Ako sa správne starať o mačičku?

  • Sobota, 27. marec 2021
  • Kategórie: Mačky

Priniesť si domov mačiatko znamená priviesť si nového člena rodiny, ktorý bude vyžadovať vašu neustálu starostlivosť, čas a lásku. Starajte sa o ňu, hrajte sa s ňou, maznajte sa s ňou, ale nezabudnite ju tiež vychovávať. Mačka je inteligentný a vynaliezavý tvor, dokáže sa toho veľa naučiť a veľa činností tiež odpozorovať. Rešpektujte jej silnú osobnosť a vytvorte si s mačkou puto založené na dôvere. Odmenou vám bude jej láska, pokojné pradenie a prejavená radosť, až sa po celom dni vrátite domov.

 

Ako kŕmiť štvornohého kamaráta?

Mačky sú od prírody mäsožravce, takže by sa ich strava mala skladať predovšetkým z mäsitej potravy bohatej na bielkoviny a živočíšne tuky. Čo sa týka jedla, sú mačky veľmi prieberčivé a majú rady pestrú stravu. Najjednoduchší spôsob kŕmenia predstavujú granulované alebo konzervované kŕmne zmesi, ktoré obsahujú všetky potrebné živiny v optimálnom množstve. Ďalšou možnosťou je domáca strava, ktorá je ale časovo náročná a vyžaduje znalosť výživových princípov, zloženie surovín a ich správnu prípravu, alebo BARF kŕmenie založené na podávaní surovej stravy, mäsa, vnútorností, kože, ovocia a zeleniny tak, aby to zodpovedalo prirodzenej strave šelmy.

Okrem suchého krmiva, kapsičiek alebo konzerv môžete mačke podávať tiež rôzne maškrty. Priveľmi to s nimi ale nepreháňajte a dodržujte maximálnu dennú dávku. Správna a vyvážená strava je dôležitá pre skvelú kondíciu, krásne zuby, lesklú srsť a celkové zdravie mačky. Váš štvornohý člen rodiny bude potrebovať tiež stály prísun k čerstvej vode. Je nutné, aby sa mačka mohla napiť kedykoľvek bude potrebovať, aby sa predišlo ochoreniu obličiek a močových ciest. Okrem misky s vodou, potrebám mačiek vyhovuje špeciálna fontána na vodu, ktorá im poskytne pravidelný zdroj čerstvej pitnej vody.

 

Ako sa starať o mačku?

Mačka veľmi rada spí (až 14 hodín denne) a odpočíva, preto je nutné jej zaobstarať pelech a umiestniť ho na pokojné miesto. Ponúkajú sa otvorené pelechy, závesné lôžka na kúrenie alebo búdy a tunely poskytujúce súkromie. Samozrejmosťou je tiež toaleta s podstielkou. Vybrať si môžete medzi jednoduchou toaletou bez krytu alebo s krytom, ktorá poskytuje mačke súkromie a navyše sa stelivo nevyhadzuje von a prípadný zápach zostáva vo vnútri. Toaletu udržíte takmer čistú vďaka hrudkovitému stelivu. Pri vykonaní potreby sa stelivo premení na hrudky, ktoré jednoducho vyberiete na to určenou lopatkou a prípadne stelivo doplníte. 1-2x mesačne toaletu umyte, vydezinfikujte a naplňte novým stelivom.

Naučiť mačku chodiť na jej toaletu nie je problém, veľmi rýchlo pochopí všetko potrebné. Pre umiestnenie si vyberte jedno miesto, ktoré neskôr nemeňte. Ak mačka prestane toaletu navštevovať, nehnevajte sa na ňu, ale hľadajte príčinu. Dôvodov môže byť veľa. Nenarušili ste mačke obľúbené rituály? Nezmenili ste jej stravu? Nerozšírila sa vaša rodina o nového člena? Zmenu môže spôsobovať tiež zdravotný problém.

Brúsiš, brúsia, brúsime!

Prirodzenou činnosťou mačky je škrabanie. Pokiaľ chcete odlákať jej pozornosť od nábytku či sedačky, je vhodné opatriť domácnosť škrabadlom, ktoré mačky ocenia pri skúšaní ostrosti pazúrikov. Je to tiež spôsob značenia teritória, možnosť ako sa pretiahnuť a skrátiť pazúriky. Veľmi dôležitou pomôckou je tiež prepravka, ktorú využijete na cestu k veterinárovi alebo pri cestovaní spolu s vašim mačacím kamarátom. Ak chcete mať doma zdravú mačku, je nutná prevencia znižujúca riziko vzniku chorôb ohrozujúcich nielen zviera, ale aj vás.

Je potrebné myslieť na to, že pravidelná veterinárna starostlivosť a vakcinácia je veľmi dôležitá pre zdravie vašej mačky. Mačku nechávajte očkovať vždy zdravú a odčervovanú. Prvé očkovanie prebieha okolo 8. týždňa veku mačky a očkuje sa na rinotracheitídu, kalicivirózu a panleukopéniu. Je možné zvoliť tiež druhý typ viaczložkovej vakcinácie obsahujúcej okrem uvedených troch chorôb ešte očkovanie proti chlamydióze a leukémii. Druhé očkovanie prebieha v 11. týždni veku, preočkováva sa každý ďalší rok.

 

Dva týždne pred očkovaním treba mačku odčervovať. Ak si beriete nového maznáčika od chovateľa alebo z útulku, dostávate ju spravidla s očkovacou látkou i odčervovanú. Prvé odčervovanie by malo prebiehať u mačiatka, keď mu je 14 dní a potom odčervovať každých ďalších 14 dní až do troch mesiacov veku mačky. Od 3-6 mesiaca veku sa odčervovanie vykonáva 1x za mesiac, potom záleží na životnom štýle mačky (či žije v byte alebo vonku, či sa kŕmia surovým mäsom, či sú v domácnosti prítomné deti a pod.). A odčervuje sa zhruba 1x v rozmedzí 3 -6 mesiacov.

Odčervovanie zaistíte nákupom tabletiek na odčervovanie alebo aplikovaním špeciálnych kvapiek za krk medzi lopatky. Mačky túto možnosť znášajú lepšie, ale takéto prípravky sú drahšie ako tablety. Podrobnosti o očkovaní konzultujte so svojím veterinárom, ktorý vám rád poradí so správnym prístupom a prekonzultuje prípadné pre a proti.

 

Pravidelne kontrolujte, či má mačka čisté uši, oči a nos a prehliadajte srsť, či sa v nej nenachádzajú blchy alebo kliešte, zastrihávajte pazúriky, prípadne o to požiadajte veterinára. V zime mačky vyžadujú podobnú starostlivosť ako psi. Zabráňte, aby si neoblizovali labky od posypovej soli, a ak sa vám vrátia domov premočené, hneď ich vysušte. Mačky sú veľmi čistotné. Každodenným olizovaním prehltnú mačky veľké množstvo chlpov, ktoré môžu vyvolať tráviace ťažkosti. 

Týmto problémom môžete predísť podávaním špeciálnych pást podporujúcich trávenie. Mačke môžete podávať tiež vitamínové doplnky a probiotiká. Vybrať si môžete z kvalitných doplnkov pre zdravé kĺby, pevné kosti, dobré zuby, výstavnú srsť a mnoho ďalších vitamínov a minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý a spokojný život mačky. Ak kŕmite kvalitnými granulami, výživové doplnky nie je nutné podávať. Začnite s nimi až pri prípadných zdravotných ťažkostiach.

 

Ako vychovávať mačku?

Váš nový prírastok do rodiny bude potrebovať určitý čas, aby sa s novým prostredím aj s vami, zoznámil. Buďte na neho vľúdni a umožnite mu nový domov preskúmať a z diaľky ho kontrolujte. Akonáhle urobí niečo, čo je nežiaduce (napr. vyskočí na stôl alebo na kuchynskú linku), povedzte dôrazné NIE alebo NESMIEŠ. Z intonácie vášho hlasu mačka veľmi rýchlo spozná, že sa vám nepáči to, čo práve urobila. Pripraviť si môžete tiež vodu v rozprašovači a trochu na mačku streknúť, keď urobí niečo, čo nesmie. Mačke vadí tiež zvuk novín. Pri nevhodnom správaní s nimi stačí udrieť vedľa nej. Nepoužívajte fyzické tresty. Mačka by sa vás bála a vytvorila by sa medzi vami bariéra. Naopak ju chváľte a odmeňte maškrtami.

Medzi najčastejšie problémy so spolužitím s mačkou patrí, okrem škrabania nábytku, tiež vyhrabávanie hliny, okusovanie izbových rastlín alebo značkovanie. Pokiaľ chcete pred mačkou ochrániť určité miesta (či už vnútorné alebo vonkajšie), ponúka sa možnosť použiť tzv. odpudzovače. Ich pach mačky nemajú rady, preto sa začnú miestam s postrekom vyhýbať. Sú bezpečné a neobsahujú žiadne škodlivé látky, takže mačke neublížia. Existujú tiež tzv. stimulanty, ktoré mačkám voňajú a priťahujú ich. Môžete ich použiť v prípade navedenia mačky na škrabadlo, pre naučenie odpočívať v pelechu alebo tiež na hračky.

Ako rozmaznávať mačku?

Rozmaznávajte vašu mačku a urobte ju šťastnú a zdravú. Bude vás za to milovať. Pokiaľ ju chcete potešiť nejakou maškrtou, naservírujte jej špeciálne maškrty k tomu určené. Veľkú radosť jej urobí aj pečeň, varené vajcia alebo mliečne výrobky (tvaroh či jogurt). Naopak jej neponúkajte zvyšky od obeda, slané a mastné výrobky, kravské mlieko, bravčové mäso či zemiaky. Mačka sa rada necháva hladkať, hýčkať a škrabkať. Takú pozornosť vám oplatí spokojným priadením. Kúpte si tiež kefu pre starostlivosť o srsť a pravidelne ju vyčesávajte. Mačka bude spokojná a navyše tým predídete prehltávaniu veľkého množstva chlpov, ktoré by mohli podráždiť zažívacie ústrojenstvo.

 

Pre správny vývoj sú pre mačk dôležité hračky. Pokiaľ máte mačku len doma, myslite na to, že sa potrebuje tiež vyblázniť. Venujte jej každý deň nejaký čas na spoločné hranie. Mačka je od prírody lovec a v každom veku ju lov láka. Je teda dobré jej zaobstarať hračky, ktoré jej umožnia túto činnosť prevádzkovať a precvičovať. Radosť do života jej vnesiete farebnými pierkami, loptičkami, plyšovými myškami či hračkami so zvukmi. K dispozícii sú veľké množstvá možností, ale mačka si dokáže celé hodiny hrať aj s špagátom, na ktorý čokoľvek priviažete alebo s guľôčkou z papiera či alobalu. Pri hre dbajte na to, aby sa mačka neporanila. Každodenné hranie prispieva k udržaniu optimálnej hmotnosti, stimuluje tráviaci trakt, zbavuje stresu a napätia a navyše napomáha k zblíženiu spolu s vami.

Najobľúbenejší výrobcovia krmív a ďalších doplnkov pre mačky:

Další podobné aktuality