Ako posilniť zdravie a imunitu psa?

  • Piatok, 1. október 2021
  • Kategórie: Psy

Poznáte to – vrtiaci chvost, mokrý ňufák a štyri labky, ktoré sa nefalšovane tešia z vašej prítomnosti. Domáci štvornohý miláčik vie, ako prejaviť svoju náklonnosť. Máte takého doma aj vy? Potom chcete pre svojho psíka určite to najlepšie. Súčasťou starostlivosti o psa nie je iba kŕmenie, kúpanie či česanie. Základom je tiež starať sa o zdravie a imunitu psa, aby ste si mohli užívať dlhé roky spoločného života. Chcete vedieť, ako na to? 

Zdravie a imunita psa

Obsah článku:

Pes potrebuje silný imunitný systém

Hoci sa imunitný systém a jeho dôležitosť spomína najmä v súvislosti s ľuďmi, je nevyhnutnou ochrannou bariérou psov, mačiek, škrečkov, exotického vtáctva a prakticky každého živého tvora, ktorý musí čeliť nástrahám vonkajšieho prostredia. Tých je okolo nás neúrekom. Rovnako ako my ľudia, aj naše domáce zvieratá preto potrebujú imunitný systém, ktorý je zdravý a správne funguje. Čo znamená, že zvláda bojovať proti škodlivým baktériám, likvidovať vírusy a priebežne odstraňovať každodenné toxíny.

Imunita a zdravie psa

Ako rozpoznať, že imunita psa je oslabená?

Oslabená imunita psa na seba upozorňuje predovšetkým zhoršením zdravotného stavu. Vášmu štvornohému miláčikovi môžu hroziť rôzne bakteriálne a kvasinkové infekcie, kožné alergie, zhoršenie kvality srsti, tráviace problémy, infekcie uší, reprodukčné alebo degeneratívne poruchy. Ak je tento stav dlhodobo prehliadaný, môže zapríčiniť doživotné poškodenie a zhoršenie kvality života psa.

Okrem zjavných problémov však zbystrite pozornosť aj vtedy, ak zviera stratí chuť do jedla, chýba mu energia na hru a javí sa ako depresívne. Nielen, že váš pes nie je fit a máte o neho obavu, vás ako majiteľa to bude nasledujúce obdobie stáť nemalé finančné prostriedky a opakované návštevy u veterinára. Jedným z najlepších spôsobov je prevencia a priebežné posilňovanie imunity

Zdravie a imunita psa

Imunite prospieva zdravá a vyvážená strava

Až 70 % imunitného systému vášho psa sídli v jeho črevách. Zdravá črevná mikroflóra sa dokáže dennodenne vysporiadať s dávkou patogénov z vonkajšieho prostredia. Na to, aby bola vždy v plnej sile, potrebujú zdravé črevné baktérie výživné látky získavané v strave. Pes musí v strave prijímať dostatok bielkovín, zdravých tukov, sacharidov, vitamínov aj minerálov. Táto strava by mala byť precízne vyvážená s prihliadnutím na veľkosť, hmotnosť, vek, kondíciu či prípadné ochorenie psa.

Nie je možné univerzálne určiť pomery jednotlivých živín, tak aby vyhovovali všetkým plemenám psov. Našťastie, kvalitné krmivá pre psy ich potreby zohľadňujú vo viacerých smeroch. Psovi sa tak dostane výživa, ktoré je hodnotná pre jeho svaly, kosti, kĺby, kvalitu srsti aj celkovú energiu. Stačí iba správne vybrať alebo dať na odporúčania veterinára.

Zdravie a imunita psa

Dôležitý je aj pitný režim

Každé domáce zviera by malo mať prístup k miske alebo napájadlu s čerstvou pitnou vodou. Je to nielen dôležitá prevencia prehriatia zvierat, ktoré majú iné termoregulačné mechanizmy ako človek, zároveň je voda nevyhnutnou súčasťou pre zdravé fungovanie psieho tela. Telo psa totiž tvorí až 80 % vody. Prečo je pravidelná hydratácia tak dôležitá?

  • Podporuje zdravé prekrvenie mozgu, srdca a svalov.
  • Dostatok vody je nevyhnutný pre správne trávenie potravy a absorpciu živín.
  • Reguluje telesnú teplotu.
  • Pomáha vyplavovať škodlivé toxíny z tela.

Koľko vody potrebuje pes? Na jeden kilogram hmotnosti by mal vypiť približne 55 – 100 ml vody denne. Celkový príjem však závisí od aktívnosti psa, ročného obdobia, teploty v byte, druhu potravy (psy na suchej strave vypijú viac vody) a aktuálneho zdravotného stavu.

Zdravie a imunita psa

Odčervenie ako základ prevencie

Pes je tvor zvedavý a k objavovaniu sveta používa predovšetkým čuch a chuť. Na každej prechádzke je okolo neho množstvo lákadiel, ale zároveň aj skrytých hrozieb, v podobe červov a parazitov (a ich vajíčok a lariev). Infikovanie červami je pre psa veľmi nebezpečné. V jeho organizme dokážu napáchať veľké škody. Ak sa dlhšiu dobu nepozorovane rozmnožujú, môžu u psíka spôsobiť vážne zdravotné komplikácie - chudokrvnosť, pokles hmotnosti, upchatie čriev, časté zvracanie až smrť zvieraťa. Pravidelným odčervovaním však dokážete u psa predísť mnohým zdravotným hrozbám a črevným problémom. Treba myslieť aj na to, že niektoré parazity, ktoré kolonizujú tráviaci trakt psov, sú pomerne ľahko prenosné aj na človeka, najmä pri pravidelnom blízkom kontakte.

Už od prvých týždňov života šteniatka by preto majitelia psov mali myslieť na opakované podávanie odčervovacích prípravkov. Táto forma starostlivosti o zdravie psa nie je jednorazová, predstavuje totiž akýsi kolobeh. Ani ten najčistejší pelech či najkvalitnejšie krmivo totiž nedokážu zabezpečiť, aby sa váš štvornohý priateľ opakovane neinfikoval vo vonkajšom prostredí. Odčervovacie prípravky v rôznych formách (prášky, pasty, sirupy, tablety) kúpite v lekárňach a u veterinára. Okrem chemických prípravkov sú obľúbené aj prírodné alternatívy odčervenia psov. Obsahujú účinnú zmes bylín, ktoré vytvárajú pre črevné parazity nepriaznivé prostredie a zároveň ozdravujú črevnú mikroflóru.

Zdravie a imunita psa

Podporujte aktívny pohyb a lásku k hre

Súhlasíte s výrokom, že ľudia so psami žijú dlhšie? Niečo na tom pravdy bude. Zo všetkých strán počúvame, aké je dôležité pravidelne sa hýbať a tráviť čas v prírode. S kým iným by sa to dalo absolvovať lepšie, ako s verným chlpáčom? Väčšina psov potrebuje na udržanie svojho zdravia dostatok aktívneho pohybu. Pre psy, ktoré majú k dispozícii väčší dvor a záhradu je táto požiadavka čiastočne splnená, bytové psy sú však odkázané na venčenie alebo dlhšie prechádzky a túry.

Nedostatok pohybu pritom zvyšuje riziko nadváhy aj u psov. Nadmerné množstvo tuku potom spúšťa do neprimeranej aktivity až 40 druhov hormónov, ktoré môžu v tele psa spôsobovať zápal. Ak na vás bude psík zase túžobne pozerať a vrtieť sa pri vchodových dverách, neupierajte mu radosť z pohybu.

Zdravie a imunita psa

Psy sú prirodzene aktívne a pohyb na čerstvom vzduchu nebudú nikdy brať ako trest. Môžete sa vybrať na rýchlejšiu prechádzku, objavovanie nových uličiek a lesíkov za vaším panelákom. Všetky nové pachy a nepoznané miesta sú pre psa veľkým dobrodružstvom. Ak máte hravého psíka, vyskúšajte s ním tréning povelov a trikov, alebo absolvujte agility výcvik v psom parku či v cvičebnom zariadení pre psy. 

Pri citlivých plemenách však myslite aj na ochranu pred horúčavou, chladom a vetrom. Malé plemená psov sú blízko pri zemi, preto ich počas leta ohrozuje sálajúca horúčava z chodníkov a tiež aj väčší chlad a vlhkosť cez jesenné a zimné mesiace. Dnes je už na trhu k dostaniu veľké množstvo účelných a plne funkčných druhov oblečenia pre psy, ktoré zaistia výborný teplotný komfort a poskytnú základnú ochranu pred nástrahami vonkajšieho prostredia.

Funkčné oblečenie pre psa

Nevystavujte psíka stresu

Imunitný systém zvieraťa oslabuje aj prítomnosť stresu. Najčastejšie sa komplikované zvládanie stresu týka zvierat, ktoré boli zanedbávané a týrané. Ak máte svojho psíka z útulku, možno nám dáte za pravdu, že traumatizujúce zážitky poznačili nielen jeho psychiku, ale aj fyzickú stránku. Tieto zvieratá sú niekedy náchylnejšie na ochorenie už len z dôvodu, že dlhšie zostanú osamote, alebo im niečo pripomenie situácie, ktoré zažívali v zlom období svojho života. Stres pôsobí na imunitný systém ako brzda, čo môže spôsobiť, že infekcia sa bude v tele psa rýchlejšie šíriť bez primeranej reakcie imunity.

Ako psa ochrániť pred stresom? To najdôležitejšie, čo pre svojho miláčika môžete urobiť, je dať mu starostlivosť, lásku a pocit, že je chcený. Pes tiež potrebuje mať istotu, že bude nakŕmený v pravidelných časoch, bude mať prístup k vode a neodopriete mu jeho čas na zdriemnutie a na hru. Ak vás čakajú situácie, ktoré by u psa mohli vyvolať zvýšenie hladín stresu (dlhšie cestovanie, váš odchod, blížiaca sa silvestrovská noc), poraďte sa s ošetrujúcim veterinárom, ktorý môže pre psa odporučiť prípravky na upokojenie.

Imunita a zdravie psa

Výživové doplnky pre psa: Aký je ich význam?

Ak už váš pes čelí zdravotným problémom, isto hľadáte spôsoby, ako mu čo najrýchlejšie pomôcť a zabrániť tomu, aby sa tento stav zopakoval. Výživové doplnky pre psy sú jedným z obľúbených a aj odporúčaných riešení. V závislosti od zloženia sú vhodné na podporu a regeneráciu kĺbov, ozdravenie kože, rast krásnej srsti, úpravu trávenia a črevnej mikroflóry, či dokonca špeciálne navrhnuté tak, aby psom prospievali v konkrétnom životnom období (pre šteniatko, gravidnú fenku, psa seniora, ...). Medzi nimi nájdete aj nutričné prípravky na podporu imunity psa. Ich zloženie obsahuje napríklad látky, ktoré potláčajú zápal v tele, ozdravujú črevnú mikroflóru, ale aj dopĺňajú dávku dôležitých antioxidantov.

Imunita a zdravie psa

  • Aj psie probiotiká by mali spĺňať vysoké kvalitatívne nároky: obsahujú zdravé baktérie, sú úplne prírodné, vyrobené výhradne pre psov a bez pridaných konzervačných látok, cukru alebo pšenice. S ich pomocou môžete u psa posilniť funkčnosť imunitného systému, podporiť zdravé trávenie a vstrebávanie živín či dokonca znížiť frekvenciu opakujúcich sa tráviacich problémov (hnačky, zvracanie, nevoľnosť, …).
  • Pre psa, ktorý je starší a odmieta prijímať potravu, sú vhodnou doplnkovou výživou pivovarské kvasnice, ktoré sú bohatým zdrojom vitamínov skupiny B. Podporujú správnu funkciu tráviacej sústavy aj chuť do jedla. Vhodné sú aj pre psy po chorobe, v období rekonvalescencie a pri užívaní liekov, ktoré nadmerne zaťažujú trávenie.
  • Do tretice je tu rybí olej a v ňom obsiahnuté omega-3 mastné kyseliny bojujúce proti zápalu. Doplnky s obsahom rybieho oleja podporujú zdravé fungovanie mozgu, vylepšujú kvalitu pokožky a srsti, tlmia svrbenie a prospievajú aj zdraviu nadmerne zaťažovaných kĺbov.