Jarné upratovanie minimalisticky

  • Streda, 31. marec 2021

Chystáte sa na domáce upratovanie? Jar prináša do našich domácnosti viac svetla, čerstvý vzduch, ale aj potrebu dať veci na miesto a mať doma zase raz čisto a útulne. Práve jarné upratovanie je skvelým spôsobom, ako sa zbaviť nepotrebných a starých vecí. Žiadna panika, tentokrát to zvládnete ľavou zadnou! Už zopár zmien môže starostlivosť o vašu domácnosť krásne uľahčiť.

Jarné upratovanie

Vyhodiť, podarovať, recyklovať!

Minimalizmus by sa dal v laickej reči predstaviť ako životný štýl, pri ktorom sa obklopujeme iba vecami, ktoré reálne potrebujeme. Minimalistické bývanie sa tak niektorým ľuďom spočiatku zdá fádne a neosobné. Aj tu však platí, že vždy sa dá nájsť kompromis. Nemusíte sa zrazu zbaviť všetkých dekorácií. Dajte preč iba zopár a uvidíte, že najbližšie utieranie prachu vám už pôjde rýchlejšie.

Chystáte sa konečne vytriediť oblečenie v preplnených skriniach? Rozdeľte oblečenie na kôpky - veci, ktoré nosíte pravidelne; veci, ktoré sú na príležitostné chvíle; a veci, ktoré ste už dlho na sebe nemali alebo sa vám prestali páčiť. Túto poslednú kôpku odložte a do skrine ju už nevracajte. Ak vám z nej nebude nič chýbať ani po čase, môžete celú krabicu definitívne posunúť ďalej.

Jarné upratovanie

Vytvorte si “sezónny” šatník, rozdelený podľa ročných období. Zimné a jesenné veci pri jarnom upratovaní odložte do vákuových obalov a umiestnite ich napríklad vysoko do skrine, kde bežne nedosiahnete. Na vešiaky zaveste jarné a letné oblečenie. Skriňa bude pôsobiť vzdušne. Vaše šaty, blúzky aj košele získajú viac miesta a budú sa menej krčiť.

Okná a zrkadlá bez jedinej šmuhy

Hlavným reprezentantom jarnej čistoty v domácnosti sú krásne čisté a lesklé okná. Po zime si údržbu doslova pýtajú. Skôr, ako sa pustíte do samotného umývania výplní, pripravte si okolo nich voľný priestor a všetky nevyhnutné pomôcky. Budete potrebovať:

Jarné upratovanie

Na oknách bude po zime väčší nános prachu a nečistôt od cesty. Zložte preto aj sieťky, aby ste mali jednoduchý prístup k rámu. Najskôr povysávajte hrubé nečistoty z rámu pomocou vysávača. Tenkým drôtikom alebo vatovou tyčinkou prečistite odvodňovacie kanáliky v spodnej časti rámu, aby po daždi voda nezostávala v ráme. Následne umyte rám a okná od hrubej špiny.

Vodu vymeňte a pokračujte v umývaní skiel. Pozor, ak máte tvrdú vodu. Zanecháva na oknách fľaky a samotné leštenie potom trvá dlhšie. Ako náhradu použite destilovanú vodu. Vodu z okenných výplní stiahnite pomocou stierky.

Ak by ste mali po ruke vysávač na okná, práca by vám išla ešte rýchlejšie. Medzi overené produkty z tejto kategórie patria Leifheit a Kärcher vysávače na okná. Podľa skúseností používateľov čas strávený pri umývaní okien dokážu skrátiť na menej ako polovicu. Okrem okien má takýto šikovný pomocník výborné využitie aj pri čistení ostatných hladkých zvislých plôch, akými sú zrkadlá, sprchové zásteny či obklady.

Jarné upratovanie

Bývate v dome sveľkými presklenými plochami alebo na vyššom poschodí a čistenie okien je pre vás fyzicky náročné? Neprehliadnite ponuku robotických čističov okien, ktoré na vertikálnych plochách pracujú samostatne a na podobnom princípe ako ich známejší “bratranci” - robotické vysávače.

Karcher tepovač

Tepovanie kobercov a sedačiek

Stačí pozrieť za komodu, ktorá nebola niekoľko mesiacov odsunutá od steny a hneď sme konfrontovaní s realitou. Pohľad na množstvo prachu, ktorý sa od jesene do jari usadil v domácnosti, je častokrát až strašidelný.

Prach totiž nie je vyberavý. Padá na poličky, skrine, lustre, parapety, ale aj na podlahy. Na niektorých povrchoch je viditeľný prakticky okamžite, na ďalších sa tvári nenápadne.

Reč je predovšetkým o kobercoch, sedačkách a ďalších čalúnených kusoch nábytku. Ak je to možné, vyneste ich von a vyprášte ich, aby ste z nich dostali utlačený prach aj ďalšie nahromadené nečistoty, akými sú vlasy, chlpy zvierat a drobné omrvinky.

Tepovanie kobercov a sedačiek je síce náročná manuálna práca, no výsledok, svieža vôňa a dobrý pocit z čistoty v domácnosti stojí za to. Na urýchlenie práce sa hodí tepovač - stroj s princípom nástreku a podtlakovej extrakcie. Ide o zariadenie, ktoré je väčšie a drahšie ako bežný vysávač.

Za rok sa nepoužíva často, a preto ani nie je bežnou súčasťou domácností. Dá sa napríklad požičať alebo v rámci väčšej rodiny sa zložiť a zakúpiť jeden spoločný. K jeho prednostiam patrí rýchlosť tepovania a účinnosť. Zreteľne vidíte, aká znečistená je tekutina, ktorú odsáva, preto môžete postup opakovať, kým nie je koberec dôkladne vyčistený.

Jarné upratovanie

V kuchyni bez mastnoty a špiny

Určite sa na istý čas zastavíte aj v kuchyni. Jarné upratovanie kuchyne je vo väčšine slovenských domácnosti zamerané na dôkladné očistenie od mastnoty, pripálenín a odolnej špiny. Vyhraďte si čas pre rúru, varnú dosku, sporák, digestor a mikrovlnku, ktoré sú prirodzene najviac v kontakte s potravinami.

Pri čistení povrchov kuchynskej linky sa však zbytočne neponáhľajte. Abrazívne čistiace prostriedky nie sú vhodné na každý povrch a môžu napáchať viac škody ako úžitku. Ak máte na stene obkladačky, vyčistite aj škáry medzi obkladačkami. Pomôžte si napríklad starou zubkou kefkou a jedlou sódou, ktorú vymiešate ako pastu s trochou vlažnej vody.

Jarné upratovanie

Majitelia novších kuchýň s modernými mramorovými alebo sklenenými zástenami môžu tiež do práce zapojiť už spomínaný vysávač na okná. Tieto jednoliate plochy sa totiž veľmi jednoducho udržujú v čistote. S mastnou špinou si výborne poradí ručný parný čistič, známy ako parná kačka. Kombinácia vysokého tlaku s horúcou parou rýchlo rozruší mastnotu.

Na finálne zotretie potom stačí použiť savú handričku alebo papierový obrúsok. Nepoužíva žiadnu dráždivú chémiu a dokonca dokáže zbaviť povrchy aj baktérií a škodlivých mikroorganizmov, čo je v kuchyni, kde sa spracováva mäso, vždy vítaný bonus.

Jarné upratovanie

Pri generálnom upratovaní postupujte v poradí od najmenej frekventovaných izieb po tie, kde je rušná denná “prevádzka”. Kuchyňu, obývačku a kúpeľňu si teda nechajte na záver, keďže cez tieto kľúčové miestnosti budete pri upratovaní chodiť najčastejšie.

Zdravá atmosféra vo vašej spálni

Pri jarnom upratovaní si spálňa zaslúži detailnú generálku. Oprášte pavučiny z kútov, otvorte okno dokorán a pustite si obľúbenú hudbu. Ak sa chcete dobre a zdravo vyspať, potrebujete mať čistú posteľ. Vyperte nielen posteľnú bielizeň, ale aj samotné vankúše a paplóny. Matrac povysávajte zo všetkých strán a pozornosť venujte miestam pod posteľou, za záhlavím a skriňami. Je dobré vedieť, že aj na matrace môžete použiť parný čistič. Zbaví ich nepríjemného zápachu a mikroskopických škodcov. Matrace však nedávajte hneď do rámu postele. Musia dobre vyschnúť a vyvetrať sa, aby sa v nich nehromadila nadmerná vlhkosť.

Preč s prachom na kvetoch a dekoráciách

S príchodom jari sa to aj v mnohých domácnostiach zazelená a rozkvitne. Izbovým rastlinám sa podstatne lepšie darí, ak majú čisté listy. Vezmite ich hromadne všetky do sprchy alebo sa vyzbrojte rozprašovačom s mäkkou vodou a jemnou handričkou. Skontrolujte tiež kvalitu substrátu a odoberte tie časti, na ktorých sa objavila pôdna pleseň. Odstráňte suché a napadnuté listy, suché stonky a odkvitajúce kvety. Pridajte do zálievky tekuté hnojivo a behom niekoľkých dní vás potešia krajšou farbou a zdravším vzhľadom.

Jarné upratovanie

Zistili ste, že vás pri upratovaní domácnosti najviac zdržuje prekladanie? Spôsobili to suveníry, sošky, dečky a rôzne ďalšie dekoračné predmety? Skúste aspoň polovicu z nich odložiť do krabíc a schovať pod posteľ alebo do pivnice. Ak sa ich predsa len neviete vzdať, miesto roztrúsenia po celom byte, ich skoncentrujte na jedno “výstavné” miesto.

Pamätajte však, že vizuálne čistý priestor pôsobí vzdušne a je menej náročný na údržbu. Je v ňom na pocit prirodzene viac svetla a viac vyniknú veci, ktoré sú pre vás dôležité. Aj v minimalisticky zariadenej domácnosti sa môžete cítiť spokojne, pretože ste sa rozhodli obklopiť predmetmi, ktoré slúžia vám a nie vy im.

Jarné upratovanie

Ak máte radi dlhotrvajúcu vôňu čistoty, urobte si radosť elektrickým aróma difuzérom, ktorý pomocou ultrazvuku vytvára extra jemnú paru a postará sa o príjemnú aromaterapiu na želanie domácich.

Pre čisté a udržiavané podlahy

Na záver, keď sme už úspešne umyli okná, vytepovali koberce, očistili všetky povrchy od prachu a mastnoty, sú na rade podlahy. Či ide o veľké upratovanie, alebo pravidelnú každotýždňovú údržbu, vždy si nechajte podlahy na koniec, pretože ako je známe - gravitácia ťahá všetko nadol a výnimkou nie je ani najdrobnejší prach.

Na zametanie a vysávanie sa vyzbrojte kvalitnou výbavou. Budete potrebovať mop, s ktorým sa ľahko manipuluje, nezanecháva na podlahe príliš veľa vody a striekancov a v ideálnom prípade je vybavený takou technológiou, že pri umývaní podlahy sa nemusíte vôbec dotknúť špinavej vody. Váš vysávač by mal mať okrem účinnej sacej sily, vo výbave aj kvalitnú filtráciu, aby vzduch, ktorý vyfukuje, bol čistejší, ako ten, ktorý je v miestnosti. K jeho prednostiam by tiež mala patriť dobrá flexibilita a výbava, s pomocou ktorej sa dostanete pod posteľ aj do tesných miest za skriňou či radiátorom.

Jarné upratovanie

Do pozornosti pre všetkých poriadkumilovných dávame multifunkčných pomocníkov, ktorí si so starostlivosťou o podlahy dokážu poradiť hneď v niekoľkých krokoch naraz. Minimalizujú čas aj kroky, ktoré vykonáte po priestore. Medzi náš dobre predávaný sortiment patria viacúčelové tyčové vysávače s mopom. Bez vášho úsilia sa o podlahy postarajú robotické mopy a robotické vysávače s funkciou mopovania.