Ako sa starať o jesennú záhradu?

Jeseň je tu, ale na záhrade bude ešte niekoľko týždňov živo. Hoci je úroda takmer zozbieraná, stromy, kríky, trávnik, ale aj okrasné záhony potrebujú pred zimou dôkladnú starostlivosť. Iba tak sa totiž na jar opäť ukážu v plnej kráse. Ak premýšľate, ako tento rok zvládnuť jesenné práce s prehľadom a bez mozoľov, inšpirujte sa nasledujúcim zoznamom aktivít a nič neujde vašej pozornosti.

Jesenné práce v záhrade

Starostlivosť o trávnik na jeseň

Sezóna víkendového štartovania kosačiek sa pomaly a isto chýli ku koncu. Tráva rastie pomalšie, preto sa aj intervaly medzi koseniami predlžujú. Na trávniku však pribúda množstvo opadaného lístia, ktoré bude postupne vo vlhku zahnívať a tiež môže byť pôvodcom škodcov. Trávnik si po náročných letných dňoch, ktoré preskúšali jeho odolnosť, zaslúži revitalizáciu. Práve na jeseň nastáva druhé ideálne obdobie na odstránenie buriny, machov a púpavy (prvé sa vykonáva na jar). Medzi zanietenými záhradkármi sa čoraz častejšie hovorí o vertikutácii, ktorá je jedným zo spôsobov, ako mať doma krásny zelený trávnik. Ide o činnosť, pri ktorej sa prevzdušňuje koreňový systém trávy, aby k nemu ľahšie prenikali živiny, voda či vzduch.

Pomocou vertikutátora sa z trávy vyhrabe všetok neporiadok, zvyšky trávnej plsti a podporí sa odnožovanie koreňov. Ak sa vertikutácia vykoná správne, tak je potom trávnik zdravší, hustejší a rovnomernejší. Po vertikutovaní však prirodzene na ploche zostávajú prázdne miesta, preto neváhajte a už na jeseň ich doplňte trávovým osivom. Aké trávnikové hnojivo použiť? Jesenné trávnikové hnojivá sú bohaté na draslík, ktorý prospieva vyzrievaniu koreňových pletív, posilňuje rastlinu a zvyšuje jej odolnosť pred vymrznutím. Dusikaté hnojivo si ponechajte na jar. Podporuje totiž rast zelenej nadzemnej časti, ktorá by v mrazoch tak či tak nemala šancu.

Starostlivosť o trávnik v jeseni

Poraďte si s opadaným lístím bez námahy

Zrazu je všade! Zasype chodníky, trávnik, terasu, aj odkvitajúce letničky v záhonoch. Ak máte na záhrade prevahu listnatých kríkov a stromov, isto viete, o čom je reč. Boj s opadaným lístím môže trvať niekoľko týždňov a vyžaduje pravidelnosť. Inak riskujete, že zasypané rastliny (aj trávnik) vo vlhkom počasí začnú zahnívať alebo ich napadnú škodcovia. Nie je nič jednoduchšie, ako zobrať do ruky hrable a ide sa na to! Alebo existuje aj lepší spôsob?

Vysávače na lístie pracujú rýchlo a nezostáva po nich žiadny neporiadok. Všetko lístie putuje do nepriepustného zberného vaku, ktorý stačí iba vysypať. S týmto pomocníkom sa zbavíte listov nielen pod stromami a na chodníku, ale od listov vyčistí aj záhony či ťažko dostupné miesta. Listy zbiera a zároveň seká na menšie kúsky, čím sa množstvo lístia redukuje a následne v komposte rýchlejšie rozkladá. Vysávač lístia zvyčajne funguje aj ako výkonný fukár, ktorý dokáže nahnať všetok neporiadok na jedno miesto.

Upratovanie lístia

Ako urobiť jesenný rez okrasných kríkov a drevín?

Po zbere úrody z rodiacich stromov, by mali stromy dostať zaslúženú starostlivosť. V prvom kroku z nich odstráňte zoschnuté (mumifikované) plody. V druhom sa zamerajte na stavbu dreviny. Letné búrky a silný vietor totiž mohli napáchať škody, ktoré vidíte až neskôr. Všetky popraskané a nalomené konáre musia ísť čím skôr preč. Určite majte medzi záhradnou výbavou silné záhradné nožnice a teleskopické nožnice na hrubšie konáre.

Pred nástupom zimy skontrolujte živý plot a husté okrasné kríky. Hlboko medzi konármi sa môžu skrývať nenápadní škodcovia – najmä hubové ochorenia a húsenice. Do jari dokážu napáchať nezvratné škody a vám pri pohľade na hnedé, mdlé a zničené kríky zostanú iba oči pre plač. Ak už máte boj so škodcom zvládnutý, podobne, ako pri veľkých úžitkových drevinách, aj okrasné kríky vyčistite od starých konárov a konárov, ktoré rastú deformovane alebo smerom k zemi.

Jesenný orez stromov

Majitelia záhrad so živým plotom pri tejto činnosti nedajú dopustiť na plotostrihy. S ich pomocou budú mať kríky perfektný tvar rýchlo a presne. Ak ide o mladý krík, ktorý bol vysadený len tento rok, zasypte okolie koreňov čečinou, obaľte jutovinou – skrátka zabezpečte mu takú ochranu, aby sa doň nemohol zahryznúť mráz. Tiaž napadaného snehu môže poškodiť široké kry, preto ich preventívne stiahnite pomocou špagátu do kompaktnejších tvarov.

Sadenie stromov na jeseň sa vyplatí

Približne v polovici októbra nastáva ideálne obdobie na vysadenie mladých ovocných stromčekov. Stromček by už nemal mať listy. Dôkladne si prezrite jeho koreňový systém. Napadnuté alebo zlomené korene odstráňte a celý koreňový systém ponorte pred výsadbou na niekoľko hodín do vody, aby znova nadobudol stratenú hydratáciu.

Netreba sa obávať, na jeseň sú vhodné podmienky pre zakorenenie mladých stromčekov (s výnimkou citlivých ovocných stromov ako sú marhule a broskyne). Vonkajšia teplota nie je vysoká, ani príliš nízka a vlhkosť pôdy je v tomto ročnom období optimálna. Mladé stromčeky budú svoju rastovú energiu venovať tvorbe nových koreňov a nemusia plytvať živinami do budovania nadzemnej časti.

Jesenné práce v záhrade

Na jar vysadené stromčeky túto výhodu nemajú. Často sa stáva, že ich slabé korene ešte nedokážu zásobovať olistujúce sa konáre a už po niekoľkých týždňoch vyčerpané vysychajú. Polovicou úspechu pri jesennej výsadbe stromov je ochrana pred mrazom. Použite napríklad jutovinu, netkanú textíliu, alebo zdravý prírodný materiál. Ako ochrana kmeňov pred ostrými zubami psa dobre poslúži jednoduché pletivo s malými okami.

Jesenný neporiadok = jarný kompost

Kompost zo záhrady patrí k najcennejším prírodným hnojivám. Pri upratovaní záhrady môžu vzniknúť veľké kopy biologického odpadu, ktorý sa po niekoľkých týždňoch rozloží a zmení na úrodné hnojivo. Už v novej záhradkárskej sezóne ho môžete použiť na prihnojovanie rastlín a drevín. Do domáceho kompostu patrí pokosená tráva, pohrabané lístie, spílené konáre aj posekané hrubšie konáre. Čím menšie kúsky vložíte na vstupe, tým rýchlejšie kompost dozreje a výsledná zmes bude rovnomerná. Niektoré druhy lístia sa rozkladajú pomalšie (najmä listy z orechu, gaštanu a dubu). Ak ich chcete naložiť do kompostu, posekajte ich na tráve kosačkou, alebo použite vysávač na lístie, ktorý listy rovno poseká na menšie časti.

Kompost z lístia

Veľkej obľube sa na jeseň tešia záhradné drviče a štiepkovače konárov, ktoré vás rýchlo zbavia starostí s odpratávaním drevného odpadu. Drvič drví konáre na nerovnomerné kúsky, ktoré môžete presunúť do kompostu alebo použiť ako mulč do záhonov a okolo stromov. Štiepkovač už podľa názvu štiepi konáre na rovnomerné kúsky s dĺžkou cca 2,5 – 5 cm, ktoré sa po presušení používajú aj na podkurovanie v krbových kachliach.

Pustite sa do nevyhnutných opráv

V záhrade máme čisto, presuňme sa teraz k údržbe bezprostredného okolia domu, garáže, altánku či dielne. Po lete možno objavíte viacero nedostatkov, na ktoré počas roka nebol čas, alebo sa jednoducho iba odkladali na neurčito. Práve teraz je tá správna chvíľa, kedy treba opraviť všetko nevyhnutné. Uvoľnil sa šindeľ zo strechy na altánku? Konštrukcia, pod ktorou parkuje vaše auto, začína hrdzavieť a potrebuje nový náter?

Jesenné práce

Ak vystihnete vyrovnané jesenné počasie, môžete sa pustiť aj do rozsiahlejších rekonštrukcií. Ochranu pred mrazom a vodou potrebuje nielen drevo, ale aj kovové prvky. Nie nadarmo sa práve v týchto mesiacoch z okolia ozývajú vŕtačky, píly aj brúsky. Domáci majstri vedia, že je dobré mať po ruke takýchto šikovných a užitočných pomocníkov!

Nezabudnite vyčistiť odkvapový systém

Neporiadok, ktorý máme pod nohami, sa nedá len tak prehliadnuť. Horšie je to už so súčasťami domu, ktoré sú mimo naše zorné pole. Ak máte pri dome listnaté stromy, je na mieste očakávať, že listy napadajú do odkvapov a môžu spôsobiť jeho upchatie. Mechanickou prekážkou však niekedy býva aj uhynutý vták či menšia detská loptička. Už pri prvom intenzívnom daždi sa začne voda prelievať cez okraj odvapového žľabu a výsledkom môže byť nielen zafŕkané okno, ale aj zašpinená fasáda.

Jesenné práce v záhrade

S pomocou vysokotlakového čističa máte čistenie odkvapov zvládnuté s minimálnym úsilím, no za to s výborným výsledkom. Ak už budete držať vysokotlakovú pištoľ v ruke, pustite sa aj do čistenia plastového záhradného nábytku a chodníkov. Práve na pochôdznych plochách sa za uplynulé mesiace nahromadilo veľa udupaného prachu, mastnoty a iných nečistôt.

Uložte drevo na zimu

Prišiel nákladiak a vyklopil drevo na dvor. Čo s ním teraz? Nastupuje veľká rodinná brigáda, aby sa palivové drevo čo najrýchlejšie uložilo na predpripravené miesto, kde bude k dispozícii počas vykurovacej sezóny. Kedysi sa veľké kusy dreva štiepali pomocou štiepacích klinov. Išlo o namáhavú fyzickú prácu, ktorú dnes môžete našťastie vykonať pomocou výkonnej záhradnej techniky – elektrohydraulickej štiepačky dreva. Funguje tak, že piest tlačí veľký kus dreva na klin, ktorý ho rozštiepi na niekoľko menších kusov. Takýmto spôsobom môžete spracovať aj drevo zo spíleného stromu zo záhrady. Čím je drevo čerstvejšie, o to je štiepanie a pílenie ľahšie.

Drevo na zimu

Pre mrazmi vypustite vodu z hadíc a vonkajších kohútikov

Keď už je všetko na svojom mieste a pri pohľade do záhrady za sebou vidíte kus práce, zima môže prísť. No ešte predtým vypustite vodu z hadíc, vonkajších kohútikov a vyfúknite vodu zo závlahy pomocou kompresoru. Hadice nechajte vyschnúť, stočte a odložte na suché miesto, kde ani počas zimy nebudú mínusové teploty. Ak chcete zabrániť tomu, aby voda zamrzla v exteriérovom potrubí vedúcom do záhrady, zatvorte uzatvárací ventil, ktorý je najčastejšie v pivnici (vodárni) alebo v garáži.

Údržba záhradných pomocníkov po sezóne

Dobre slúžili od skorej jari až doteraz. Okrem základného čistenia a premázavania si vaša záhradná technika a náradie zaslúžia aj pozornosť pred uskladnením. Drahšie mašinky v záruke (alebo predĺženej záruke) patria do rúk odborného servisu. Na kosačke dajte nabrúsiť nôž a vyvážiť ho. Vyčistite podvozok, špeciálnu starostlivosť tiež venujte filtrom a nádrži na palivo/olej. Každé pracovné náradie má svoje slabé miesta, ktoré podliehajú výraznému znečisteniu alebo opotrebovaniu. Už aj „obyčajný“ prach pri vŕtaní, môže v útrobách vŕtačky spôsobiť nadmerné prehrievanie a poškodenie najdôležitejších komponentov.

Dôležité je tiež miesto uskladnenia, ktorá by nemalo byť vystavené extrémnym podmienkam a vrtochom počasia. Takže – či už je to krovinorezplotostrihpílavysávač na lístie, alebo klasické hrable – nič neponechajte bez dôkladnej údržby. Viete tak udržať ich bezproblémový chod a výkon po čo najdlhšiu dobu!

Banner vybavte sa na jesenné práce