Ako sa správne starať o psíka?

  • Piatok, 16. apríl 2021
  • Kategórie: Psy

Zaobstarať si psíka je zmena na dlhú dobu a zaväzuje vás, že sa o neho budete starať po celý jeho život. Nevyberajte preto psíka podľa vzhľadu, ale dobre si premyslite, pre ktorú rasu sa rozhodnete. Zohľadnite, či bývate v byte, či v dome, či ste schopní mu poskytnúť všetko, čo bude potrebovať, a či budete mať dostatok času na jeho starostlivosť. Pripravili sme pre vás pár rád, ktoré je dobré mať na pamäti ešte skôr, než si psíka zaobstaráte.

Ako kŕmiť štvornohého kamaráta?

Najobľúbenejšou a najpoužívanejšou možnosťou je suchá granulovaná strava, ktorej výhoda je vyvážený pokrm obohatený o vitamíny, minerály a živiny, ktoré sú pre správny vývoj psa nevyhnutné, ľahké dávkovanie a jednoduché skladovanie. Vývoj granúl ide neustále dopredu, výrobcovia spolupracujú s veterinármi a odborníkmi na výživu domácich maznáčikov, a svoje receptúry stále inovujú a zlepšujú. Granuly sú prispôsobené veku aj veľkosti plemena (malé, stredné, veľké alebo obrie plemená), vybrať si môžete aj z granúl pre šteňa, dospelého psa, psa seniora, pre psíka po kastrácii, pre dojčiace suky, granuly pre psov s veľkou fyzickou záťažou, alebo s citlivým trávením.

 

Všeobecne platí, že šteňatá potrebujú viac energie, kvalitných bielkovín, vitamínov a minerálov, než je tomu u dospelého psa. Pred výberom granúl starostlivo preštudujte zloženie, ktoré sa nachádza na zadnej strane balenia. Len tak budete mať istotu, že kupujete kvalitné krmivo s vhodným pomerom zloženia. Jednotlivé suroviny sa uvádzajú v poradí, v akom sú v krmive zastúpené, tzn. že na prvom mieste sa nachádza zložka, ktorej je v granulách najviac.

Kvalitné krmivo by malo začínať so zložením mäsa (čerstvé alebo sušené) a s uvedením, o aký druh sa jedná (jahňacie, kuracie, mäso z lososa). Čerstvé mäso sa často dopĺňa mäsovou múčkou, ktorá má vysoký obsah proteínov. Jedná sa o uvarené mäso, ktoré je následne usušené a spracované do práškovej formy. Moderným trendom sú krmivá bez obilnín, v ktorých sa objavujú strukoviny, rôzne druhy zemiakov, zelenina a ovocie. Používajú sa aj bylinky, ktoré majú pozitívny vplyv na imunitný systém, a stretnúť sa môžete aj s granulami s pridanou výživou pre kĺby, ktoré sú vhodné najmä pre staršie psíky, alebo psov trpiacich nadváhou.

 

Vyberajte krmivo čo najmenej spracované. Lepšie je v zložení sušené mäso miesto múčky, ryža miesto ryžovej múčky, zemiaky namiesto zemiakových vločiek, a pod. Vyhnúť by ste sa mali granulám s pridanými farbivami, fosfátmi a dochucovadlami, bližšie nešpecifikovanými surovinami živočíšneho a rastlinného pôvodu. Ak by ste chceli psíkovi ponúknuť nový druh krmiva, postupuje pozvoľna. Každé granuly majú iné zloženie a príliš rýchly prechod by mohol vyvolať tráviace ťažkosti. Prvý týždeň nahraďte existujúce krmivo 1/3 novým, druhý týždeň podávajte stravu v pomere 1:1, tretí týždeň môžete pôvodné krmivo úplne vynechať.

Ako sa starať o psíka?

O psa je potrebné sa dobre starať, venovať mu dostatok času a správne ho vychovávať už od malička. Zdravý pes vyžaduje tiež správnu hygienu. Samozrejmosťou by malo byť pravidelné kúpanie za použitia prípravkov určených pre psov (nepoužívajte bežné prípravky určené pre ľudí, ktoré by mohli pokožku psa podráždiť), špeciálna kefa, kontrolovanie uší a očí, či nie sú zapálené, čistenie zubov, strihanie prerastených pazúrikov, prezeranie vankúšikov na labkách a kontrolovanie, či psík nemá kliešte či blchy. Ak máte psa umiestneného v búde, pravidelne ju čistite a dezinfikujte, a udržujte v čistote tiež misky určené na vodu a jedlo. Ak pes býva v domácnosti s vami a má svoj pelech, nezabúdajte ho čas od času prať.

 

Vašou povinnosťou bude tiež zabezpečiť veterinárnu starostlivosť, pravidelnú vakcináciu psa proti besnote (prípadne iným chorobám, to už záleží na vás) a odčervovanie. Prvé očkovanie sa robí vo veku 6 týždňov. Ak sa pes očkuje proti chorobe prvýkrát, je nutné po troch týždňoch preočkovať, aby bola dosiahnutá plná imunita. Potom sa vykonáva pravidelné preočkovanie v ročných intervaloch. Povinné očkovanie je len proti besnote, očkovanie ďalších chorôb povinné nie je, ale veľmi sa odporúča.

Očkujú sa viaczložkové vakcíny proti psinke, parvoviróze, leptospiróze, infekčnej hepatitíde a parainfluenzii. Čo sa týka ostatných chorôb, tu očkovanie závisí na individuálnom prístupe k vášmu psíkovi a na vás, ako jeho majiteľovi. Do úvahy sa berie využitie zvieraťa, napr. účasť na výstavách, lovecké psy, chovné suky, záchranársky psy, a pod. Vakcinačný program pre vášho psíka konzultujte priamo s veterinárom, ktorý vám rád poradí, a pomôže zostaviť individuálnu očkovaciu schému.

 

Odčervovanie je nepísaná povinnosť. Pravidelné podávanie antiparazitík je dôležitou prevenciou ochorenia psa, ktoré je vo väčšine prípadov prenosné aj na človeka. Prvé odčervovanie šteniatka zaisťuje chovateľ, a prebieha v druhom týždni veku, ďalšie prebieha za dva týždne potom, a to až do veku troch mesiacov. Od 3. mesiaca až do jedného roka veku psíka sa odčervuje každé tri mesiace. U dospelého psa sa odporúča odčervovanie zhruba 1x za polrok, alebo na základe výsledkov rozboru vzorky stolice. Ak je negatívny, odčervovanie nie je potrebné.

 

Ako vychovávať psa?

S výchovou psíka je potrebné začať v okamihu, ako si svojho nového člena rodiny prevezmete od chovateľa. Pokiaľ chcete dosiahnuť bezproblémového spolužitia so psom, mal by ovládať aspoň základné povely, medzi ktoré patria: ku mne, sadni, ľahni, zostaň, nesmieš, chôdza pri nohe a samozrejme reakcia na meno. Cvičiť psa by mal iba jeden člen domácnosti, aby pes nebol zmätený. Pripravte si obojok, vôdzku, maškrty za odmenu a veľkú dávku trpezlivosti. Pre výcvik si vyberte pokojné miesto, aby psa nič nerozptyľovalo, veľmi vhodné je pred začiatkom cvičenia psa vyvenčiť, prípadne ho nechať vyblázniť. Jednotlivé povely učte postupne a precvičujte niekoľkokrát denne.

Ak sa cvičenie nedarí, skúste to ďalší deň. Nepoužívajte hrubých metód, sú neúčinné a psa by jedine vydesili. Autoritu si získajte láskavým spôsobom, chváľte psa po každom úspechu, odmeňte ho maškrtou či pohladením. Ak si s výchovou psa neviete rady, obráťte sa na odborné cvičisko, kde vám radi poradia. Temperamentných psíkov môžete umiestniť do špeciálnych výcvikových psích škôlok, kde sa vášmu maznáčikovi dostane odborného výcviku. Ak je váš psík hravý a má rád pohyb, môžete domáci výcvik doplniť o agility tréningy. Spolu so psom sa odreagujete hravým cvičením, ktoré nie je stereotypné, naučíte psa ovládateľnosti bez vôdzky, a tiež stýkať sa s ostatnými psami.

 

Čím urobiť psíkovi radosť?

Ak chcete dopriať psíkovi maškrtu, nezabudnite na základné pravidlo, že dobroty určené pre ľudí nie sú vhodné pre psov. Obsahujú veľa cukru, múky, soli či korenia, ktoré môžu citlivé zažívanie zvieraťa podráždiť. Existuje veľa pochúťok pre psov, ktoré nielen že dobre chutia, ale aj organizmu prospievajú. Žuvacie pochúťky, dentálne maškrty a výrobky z byvolej kože, pomáhajú sa starať o zuby a ďasná. Psie sušienky, tyčinky a sušené výrobky pre spestrenie stravy ocení aj váš psík. Zdravé maškrty si môžete pripraviť aj doma. Medzi veľmi obľúbené a osvedčené patria sušené plátky mäsa alebo rôzne pečené pochúťky, u ktorých máte istotu, že neobsahujú konzervanty, pridaný cukor a ďalšie umelé zložky.

Okrem maškrty potešíte svojho psa láskavým slovom, pohladením či pochvalou. Ľudskej reči nerozumie, ale z radostného tónu hlasu spozná výraz šťastia. Ak sa svojmu psíkovi venujete a máte ho radi, nebude pre vás problém spoznať, čo mu v danú chvíľu urobí radosť. Pre správny vývoj psa sú dôležité tiež hračky. Vyberajte ich starostlivo, aby boli bezpečné a zodpovedali veku a veľkosti psa. Veľmi obľúbené sú preťahovadlá, hračky na športovanie alebo plyšové hračky. Psíka môžete tiež potešiť špeciálnym oblečením chrániacim ho proti dažďu, vetru či chladu. Ponúka sa veľa možností od funkčných oblečkov, cez pláštenky, svetre, háracie nohavičky, ponožky či reflexné vesty.

Pár tipov na záver

Majte na pamäti, že šteňatá sú zvedavé a hravé, preto najmä obľúbené veci uschovajte z ich dosahu. Veľmi dôležitý pre šteniatka je pohyb. V tomto prípade namiesto jednej dlhej prechádzky je lepšie podniknúť niekoľko kratších, aby sa malý pes príliš neunavil. Pokiaľ chcete psíkovi dopriať dlhý, zdravý a šťastný život, môžete mu okrem kvalitnej výživy podávať aj nutričné ​​doplnky. V priebehu života takmer každý pes potrebuje doplnky stravy na kĺby, ktoré môžete podávať preventívne, alebo ako súčasť liečby podporujúcu hojenie po úrazoch či operáciách. Vhodné sú aj doplnky na podporu imunity, špeciálne doplnky pre šteňatá, alebo rôzne vitamíny a minerály pre dospelých a starších psov, alebo dojčiace feny.

V zimných mesiacoch doprajte špeciálnu starostlivosť labkám, ktoré sú vďaka chemickému posypu, ľadu a kašovitému snehu veľmi zaťažované a prechádzka tak môže byť veľmi bolestivá. Pred odchodom von labky ošetrite špeciálnym krémom na to určeným, a po príchode domov ich opláchnite vodou a osušte. Pes je najlepší kamarát a verný spoločník, rešpektujte jeho pocity. Spokojný pes prináša do rodiny radosť a harmóniu, a platí, že šťastný pes = šťastný majiteľ. Ale platí to aj obrátene!

 

Najobľúbenejší výrobcovia krmív a ďalších doplnkov pre psy:

Další podobné aktuality