Tipy na darčeky pre mačky

  • Piatok, 26. november 2021
  • Kategórie: Mačky

Viete, čo miluje vaša mačička? Nastal ten správny čas nájsť inšpiráciu, ako svoje pradúce, hebké, no zároveň aj prefíkané klbko chlpov potešiť. Dali sme dohromady tipy na darčeky pre mačky, aby ste im doma mohli pripraviť ešte spokojnejší a šťastnejší život.

Tipy na darčeky pre mačku

Krmivá pre mačkyŠkrabadlá a pelechyHračky pre mačkuChovateľské potreby pre mačky

Nutričné doplnky pre mačkySmart produkty pre mačkyStarostlivosť o mačkuPodstielky pre mačky

Mačka má špecifickú povahu, ktorou v sebe nezaprie svoje lovecké inštinkty, ani keď je zatvorená medzi stenami bytu. Potrebuje si brúsiť pazúriky, schovávať sa na vlastné tajné miesta a mať o každom pohybe a zvuku dokonalý prehľad. Občas možno rozmýšľate, kto je u vás doma pánom a vediete malé boje „kto z koho“, no stačí, že sa z času na čas pritúli, príjemne zapradie a pár minút v jej prítomnosti vás zbaví celodenného stresu. Skutočná zvieracia terapia! Ako vyzerá správne prekvapenie pre mačku? Chutí, baví a určite neomrzí.

Pelech ako hlavný úkryt

Aj izbový „tiger“ potrebuje svoje útočisko. Neuspokojí sa s jedným miestom a pripravte sa na to, že si možno bude nárokovať aj na menej tradičné miestečká – okennú parapetu, pretože zbožňuje sledovať vonkajšie prostredie, teplý radiátor, na ktorom sa bude vyhrievať a dokonca aj najvyššiu poličku alebo skrinku v izbe. Mačka je vo výškach azda najšťastnejšia. Má odtiaľ perfektný prehľad o všetkom a žiadny člen dvojnohej rodiny na ňu nemá dosah. Jednoducho miluje ten pocit, byť sama sebe pánom. Jedno miesto je však vždy jej srdcovkou – pelech. Najlepšie v tvare malého brlôžka, kde sa môže bezpečne ukryť do mäkkého a hrejivého polstrovania.

Pelech pre mačku

Škrabadlo pre bezpečné brúsenie pazúrikov

Brúsenie pazúrikov je jednou z najprirodzenejších aktivít mačky. Už ste zrejme boli svedkom toho, ako sa pustila do čalúnenia, záclon alebo kusov nábytku. Hoci pre nás ľudí je to nepochopiteľná aktivita, mačky udržuje v dobrej kondícii a pomáha im naťahovať svalstvo na celom tele. Pri brúsení si z pazúrikov odstraňujú starú rohovinu a trénujú, ako ich vyťahovať a skrývať.

Aby ste ochránili vybavenie svojej domácnosti a mačičke ponúkli priestor na vybitie energie, neoceniteľnou investíciou pre milovníkov mačiek je tzv. strom pre mačky – je navrhnutý smerom do výšky, kombinuje rôzne materiály (ako stvorené na škrabanie) spolu s výzvami na prekonávanie. Môže poskytovať útočisko aj pre viac mačiek naraz. Určite však nezabúdajte ani na jednoduché horizontálne alebo vertikálne škrabkadlo – tento darček má vždy veľký úspech.

 Škrabadlo pre mačku

Mačací záchod

Mačky sú považované sa veľmi čistotné zvieratá. Majú radi svoj komfort a na rozdiel od psov, si dávajú záležať na tom, aby po sebe všetky stopy výlučkov zahladili. Mačací záchod je pre mačku v byte nevyhnutnosťou. V ponuke nájdete desiatky až stovky prevedení – ako teda správne vybrať mačaciu toaletu? V prvom rade odpozorujte, či má radšej vaničkovú (nekrytú) alebo krytú toaletu s dvierkami pre pocit úplného súkromia.

Pozor aj na výšku hrán – nemali by byť príliš vysoké (aby do nich vošla aj menšia mačička) a rovnako tak ani nízke, aby nedošlo k rozhádzaniu steliva pri zahrabávaní výlučkov. Rovnakú pozornosť treba venovať podstielke – ak beriete mačiatko od pôvodného majiteľa, zistite, či používal piesok, bentonitovú alebo silikátovú podstielku. Je rovnako dôležitá ako samotné WC – dokáže absorbovať všetku tekutinu a pohlcovať pachy. Mačacie WC je tak hygienickejšie a aj praktickejšie pri čistení.

Darčeky pre mačku

Podporte lovecký inštinkt a inteligenciu svojej mačky

Nie nadarmo boli v starovekom Egypte mačky považované za božstvo a ich “miu” (ako mačky nazývali) mali na rozdiel od iných zvierat úplnú slobodu a privilégiá. Sú považované za vynaliezavé tvory, odhodlané testovať svoje schopnosti lovca. Mačkám chovaným na záhrade tieto stimuly nechýbajú, a ak chcete potešiť aj svoju bytovú mačičku, výborným spestrením dlhých chvíli môžu byť smart hračky  napr. v podobe rotačného laserového lúča, robotickej myši alebo hry na schovávačku.

Hračky pre mačky

Lasery a hlavolamy – samé nové výzvy

Ak hľadáte skôr klasickú hračku, ktorá tak ľahko neomrzí, pozrite si naše najobľúbenejšie produkty:

Tunel pre mačku

Maškrty, z ktorých sa nepriberá

Ak je reč o darčekoch, nesmú chýbať ani maškrty, ideálne kvalitné mačacie „pamlsky“, ktoré sú bohaté na dôležité vitamíny a minerály. Neregulované dokrmovanie mačky, ktorá je chovaná v byte, sa môže rýchlo zvrtnúť k problémom s nadváhou. Našťastie, existuje niekoľko overených výrobcov mačacieho krmiva, v ktorých ponuke nájdete mačkami obľúbené kuracie a kačacie a kúsky alebo pamlsky z rýb bohaté na kvalitné oleje. Spokojné bruško, upokojujúce pradenie a prívetivosť môže zabezpečiť aj plná miska šťavnatých kúskov mäsa z konzerv, paštét alebo kapsičiek pre mačky. Pri výbere treba zohľadniť vek a zdravotný stav mačičky, tak aby ste jej stravou zabezpečili správnu výživu, ktorá pokryje všetky jej výživové potreby.

Žena s mačkou

Vylepšite jej stravovacie návyky

Pri stravovaní ešte chvíľu zostaneme, vašu pozornosť si zaslúžia aj nasledujúce vychytávky:

  • Veľmi dôležitou súčasťou stravy mačky je tráva. Pri čistení svojho kožúška zožerie aj chlpy, a preto potrebuje spoľahlivú podporu pre trávenie. Mačky chované v interiéri môžu trpieť nedostatkom vlákniny a začnú obhrýzať bytové rastliny, medzi ktorými sa môžu nachádzať aj jedovaté. Buďte preto opatrní a preventívne zabezpečte svojej mačičke kvetináč s trávou.
  • Mimoriadne obľúbené sú aj mačacie interaktívne krmítka, ktoré dokážu zaujať pozornosť mačičiek na dlhé hodiny. Nasypané granulky si treba uloviť alebo šikovným spôsobom vydolovať z útrob. Mačky priam zbožňujú, keď sa v nich môže prebudiť pravá šelma, ktorá svojou inteligenciou dosiahne cieľ!
  • Pravda je taká, že niektoré mačky nemajú rady vodu, dokonca ani tú, ktorá by mala byť súčasťou ich pitného režimu. Prísun vždy čerstvej, okysličenej vody so zaujímavým žblnkotajúcim efektom, ktorý zaujme ich pozornosť, ponúkajú automatické fontány pre mačky. Je skvelým riešením aj v prípade, ak máte domáce zvieratá s náchylnosťou na ochorenie obličiek.
Kvetináč s trávou pre mačku

Tip na záver: Darčeky pre mačky, ktoré vyrobíte aj doma

Patrí vaša mačička k tým úžasným nenáročným stvoreniam, ktoré sa dokážu prehrať s kúskom novinového papiera dlhé hodiny? Mačka potrebuje predovšetkým správne stimuly. Ak ich má, nemusíte sa obávať žiadneho ničenia nábytku alebo potrhaného čalúnenia. Mimoriadne ju fascinuje akákoľvek kartónová krabica, kde sa môže schovať a postupne ju “demolovať”. Rada vymetá aj tie najužšie medzery pod nábytkom a testuje svoju ohybnosť, aby ste jej potom mohli pooberať pavučiny a prach z fúzikov. Dokonca aj škrabkadlo si doma môžete vyrobiť veľmi jednoducho – stačí, ak prebytočnú parketu nahusto obmotáte hrubším prírodným motúzom a umiestnite v izbe.

Miska pre útulok