Objavte silu pary

Máte predstavu, čo všetko dnes para dokáže? V parnej rúre upečiete tie najchrumkavejšie dobroty. Bielizeň nikdy nie je jemnejšia a našuchorenejšia ako keď ju vytiahnete z parnej práčky. A parné upratovanie? To v súčasnosti zažíva obrovský boom. Aké sú jej výhody? A na aké druhy parných čističov dnes môžete naraziť?

Ako parné čističe fungujú?

Nádržku prístroja naplníte vodou. Po zapnutí čističa dochádza k ohrevu vody a jej premene na paru. Tá je pod tlakom uzavretá vnútri až do chvíle stlačenia spínača. V tom okamihu vytryskne para von a zásluhou svojej vysokej teploty odstraňuje aj tie najodolnejšie nečistoty.

4 najväčšie prednosti parných čističov

  • Šetrí vaše zdravie - pri použití parných čističov sa úplne zaobídete bez chémie. Nevznikajú tak škodlivé výpary a nedochádza ku kontaktu s dráždivými látkami. Veľmi účinná je para tiež v boji s alergénmi.
  • Šetrí životné prostredie - nespotrebúvajú sa chemické prostriedky, jediné, čo parné čističe k svojmu použitiu potrebujú, je malé množstvo elektrickej energie a vody.
  • Sú veľmi účinné - horúca para veľmi efektívne odstraňuje všetky nečistoty, mastnoty a poradí si aj so zaschnutými škvrnami. Pôsobenie pary o teplote cca 100 ℃ navyše spoľahlivo likviduje baktérie a pod.
  • Práca s nimi ide od ruky - používanie parných čističov je nielen efektívne, ale zároveň aj rýchle. Oproti iným typom upratovacích pomocníkov sľubujú až 40% úsporu práce.

 

Parné čističe a alergici

Ak trpíte alergiou, astmou alebo máte citlivú pokožku, oceníte parné čističe dvojnásobne. Pri ich použití nedochádza k víreniu prachu (para navlhčí prach). Horúca para z parných čističov tiež účinne a dlhodobo odstraňuje roztoče či plesne. Vďaka tomu, že čističe nepoužívajú chémiu, vyhnete sa aj prípadnému podráždeniu týmito prostriedkami a v neposlednom rade oceníte aj fakt, že pri parnom čistení nedochádza k máčaniu rúk, čo vašu pokožka rozhodne poteší. 

Na aké čističe môžete naraziť?

Existujú 4 základné kategórie parných čističov:

Ručné parné čističe

Ako už názov napovedá, ide o malých šikovných pomocníkov. Jednoducho sa s nimi manipuluje, bez problémov ich môžete ovládať jednou rukou, na použitie sú pripravené behom pár okamihov. Kapacita ich nádrže je zvyčajne do 0,4 l, čo vám vystačí približne na 9-10 minút čistenia. Ich hmotnosť sa pohybuje najčastejšie medzi 1,5-2,5 kg a dokážu vyvinúť tlak pary do 3 barov.

Na čo sa hodia?

Pre ľahké a pohotové vyčistenie menších škvŕn, zaschnuté špiny, sporák, drez, chladničky, škáry medzi kachličkami, na čistenie kúpeľní a WC, ale aj obleky, kolesá alebo vybavenie automobilov.

Výhody  Nevýhody
Ľahká manipulácia a nízka hmotnosť Malá nádržka = krátka doba čistenia
Rýchlo pripravené k použitiu Nevhodné pre väčšie plochy
Nízka cena  Nižší výkon

Pojazdné parné čističe

Hodia sa pre dôkladnejšie upratovanie domov a bytov. Použiť ich môžete takmer na akékoľvek povrchy. Svojim vzhľadom pripomínajú vysávač. Skladajú sa z nádoby na vodu s objemom do 1,5 l a hadice, na ktorú je možné primontovať najrôznejšie nadstavce. Tlak pary majú zvyčajne od 3 do 4,2 barov a ich hmotnosť sa pohybuje od 3 do 6 kg.

Na čo sa hodia?

Upratovanie väčších plôch (podlahy, dlažba, linoleum, parkety, obklady), odstránenie roztočov a plesní, rozpúšťanie zaschnutých škvŕn v kobercoch, čistenie okien, atď.

Výhody Nevýhody
Vyšší výkon = účinnejšie čistenie Náročnejšia manipulácia s ručným čistením
Vyčistí väčšie plochy Väčšie nároky na skladovací priestor
Dlhá výdrž Nie sú ideálne na koberce či sedačky – nečistoty rozpúšťajú, ale neodsávajú
Široká ponuka príslušenstva Vyššia nákupná cena

Parné vysávače

Vyzerajú obdobne ako pojazdné čističe, oproti nim sú ale vybavené nielen systémom pre čistenie parou, ale dokážu rozpustené nečistoty povysávať. Objem nádoby sa obvykle pohybuje okolo 0,8 litrov, pracujú s parou o tlaku 4 - 4,5 barov a ich hmotnosť dosahuje až 10 kg. 

Na čo sa hodia?

Čistenie a vysávanie väčších plôch (podlahy, dlažba, atď.), Vysávanie kobercov, sedačiek, matracov, čalúnenie a pod.

Výhody  Nevýhody
Ideálne aj na čistenie kobercov a sedačiek Vysoká cena
Nečistoty i vodu odsaje = nezostávajú šmuhy od schnúcej vody Väčšie nároky na skladovací priestor
Vyčistí celú domácnosť  Náročnejšia manipulácia ako s ručným čističom

Parné mopy

Vzhľadom pripomínajú tyčové vysávače. V porovnaní s inými typmi čističov nie sú parné mopy matoľko účinné pri väčšom množstve nečistôt, hodia sa teda skôr pre pravidelné upratovanie. Objem ich nádoby sa obvykle pohybuje do 0,7 litrov, čo v závislosti od modelu vystačí na 10-25 minút práce. Pracovný tlak parných mopov je 2 až 3 bary, hmotnosť sa obvykle pohybuje v rozsahu od 2,5 do 5,5 kg.

Na čo sa hodia?

Pravidelné upratovanie tvrdých podláh - dlažba, lino, PVC, vinil, laminát ...

Výhody Nevýhody
Ideálne na každodenné čistenie tvrdých podláh Využitie len na tvrdé podlahy
Ľahká manipulácia Pomerne nízky výkon
Rýchle pripravené k použitiu Nečistoty rozpúšťa a stiera, ale neodsáva

Dôležité parametre parných čističov

Počet komôr (nádrží) - jednokomorový systém ohrieva vodu a premieňa ju na paru len v jednej nádržke. Tá je preto stále pod tlakom a nie je možné ju otvoriť skôr, než sa spotrebuje všetka para. Keď sa tak stane, je potrebné počkať, než sa novo doplnená voda znovu ohreje. Výhodou tohto riešenia je nižšia cena. Dvojkomorový systém oproti tomu obsahuje dve nádržky. Do jednej dolievame vodu, v druhej potom dochádza k jej premene na paru. To znamená, že vodu môžeme naliať aj vo chvíli, keď je prístroj zapnutý. Počas čistenia tak nedochádza k žiadnym oneskoreniam.

Objem nádrže - úzko súvisí s tým, ako dlho vydrží čistič pracovať bez toho, aby ste doplnili vodu. Najmenšiu kapacitu majú ručné čističe (od 0,1 l), tú najväčšiu naopak pojazdné parné čističe (až 1,5 l).

Príkon a tlak - obe tieto veličiny majú zásadný vplyv na rýchlosť práce a tiež účinnosť parného čističa. Všeobecne platí, že čím vyššie tieto hodnoty sú, tým lepšie. Zároveň by mala fungovať priama úmera - čistič s vyšším tlakom pary by mal zároveň ponúkať i vyšší príkon.

Odvápňovací systém - do čističov, ktoré sú ním vybavené, môžeme bez obáv nalievať kohútikovú vodu. Do parných čističov, ktoré odvápňovanie nemajú, patrí najlepšie voda destilovaná.

Doporučené produkty