Smoothie maker vs. stolný mixér

Ak patríte medzi priaznivcov smoothie drinkov a doprajete si ich niekoľkokrát týždenne, obstaraním kvalitného a výkonného pomocníka určite chybu neurobíte. Použiť môžete špeciálne smoothie maker alebo klasický stolový mixér. Pri príprave nápoja môžete experimentovať, aké potraviny k sebe chuťovo ladia. Pripravený nápoj si vďaka šetrnému spracovaniu uchováva veľa vitamínov, minerálov a vlákniny, a neobsahuje žiadne farbivá, dochucovadlá ani konzervačné látky. Jeho výživovú hodnotu môžete zvýšiť pridaním medu, ovsených vločiek, orieškov, semienok šalvie, drvených kakaových bôbov a ďalších obľúbených surovín. Ak by sa vám mohlo zdať, že je príprava smoothie zbytočne náročná na čas, môžete takéto obavy s kľudom hodiť za hlavu!

 

Smoothie maker - špecialista na zdravé nápoje

Smoothie maker je špeciálny typ mixéra, ktorý je prispôsobený potrebám užívateľov smoothie nápojov. Tento moderný doplnok elegantne ozdobí alebo veselo rozžiari vašu domácnosť, zaobstarať si ho môžete v mnohých farebných prevedeniach a nápaditých dizajnoch. Od klasických stolových mixérov sa okrem veľkosti líšia najmä tým, že si nádobu, v ktorej ste nápoj pripravili, môžete vziať so sebou do práce, do školy, na tréning či do auta.

Smoothie maker má praktické rozmery, ktoré umožňujú mať ho neustále postavený na kuchynskej linke a kedykoľvek ho využiť pre rýchlu prípravu nápoja. Tá je veľmi rýchla a jednoduchá. Fľašu jednoducho naplníte obľúbenými surovinami, nasadíte mixovacie nože, umiestnite na telo prístroja a stlačíte tlačidlo. Oproti stolnému mixéru je potrebné držať tlačidlo po celý čas mixovania stále stlačené. Akonáhle všetky suroviny budú rozmixované, fľašu vyberiete, nože vymeníte za uzáver s náustkom a môžete s fľašou v ruke vyraziť, prípadne si na vytvorenom čerstvom nápojmi okamžite pochutnať.

Nie je výkon ako výkon Dôležitým parametrom pri výbere smoothie makeru je výkon spotrebiča, ktorý určuje, s čím si mixér hravo poradí a naopak, čo je nad jeho sily. Dostatočný výkon pre mixovanie ovocia a zeleniny je od 300 W, pre dosiahnutie krémovo hladkej konzistencie tvrdšej zeleniny alebo orechov je vhodné zaobstarať si prístroj s výkonom okolo 700 W, a pre rozmixovanie ľadu alebo zmrazeného ovocia je potrebné výkonu až okolo 1000 W. Väčšina spotrebičov je vybavená jednou rýchlosťou mixovania, čo ale na bežnú prevádzku stačí. Drahšie prístroje, ktoré ponúkajú možnosť plynulej regulácie otáčok, potešia skôr náročnejších užívateľov. Mixovacie nože sa vyrábajú z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele, neotupia sa ani dlhodobým používaním a rozmixujú všetko potrebné.

Smoothie môžete mať so sebou kdekoľvek

Pokiaľ bude smoothie maker užívať viac ľudí, kúpte si model s dvomi (alebo viacerými) fľašami, prípadne ich dokúpte podľa potreby. Fľaše s rôznymi veľkosťami objemu sú vyrobené v modernom dizajne, majú atraktívne viečko a sú tvarované tak, aby sa pohodlne držali v rukách, prípadne aby sa zmestili do držiakov nápojov v automobile. Prednosť dávajte fľašiam sa zdravotnou nezávadnosťou nesúce označenie BPA free, ktoré neabsorbujú chuť ani zápach. Výhodou smoothie makeru oproti stolnému mixéru je nižšia cena, menšie rozmery, hmotnosť a ľahšia údržba. Okrem šťavy z ovocia a zeleniny zvládne smoothie maker vytvoriť tiež mliečne shaky, proteínové nápoje, detské výživy alebo krémové polievky.

 

Stolný mixér - ideálny parťák na polievky i dojčenské príkrmy

Užitočným a univerzálnejším kuchynským pomocníkom pri výrobe drinkov a kokteilov je stolný mixér, ktorý má popritom veľa ďalších možností využitia. Dodáva sa spolu s plastovou alebo so sklenenou mixovacou nádobou s vekom. Plastová nádoba je lacnejším variantom a je určená skôr na mixovanie za studena. Naopak, v sklenenej nádobe, ktorá je kvalitnejšia a odolnejšia proti mechanickému poškodeniu, môžete mixovať i horúcu polievku alebo omáčku. Treba ale počítať s väčšou hmotnosťou, a tým pádom aj s náročnejšou manipuláciou.

Údržba sklenenej nádoby je jednoduchá, pretože je možné ju umývať v umývačke, plastovú nádobu je lepšie umývať pod tečúcou vodou. Mnohé stolné mixéry sú tiež vybavené praktickou prenosnou nádobou, v ktorej si svoj pripravený nápoj môžete vziať kamkoľvek so sebou. Mixér vám v domácnosti vydrží po mnoho rokov, preto je potrebné kúpe venovať pozornosť a poriadne si premyslieť, čo všetko od neho očakávate. Rozdiely sú nielen v použitom materiály, z ktorého je mixér a nádoba vyrobená, ale aj vo výkone, v rýchlosti otáčok a vo funkciách.

Nie je výkon ako výkon

Pri výbere treba dbať na dostatočný výkon. Pokiaľ si v lete radi pripravujete osviežujúce drinky s nadrveným ľadom, vybavte sa prístrojom, ktorý toto ľahko zvládne. Táto funkcia totiž nepatrí medzi základné vybavenie. Ak má mixér funkciu sekania, neznamená to, že je automaticky vhodný aj na drvenie ľadu. Minimálna hranica je 300 W, ale ak chcete mixovať aj ľad a iné tvrdšie prísady, vyberte si mixér s vyšším príkonom, ideálne okolo 1000 W. Počet otáčok za minútu udáva, koľkokrát za minútu sa otočí mixovací nôž. Čím väčší počet otáčok, tým sú vložené suroviny rýchlejšie a kvalitnejšie namixované, a dosiahnutá konzistencia je jemnejšia.

Pre mixovanie ovocia a zeleniny alebo na prípravu krémových polievok postačí okolo 11.000 ot./min. Ak chcete vytvárať i ľadovú drť a mixovať orechy, bude potrebné mixér s 20.000 ot./min. Stolné mixéry majú oproti smoothie makeru väčšinou viac možností pre ovládanie. Prednastavené programy na výrobu smoothie, polievok alebo drvenie ľadu uľahčia prípravu, rovnako ako veko s malým plniacim otvorom, ktoré umožní bezpečne pridávať suroviny a tekutiny počas mixovania. Stolný mixér pracuje rýchlejšie a efektívne, po dobu mixovania nie je potrebné držať tlačidlo stále stlačené. Jeho veľkou výhodou je veľkosť nádoby na mixovanie, do ktorej vložíte dostatok surovín.

Ďalšie vychytávky

U kvalitného výrobku by nemala chýbať poistka proti prehriatiu, pretože v prípade tvrdých surovín prístroj pobeží dlhšie. Bezpečnostná poistka zamedzí zapnutiu spotrebiča, ak nebudú všetky súčiastky správne nasadené a samozrejmosťou sú protišmykové nožičky, ktoré zaistia bezpečnosť počas užívania. S pomocou stolného mixéra pripravíte tiež cesto na palacinky, dressingy alebo salsa omáčky, dojčenské príkrmy, nadrvíte ľad, vyrobíte domáce orechové maslo, nasekáte orechy, a pod.  

Najobľúbenejší výrobcovia smoothie makerov a stolných mixérov: