Ako sa správne starať o bazén?

V horúcom lete nič nepoteší viac ako voda. Dostatočne chladná, aby osviežila, dostatočne čistá, aby kúpanie v nej bolo príjemným zážitkom! Nemusíte pritom chodiť na preplnené kúpalisko – obzvlášť tento rok. Kúpa bazénu nie je v dnešnej dobe nič zložité a náročná nie je ani jeho údržba. Čím sa pri výbere bazénu riadiť a ako sa oň správne starať vám prezradíme na nasledujúcich riadkoch.

Ako si správne vybrať bazén a ako ho udržiavať ?

Ako začať?

Najjednoduchším spôsobom ako začať, je zakúpiť si bazénový komplet. Jeho hlavná výhoda je zrejmá už z názvu – v balení nájdete spoločne s bazénom všetko, čo budete na jeho sprevádzkovanie potrebovať. Rozhodne nebude chýbať vhodná filtrácia, ďalší obsah kompletu závisí na veľkosti a type bazénu. Stretnúť sa môžete napr. so schodíkmikrycími plachtamifiltračnými vložkami atď.

Milovníci bubliniek a dokonalého relaxu môžu vsadiť na vírivé bazény. V nich si perfektne odpočiniete, doprajete si vodnú masáž a využívať ich môžete pokojne po celý rok. Vírivkám totiž nevadí ani zlé počasie či teplotné výkyvy. Vo vírivke si navyše môžete pripadať ako pri mori – niektoré modely sú totiž určené pre slanú vodu. Aj vírivé bazény by mali byť postavené na vhodnej bazénovej podložke a pokiaľ možno na rovnom mieste. Údržba víriviek je v podstate totožná so starostlivosťou o klasické bazény. 

Aký typ bazéna vybrať?

Pri bazénoch sa najčastejšie stretnete s dvomi typmi konštrukcie. Donedávna najobľúbenejšie boli kruhové bazény s nafukovacím prstencom, v posledných rokoch ale výrazne vzrastá obľuba bazénov s pevnou rúrkovou konštrukciou

Ako sa postarať o bazén pred sezónou?

 • Vyberte miesto, kam chcete bazén postaviť a zbavte ho trsov trávy.
 • Bazén vybaľte a dôkladne vyčistite.
 • Pred samotným napustením dôkladne skontrolujte bazén aj jeho príslušenstvo. V prípade poškodenia dokúpte náhradné diely.
 • Postavte ho na vhodnú geotextilnú podložku.
 • Pripojte príslušenstvo, napustite bazén a skontrolujte fungovanie filtrácie.
 • Vodu filtrujte nepretržite 24 hodín.
 • Skontrolujte hodnotu pH vody a pomocou bazénovej chémie ho upravte na hodnoty 6,8 – 7,2 pH.
 • Po 1 – 2 dňoch môžete začať s kúpaním.

Ako sa priebežne starať o bazén počas sezóny?

Správna údržba bazénu sa rozhodne vyplatí! Napustíte ho na začiatku sezóny, a keď sa o vodu dobre staráte, na konci sezóny bazén zase vypustíte a odložíte, poprípade zazimujete. Pokiaľ však pravidelnú starostlivosť podceníte, môže sa stáť, že všetky nápravné akcie budú zbytočné a vzniknutých rias, zápachu či zakalenia sa už nezbavíte. V takom prípade vám zostane jediné – bazén vyliať, poriadne vyčistiť a znovu napustiť, čo nepoteší vás ani vašu peňaženku

Čo potrebujete na správnu starostlivosť o bazén?

Piesková/kartušová filtrácia:

Ak chcete udržať bazén vo výbornej forme, nemali by ste šetriť na bazénovej filtrácii. K menším bazénom postačí lacnejší kartušový variant, k rodinným bazénom však voľte pieskovú filtráciu. Stojí síce viac peňazí, ale dokáže z vody spoľahlivo odfiltrovať všetky nečistoty. Kvalitná filtrácia vám navyše vydrží niekoľko rokov, musíte dbať iba na pravidelný preplach a tiež výmenu kremičitého piesku, ktorý sa vo filtrácii nachádza. Drsné hrany piesku sa totiž používaním postupne obrusujú a zaobľujú, vďaka čomu horšie zachytávajú nečistoty. Výmenu stačí urobiť raz za rok, pred sezónou.

Pri nákupe vyberajte takú filtráciu, ktorá zodpovedá objemu vášho bazéna. Všeobecne platí, že všetka voda z bazéna by sa mala cez pieskovú filtráciu obmeniť cca 2× za deň. Pokiaľ bazén využívate nadpriemerne, alebo slnko práve páli ako o život, je ideálne, aby filtrácia zvládla vodu prefiltrovať cca za polovicu tohto času, aby bola zaistená jej krištáľová čistota.

Bazénové podložky a zastrešenie:

Či bazén umiestnite pred alebo za dom, to už necháme na vás. V každom prípade by ste však mali bazén položiť na geotextilnú podložku, ktorá ho ochráni pred pretrhnutím a plesňami. Žiaduca je tiež kvalitná plachta, ktorou bazén prikryjete napr. v daždivých dňoch, ktoré vode v bazéne rozhodne neprospievajú. Kvalitná plachta ale skvele poslúži aj na zazimovanie.

Okrem ochrany pred napadaním nečistôt však môže bazénové zastrešenie vypomôcť aj s ohrevom vody v bazéne. S kvalitným solárnym ohrevom je to síce neporovnateľné, mierne navýšenie teploty však predsa len docielite.

Solárne doplnky/plachta:

Ak si zaobstaráte kvalitnú solárnu plachtu, zabijete dve muchy jednou ranou. Jednak budete mať bazén čím prikryť, keď sa práve nebudete oddávať vodným radovánkam, predovšetkým však umožňuje slnečným lúčom prenikať do vody. Tým si zaistíte neustále ohrievanie vody. K nadzemným bazénom samozrejme môžete dokúpiť aj ďalšie solárne doplnky, ktoré vodu priebežne ohrievajú a dokážu jej teplotu zvýšiť aj o niekoľko stupňov.

Bazénové vysávače

Nevyhnutným pomocníkom pri údržbe bazéna sú bazénové vysávače. Postarajú sa o všetky drobnejšie nečistoty, ktoré sa usadzujú na stenách bazénu a na jeho dne. Na výber je množstvo variantov – od mechanických, cez poloautomatické až po robotické, ktoré pracujú samé. Vysávač sa jednoducho pripojí k filtrácii a využíva jej saciu silu na odvod špinavej vody. Tá sa vyčistí cez pieskovú alebo kartušovú filtráciu a vráti sa čistá späť do bazénu. 

Bazénová chémia:

Bazénová chémia je spoločne s bazénovou filtráciou najdôležitejším doplnkom, ktorý môžete k bazénu zakúpiť. Chlórová chémia je najbežnejšia dezinfekcia, s ktorou sa pri starostlivosti o bazén môžete stretnúť. Množstvo chlóru vo vode by sa malo pohybovať okolo 0,5 mg/l. Pre maximálne pohodlie sa oplatí zakúpiť plávajúci plastový dávkovač, ktorý do vody sám postupne uvoľňuje chlór. Pre všetkých citlivých jednotlivcov, ktorí majú s chlórovanou vodou problémy, je k dispozícii aj bohatá ponuka bezchlórových (tzv. oxidačných) prostriedkov

Pravidelnou dezinfekciou a vyrovnávaním hladiny pH najjednoduchšie a najspoľahlivejšie docielite krištáľovo čistú vody bez zápachu, rias a ďalších nepríjemností. Pri starostlivosti o bazén vždy najprv zmerajte hodnotu pH. Tá by sa ideálne mala pohybovať v rozmedzí 6,8 – 7,2 = neutrálne pH. Vyššia hodnota pH môže spôsobovať podráždenie slizníc a pálenie očí. Príliš nízke pH zas môže za koróziu kovových častí bazénu, blednutie farieb či zakalenú vodu.

Ako vyriešiť najčastejšie problémy s vodou?

 • Mliečna voda: v prvom rade skontrolujte hodnoty tvrdosti vody a pH a v prípade potreby ich upravte. Pokiaľ sa voda nezlepší, môžete jej skúsiť dodať iskru pomocou rozjasňovača.
 • Zelená voda: použite chlórovú dezinfekciu a následne rozjasňovač. Pokiaľ sa farba vody nezmení, vyskúšajte iný dezinfekčný prípravok na báze chlóru – napr. Marimex AQuaMar Chlor Shock.
 • Hnedá voda: napadnutie riasami: indikuje zlú hodnotu pH. Na úpravu jeho hodnoty využite chlór a následne môžete použiť rozjasňovač. 

Ideálne je zakúpiť si testovacie zariadenie a zhruba raz týždenne zmerať hodnotu pH, množstvo chlóru. 1× mesačne, alebo vždy, keď vymeníte vodu. Testovacím zariadením skontrolujte aj tvrdosť vody (hodnoty by nemali byť vyššie než 18 °N).

Bazénová sieťka:

Steblá trávy, drobné kamienky, hlina a lístie… Buď sa do bazéna dostanú z ovzdušia, alebo z chodidiel. Základnou pomôckou ku každému bazénu je preto bazénová sprcha a nejaká vanička na nohy. Aj pri najúzkostlivejšej prevencii však nezabránite tomu, aby sa do bazéna raz za čas predsa len nedostali nejaké nečistoty, preto sa vám určite hodí bazénová sieťka. Stojí pár eur a pohodlne s ňou odstránite lístie, trávu a pod.

Vieme, s akými produktmi si leto pri vode užijete naplno: