Ako prerezávať stromy?

Prečo prerezávať stromy? Zamedzíte vzniku machov a hubových chorôb, odstránením neplodných odnoží presvetlíte strom a zvýšite jeho plodnosť. Ideálnym obdobím na prerezávanie je záver februára a marca - teda doba, kedy už príliš nemrzne, ale zároveň ešte panuje obdobie vegetačného pokoja. Rozhodne však nerobte orez, pokiaľ hrozia teploty pod -10°C, mohlo by dôjsť ku zníženiu odolnosti stromov.

Ako postupovať?

Neexistuje univerzálny návod, ako prerezávať stromy. Každý strom sa správa inak, preto je najlepšie staviť na skúsenosť a znalosť vlastných stromov. Sami najlepšie vysledujete, ako sa konkrétny strom "chová", ktoré konáre plodia a aké sú naopak neproduktívne, a v konečnom dôsledku na škodu. 

Rany väčšie ako 3 cm odporúčame ošetriť (najlepšie vyhladiť a zatrieť štepárskym voskom). Predídete tak napadnutiu stromu nejakou chorobou.

7 základných tipov, ako prerezávať stromy:

  1. Rez vykonávajte vždy mierne zošikma nad púčikom.
  2. Tvar stromu by sa mal v priebehu rokov upravovať tak, aby hlavné vetvy nerástli pod sebou, ale vyplnili objem koruny.
  3. V rámci tvarovania môžete urezať konáre tak, aby vytvorila tzv. odbočku, podľa vašich predstáv.
  4. Hlavné vetvy smerujte do vodorovnej polohy. Vďaka tomu porastú pomalšie a budú lepšie plodiť.
  5. Rez by mal byť šikmý a nerozštiepený, ideálne by mal po rokoch takmer splynúť s pôvodným konárom.
  6. Starý strom, ktorý nebol udržiavaný, nikdy neorezávaj naraz. Rozložte si to do niekoľkých rokov.
  7. Pri presvetľovaní orezávaj vetvy nad očkom smerujúcim do voľného priestoru.

Akým náradím sa vybaviť?

  • Nožnice na konáre: odporúčame voliť obojručné (na mäkšie drevo dvojčepeľové, na tvrdšie s jednou čepeľou a s protiľahlou pevnou plochou). Na väčšie stromy sa samozrejme oplatí zaobstarať si nožnice na konáre s teleskopickou násadou. Tá predĺži váš dosah až o 4 m. Ak si navyše prikúpite česáčik na ovocie, môžete tieto nožnice využiť aj pri zbere úrody.
  • Pílka: pre širšie vetvy, s ktorými si nožnice neporadia. Na mäkšie drevo voľte pílku s väčším rozstupom zubov, na tvrdé drevo s menším rozstupom.
  • Reťazová píla na prerez: vhodná pre zdatných záhradníkov. Je ľahká a má teleskopickú rukoväť, takže s ňou môžete prerezávať aj vysoké vetvy.