Doprajte si jarnú detoxikáciu a naštartujte svoje telo

Oslávte koniec zimy a objavte čaro jarnej detoxikácie. Jar je najlepším obdobím pre jej vyskúšanie, osvedčí sa ale kedykoľvek počas roka, napríklad po chorobe aj antibiotikách. Trochu si odľahčíte, prečistíte sa a vyrovnáte trávenie, prestanete sa cítiť unaveno a ťažko. Vyskúšajte prečistenie všetkých orgánov v tele, ktorého "vedľajším účinkom" bude iba lepšie zdravie a šťastnejší život. Doprajte si krajšiu pleť, viac energie, lepší spánok, tvorbu svalov aj imunitu, a predĺžte si správnou detoxikáciou život.

Vyliečte sa sami

Dbajte na to, čo jete. Buďte fit, dosiahnite optimálnej váhy a udržte si ju, plne na prírodnej báze. Správne svoje bunky vyživujte, zároveň zbavte odpadových látok a ľahšie odolávajte chorobám. Cukrovka a podobné choroby sú výsledkom ľudskej ľahostajnosti voči vlastnej strave. Vyhnite sa poruchám srdca, rakovine, mentálnym poruchám aj ďalším zdravotným ťažkostiam a sami sa presvedčíte, že zmena stravovacích návykov môže byť účinnejšia ako tisícky doktorov. Trvalé výsledky sa však dostavia jedine s trvalou zmenou vášho stravovania a celkového zdravotného stavu.

Vydržíte pol dňa, výborné! Vydržíte tri dni, krása!

Sami sa rozhodnite, ako dlho budete jarnú detoxikáciu držať. Najlepším postupom je voľný priebeh. Hlavné pravidlo je počúvať svoje telo a podstúpiť jarnú detoxikáciu predovšetkým kvôli sebe. Nedržte sa žiadnych striktných plánov a prispôsobte si jarnú detoxikáciu intuitívne podľa toho, ako sa budete cítiť, a ako dlho budete chcieť. Uvedomte si, že vám detoxikácia pomôže - rozhodne ju ale neberte ako utrpenie. Začať môžete so zeleninovými šťavami, a keď budete mať na druhý deň chuť, napríklad na celozrnný chlieb či banán, s pokojom si ho doprajte a podporíte tak trávenie i celkovú očistu.

Poskytnite telu dôležité živiny

Nechajte sa ohromiť, koľko energie pocítite len z pitia zeleninových štiav. S kvalitným odšťavovačom do seba dostanete oveľa viac zeleniny, než ste schopní zjesť a niekoľkonásobne tak znásobíte svoj príjem živín. A pretože ide o tekutinu, navyše sa živiny aj rýchlejšie vstrebú. Výborná zeleninová šťava je napríklad z mrkvy, zeleru alebo červenej repy. Dajte si však pozor na kupované džúsy, ktoré sa nielen kvôli vysokému obsahu pridaného cukru, šťave z odšťavovača len ťažko vyrovnajú. Pridajte naopak bylinky ako je pestrec, spirulinu obsahujúce veľa vitamínov, alebo napríklad chlorellu odvádzajúcu z vášho tela ťažké kovy.

Základným pravidlom je dostatok tekutín

K očiste významne prispejete, ak budete pravidelne a poctivo, namiesto sladených limonád, sirupov a džúsov, piť čistú vodu. S kvalitou vody si môžete hravo vypomôcť s filtračnými kanvicami. Čím čistejšia voda, tým lepšie odplavíte toxíny. Predovšetkým alkoholu, ale aj káve sa pri detoxikácii snažte vyhnúť veľkým oblúkom. Pár dní pred detoxikáciou je vhodné vynechať najlepšie všetky živočíšne produkty, mäsom počínajúc, mliekom a vajcami končiac. Ďalej odporúčame obmedziť fajčenie, sladkosti aj priemyselne spracované a rafinované jedlo. Na niekoľko dní sa vzdajte tiež pečiva a cestovín, a rozhodne nejedzte nič vyprážaného.

Detoxikácia nie je len o schudnutí, ale predovšetkým o uzdravení

Skúste počúvať svoje telo, ktoré vám samo spoľahlivo prezradí, čo je pre vás to najlepšie. Stačí spomaliť, vyhnúť sa stresu a dopriať si dlhší kvalitný spánok, a ono vám to povie. Netrápte sa neustálym myslením na vaše prebytočné kilogramy a netrávte všetok svoj čas na váhe. Doprajte svojmu telu odpočinok po všetkých stránkach a presvedčte sa, že kilogramy zmiznú samé. Užite si svoju jarnú detoxikáciu a podporte čistenie pleti maskou, bez výčitiek si dajte hodinovú vaňu, ostrihajte si vlasy, vyskúšajte infračervenú lampu alebo masážne valce, zašportujte si na bicykli, rotopéde, či s deťmi na ihrisku a podeľte sa o svoje skúsenosti s priateľmi , napríklad v saune alebo pri joge.

Nabite sa na jar domácim smoothie

Jarná detoxikácia je ideálny čas pre vyskúšanie pôstu o čistej vode, ktorý je však len pre skutočných odvážlivcov. Niekto zase preferuje treba pôsty len o zelenine zelenej farby - napríklad len kapusta, brokolica, jačmeň, chlorella, listový špenát a kel. Niekto pojedá celý deň len melón. Vyskúšajte, čo najlepšie vyhovuje vášmu telu!

Ak máte chuť na zeleninové šťavy - pite ich. Ak máte chuť na sýtejšie smoothie, doprajte si ich. Kúpte si kvalitné smoothie mixéry a vychutnajte si aj vlákninu, ktorú by ste pri odšťavovaní vyhodili, a zbavte svoje črevá usadených nečistôt. Detoxikujte telo čerstvým ovocím a zeleninou, a dostaňte do organizmu oveľa viac výživy, ako keby ste ho jedli vcelku.

Určite ale nie je nutné byť len na niečom tekutom. Výborné je šťavou alebo so smoothie začať deň a potom si dať ľahké, čisté jedlo. Inšpirujte sa raw receptami, zaraďte do jedálnička čerstvé šaláty, ovocie, zeleninu alebo napríklad pohánku, a vyskúšajte tiež zdravé varenie na pare.

Pohyb a zmena stravovacích návykov

Netrápte sa striktnými cieľmi, napríklad týždeň trpieť hladom iba na zeleninových šťavách.

Vyskúšajte, ako sa vám uľaví po pár dňoch bez lepku, cukru a výrazného korenia. Úplne stačí stravu odľahčiť a potom podľa seba môžete pomaly nabehnúť na stravu, na ktorú ste zvyknutí. Pokúste sa však úplne nevrátiť k nezdravým návykom, ale niečo si z jarnej detoxikácie vziať k srdcu, a začleniť do bežného života aj po zvyšok roka. Jarnou DETOXIKÁCIOU všetko len začína, je len reštartom pre naše telo. Žiadny "zázračný" detoxikačný čaj, pilulka ani týždenný pôst naše telo nespasí, kým si neuvedomíme, aký vplyv má na naše zdravie to, čo konzumujeme a či sa dostatočne hýbeme.