Dentálna hygiena u psov – Prevencia, ktorá nebolí

  • Štvrtok, 12. august 2021
  • Kategórie: Psy

Majiteľov psov môže u veterinára prekvapiť otázka: Čistíte svojmu psíkovi zuby? Všimol si totiž zubný povlak alebo zubný kameň a je pripravený pomôcť mu. Ako s výborným výsledkom zvládnuť dentálnu hygienu psov podomácky? Starostlivosť o chrup a zdravie ústnej dutiny sa totiž týka nielen ľudí, ale aj našich štvornohých miláčikov. Už pár minút denne poslúži ako prevencia pred bolesťami zubov, ďasien či vážnejšími ochoreniami. Nemajte obavu, nejde o školenie určené iba pre malé učenlivé šteniatka. S trpezlivým prístupom a účinnými pomôckami dokážete aj staršieho psa naučiť novým trikom, či v tomto prípade skôr novým procedúram.

Dentálna hygiena u psov

Od vlka k trpasličím plemenám

Prečo čistiť zuby psom, keď si voľne žijúce vlky zuby nečistia? Odpoveď je predovšetkým v šľachtení a zložení potravy. Pri procese šľachtenia plemien psov sa zmenila nielen stavba tela, veľkosť a vzhľad, ale aj veľkosť ústnej dutiny a zubov. Zároveň sa od výhradne mäsitej potravy, plnej kostí, šliach, kože a chrupiek (ktoré vlčie zuby prirodzene „vydrhnú“) prešlo na spracovanú potravu pre psov. Granule a mäkké mäsové produkty z konzerv už túto schopnosť čistenia nemajú. 

Ochoreniami ústnej dutiny sú najviac ohrozené najmä vzrastovo menšie psíky – ratlíci, maltézske psy, čivavy, jorkšírske teriéry. Problémy neobchádzajú ani rasy so skráteným ňufáčikom (tzv. brachycefalici), čiže najmä populárne francúzske buldočky, mopsy aj shi-tzu. Samostatnou kategóriou sú tiež aj psy so špecifickým postavením zubov (napr. predkus, nadpočetný počet zubov), u ktorých niektoré miesta chrupu patria vopred k problematickým.

Dentálna hygiena u psov

Čo sa stane, ak čistenie zubov u psa zanedbáme?

Po každom kŕmení zostáva na zuboch psíka isté množstvo potravy. V ústnej dutine sa prirodzene nachádzajú baktérie, ktoré sa týmito zvyškami kŕmia. Vytvárajú mierne lepkavú a takmer neviditeľnú hmotu, ktorá sa usádza na vnútornej strane zubov a v medzizubných priestoroch. Podporuje bujnenie ďalších baktérií a usádzanie nečistôt. Zubný povlak pri nedostatočnej dentálnej hygiene zmineralizuje a zmení sa na žltkastú až nahnedlú tvrdú vrstvu. Tú netreba veľmi predstavovať. Ide o zubný kameň, ktorý sa už nedá obyčajnou kefkou zo zubov odstrániť. 

Zubný kameň začne dráždiť ďasná, ktoré sa zapália, od zubu odstupujú a nebezpečné baktérie sa tak dostávajú čoraz hlbšie do okolitého tkaniva. Výsledkom sú bolestivé zápaly ďasien, paradentóza (postupná strata zubov), nepríjemný zápach z ústnej dutiny, ale aj odmietanie stravy pre bolesť, celková nevrlosť a podráždenosť. Ak sú baktérie príliš blízko k cievam v ďasnách, môžu preniknúť do krvného obehu a podpísať sa na zhoršení zdravotného stavu vášho psíka. K najčastejším druhotným komplikáciám patrí oslabenie imunity, zápal osrdcovníka a obličiek.

Dentálna hygiena u psov

Kedy je ten správny čas začať s dentálnou hygienou?

S nácvikom čistenia zubov môžete začať už so šteniatkom. Aj keď má mliečny chrup, pri prerezávaní trvalých zubov môže byť nervózne a ničiť všetko, čo mu príde do cesty. Vašou úlohou je vytvoriť si s ním vzťah založený na dôvere. Ak vám šteniatko dovolí prezrieť a pomasírovať jeho ďasná, vytvoríte si dobrý predpoklad pre spoluprácu aj v neskoršom veku. Dodržte každodennú pravidelnosť, najlepšie v rovnakom čase – napríklad podvečer po poslednom kŕmení. Rýchlo sa z tejto aktivity stane rutina, voči ktorej nebude odporovať.

Na masírovanie a čistenie môžete spočiatku používať obyčajnú mäkkú detskú kefku alebo gumenú násadu na prst so štetinami. Po výmene chrupu prejdite na dvojhlavé kefky, ktoré dokážu čistiť vonkajšie aj vnútorné plochy zubov súčasne. Efektivita a úspornosť času bude pri dospelom psovi veľkou výhodou! Niektoré psy si na čistenie zubov privyknú veľmi rýchlo, s ďalšími to majitelia vzdajú a prenechajú starostlivosť o ich zuby na odborníkov.

Dentálna hygiena u psov

Čo robiť, ak zuby psa neboli doteraz čistené a vyskytli sa zdravotné problémy? Ide o pomerne častý problém a veterinár vám potvrdí, že zákroky v ústnej dutine u psov (ale aj u mačiek) patria k najčastejším. Chorý psík musí absolvovať liečbu a potrebné zákroky. Hneď po vyliečení venujte pozornosť dôkladnej prevencii. Nikto vopred nechce, aby sa situácia opakovala. Ak váš pes patrí do skupiny nespolupracujúcich, vyskúšajte špeciálne prípravky (gély, ústne vody a spreje). Niektoré z nich sa primiešavajú do vody alebo do krmiva. Ich účinné látky si dokážu poradiť so zubným povlakom aj nepríjemným zápachom z papule.

Ako zvládnuť čistenie zubnou pastou?

Spolu s kefkou používate aj zubnú pastu. Nie však tú, ktorá je pre ľudí. Psy nemajú rady mentolové príchute a niektoré zložky klasickej zubnej pasty sú pre nich dokonca toxické. Pasty pre psíkov môžu mať rôzne príchute a lákavú arómu (dokonca aj hydinovú). Zľahčujú sklz štetín zubnej kefky po sklovine a ich zloženie pomáha rozložiť zubný povlak, ale aj osviežiť dych. Prvý kontakt so zubnou pastou však nemusí vyjsť podľa predstáv, preto je dobré riadiť sa overeným postupom.

Dentálna hygiena u psov

  • Najskôr psa vytrénujte na masáž ďasien pomocou prstov.
  • Nasleduje ochutnávka zubnej pasty. Na ukazovák si dajte malé množstvo pasty a dovoľte, aby ju psík zlízal (väčšine psov chutí). Týmto prstom potom pomaly prejdite po jeho ďasnách a zuboch. Zvykne si na chuť a tiež aj na to, že o niečo sa v jeho papuli snažíte, no pritom mu neubližujete.
  • Ak ste tieto úvodné kroky zvládli, prichádza čas na zubnú kefku. Postupujte podobne ako s prstom, no nedovoľte psíkovi, aby kefku dlho hrýzol a žuval. Najskôr môže malé množstvo pasty oblízať, potom mu kefkou očistite rovnomernými pohybmi jednu stranu zubov. Nemusíte sa ponáhľať, vytvorte si postup, ktorý budete každý deň rovnako opakovať a hlavne – nezabudnite na pochvalu.

Psy si na čistenie zubov dokážu privyknúť, no problematické správanie sa môže objaviť u psa, ktorého už trápi boľavý zub alebo zápal ďasien. Vtedy odporuje voči akýmkoľvek cudzím „elementom“ v blízkosti zubov. Budete potrebovať pomoc veterinára.

Dentálna hygiena u psov

Podporte veľkú radosť zo žuvania

Udržať zuby zdravé môže byť aj zábava – najmä, ak ide o psov. Akékoľvek žuvanie je viac ako prospešné. Stiera zo zubov povlak a podporuje tvorbu slín. Dentálne maškrty pre psov majú zloženie aj tvar prispôsobené tak, aby boli v ústnej dutine vysoko účinné. Pes musí totiž pri ich žutí používať aj zadné zuby, ku ktorým je pri čistení ťažší prístup.

Poteší ich rozmanitosť – k dostaniu sú nielen v rôznych príchutiach, ale aj veľkostiach, v závislosti od hmotnosti psa. Máte tak istotu, že nájdete žuvacie pochúťky pre mini zúbky bišona aj rešpekt vzbudzujúce tesáky nemeckého ovčiaka. Do výbavy si zaobstarajte aj odolné dentálne hračky. Okrem zvýšenej odolnosti majú aj zaujímavú štruktúru povrchu, ktorá masíruje ďasná.

Čistenie zubov psa ultrazvukom

Jednou z prvých známok ochorenia zubov a ďasien je zápach z papule. Majitelia psov sa mylne domnievajú, že ide o bežnú vec, no po krátkom čase sa z ich veselého psa stane ubolené klbko nervov, ktoré odmieta žrať, hrať sa či poslúchať. So zmineralizovaným zubným kameňom si doma neporadíte. Účinnou metódu je čistenie zubov ultrazvukom. Veterinár zhodnotí stav chrupu a navrhne priebeh zákroku. 

Dentálna hygiena u psov

Pred čistením musí psík podstúpiť 12-hodinovú hladovku, inak sa môžu po podaní anestézie vyskytnúť komplikácie (zvracanie). Psík je v celkovej anestézii a počas nej veterinár s pomocou zubného ultrazvuku „rozbije“ a odstráni zubný kameň z povrchu zubov. Zúbky dôkladne preleští, vyhladí ryhy a aplikuje špeciálnu leštiacu pastu. Celý postup má zamedziť skorému návratu zubného povlaku aj kameňa. Po zákroku je psík okamžite odovzdaný majiteľovi do domácej starostlivosti. Prvé dni musí konzumovať mäkkú potravu a ak išlo o vážnejší zápal, tak aj užívať lieky proti bolesti a antibiotiká.

***

Dentálna hygiena je pre psa dôležitejšia, než sa zdá. Nedovoľte, aby váš štvornohý priateľ trpel s boľavými zubami, ďasnami alebo riskoval rozvoj zápalov v tele. Pustite sa do dentálnej hygieny čím skôr!