Ako podporiť vývoj dieťaťa od 7-12 mesiacov?

Hračky slúžia nielen na upútanie pozornosti detí, ale predovšetkýmrozvíjajú ich motorické schopnosti. Výberom správnej hračky, ktorá dieťa zaujme a zabaví, stimulujete pohybový a zmyslový vývoj. Pripravili sme pre vás prehľad, aké hračky sú pre deti v druhom polroku ich života ideálne.

7. mesiac

Dieťa sa začína plaziť a loziť po kolienkach, aj keď je pohyb sprvu neobratný a málo koordinovaný. Avšak spôsobu lezenia sa naučia veľmi rýchlo. To precvičíte aj tak, že pred neho položíte obľúbenú hračku, za ktorou sa bude naťahovať a zároveň plaziť. Pri pohybe začína uchopovať drobné hračky, ktoré dokáže odovzdávať z ruky do ruky. Vyberajte väčšie hračky rôznych farieb a tvarov. Ťahacia hračka zožne veľký úspech, rovnako ako autá, balóniky alebo vozíky, skrátka všetko, čo sa hýbe. Pre celkový rozvoj a vývoj dieťaťa sú veľmi vhodné farebné skladacie pyramídy z krúžkov a rôzne, do seba zapadajúce, hračky. Veľkú zábavu prinesie tiež závesné skákadlo, ktoré sa uchytáva na dverný rám. Jeho špeciálny mechanizmus umožní dieťaťu aktívne a bezpečne stráviť voľný čas.

 

8. mesiac

V ôsmom mesiaci veku dieťaťa sú obľúbenými hračkami rôzne drobné predmety a hračky, ktoré sa dieťa snaží chytiť medzi prstami. Kúpte húpatko / lehátko pre najmenších, popisujte veci okolo seba a stále ponúkajte hryzátka pre upokojenie ďasien. Bezpečný pohyb zaistí detské chodítko, ktoré vo väčšine prípadov ponúka aj interaktívny panel pre rozvoj motorických schopností a ďalšie chytré doplnky. Chodítko, ktoré umožní radosť z prvých krôčikov, je bezpečné a zaistí tiež pohodlné sedenie.

9. mesiac

Teraz pre dieťa vyberajte hračky, ktoré ho podnecujú k lezeniu, prípadne k prvým krôčikom, a ktoré rozvíjajú jeho motorické zručnosti. Zvieratko, ktoré má pohon na batérie, jazdí, hrá melódie či akákoľvek iná hračka, ktorá vydáva rôzne zvuky, dieťa zaujme. Ťahacieho psíka na vodítku, ktorý pri pohybe vrtí chvostíkom, prípadne nožičkami alebo hlavou, bude vaše dieťa zbožňovať. Kamkoľvek vyrazí, môžete svojho štvornohého kamaráta zobrať so sebou. Ťahacie hračky pomáhajú posilňovať a ovládať svaly, ktoré sú nutné pre lezenie a chôdzu. Deti sa učia koordinovať pohyby rúk a prstov, okrem jemnej motoriky rozvíjajú tiež motoriku hrubú a sociálne cítenie.

 

10. mesiac

Najväčšou zábavou pre vaše dieťa bude hra s kockami, respektíve búranie vami postavených komínov a stavieb. Kúpte hudobné nástroje pre najmenšie deti, napr. hrkajúce vajíčka, rumba gule a iné. Trénujte podávanie menších predmetov. Hračky občas meňte, časť ich uschovajte a po dvoch týždňoch vytiahnite. Večerné kúpanie deťom spríjemníte hračkami do vane. Zvoliť môžete klasické kačičky a iné plastové zvieratká, knižočky, lodičky, tégliky, penové stavebnice, vodný mlynček a ďalšie sady s vkladačkou, a pod.

 

11. mesiac

Až sa vaše dieťatko naučí samostatne sedieť, môžete mu zaobstarať prvý stavebnice, skladacie hračky a vkladačky. Deti si tento typ hier veľmi rýchlo obľúbia. Dieťa si hrou rozvíja jemnú motoriku, učí sa trpezlivosti, koordinovať pohyby rúk a poznávať, že niektoré predmety spolu súvisia. Dobu pri hraní môžete využiť pre trénovanie slovnej zásoby a učenie nových slovíčok. Začnite s drevenými, potom môžete zaobstarať menšie plastové, ktoré do seba zapadajú.

 

12. mesiac

Dieťatko je schopné samo stáť, prípadne urobiť prvé krôčiky. Interaktívne chodítko dieťa zabaví na celé hodiny a s dieťaťom porastie. Poslúži nielen ako stabilita pri prvých krôčikoch, ale tiež ho využijete ako hrací pult. Niektoré typy majú odnímateľnú časť, ktorá hrá, bliká a vydáva zvuky. S ňou sa môže hrať na podlahe a učiť sa poznávať farby, zvieratká, tvary, ai. Dieťa dokáže rozpoznať známe tváre a miesta.

Vhodné sú ťahacie hračky, vkladačky či hudobné hračky. Ukážte mu, ako hračka funguje, aký vydáva zvuk, či svieti alebo hrá pesničky, ako sa daná vec zapína či vypína. Veľmi obľúbené sú hovoriace plyšové hračky. Stále dieťaťu čítajte, rozprávajte, ukazujte obrázky. Ak máte k dispozícii záhradu, vybavte ju záhradnými hračkami. Veľkú radosť spôsobí aj detský telefón, ktorým bude napodobňovať svojich rodičov. Aktívne kocky, na ktorých sú umiestnené písmenká, číslice, rôzne farby a tvary, rozvíjajú správnu koordináciu rúk a očí. S prvými krôčikmi urobíte veľkú radosť odstrkovadlom a odrážadlom pre najmenších a neskôr, cca od 18. mesiaca kúpte prvé Lego Duplo, skvelú a vďačnú stavebnicu všetkých vekových kategórii.

Najobľúbenejší výrobcovia detských hračiek: