Ako sa starať o jesennú záhradu?

Ste pripravení na blížiacu sa zimu? A čo vaša záhrada, postarali ste sa o ňu? Pokiaľ ešte nie, je najvyšší čas sa do toho pustiť. Aby sme vám prácu trochu uľahčili, pripravili sme pre vás rozhovor s našim produktovým špecialistom Martinom Foltýnom. Ten vám poradí, na čo by ste nemali pred zimou zabudnúť, aby bola vaša záhrada na jar v optimálnej forme.

Trávnik má pri svojom dome takmer každý. Ako sa oň postarať, aby sme ho na jar našli v čo najlepšom stave?

Hlavne pokosíme vysokú trávu na minimálnu možnú výšku. Potom spravíme vertikutáciu. Trávnik tak zbavíme odumretých častí rastlín, zbytkov pokosenej trávy, buriny a machu. Tráva môže bezprostredne po úprave vyzerať ako poškodená, no opak je pravdou. Do pôdy sa vďaka prevzdušneniu lepšie dostanú živiny a voda, nehrozí tak tzv. udusenie trávnika. Na záver je vhodné trávnik posypať  trávnikovým hnojivom. Zelená pažiť vďaka nemu bude v ďalšej sezóne vyzerať zdravšia a bude produkovať menej buriny.

Čo s náradím a nábytkom? Je nutné to schovať niekde do tepla?

Záleží na tom, z akého materiálu je nábytok vyrobený. Pokiaľ sme si na záhradu obstarali modernú ratanovú súpravu, postačí, keď k nej prikúpime odolnú plachtu, ktorou nábytok prikryjeme. O viac sa starať nemusíme. Ratan totiž odolá aj chladnejšiemu počasiu a bez problémov ho môžeme cez zimu nechať vonku. Pokiaľ však používame posedenie z dreva, je vhodné ho očistiť, ošetriť ochranným olejom a nábytok na zimu presťahovať na suché miesto.

Čo s bazénmi?

Opäť je rozhodujúce, aký bazén máme. Z nafukovacích bazénov a bazénov s kovovou trubkovou konštrukciou je nutné vodu na zimu vypustiť a bazén dôkladne vyčistiť a vysušiť. No aj tak by bazén nemal zostať vonku. Uložte ho na suché miesto, kde teplota neklesne pod bod mrazu. Ostatné typy bazénov nie je nutné úplne vypúšťať. Postačí, keď vodu vypustíme cca 10 centimetrov pod úroveň skimmeru a použijeme správnu chémiu.

Hladinu následne pokryjeme cca 10 – 15 PET fľašami (podľa veľkosti), ktoré vopred naplníme z 80 % vodou. Bazén je tak chránený pred mrazom a ani pri nižších teplotách nepraskne. Rozhodne je nutné tiež odpojiť filtračné zariadenie, solárny ohrev, tepelné čerpadlá a ďalšie možné zariadenia, ktoré sú k bazénu pripojené. Proti prachu a špine môžeme bazén zakryť ochrannou krycou fóliou.

Keď už sme pri tých poletujúcich nečistotách, ako sa na jeseň najjednoduchšie zbaviť napadaného lístia?

Na menšiu záhradu môžeme použiť klasické hrable. Na väčších plochách sa vyplatí motorová kosačka, ktorá je vybavená zberným košom na trávu a lístie. Upratanie lístia z priestornejšej záhrady je vďaka nej rýchle a nie príliš náročné. Z horšie dostupných miest potom lístie najlepšie dostaneme vysávačom (fúkačom) lístia. Práca s ním je pohodlná a omnoho jednoduchšia než s klasickými hrabľami. Je nutné pozbierať aj napadané jablká a vetvičky.

A je možné pre popadané konáre nájsť ešte nejaké využitie?

Využitie sa samozrejme nájde. Tu príde vhod drvič konárov. K dispozícii sú dva druhy, nožový a štiepkovač. Nožové prístroje drevo rozdrví a to sa dá následne použiť do kompostu. Štiepkovač zas vytvára z konárov 2-3cm kúsky, ktoré sa dajú využiť ako náhrada klasickej mulčovacej kôry. Vyschnuté štiepky môžete spáliť ako palivo.

Drevo samozrejme stále platí ako výborné palivo. Aký je ideálny spôsob prípravy polien do kachieľ?

Na rezanie dreva, ktoré sme cez leto prichystali, je najlepšie použiť elektrickú alebo motorovú pílu. Na menšie polienka je dobré používať špeciálne pílky – pílky chvostovky. Tiež môžete použiť špeciálne nožnice s reťazou, ktoré sa nazývajú Aligátor. Na štiepanie polien môžeme použiť klasickú sekeru (štiepaciu alebo drevorubačskú), prípadne štiepače dreva. Takto pripravené drevo už následne môžeme bez obáv použiť na kúrenie.

Potrebujú zvláštnu starostlivosť aj skleníky? A čo záhony, ako je ideálne ich pripraviť na sadbu?

Než napadne sneh, odporúčam zo skleníkov odstrániť vrchné sklá, aby nedošlo k ich poškodeniu alebo prepadnutiu pri zaťažení snehovou vrstvou. Vrchnú časť je teda dobre nechať cez zimu odokrytú. Čo sa týka záhonov, je ideálne ich zrýľovať. V prípade, že budeme chcieť vysadiť cesnak, je dobre použiť kultivátor, ktorý pôdu rozmelní a pripraví tak záhon na jesenný výsev. A až budú všetky záhradné práce hotové, uschovajte všetko náradie, ktoré by mohol dážď a sneh poničiť. Pokiaľ nám chýba priestor pre uskladnenie, je vhodné si obstarať praktický záhradný domček

Doporučené produkty