmä v situácii, kedy je e-vozidlo možné uviesť do pohybu ľudskou silou (e-bike, e-kolobežka). Význam elektromagnetickej brzdy je najlepšie využiteľný s funkciou rekuperácie, kedy sa prebytočná kinetická energia mení na elektrickú energiu a spätne dobíja akumulátor. Dokáže predĺžiť dojazd až o 50 %. 

Vyhľadávanou doplnkovou výbavou je možnosť prepojenia cez Bluetooth so smartfónom (zaznamenávanie trasy, vedenie štatistík, kontrola dojazdu), hudobný režim (napr. reproduktor v hoverboarde prehráva hudbu zo smartfónu), pútavé podsvietenia a výrazné dizajnové spracovanie.

Prepojte kolobežku so smartfónom

Pre svoju bezpečnosť nezabúdajte na výbavu

Elektrické dopravné prostriedky určené pre jednu osobu už dlhšie zamestnávajú tvorcov zákonov, ktorí nevedia, kam ich zaradiť. Ešte donedávna boli jazdci na kolobežke považovaní za chodcov. Mohli jazdiť po chodníkoch pre chodcov a premávať sa po pešej zóne. Novelou zákona od 1. 1. 2020 sa však už pre jazdu na kolobežke s elektrickým pohonom vzťahujú rovnaké pravidlá, ako pre vodičov nemotorových vozidiel (napr. cyklistov).

Čo to pre e-kolobežkára znamená? Netreba zabudnúť na povinné reflexné prvky, svietidlá a odrazky. Prilba je naďalej povinná pre vodičov do 15 rokov. Odporúčame jej používanie aj pre staršie osoby, keďže pri jazde vo vyššej rýchlosti by mala byť bezpečnosť na prvom mieste. Navyše – vodič elektrickej kolobežky by nemal nafúkať viac ako 0,5 promile. Samozrejmosťou by mala byť jazda s čistou hlavou – teda žiadne psychotropné látky, ani lieky, ktoré znižujú pozornosť a rýchlosť reakcií.

My len dodávame, že určite nepochybíte, ak tieto rozumné pravidlá aplikujete aj pri jazde na hoverboarde, jednokolke, elektroboarde, a i. 

Bezpečnosť pri jazde

Hľadáte najrýchlejší spôsob dopravy po meste?

Potom neprehliadnite náš výber kvalitných elektrokolobežiek, medzi ktorými nájdete svojho favorita či už do práce, alebo do školy. Odľahčené rámy, zvýšená nosnosť, výkonné elektromotory a najmodernejšie akumulátory sú zárukou obratnej bezproblémovej jazdy v preplnenej mestskej džungli.

Zaujmú svojou skladnosťou aj výborným užívateľským komfortom v podobe moderných funkcií. Najlepšie vybaveným modelom nechýba ani funkcia rekuperácie (predlžuje dojazd až o 50 %), tempomat, kompletné osvetlenie či odolné a rýchlo reagujúce kotúčové brzdy.