Ako sa starať o záhradný nábytok?

Niet príjemnejšieho spôsobu relaxácie, než natiahnuť sa na čerstvom vzduchu a prečítať si knihu, alebo len tak tak odpočívať. Naviac so správnou starostlivosťou vám kvalitný záhradný nábytok vydrží pokojne aj desiatky rokov. Čo takáto starostlivosť znamená? A čo s nábytkom urobiť v zimných mesiacoch? Údržba záhradného nábytku sa líši podľa použitého materiálu. Niektoré druhy stačí raz za čas opláchnuť, iné je potrebné pravidelne napúšťať ochranným olejom.

Nábytok z tuzemských drevín

Drevený nábytok zo smreku, borovice a ďalších tuzemských drevín je potrebné pravidelne ošetrovať. Úvodné ošetrenie ochranným olejom aplikujte už pred prvým použitím. Pokiaľ ste nábytok kúpili v rozloženom stave, natrite ho ideálne ešte pred zložením, získate tak istotu, že sa olej dostane do všetkých spojov a horšie prístupných miest. Následne je tento nábytok potrebné aspoň 2x ročne ošetriť. Najprv všetky časti očistite. Pokiaľ sa na nábytku objavia odreniny, ošetrite ich impregnačným olejom či moridlom. Povrchové nerovnosti potom odstráňte šmirgľovým papierom, skontrolujte dotiahnutie šraubov a odstráňte z nábytku prach. Potom nábytok ošetrite lakom alebo olejom, v ideálnom prípade tíkovým. 

Ako ho skladovať? Najlepším miestom pre skladovanie dreveného záhradného nábytku je garáž, suchá pivnica alebo prístrešok s dobrým prúdením vzduchu. Nevyhovujúce sú príliš suché a teplé priestory. Nábytok neprekrývajte nepriedušnými obalmi, ich použitie by mohlo spôsobiť vznik plesne.

Nábytok z exotických drevín

Eukalyptus, mahagón, durian a predovšetkým tík, to sú názvy najčastejších exotických drevín, z ktorých sa vyrába záhradný nábytok. Tieto drevá sú odolné voči poveternostným podmienkam, nevadí im striedanie teplôt a nenapadajú ho ani červotoče či ďalší drevokazný hmyz. Tiež údržba takéhoto nábytku je výrazne jednoduchšia. Tík a spol. totiž vplyvom počasia nestrácajú kvalitu, prichádzajú len o svoju pôvodnú farbu. Tú im môžete navrátiť prostým použitím olejového prípravku vhodného pre daný druh dreviny, napríklad pri tíku tak prichádza na rad tíkový olej. Pred napustením je, samozrejme, potrebné nábytok dôkladne očistiť, zbaviť prachu a vyhladiť jemným šmirgľovým papierom.

Ako ho skladovať? Vďaka odolnosti voči poveternostným vplyvom ho môžete cez zimu nechať vonku. Kvôli ochrane pred priamym mrazom je však dobré zabaliť ho napríklad do deky. Druhou možnosťou je uschovanie nábytku na chladnom, vetranom a primerane suchom (nie však vysušenom) mieste.

Nábytok z umelého ratanu

Vôbec najobľúbenejší materiál súčasnosti, k čomu prispieva i jednoduchá údržba. Ratanový nábytok stačí raz za čas omyť mydlovou vodou, prípadne použiť špeciálny čistiaci prostriedok určený pre tento materiál. Záhradný nábytok z umelého ratanu je obvykle opatrený špeciálnou UV ochranou, jeho kvalitu a vzhľad preto neovplyvnia ani ostré slnečné lúče horúcich letných dní.

Ako ho skladovať? V zimnom období uskladnite ratanový nábytok mimo dosahu prílišnej vlhkosti a mrazu, v opačnom prípade by totiž mohlo dôjsť k skrehnutiu materiálu a jeho popraskaniu, alebo k poškodeniu konštrukcie nábytku.

Nábytok z kovu a hliníka

Kovy, ušľachtilá oceľ, či hliník, to všetko sú materiály, ktorých údržba je absolútne jednoduchá. Neublíži im ostré slnko ani dážď, úplne stačí nábytok raz za čas opláchnuť vodou. U lacnejších nábytkov bez ochrannej antikoróznej vrstvy je potrebné postarať sa tiež o zhrdzavené miesta – obrúsiť ich jemným šmirgľovým papierom a pretrieť lak. Pozornosť venujte aj doplnkovým materiálom, ktoré bývajú čas od času súčasťou kovového záhradného nábytku. Drevené súčasti je potrebné pravidelne ošetrovať rovnako ako u dreveného nábytku apod.

Ako ho skladovať? I kovový a hliníkový nábytok je dobré na zimu uschovať v suchu mimo dosah mrazu.

Nábytok z plastu

Jednoduchá údržba je veľkou devízou tiež u plastového záhradného nábytku. Stačí ho raz za čas opláchnuť pomocou teplej vody a neagresívneho čistiaceho prostriedku. Počítať treba s tým, že vplyvom slnečného žiarenia plasty postupne žltnú. Pokiaľ vášmu nábytku chýba špeciálna povrchová úprava od výrobcu, budú sa v póroch usadzovať ťažko odstrániteľné nečistoty, ktoré nábytku dodajú šedý nádych.

Ako ho skladovať? Aj u plastového nábytku platí, že je potrebné ochrániť ho pred priamym pôsobením mrazu, bez problémov by však malo stačiť, keď ho prikryjete plachtou.

Čo by sa vám pri relaxe na záhrade mohlo hodiť?