Dýchajte doma zdravý vzduch

Dýchať doma čistý a zdravý vzduch je snom každého z nás. Málo komu sa to však pošťastí, zvlášť ak bývame v rušných mestách. Veda si ale vie poradiť, existujú prístroje, ktoré vám ideálnu domácu klímu dokážu zabezpečiť. Vyčistiť vzduch od škodlivín a alergénov, upraviť vlhkosť v miestnosti a zároveň optimálne vychladiť, či naopak vykúriť byt. Vyskúšajte ich a uvidíte, že sa doma budete cítiť zdravšie, čerstvejšie a spokojnejšie.

Čističky vzduchu - pre zdravý vzduch bez škodlivín

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, vzduch v našich bytoch býva často plný škodlivín. Ako na ne? Riešením sú čističky vzduchu. Tie zachytia takmer 100 % poletujúcich častíc. Domov spoľahlivo zbavia prachu, peľov, ľahkých plesňových spór, alebo zvieracích alergénov. Ak vyberáte čističku pre domácnosť s alergikom, rozhodne dbajte na to, aby mala niekoľkostupňovú filtráciu, ktorá dokáže zachytiť aj tie najjemnejšie častice. Aby ste nemuseli strážiť, kedy je na čase čističku spustiť, sú niektoré modely vybavené senzormi, ktoré prístroj spustia vo chvíli, keď zaznamenajú znečistenie v miestnosti. Dôležitý je tiež vzduchový výkon čističky vzduchu, ktorý by mal byť aspoň 2x (u alergikov 3x) väčší ako objem miestnosti.

5 dôvodov, prečo si kúpiť čističku vzduchu?

 1. Lepšie sa vám bude dýchať
 2. Zlepší sa váš zdravotný stav i alergie.
 3. Zníži sa vaša únava.
 4. Zbavíte domácnosť nežiaducich pachov.
 5. Bude sa vám lepšie spať.

 

Zvlhčovače vzduchu - zbavte sa kašľa aj škrabania v krku

Zvlhčovače zbavia vašu domácnosť suchého vzduchu. Na ten narážame hlavne v zimných mesiacoch, kedy v bytoch kúrime. Kúrenie totiž vysušuje vzduch a to následne neblaho pôsobí na naše zdravie - spôsobuje kašeľ, škrabanie v hrdle, chrapot, zhoršuje astmu, či choroby dýchacích ciest a zvyšuje tiež pravdepodobnosť infekcií. V neposlednom rade škodí suchý vzduch aj pokožke, na pozore by sa mali mať ľudia s atopickým ekzémom.

Vlhkosť v byte by ste mali udržiavať aspoň na 45 % (optimum je +/- 50 %). Ak klesá pod 40 %, mali by ste kúpu zvlhčovača rozhodne zvážiť. Veľmi výhodnou voľbou sú prístroje s automatickou reguláciou, ktoré samé dokážu udržiavať vlhkosť na ideálnej hodnote. U ostatných typov musíte vlhkosť strážiť manuálne, napríklad s pomocou meteostanice.

 

Veľmi obľúbené sú v súčasnosti ultrazvukové zvlhčovače. V nich je voda menená na mikrokvapôčky, ktoré sú následne vo forme pary vyfukované rovnomerne z prístroja. Táto para sa behom niekoľkých sekúnd absorbuje s okolitým vzduchom a príjemne ho zvlhčí. Dôležité je aspoň raz za tri dni vymeniť vodu v nádržke, v opačnom prípade by mohlo dôjsť ku množeniu baktérií.

Ďalším kľúčovým parametrom pri výbere zvlhčovača je veľkosť miestnosti, v ktorej bude používaný. Na trhu nie je problém nájsť zvlhčovače určené pre miestnosti do 50 m3, rovnako tak ale môžete naraziť na rad modelov určených do miestností nad 100 m3

4 pravdy o používaní zvlhčovačov?

 1. Najčastejšie využitie nájdu zvlhčovače v spálni, obývačke, detských izbách, ale aj kanceláriách.
 2. Prístroj umiestnite najlepšie na zem alebo tesne nad ňu.
 3. Používajte zvlhčovač len v uzavretej miestnosti, aby vlhkosť neunikala von.
 4. Optimálna vlhkosť v miestnosti je 50 %.

 

Odvlhčovače - vyžeňte z bytu pleseň 

Niekto má doma príliš sucho, niekoho naopak v byte trápi prebytočná vlhkosť. Tá môže byť zdrojom plesní a roztočov, čo sú návštevníci, ktorých vo svojom domove rozhodne nikto neuvíta. Tým skôr, ak žije ak v domácnosti alergik. Zlý vplyv má vysoká vlhkosť tiež na omietku či tapety. Riešením sú odvlhčovače, ktoré sa postarajú o to, aby vlhkosť v miestnosti nepresiahla zdravú mieru. 

Kedy sa oplatí odvlhčovač?

 • ak sa vlhkosť v miestnosti dlhodobo drží nad 60 %
 • ak sa zvnútra na oknách zráža voda (znak vysokej vlhkosti).

Aj u odvlhčovačov platí, že pri výbere je dôležité orientovať sa podľa veľkosti miestnosti, v ktorej má prístroj obslúžiť. Dôležitým parametrom je tiež odvlhčovacia kapacita, ktorá udáva, koľko litrov vody je prístroj schopný zo vzduchu v priebehu jedného dňa odstrániť. Pri častejšom odvlhčovaní je dobré staviť na modely s automatickým sledovaním vlhkosti, ktoré budú samé strážiť, aby vlhkosť v miestnosti nepresiahla požadovanú hodnotu.

4 tipy pre správne odvlhčovanie

 1. Odvlhčujte v uzavretej miestnosti, inak sa dovnútra môže dostávať ďalšia vlhkosť.
 2. Prístroj umiestnite na rovný povrch vo väčšej vzdialenosti od stien a nábytku.
 3. Optimálna vlhkosť v miestnosti by sa mala pohybovať okolo 50 %.
 4. Efekt odvlhčovania sa zvýši, ak zároveň zapnete v miestnosti kúrenie.

 

Klimatizácia - viac ako len ochladenie

Klimatizácie majú hlavnú sezónu v lete, využívať ich však môžete pokojne po celý rok. Dvojnásobne to platí pre modely, ktoré sú vybavené funkciou vykurovania - v lete teda ochladia, zatiaľ čo v zime vám zaistia príjemné teplo. Najväčšej obľube sa v súčasnosti tešia mobilné klimatizácie. Tie nepotrebujú žiadne stavebné zásahy v dome, a navyše ich jednoducho môžete prenášať z izby do izby podľa potreby.

Moderným klimatizáciám nechýba napríklad 24-hodinový časovač, pomocou ktorého nastavíte čas, kedy sa prístroj sám zapne a vypne. Dobrým pomocníkom je plnoautomatický režim, ktorý sa stará o udržiavanie predvolenej teploty. Niektoré prístroje môžete ovládať dokonca aj pomocou smartfónu, napríklad aj z druhého konca sveta.