Dajte záhradu do poriadku

Viete, ako sa pozná príchod jari? No predsa podľa toho, že sa väčšina Slovákov s väčším či menším nadšením púšťa do obrábania svojich záhradiek. Niet divu, veď na to, aby záhrada správne rozkvitala a prinášala vytúžené plody, treba veľa práce. Čím lepšie záhradu po zime pripravíte, tým lepší výsledok môžete neskôr očakávať. A aké činnosti by ste v tejto ročnej dobe nemali v žiadnom prípade vynechať? 

Trávnik je základ

Priateľ či nepriateľ? Na jednu stranu si bez pekne upravenej trávy dokáže predstaviť svoju záhradku asi málokto, na druhú ale starostlivosť o trávnik väčšina z nás často preklína a pravidelné prechádzky s kosačkou považuje za nutné zlo. Než ale tento rok naštartujete svoju benzínovú či elektrickú kosačku, doprajte trávniku riadne ošetrenie. Iba tak si totiž udrží ten správny šmrnc. Pomôže vám s tým vertikutátor (trávna fréza), ktorý slúži k ideálnemu prevzdušneniu trávnika. Ak na zemi ostalo i opadané lístie z jesenných mesiacov, vyhrabte ho.

So samotným kosením trávnika by ste nemali začať neskôr ako v apríli. Dôležité je tiež kosiť pravidelne, čo pomáha hustote trávnika. A nezabudnite, že tam, kde sa nedostanete klasickou kosačkou, si môžete pomôcť krovinorezom alebo trávnymi nožnicami. Aj s ich pomocou bude vaša záhrada vyzerať upravene a príťažlivo.

Krtka máme spojeného s kresleným sympaťákom z detských večerníčkov. Táto idea ale dostáva značné trhliny vo chvíli, keď sa nám krtko nasťahuje na záhradu. Početné krtince ani prepadajúca sa zem nie sú ničím, čo by v nás vyvolávalo pocity uspokojenia. Rád, ako sa krtka zbaviť, je veľa, ich úspešnosť je ale rôzna. Asi najúčinnejšou metódou je vyháňanie hlukom, ten totiž krtkovia bytostne neznášajú. Ako hluk vyrobiť? Napríklad vlastnoručne zostavenou pomôckou z kovovej rúrky a PET fľaše na nej pripevnenej. Použiť môžete aj elektronický odpudzovač, ktorý vyvoláva nízkofrekvenčné vibrácie. Krtkovi vadí aj dupot ježka a zabudnúť nemožno ani na domácich miláčikov - nikto nie je tak úspešný v love krtkov ako mačky.

Starajte sa o svoje stromy

Každý správny záhradkár vie, že zasadením alebo prvým plodom starostlivosť o stromy ani zďaleka nekončí. Naopak stromčeky je potreba pravidelne ošetrovať. Mesiac apríl je ideálny pre chemické ošetrenie ovocných stromov a kríkov. Pomôžete im tak od nechcených škodcov i potenciálnych chorôb. Nemenej dôležité je tiež prerezanie stromov. Platí pritom zásada, že koruna by mala byť udržovaná v pohárovitom tvare. Ten zaisťuje dostatok potrebného svetla.

Ovocný strom plný vošiek je nočnou morou každého záhradkára. Vošky sa totiž vo veľkých kolóniách usadzujú na spodných stranách listov a z rastlín potom vysávajú šťavy, čím poškodzujú ich rast. Na vošky je pochopiteľne možné použiť chemický roztok, ten ale nie vždy zaberie. Na rad tak prichádzajú rady našich predkov. Podľa nich je veľmi účinný postrek silným roztokom z levanduľového oleja. Zo všetkého najlepšie by ale mal fungovať výluh z tabaku nastriekaný na napadnuté rastliny. 

Ako si kto zasadí...

Apríl je tiež ideálnym mesiacom pre sadbu zeleniny. Či už máte radi mrkvu, zeler, petržlen alebo uprednostňujete reďkovky, kaleráby, uhorky či hrášok, práve vo štvrtom mesiaci by ste ich mali zasadiť do svojho starostlivo pripraveného záhonu. Čerstvo zasadeným rastlinám potom rozhodne nezabúdajte venovať dôslednú starostlivosť. Tá spočíva predovšetkým v starostlivom zavlažovaní, hnojení a okopávaní. A pamätajte, nie nadarmo sa hovorí, že ako si kto zaseje, tak potom aj zožne.

Reďkovky patria medzi obľúbené pochúťky slovenských domácností. Ich pestovanie je navyše ľahké, nie je teda problémom zaobstarať si vlastné zásoby chutných domácich reďkoviek. Ideálnym obdobím na ich výsadbu je apríl (predtým je možné zasiať napr. v skleníku). Vysievame v spone 10x10 cm na slnečnej časti záhona. Reďkovky klíčia veľmi skoro a počas nasledujúcich 14 dní sa môže začať s ich zberom.

Keď má byť záhrada pýchou

Niekto chce mať zo záhradky praktický úžitok, niekto naopak dáva prednosť hodnotám estetickým. Ak patríte do druhej zo skupín, dosť možno tušíte, že práve apríl je vhodný pre veľa potrebných činností. Radí sa k nim vysádzanie okrasných drevín, rezkovanie kríkov, opomenúť nesmiete ani prihnojovanie rastliniek. Nezabudnite tiež, že v apríli začínajú kvitnúť tulipány, narcisy, hyacinty, ako aj niektoré dvojročné rastliny a trvalky.