Ako si správne čistiť zuby?

Aj keď si čistíme zuby celý život, chýb sa často nevyvaruje. Pripravili sme pre vás pár rád, ako sa starať o chrup takým spôsobom, aby vaša návšteva u zubára bola čo najkratšia a predovšetkým, aby ste od neho odchádzali s úsmevom... Starajte sa o svoje zuby s láskou a starostlivosťou!

Základné pravidlá starostlivosti o zuby:

 • Pravidelnosť: zuby by sme si mali čistiť aspoň 2x denne. Ráno a večer. Večerné čistenie je dôležitejšie a mali by sme mu venovať dostatočný čas.
 • Vytrvalosť: všade počúvame, že čistiť zuby si máme aspoň 2 minúty. Ideálna doba je taká, za ktorú si vyčistíte riadne všetky zuby. Dodržiavanie časového limitu môže často viesť k nedbalému čisteniu či strate efektivity.
 • Starostlivosť: okrem správnej techniky je potrebné zvoliť aj správnu zubnú kefku. V opačnom prípade si môžete poraniť ďasná a poškodiť tvrdé zubné tkanivá. Možno ste to nikdy nepočuli, ale existuje metóda pre zdravý a chorý parodont (tzn. stav ďasien a stav kostí). Obe metódy odstraňujú podobne povlak z povrchu zubov, ale líšia sa svojím účinkom k ďasnách.
 • Dôslednosť: i čistenie zubov má mať svoj poriadok. Neuvážené čistenie vedie k tomu, že môžete vynechať niektorú plochu zuba, alebo dokonca aj celý zub. Nezabudnite ani na medzizubné priestory, v ktorých vzniká najviac kazov. Je to dané tým, že klasickou kefkou, sa do týchto miest nedostaneme... je tak potrebné siahnuť po dentálne niti, ústnej sprche či medzizubnej kefke.
 • Načasovanie: čistenie zubov by sa malo vykonávať pred jedlom. Prečo? Pokiaľ na raňajkách konzumujete mliečne výrobky, ovocie alebo džúsy, mali by ste dodržať najmenej pol hodinový rozstup medzi jedlom a čistením zubov. Po jedle je totiž sklovina mäkká a čistením si v takomto prípade odstraňujete nielen zubný povlak, ale aj tenkú sklovinu. Ak tak budete robiť pravidelne, hrozí vám nezvratné poškodenie tvrdých zubných tkanív. 

Ako si čistiť zdravé zuby?

 • Metóda podľa Foneho: túto metódu môžete využívať predovšetkým pre čistenie detského chrupu. Ide o pomerne jednoduchú metódu, ktorú možno ľahko naučiť. Zahryzneme zuby k sebe a krúživými pohybmi čistíme horné aj spodné zuby zároveň. Začneme uprostred a postupujeme smerom ku stoličkám na ľavej strane. Potom začneme opäť od stredu na pravú stranu. Potom nasleduje čistenie vnútornej plochy zubov krúživými pohybmi. A nakoniec zotrieme žuvacie plochy zubov.
 • Vertikálne kombinovaná metóda čiže metóda od červeného k bielemu: kefku priložíme čiastočne na zub a čiastočne na ďasno pod uhlom cca 45°. Stieraným pohybom čistíme zub za zubom.

Ako si čisti zuby, keď mám choré ďasná?

Tieto metódy sú označované ako masážne. Pri čistení totiž zároveň masírujete ďasná. Môžete sa štetinkami ľahko dostať aj pod ďasno a do ďasnového žliabku. Je teda vhodné používať ich pri parodontitíde. Ak máte zdravé ďasná, postupujte veľmi opatrne, pretože medzizubné priestory sú vyplnené papilami a ich dlhodobé dráždenie môže spôsobiť ich úbytok, čo spôsobí prázdny priestor pod bodom kontaktu oboch zubov.
 • Bassova metóda: kefku priložte pod uhlom 45 stupňov ku krčku zuba a miernym tlakom sa štetiny kefky dostanú do ďasnového žliabku (priestor medzi okrajom ďasna a zubu). Prevádzajte vibrácie a masírujte určitý úsek zubov. Tento vibračný pohyb môžete vystriedať za vertikálne stieracie pohyby. Na záver vyčistite horizontálnymi pohybmi žuvacie plôšky zubov.
 • Cirkulárna metóda: obmena predchádzajúcej Bassovej metódy s tým rozdielom, že sa nevykonávajú vibrácie, ale malé krúživé pohyby s priemerom 2-4 mm. 

Akú zvoliť zubnú kefku?

Teraz keď vieme, ako na to, povieme si, ako si vybrať tú správnu kefku. Existuje hneď niekoľko druhov kefiek a každá sa hodí pre inú situáciu:

 • Klasická kefka: by mala mať malú hlavičku. Veľká kefka sa nedokáže dobre prispôsobiť a vyčistiť tvar jednotlivých zubov. Zároveň by mala mať čo najmäkšie štetiny. Tie jediné dokážu odstrániť zubný povlak bez poškodenia ďasien. A v neposlednom rade by mali byť štetiny dostatočne husté. Pre tých, čo nemajú problémy s ďasnami, stačí v rozsahu 2400 - 4000 vlákien. Pre pacientov s chorými ďasnami či odhalenými krčkami, je vhodný ešte vyšší počet vlákien. Kefku meňte minimálne raz za 3 mesiace. A ak ste boli chorí, vymeňte ju hneď.
 • Elektrické kefky: obmenou klasickej kefky sú tie elektrické. Používanie elektrickej kefky väčšinu ľudí viac baví a zuby si tak čistia pravidelnejšie. Nie sú ale vhodné pre osoby s chorými ďasnami, pretože nie sú tak jemné a citlivé k ďasnám a zubom. Veľmi kvalitnými značkami, ktoré sa zameriavajú na elektrické kefky, sú Oral-B, Philips a ETA. Ku každému z nich si môžete dokupovať náhradné hlavice, ktoré je nutné pravidelne meniť rovnako ako klasickú zubnú kefku.

Kefka musí dýchať a je potrebné, aby poriadne preschla, aby sa v nej nešírili baktérie! Plastové kryty teda ponechajte len na cestovanie. Po použití kefku poriadne opláchnite a otrepte, aby sa zbavila zvyškov vody s prípadnými kúskami jedla. V žiadnom prípade si kefku nepožičiavajte!

 • Kefka na fixný zubný strojček: oproti klasickým kefkám by mala mať nerovnomerne strihané vlákna. Pokiaľ má kefka 5 radov vlákien, tak prostredná tretia rada by mala mať vlákna kratšie. Kefka musí plne objať strojček a vyčistiť dostatočne dobre aj pod strojčekom, kde sa môžu tvoriť kazy. Ak nosíte tento strojček, mali by ste k dokonalému čisteniu používať aj solo kefky. Ak máte vyberateľný strojček, nesmiete zabudnúť vyčistiť ani ten. Na ten sú vhodné tvrdšie kefky.
 • Medzizubná kefka: býva stále zanedbávaná a to aj napriek tomu, že medzi zubami sa tvorí najviac kazov. Ak si zvyknete na pravidelné čistenie medzizubných priestorov, verte, že sa vám zníži aj počet kazov. Správnu veľkosť kefky vám odporučí váš dentista alebo dentálna hygienička. Nebudete veriť, koľko zvyškov jedla a povlaku sa v medzizubných priestoroch nachádza.
 • Jednozväzkové čiže solo kefky: sú odporúčané predovšetkým tým, ktorým sa v dutine ústnej vyskytujú akékoľvek krivé zuby. Ak totiž máte vychýlený zub, môže sa stať, že klasickou kefkou ho dostatočne nevyčistíte. Perfektné sú tiež pre čistenie posledných zubov (tzv. osmičiek), u ktorých je stiesnený priestor a veľmi často sa tu usadzuje jedlo. Povlak a baktérie sú potom dôvodom pre časté kazy týchto zubov. 

Ako správne používať dentálnu niť?

Ak sa nedostanete medzi zuby ani medzizubnou kefkou, vyskúšajte dentálnu niť. Aby nedošlo k nepríjemnému poraneniu, porezaniu alebo zanieteniu ďasien, je potrebné postupovať nasledujúcim spôsobom:

 • Odoberte si dentálnu niť s dĺžkou zhruba 25 cm.
 • Prehnite ju na polovicu a oba konce následne spojte dvojitým uzlom. Vytvoríte tým pohyblivú slučku.
 • Do slučky vložte 4 prsty (bez palca), tak spoznáte ideálnu veľkosť slučky.
 • Niť oprite o palec jednej ruky a zachyťte ukazovákom ruky druhej - ideálne je, keď sa niť dotýka vašich nechtov.
 • Čím sú prsty bližšie, tým vám to pôjde lepšie.
 • Takto pridržanú niť môžete zasunúť medzi zuby. Získate tak pevnú oporu a neporaníte si ďasná.
 • Pohybujte niťou dopredu a dozadu, čím efektívne vyčistíte medzizubné priestory.
 • Niť môžete položiť až na ďasná, ak nebudete príliš tlačiť a budete postupovať opatrne

Doplňujúce pomôcky pre krásne a zdravé zuby

 • Ústne vody: by mali byť súčasťou komplexnej starostlivosti o váš chrup. Aj keď si čistíte zuby a medzizubné priestory najlepšie ako viete, vždy nejaké to množstvo povlaku zostane. A úlohou ústne vody je zničiť posledné mikroorganizmy, ktoré tvoria zubný povlak a ten potom spôsobuje zápaly ďasien. Preukázaný účinok majú predovšetkým zlúčeniny fluóru a cínu. Fluór navyše posilňuje zubnú sklovinu. Ústne vody s chlórhexidínom slúžia ako prevencia a liečba ochorenia ďasien. Podľa posledných výskumov ústne vody s alkoholom prispievajú k zvýšenému riziku rakoviny ústnej dutiny, a radšej sa im tak vyhnite.
 • Ústne sprchy: dokážu odstrániť zvyšky potravy, povlaku a baktérií z medzizubných priestorov, z priestorov zubných mostíkov, implantátov či fixných strojčekov. Pulzujúci lúč vody vychádza z hlavice ústnej sprchy a tým dochádza k čisteniu. Ide o veľmi šetrný spôsob pre ďasná i zuby. Funguje podobne ako miniatúrna "wapka". Medzi jednotky na trhu patrí Philips, Oral-B, Ionic-Care a Mayer.
 • Príslušenstvo k zubnej starostlivosti: môžete využiť špeciálny čistič pre kefky od firmy Xavax. Ide o dentálnu pomôcku, ktorá odvápňuje, čistí a ošetruje vodné sprchy, kefky, medzizubné kefky, kefky na jazyk, krytky alebo tégliky na odkladanie kefiek. Čistí usadeniny vodného kameňa, zbaví povrch od zubnej pasty. 

Ako čistiť zúbky deťom?

Niektoré deti si na čistenie zubov nie a nie zvyknúť aj po rokoch, iné sedia s otvorenými ústami a nechajú si zuby čistiť celé minúty. Ako túto činnosť deťom spríjemniť a naučiť ich, že čistenie je vlastne veľmi fajn? Skúste dať dieťaťu voľbu, vybrať si kefku samo. Opäť ale platí to, čo u kefiek pre dospelých. Kefka by mal mať krátky krk, malú zaoblenú hlavičku a čo najmäkšie ultra jemné štetiny (detské ďasná sú mnohonásobne mäkšie a citlivejšie). Detské kefky mávajú často robustnejšiu rukoväť pre lepšiu manipuláciu. Pokiaľ ani nepreberné množstvo farieb a obrázkov s vašimi deťmi nepohne, skúste zubnú kefku ETA Zubnička v červenom a ružovom variante pre dievčatá a v modrom pre chlapcov. Ide o rotačnú kefku určenú práve deťom, ktorej súčasťou je aj praktický stojan s pohárikom a presýpacími hodinami, aby bolo zrejmé, ako dlho zúbky čistiť.

Aby ste urobili z čistenia zúbkov čo najzábavnejšiu činnosť, môžete vyskúšať aj pesničky, rozprávky alebo básničky. Skúste napríklad túto:

Čistím zúbky, rezy, rezy, nech sú biele ako brezy.

Vpravo, vľavo, vpredu, vzad. Horný a hneď dolný rad.

Nech sú biela ako sneh, nech mám dôvod na úsmev.

Kefky, ktoré zaujmú staršie deti

Väčšie deti určite zaujme elektrická kefka Philips Sonicare For Kids. Ide o prepojenie pomocou technológie Bluetooth, ktorá je zabudovaná do kefky sa zábavnou aplikáciou v telefóne alebo tablete. Kefku si môžu deti vyzdobiť výmennými samolepkami a interaktívne aplikácie ich budú motivovať k samostatnému a dlhšiemu čisteniu zúbkov. Hlavným hrdinom aplikácie je malý Sparkly, ktorý je vždy veľmi rád, keď sa čistenie zúbkov vydarí a za to deti odmení. Verte, že takéto čistenie bude deti naozaj baviť. Ako doplnok v starostlivosti o detský chrup môžete zakúpiť detskú ústnu vodu. Tie sú vhodné približne od veku 5-6 rokov, kedy už dieťa zvládne vodu vypľuť späť do umývadla. Zmyslom je predovšetkým osvojiť si prospešný návyk v starostlivosti o ústa.

Doprajte zdravý chrup aj svojim štvornohým kamarátom

Ak máte doma psíka alebo mačičku, nesmiete so starostlivosťou o chrup zabudnúť ani na nich. V dnešnej dobe existuje veľa pomôcok pre čistenie zubov vašich zvierat. Predovšetkým u malých psíkov, ktoré sú náchylnejšie k dentálnym problémom, je nutné dbať o čisté zuby. Na výber máte kefku s pastou, gél na zúbky alebo špeciálny prášok, ktorý pridáte do krmiva. Doplnkom sú dentálne vody, rôzne maškrty a hračky. Ideálnym pomocníkom môže byť zubný sprej, ktorý čistí zuby a zároveň zanechá svieži dych alebo žuvacia zubná pasta v tabletách. Zubný kaz môže privodiť rad problémov. Okrem zápachu z tlamy sa môže vyskytnúť aj zápal ďasien. Čistiť zvieracie zuby by ste mali ideálne 2x týždenne.

Ako na čistenie psích/mačacích zúbkov?

 • Špeciálna kefka má byť mäkká a tvarovaná pre pohodlné používania v papuli.
 • Čistenie je jednoduché a zaberie vám 1-2 minúty. Vyberte vhodný čas, kedy ste obaja v pokoji.
 • Prvých niekoľko dní držte svojho psíka/mačičku, ako keď si s nimi hráte a jemne masírujte minútu až dve vonkajšie strany ich papule.
 • V ďalších dňoch skúste naniesť na prst trochu pasty a nechajte ich ochutnávať. Pasty sú samozrejme vyrobené s ohľadom na zvieracie chute.
 • Ďalším krokom je použitie kefky. Nadvihnite horný pysk a priložte kefku s pastou na jeden z horných zubov. Pomaly, jemne a krúživými pohybmi čistite zub vrátane ďasien.
 • Počet čistených zubov postupne zvyšujte.

Vždy svojho maznáčika pochváľte a odmeňte a verte, že sa táto činnosť stane rutinou. Vaša trpezlivosť sa vráti v podobe zdravých zubov a ďasien!

Najlepší pomocníci v starostlivosti o zdravé zuby: