Ak ste ešte nikdy počuli pojem raw strava, možno ani sami presne neviete, čo si pod týmto názvom predstaviť. Či už vitariánstvo, živá strava alebo surové potraviny, všetko odkazuje na jediné – k jedlám, ktoré nie sú tepelne upravené. Základná myšlienka je, že pri tepelnej úprave dochádza k úbytku veľkého množstva živín a vitamínov. Raw strava je preto vo väčšine prípadov surová, ľahká a nabitá prospešnými látkami pre telo.

Koniec varenia? Surová strava plná živín a vitamínov
Rawfood, čiže surové jedlo, je možné v niektorých prípadoch aj ľahko tepelne upraviť. Vitariánstvo pripúšťa úpravu surovín do teploty okolo 42 °C, potom už jedlo stráca dôležité výživové prvky. V nákupnom zozname by vám tak nemali chýbať predovšetkým tie suroviny, ktoré môžete konzumovať surové: ovocie, zeleninu, šaláty, semienka, sušené plody, namočené strukoviny, ovsené vločky, kokos a med. Vyvarujte sa naopak mäsu, mliečnym výrobkom či niektorým obilninám. Základom je konzumácia takých potravín, ktoré zbytočne nezaťažujú organizmus.
Hoci sa môže zdať, že pripraviť čo len jediné jedlo, ktoré neprejde varom, je takmer nemožné, opak je pravdou. Raw stravovanie ponúka pestré možnosti vášmu jedálničku a vďaka jednoduchému zloženiu pokrmov nie je ťažké tieto jedlá pripraviť. Ak cítite, že vaše telo potrebuje čerstvý vietor do plachiet, načerpajte inšpiráciu v nasledujúcich receptoch.

Raňajkové smoothie so špenátom a škoricou
Svoj deň začnite poriadnou dávkou čerstvého ovocia a zeleniny. Ranný príval vitamínov v podobe ľahkého smoothie vás neunaví, naopak vám dodá potrebnú energiu. Príprava smoothie je navyše nadmieru jednoduchá a rýchla, čo oceníte najmä v pracovné dni. Na zelené škoricové raw smoothie potrebujete:

Raw tekvicové polievka
Aj preslávenú tekvicovú polievku môžete bez problémov pripraviť v štýle raw. Jediné, čo budete potrebovať, je pár základných ingrediencií a spoľahlivý mixér. Pokiaľ chcete polievku hustejšiu, lejte vodu či rastlinné mlieko postupne, aby vznikla vami požadovaná konzistencia. Keď bude polievka hotová, nezabudnite ochutnať a prípadne prisoliť alebo pridať obľúbené korenie. Na tanieri možno polievku posypať čerstvými bylinkami, prípadne nakrájanou čili papričkou a tekvicovými či sezamovými semienkami.

Cuketové raw špagety s omáčkou
Oddýchnite si od ťažkých jedál a zvoľte príjemnejší variant obedovej klasiky. Obľúbené špagety možno pripraviť aj v raw surovej verzii, a to dokonca ľahšie než ich varené náprotivky. Nachystajte si šikovný mixér a nasledujúce potraviny:

Avokádová čokopena pre nevinné maškrtenie
Že sa v zdravej strave nemaškrtí? Veľký omyl. Rawčokopena z avokáda vám vyčarí úsmev na tvári nielen preto, ako je sladko dobrá, ale aj svojim fit zložením. Hotovú penu rozdeľte do pohárov, ozdobte čerstvými malinami, čučoriedkami alebo banánom a dajte do chladničky vychladiť. Navrch možno pridať aj chia semienka, mandle alebo jedlé kvety (hluchavka, fialka, fialka ...).
Na niekoľko pohárikov tejto dobroty potrebujete:

Domáce müsli tyčinky na desiatu aj raňajky
Raw strava ponúka veľa možností, ako zahnať hlad zdravým spôsobom. Do zásoby si tak môžete pripraviť domáce müsli tyčinky, ktoré vás zasýtia, a zároveň uspokoja vašu túžbu po niečom sladkom. Na menší plech potrebujete:

Tip pre vás: Sušené ovocie môžete použiť vlastné. Využite sušičku na potraviny a pripravte si zásobu surovín, ktoré máte radi. Tyčinky možno namiesto chladenia usušiť v rúre či práve v sušičke. Len nezabudnite nastaviť teplotu maximálne na 42 °C! Pri prechode na raw stravu bude vašim najvernejším pomocníkom mixér a smoothie maker. Vyberte si preto taký, ktorý má dostatočne vysoký výkon a vyhovuje vám vo všetkých smeroch. A predovšetkým majte na pamäti, že jesť zdravo, neznamená nejesť chutne!