Gril Tefal OPTIGRILL+ XL GC722D34 nerez

Či už máte pri dome menšiu okrasnú záhradu pre radosť, alebo sa staráte o väčší pozemok s ovocnými stromami a úžitkovou plochou na pestovanie plodín, s príchodom jari sa na niekoľko mesiacov začína pravidelný kolotoč, ktorý bude znamenať hodiny strávené v záhrade. Výsledkom je však perfektný pocit z dobre vykonanej práce korunovaný viditeľným výsledkom. Jarné práce na záhrade celú túto sezónu zahajujú už s príchodom prvých teplejších dní. Po okolí sa rozozvučia kosačky, vertikutátory, kultivátory a sused zrazu pokorí rozrastené kríky elektrickými nožnicami. Pustite sa do práce čím skôr! S nasledujúcou nádielkou rád a tipov nič neunikne vašej pozornosti.
Zima za sebou zanecháva spúšť v podobe suchých listov a vymrznutých slabších rastlín. Aby ste sa mohli tešiť zo zakvitnutých drobných jarných kvetov v záhone, čím skôr ich vyčistite od napadaného lístia, ihličia a špiny. Opravte v záhonoch oddeľovače, očistite dekoračné kamene a okolo rastlín dôkladne skyprite utlačenú pôdu. Svoju prácu urobí základné ručné aj náradie, avšak výrazne vám ju uľahčí napr. elektrický kultivátor.
Pri čistení záhonu si všimnite v akom stave je textília umiestnená pod štrkom alebo mulčom. Ak je už príliš zničená, tieto miesta si zaslúžia obnovu. Najbližšie mesiace by cez diery prerastala burina, ktorá by vám iba pridávala prácu navyše. Ak máte na pláne výsadbu nových trvaliek a letničiek, počkajte na prelom apríla a mája, alebo výsadbu presuňte až za „troch zamrznutých“, kedy je už menšie riziko nočných mrazov a nové kvety, kríky či trávy sa budú v záhonoch utešene rozrastať.
Na trávniku je vidieť po zime množstvo nedostatkov. Prvým krokom je vyhrabať z trávnika všetky staré a zahnívajúce listy, ktoré iba zbytočne spomaľujú rast a podporujú množenie škodcov. Následne na vyčistenie a prerezanie trávnika môžete použiť špeciálne prerezávacie hrable alebo vertikutátor. Toto záhradné vybavenie, ktoré je na vzhľad podobné rotačným kosačkám, má za úlohu tzv. vertikálny rez (z ang. vertical cut). Systém tenkých, rovnomerne rozmiestnených nožov zľahka prevzdušňuje vrchnú časť pôdy, odstraňuje prerastený mach a trávnikovú plsť.
Vertikutátory vybavené zberným košom tieto nečistoty zároveň aj zbierajú. Po vertikutácii sa však nezľaknite prázdnych miest. Budú potrebovať opätovný výsev. Vertikutácia trávnika je revitalizačným, ozdravným procesom, ktorý je pri správnom postupe základom pre čistý, hustý a zelený trávnik. Nielenže odstráni z trávnika machy a nečistoty, zároveň pre trávnik zabezpečí lepší prístup svetla, vlahy aj dostatočný prísun živín.
Ak máte menšiu záhradu, oplatí sa kúpiť tichý a ľahký elektrický vertikutátor, ktorý je aj napriek prítomnosti elektrického kábla jednoducho ovládateľný. Pre členité a rozľahlejšie pozemky je už lepšou voľbou benzínový vertikutátor, ktorú vám ponúkne lepší výkon a slobodu pohybu. Kompromisom medzi týmito možnosťami je vertikutátor s akumulátorom, ktorý neobmedzuje v pohybe a zároveň nevyžaduje takú údržbu ako benzínové stroje.
Vertikutácia trávnika by mala prebiehať dvakrát ročne. Prvýkrát skoro na jar, druhýkrát na konci sezóny. Neodporúča sa vertikutovať počas sucha, ani pri dažďom premáčanej pôde – riskujete znehodnotenie trávnika. Trávu pokoste na približne 5 mm a vertikutátor nastavte tak, aby mačinu zasekával do hĺbky približne 3 cm.
Rovnomerným tempom prejdite celú plochu najskôr jedným smerom, hneď na to aj kolmým smerom na pôvodný smer (raz po šírke, potom po dĺžke). Do prázdnych miest urobte nový výsev a prvé dni po vertikutácii vykonávajte pravidelnú zálievku. Po jarnej vertikutácii je vhodné použiť dusíkaté hnojivo (podporuje rast zelene), po jesennej vertikutácii zase draslíkaté hnojivo (pre vyzrievanie a zhutnenie koreňových pletív).
Pri správnom hnojení a polievaní sa rast trávy rozbehne už po prvých týždňoch a kosenie trávy sa stane zase raz pravidelnou víkendovou aktivitou. Aký je rozdiel medzi rotačnou a vretenovou kosačkou? Rotačné kosačky (elektrické, benzínové aj akumulátorové) patria v našich končinách k najpredávanejším. V podvozku sa ukrývajú rýchlo rotujúce nože, ktoré steblá trávy zosekávajú. Rotačná kosačka pracuje spoľahlivo a jej výkon aj záber predurčujú, že kosenie zvládnete pomerne rýchlo.
Vretenové kosačky sú menej používaným typom, no k ich nesporným výhodám patrí šetrnosť k steblám trávy. Trávu nesekajú, ale precízne strihajú, preto si s ich pomocou môžete vyčarovať úhľadný pestovaný trávnik. Neporadia si však s prerasteným trávnikom, preto sú prvé kosenia zvyčajne uskutočnené rotačnou kosačkou. Pre pozemok s prevýšeniami je dobrou voľbou strunová kosačka – vyžínač, ktorá je obratná, svižná a vykosí aj ťažko dostupné miesta.
S húževnatým porastom, do ktorého prerastajú plánky alebo divo rastúce drevnaté kry voľte radšej výkonnejší krovinorez. Medzi ďalších univerzálnych pomocníkov, ktorí vám pomôžu s úpravou trávnikov aj okrasných tráv patria nožnice na trávu. Ide o zmenšenú a ľahšiu verziu plotostrihov. Pre vášnivých záhradkárov sú určite zaujímavé aj modely s viacerými vymeniteľnými lištami, kde už v jednom pracovnom „ nástroji“ získate užitočného pomocníka na precízne a detailné dočisťovacie práce.
Už od skorej jari vyžadujú stromy a kry dostatočnú zálievku, pretože korene nemajú odkiaľ čerpať vodu (najmä, ak bola zima na zrážky chudobná). Zbavte okolie kmeňov buriny, skyprite ju a zasypte rozloženým kompostom alebo štartovacím hnojivom, ktoré podporí rast drevín.
Pre marhule je vhodné vykonať postrek proti moníliovému usychaniu kvetov a výhonkov, broskyniam sa zíde ochrana proti kučeravosti listov a viniču pred chlorózou. Pravidelne tiež sledujte výskyt hubových a bakteriálnych ochorení na drevinách – môžu napáchať nezvratné škody a úrody sa túto pestovateľskú sezónu nedočkáte.
Všetky prerastené, napadnuté, vyschnuté alebo inak poškodené konáre odstráňte z koruny stromov. Presvetlením koruny zlepšíte kvalitu úrody, veľkosť plodov aj ich rovnomerné dozrievanie. Rez by sa mal vykonávať zásadne počas bezmrazových dní. Je to bezpečnejšie pre strom a pohodlnejšie pre vás. Vždy rešpektujte nároky a aj rastové možnosti konkrétneho stromu. Jarný rez stromov je typický najmä pre malvice a kôstkovice.
Odporúča sa začať so stromami, ktoré kvitnú ako prvé (napr. marhule, hrušky, čerešne, jablone – záleží však od odrody a regiónu). Na strih sa pripravte vopred a neriskujte zranenie alebo poškodenie zdravej vetvy stromu. Na pomoc si priberte silné teleskopické nožnice na stromy alebo akumulátorový odvetvovač. S odpadom zo záhrady vám celoročne pomôže praktický elektrický drvič či štiepkovač. Z prírodného odpadu sa tak rýchlo stane kompostovací a mulčovací materiál, ktorý sa dá opätovne využiť v prospech vašej záhrady.
Úspech pestovania záleží nielen od prirodzenej vlahy a dostatku dažďa, v našich zemepisných podmienkach sa musíme pripraviť aj na pravidelné zavlažovanie. Ešte pred veľkým spustením zavlažovania skontrolujte technický stav systému (potrubie, trysky, hadice, aj vodovodné kohútiky vonku) a počkajte, kým odoznejú posledné mrazivé noci. Zamrznutá voda v hadiciach by mohla spôsobiť nemalé škody. Prejdite všetky ventily, spojky, očistite trysky a výpusty od vodného kameňa.
Ak už stará výbava na zavlažovanie dosluhuje, poobzerajte sa po nových hadiciach, postrekovačoch a kompatibilnom príslušenstve. O funkčnosti takéhoto systému niekedy rozhodujú detaily a už jedna chýbajúcu redukcia môže značne skomplikovať polievanie v odľahlej časti záhrady. Pre tých majiteľov záhrad, ktorí chcú mať všetko pod kontrolou, odporúčame aj systémy so zavlažovacími hodinami, ktoré sa o polievanie záhrady starajú flexibilne a automaticky podľa nastavených časov. Po zime je tiež dôležité skontrolovať čerpadlo na vodu, predovšetkým, ak zbierate dažďovú vodu do sudov alebo potrebujete v záhrade dostať dostatočne silný prúd vody z jedného miesta na druhé.
Ráz celej záhrady dotvárajú aj chodníky. Na jar však pohľad na zámkovú dlažbu a betónové plochy častokrát nepoteší. Rastie na nich mach, strácajú svoju farbu a do špár sa tlačí zelený život v podobe takmer nezničiteľnej buriny. Okrem toho, že tieto plochy môžete dať vyčistiť odborníkom, pri troche úsilia sa k výbornému výsledku dopracujete aj sami. Proti burine účinkuje silný octový alebo soľný roztok, vrstvy machu sa dajú odstrániť nožíkom a následne vykartáčovať.
Na odstránenie roky zájdenej špiny môžete na chodníkoch použiť viacúčelový vysokotlakový čistič. Jeho pomoc sa zíde aj pri čistení záhradných múrikov alebo strechy záhradného domčeka. Navyše čistí terasy, záhradný nábytok, auto a nezľakne sa ani znečistených a upchatých odkvapov. Pozornosť si zaslúžia tiež všetky povrchy, ktoré nahlodal zub času, najmä tie drevené a kovové. Ošetrite ich ochrannou impregnáciou alebo vhodným náterom, čím predĺžite ich životnosť aj funkčnosť.
Mať záhradu je snom mnohých ľudí. Aj keď vyžaduje pravidelnú údržbu, pocit, že stačí vyjsť na terasu a vychutnať si šálku obľúbenej kávy, je neodolateľný. Ak si navyše môžete dopestovať svoje vlastné ovocie a zeleninu, kde máte istotu kvality. Väčšina z nás nedá na vlastnú, hoc aj rozlohou menšiu záhradu, dopustiť. Čo by vám mohlo čaro domáceho prostredia ešte viac vylepšiť? Nenechajte si ujsť naše kategórie Bazény, Nafukovacie vírivky a Grily, kde nájdete množstvo atraktívnych produktov na relax, ktorý si za prácu vo svojej záhradke nepochybne zaslúžite.