Odhaľte tajomstvo geocachingu

  • Piatok, 8. október 2021

Pohybujete sa v prírode na čerstvom vzduchu! Objavujete okúzľujúce miesta nachádzajúce sa často len kúsok od vášho domova. Dozvedáte sa o ich histórii. Precvičujete svoj mozog v riešení hlavolamov, v logike aj úsudku. Poznávate sa s novými ľuďmi a navyše zažijete množstvo zábavy pri hľadaní skrytého pokladu. Toto je geocaching! Že ste sa s touto celosvetovo populárnou hrou dosiaľ nestretli? V tom prípade si prečítajte náš článok, ktorý je naplnený informáciami o tom, čo vlastne geocaching je, akým spôsobom sa prevádzkuje a dozviete sa tiež to, čím sa na úspešný lov kešiek najlepšie vybaviť.

Čo je to geocaching?

Hľadaný poklad v geocachingu predstavujú schránky alebo kešky (z anglického cache). Ich pozíciu získate zo zemepisných súradníc, ktoré nájdete na stránkach www.geocaching.com. Nie vždy je ale cesta ku konkrétnym súradniciam jednoduchá, nezriedka musíte najprv vyriešiť logickú hádanku a až potom sa dozviete, kde hľadať vytúžený poklad. Keď konečne súradnice získate, môžete vyraziť na lov. Skrýše bývajú najrôznejšie – od jednoducho prístupných až po úkryty hodné zdatných horolezcov.

Po objavení kešky sa môžete s dobrým pocitom pokochať ich obsahom. Ten je obvykle tvorený nejakou drobnou pozornosťou a tiež ceruzkou so zápisníkom, do ktorého úspešní pátrači zapisujú svoj objav. V niektorých schránkach sa dajú nájsť aj špeciálne predmety, ktoré putujú medzi schránkami. Existuje pravidlo, ktoré všetci správni lovci kešiek dodržujú: v prípade, že sa rozhodnete niečo si zo schránky vziať, mali by ste do nej na revanš umiestniť iný predmet rovnakej alebo väčšej hodnoty.

Aké sa zbierajú cache?

Všetky kešky nie sú rovnaké. Pri svojich pátraniach môžete obvykle naraziť na nasledujúce typy:

  • Tradičná keška: schránka, v ktorej sa nachádza minimálne ceruzka a zápisník. Môže mať rôznu veľkosť a sú odlišné aj obťažnosťou ich dosiahnutia.
  • Multikeška: k jej objaveniu musíte postupne prejsť niekoľko stanovíšť, na ktorých získate indície pre ďalšie pokračovanie.
  • Mystery keška: táto keška upozorňuje na nejakú udalosť zvolanú hráčmi.
  • Wherigo keška: špeciálna keška, ktorú je možné hrať len s pomocou kompatibilných GPS prístrojov. Pri tejto hre plníte v teréne rôzne úlohy, spojené s virtuálnym príbehom.

Ako začať s geocachingom?

Chceli by ste sa pridať k hre, ktorú hrajú milióny ľudí po celom svete? Povieme vám, ako začať:

  1. Zaregistrujte sa na webe geocaching.com.
  2. Zadajte miesto, kde by ste chceli kešky hľadať, alebo kliknite na tlačidlo „find my location“.
  3. V zozname kešiek si vyberte tú, ktorej tajomstvo by ste chceli odhaliť.
  4. Informujte sa, čo je nutné k jej uloveniu.
  5. Vypátrajte súradnice kešky a pomocou GPS prístroja sa ju vydajte hľadať.
  6. GPS vás dovedie do blízkosti úkrytu. Presný úkryt už ale musíte odhaliť sami.
  7. Po nájdení kešky zapíšte svoj objav do priloženého zápisníka.
  8. Vráťte schránku na svoje miesto.

Dbajte na to, aby vás pri hľadaní kešiek nikto nevidel. Podeľte sa o zážitky s hľadanie s ostatnými lovcami.

Ako sa vybaviť?

Rozhodne sa vybavte dostatočnou zásobou jedla, pitia a oblečenia. Oceníte to predovšetkým pri pátraní hlboko v lesoch. Čo ale budete potrebovať najviac, je GPS zariadenie, ktoré vám umožní pohybovať sa podľa zemepisných súradníc. Môžete sa, samozrejme, orientovať aj podľa klasickej papierovej mapy. No omnoho lepšie sa vám ale bude pracovať s mobilom s GPS a ideálne s GPS turistickou navigáciou.

Čo by mal prístroj pre hľadanie kešiek mať:

  • Vysoko citlivú GPS anténu, ktorá dokáže prijímať signál aj v sťažených podmienkach (hustý les, hlboké údolie).
  • Dostatočnú výdrž batérií, alebo možnosť meniť batérie v priebehu výpravy. Dnešné navigácie mávajú výdrž až 25 hodín so zapnutou GPS.
  • Odolnosť voči vplyvom počasia (zmoknutie a pod.), či pádu na zem.
  • Elektronický smerový kompas, ktorý na rozdiel od GPS dokáže reagovať aj na otáčanie sa na mieste.
  • Kvalitné mapové podklady. Ideálom sú turistické mapy v mierke 1:25 000 alebo dokonca 1:10 000.