Nové energetické štítky: Čo presne sa mení?

Európska komisia schválila nové energetické štítky, ktoré budú platné od marca 2021. Je však možné, že ste ich na niektorých produktoch postrehli už teraz. Prečo sa menia a ktorých spotrebičov sa táto zmena energetických štítkov týka? Všetko dôležité sa dočítate v našom článku.

EN štítky

Budeš nám chýbať, znamienko +

Na čo slúži energetický štítok? Označuje energetickú náročnosť, napr. spotrebu vody, energie či hlučnosť spotrebiča. Označenie triedy A+, A++ A+++ sa s vývojom technológií a nepraktickým znamienkom stalo zastaralé a už nevyhovuje tak ako donedávna. Len si to predstavte, že by pribudol ďalší štítok s označením A++++, no nebol by to zmätok? Elektrospotrebičom sa teda pri klasifikácii energetickej náročnosti nebude pridávať ďalšie +, ale postupne sa preštítkujú na triedu A – G. Tie najneúspornejšie výrobky sa tak zaradia do triedy G.

Nové energetické štítky začnú platiť od 1. marca 2021:

Toto sú kategórie, ktorých sa týka zmena:

EN štítky

Ak ste v krabici našli so zakúpenou telkou, práčkou či chladničkou jeden štítok, ktorý tvrdí, že výrobok patrí do triedy A+++, a druhý, že ide o triedu D, neľakajte sa. Určite však nedochádza k zmene energetickej účinnosti tohto výrobku! Nové smernice ovplyvnia spomínané kategórie elektra, s čím súvisí aj to, že sa triedy A B vyprázdnia. To sa pri takýchto zmenách stáva často, produkt môže „klesnúť“ aj o niekoľko tried. Cieľom nových štítkov je aj to, že sa na niekoľko rokov dopredu vytvorí priestor pre úspornejšie produkty. 

Vzhľad nových energetických štítkov

Práčky

EN štítky

Práčky so sušičkou

EN štítky

EN štítky

Chladničky

EN štítky

Vínotéky

EN štítky

EN štítky
  • Chladiace spotrebiče s priamou predajnou funkciou (komerčné chladničky používané v predajniach a predajných automatoch)

Aké výhody bude mať nové značenie?

1. Ľahšia orientácia

Aktualizácia energetických štítkov v roku 2010 zaradila veľkú časť nových spotrebičov do triedy A+, A++ alebo A+++. Ostatné triedy, často však aj samotná trieda A, tak zostali opustené a bez produktov. Často sa stávalo, že si zákazník či nakupujúci našiel A+ práčku a domnieval sa, že patrí do najšetrnejšej triedy. Práčka A+ má však od práčky A++ dosť ďaleko a rozdiel medzi týmito na prvý dojem podobnými triedami je v spotrebe tak 20 %! A v praxi to pri nonstop prevádzke takej chladničky naozaj nie je malé číslo.

Označenie tried A – G bez znamienok alebo iných bližších špecifikácií, ako je napríklad úspora energie v percentách oproti danej triede (A+++ [-40 %)], tak umožní používateľom ľahko rozoznať najšetrnejší model.

EN štítky

2. Krok vpred s inováciami

Technológie sa ženú vpred rýchlym tempom, a tak by sme sa za pár rokov dostali k ďalšiemu znamienku +, čo by orientáciu počas nákupov elektrospotrebičov určite skomplikovalo. Po týchto nových zmenách sa väčšina produktov zaradí do nižšej triedy, napríklad C či D. To bude výrobcov motivovať k inováciám, ktoré budú pre zákazníkov, spotrebu a životné prostredie určite veľmi prospešné.

EN štítky

O výrobkoch vás informuje QR kód

Čo všetko nájdete na energetických štítkoch? V závislosti od spotrebiča z nich vyčítate všetko o spotrebe elektriny, spotrebe vody na každý cyklus, kapacite skladovania, hluku a iné.

Nové štítky budú mať aj QR kód. Ako iste viete, ten stačí len naskenovať smartfónom alebo tabletom a dostanete sa do online databázy EPREL. V nej si môžete jednotlivé výrobky precízne porovnať. To však nie je jediná funkcia tejto databázy, bude slúžiť aj na kontrolu dodržiavania predpisov.

Skôr než sa to začne...

Je možné, ak ste si teda nedávno kúpili nový spotrebič či televízor, že ste v balení našli 2 energetické štítky. Nie, nie je to chyba. Do 28. 2. 2021 výrobcovia musia k výrobku pribaliť oba štítky, pôvodný aj nový. Nový spoznáte hneď, a to podľa spomínaného QR kódu v pravom hornom rohu.

Urobiť takéto veľké zmeny nie je prechádzka ružovou záhradou, preto to chvíľu potrvá, a v predajniach a na internetových stránkach musí byť do 28. 2. 2021 zobrazený iba štítok s aktuálnou platnosťou. Je možné, že ešte v marci budú v predajniach či na internete pôvodné štítky. Podľa smerníc majú predajcovia elektrospotrebičov čas na kompletnú úpravu stanovený od 1. 3. do 18. 3. 2021. V praxi teda môžeme očakávať, že od 19. 3. 2021 sa budú novými energetickými štítkami pýšiť všetky vyššie spomenuté kategórie produktov.