Ako podporiť vývoj dieťaťa od 0-6 mesiacov?

Hračky slúžia nielen na upútanie pozornosti detí, ale predovšetkým rozvíjajú ich motorické schopnosti. Výberom správnej hračky, ktorá dieťa zaujme a zabaví, stimulujete pohybový a zmyslový vývoj. Pripravili sme pre vás prehľad, aké hračky sú pre deti v prvom polroku ich života ideálne.

1. mesiac

Novonarodené bábätko prechádza popôrodnou adaptáciou. Prechod z bezpečného miesta, v matkinom tele, do voľného priestoru pre neho predstavuje veľkú zmenu, na ktorú si musí zvyknúť. Ako matky sa im snažíte čo najviac uľahčiť spoznávanie sveta, aby im nič nechýbalo. So starostlivosťou o vaše ratolesti vám môžu pomôcť elektrické opatrovateľky, monitory dychu, či rôzne ohrievače fľaštičiek. A vy sa tak viac môžete venovať svojmu dieťaťu.

Bábätko hneď po pôrode rozozná hlas svojej mamičky, preto na neho hovorte a spievajte mu. Objímajte ho a doprajte mu pocit bezpečia v náručí, či položenému na vašom brušku. Zatiaľ vidí len na vzdialenosť cca do 40 cm a navyše opačne (hore nohami), takže s prvými hračkami môžete počkať. Hracia deka, ktorá sa vyrába z mäkkých polstrovaných materiálov, v mnohých farebných prevedeniach a tvaroch, dokáže vaše bábätko zaujať a zabaviť na dlhú dobu. Využijete ju pre bábätko už od narodenia a jej prítomnosť oceníte aj neskôr, keď bábätko leží v polohe na brušku a pretáča sa. Vybavená je odnímateľnými hračkami, ktoré podporujú rozvoj zmyslov dieťatka.

V prvých dňoch života sa ale bábätko najradšej pozerá na tvár mamičky a ďalších blízkych rodinných príslušníkov. Nadväzujte so svojím dieťatkom vzájomný vzťah, stimulujte ho svojím hlasom a nežne a opatrne s ním zaobchádzajte. Hebké plyšové zvieratko, ktoré položíte do postieľky vedľa bábätka, alebo prichytíte k postieľke, napomáha pokojnému zaspávaniu a zároveň dokáže plačúce bábätko upokojiť. Kolotoč nad postieľku je potom ideálny na uspanie. Pri zapnutí sa hračky pohybujú a hrá upokojujúca melódia, ktorá uľahčuje zaspávanie. Kolotoč, ktorý zaujme snáď každé bábätko, je vhodný pre deti od narodenia až cca do 5 mesiacov a podporuje rozvoj zmyslov.

Detská pestúnka  Prečítajte si: Ako vybrať monitor dychu?

  Monitor dychu pomáha rodičom predchádzať obavám zo syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS), ktorého dôsledkom je práve   zástava dychu. Prístroj vás upozorní aj v prípade, keď sa vaše bábätko začne dáviť alebo zvracať alebo ak sa začne dusiť.

Lehátka a húpatká pre bábätká sú skvelou, praktickou a neoceniteľnou pomôckou pre mamičky, ktoré vďaka nemu môžu zabezpečovať chod domácnosti a mať svoje dieťatko bezpečne uložené a stále na očiach. Nízka hmotnosť umožňuje jednoduché prenášanie z miesta na miesto, napr. z obývacej izby do kuchyne. Trh ponúka lehátka klasické alebo interaktívne. Klasické lehátka sú vyrobené z kovovej konštrukcie, ktorá je potiahnutá pevnou látkou. Samozrejmosťou sú bezpečnostné trojbodové pásy a popruhy uľahčujúce prenášanie. Lehátko, ktoré sa dá použiť pre bábätká od narodenia až ich cca do 10 kg váhy, je väčšinou vybavené tiež zarážkou zabraňujúcou hojdaniu.

Interaktívne lehátka predstavujú hrací kútik pre bábätko. Výrobcovia prichádza stále s novými nápadmi, takže si môžete vybrať napr. lehátko s jemnými vibráciami, so svetelnými efektmi a s množstvom jemných melódií, uspávaniek a zvukov prírody. Ak je lehátko navyše vybavené hrazdičkou so zavesenými hračkami, stáva sa výborným miestom nielen pre oddych, ale aj pre zábavu a precvičenie jemnej motoriky bábätka. Niektoré lehátka sú tiež polohovateľné, čím umožňujú pohodlnú pozíciu pre zavádzanie prvých príkrmov. Určite oceníte, že priedušné polstrovanie je vo väčšine prípadov odnímateľné a možné prať v práčke.

2. mesiac

V druhom mesiaci veku bábätka stále po väčšinu času leží v pozícii na chrbte. Radosť mu urobíte závesnými hračkami alebo kolotočom umiestneným nad postieľkou. Môžete ho zavesiť tak, aby na neho ručičkami dosiahlo, alebo ho dať vyššie a spríjemniť tak dieťatku ležanie na chrbte. Závesné hračky využijete na postieľkekočíkulehátku i autosedačke. Množstvo rôznych zavesených predmetov ponúka zábavné skúmanie a začiatok rozvíjanie motoriky.

Krásnym a zaujímavým pomocníkom pre zaspávanie bábätiek sú nočné svetlá a projektory, ktorá vytvoria príjemnú a upokojujúcu atmosféru. Nočné svetlá, ktoré sa vyrábajú aj v mäkkom plyšovom prevedení, ponúkajú rôzne farby pre vytvorenie jemného nočného osvetlenia, zatiaľ čo projektory premietajú na stenu a strop zaujímavé projekcie, napr. nočnú oblohu. Niektoré typy dokonca prehrávajú príjemné zvuky prírody, relaxačné melódie, vrátane tlkotu srdca, čo na bábätká pôsobí zvlášť upokojujúcim dojmom. Tieto produkty, ktoré sú vhodné pre deti od narodenia, rozvíjajú zrak, sluch a predstavivosť.

Bábätko v postieľke ocenia tzv. usínáčka či mojkáčika. Využiť môžete tiež hračku, ktorá po dotyku hrá uspávaciu melódiu. Pri výbere venujte pozornosť tomu, aby bola hračka vyrobená z bezpečných materiálov. Pre bábätko je stále veľmi dôležitý hlas mamičky, preto na dieťa stále hovorte, spievajte mu, a pod. Ak použijete mimiku, dieťatko vás bude zvedavo pozorovať. Do kočíka zaveste hrkajúce hračkyktoré budú spríjemňovať dobu pred zaspávaním, a zároveň napomáhať k rozvoju sluchu a zraku.

3. mesiac

Bábätko v troch mesiacoch stále prevažne leží na chrbte. Potešíte ho hracou dekou a hrazdičkou, na ktorých sú zavesené rôzne hračky. Hracia deka ponúka priestor pre oddych i zábavu vášho bábätka a stimuluje všetky zmysly. Väčšinou obsahuje rôzne šuštiace textílie, bezpečne zabudované zrkadielko, pískacie hračky a prvky na uchopenie. Hrazdička stimuluje dieťa v jednotlivých fázach vývoja a je ľahko prenosná a zložiteľná.

Otočte bábätko na bruško a umiestnite okolo neho hračky. Vyberajte kontrastné farby a vzory hračiek, ktoré sú pre detský zrak najjednoduchšie. V prvých mesiacoch sa bábätko učí uchopiť ponúkané hračky. Ocenia, ak sa na hračky môže pozerať, počúvať jemné melódie a mať ich na dosah ruky. Dieťa zaujmete, a hlavne upokojíte, vibračným lehátkom a hojdacím kresielkom.

Dieťa bude umiestnené v pohodlnom a mäkkom polstrovaní, ktoré bude plné farieb a veselých zvieratiek alebo tvarov, jemných melódií, uspávaniek, melódií lesa, atď. Voľné ruky umožňujú zoznámenie sa so zavesenými hračkami na lehátku. Hojdacie lehátko dieťaťu poskytuje bezpečné zázemie a priestor pre hranie i odpočinok. Vy budete mať svoje bábätko pod dohľadom a môžete pritom zvládať aj bežný chod domácnosti.  Výhodou je, že jemné pohyby dieťa upokoja až do sladkého spánku, k čomu u niektorých lehátok dopomáha tiež imitácie tlkotu srdca.

Monitor dychu  Prečítajte si: Ako vybrať detskú pestúnku?

  Detská pestúnka je moderné a spoľahlivé riešenie pre stráženie tých najmenších. Dokáže prenášať zvuk aj obraz, a niektoré pestúnky dokážu monitorovať aj pohyb dieťatka, telesnú teplotu, polohu, srdcovú frekvenciu a pod.

4. mesiac

Nastáva obdobie, kedy si bábätko čím ďalej viac všíma svojich ručičiek. Prezerá si ich, strká si ich do pusinky a hrá sa s nimi. Ponúkanú hračku dokáže pevne uchopiť. Na dlhú dobu ho zabaví tiež vlastný zvuk, ktorý začína objavovať. Medzi vhodné hračky v tomto období patria hrkálky, šuštiacie hračky, textilné hračky a hračky so zvukom alebo zrkadielkom. Dbajte na vhodný materiál, aby bolo možné hračku umyť, prípadne vyprať. Na ručičku môžete zavesiť hrkálku, s ktorou sa dieťa na chvíľu zabaví. Existujú tiež ponožky s rolničkou alebo hračkou, ktoré stimulujú detskú motoriku a zvedavosť. Závesná hračka na autosedačku spríjemní cestovanie v aute.

5. mesiac

V piatom mesiaci sa bábätko dokáže už samo natiahnuť po hračku. Svoj pohyb začína ovládať a snaží sa preskúmavať tvar a veľkosť hračky. Častejšie býva na brušku a rozhliada sa po okolí, ktoré starostlivo skúma. Čas strávený v polohe na brušku spríjemníte vibračnou podložkou v tvare polmesiaca, ktorá s vaším dieťatkom porastie. Dieťaťu poskytne oporu, pomôže mu sa zoznámiť s polohou na brušku, jemné vibrácie masírujú a uvoľňujú bruško, hrajúca hudba ho upokojí a umiestnené hračky a jasné farby stimulujú zmysly.

Umožnite bábätku získavať skúsenosti tým, že mu budete poskytovať rôzne hračky a bezpečné predmety. Vedľa dieťaťa položte mäkké knihy s veľkými obrázkami a pestrofarebnými vzormi, ktoré pritiahnu jeho pozornosť. V polohe na brušku bude knižočku sledovať a bude sa pokúšať obracať stránky. Prerezávajúcim zúbkom pomôžu hryzátka. Zaobstarať môžete tiež špeciálne chladiace hryzátka, ktoré po vytiahnutí z chladničky uľavia svrbiace a boľavé čeľuste.

6. mesiac

Prichádza obdobie, keď sa bábätko začína zaujímať aj o svoje nožičky. V tomto období pravdepodobne už začínate aj s prvými príkrmami. Dieťatko je zvedavé, obratné, začína sa pretáčať. Samo sa pretáča z chrbta na bruško, kde už bez problémov drží hlavičku a naťahuje sa po hračky. Hračku už nielen uchopí, ale tiež udrží, otáča ju a preskúmava. Ponúkajte farebné hračky, ktoré sú pre dieťa príťažlivé. Vhodné hračky sú leporelá, knihy sa zvukmi zvierat, zvukové hračky, plyšové hračky a rôzne predmety nachádzajúce sa v domácnostiach, napr. plastové misky, lyžice a pod. Pri manipulácii nenechávajte dieťa samotné, aby si neublížilo.

Motorické zručnosti u dieťaťa podporíte ľahkými textilnými, gumovými alebo mäkkými penovými kockami najrôznejších tvarov a farieb. Často sú na nich vyobrazené veľké obrázky zvierat, číslice či iné tvary, niektoré po stlačení pískajú, pod jemným dotykom zašuštia alebo zatrasením zacinkajú. Kocky podporujú zmyslové vnímanie a rozvíjajú koordináciu očí a rúk. A veľa zábavy si deti užijú tiež so závesným húpatkami.

Čím zaujímavejšie tvary a hračky ponúknete, tým viac sa bude bábätko snažiť zapojiť ručičky. Väčšina predmetov, ktoré dieťa uchopí, skončí v ústočkách. Dávajte preto pozor na voľne ležiace veci. Pokiaľ máte akčné bábätko, ktorému nestačí hracia deka alebo herná podložka tvorená mäkkými puzzle časťami, vyskúšajte plyšový vankúš v tvare valca. Verte, že si s ním užije veľa zábavy. Na pestrofarebnom valci sú umiestnené rôzne hračky, hryzátka, hrkálky, a trebárs aj bezpečné zrkadielko, ktoré sú výborné pre rozvoj dieťaťa.

Detské chodítka

Ak vaše dieťatko začína objavovať svet pomocou prvých krôčikov, môžete mu radosť zo samostatného pohybu dopriať tiež umiestnením do detského chodítka. Avšak tu je potreba istá opatrnosť. Detské chodítka, ktoré predtým bývali veľkým hitom, dnes vyvolávajú veľa protichodných názorov. Treba mať na pamäti, že správny vývoj chôdze neurýchlia, a ani nenaučia dieťa chodiť. Naopak. Dlhodobý pobyt dieťaťa v chodítku mu môže dokonca veľmi uškodiť. Opora, ktorú chodítko dieťaťu poskytuje, buduje zlé pohybové vzorce pre chôdzu, čo môže neskôr spôsobiť bolesti chrbta a dochádza tiež k veľkému tlaku na bedrá, ktoré sa ešte len vyvíjajú.

Každé dieťa má iný priebeh vývoja a začína chodiť vtedy, ak sú jeho svaly a kĺby na novú záťaž silné a pripravené. V malej miere chodítko neuškodí. Dieťatko sa musí naučiť udržať rovnováhu a pracovať s ťažiskom samo. Oproti tomu aktívne chodítko, ktoré slúži ako pojazdná opora pre prvé krôčiky, dieťaťu neublíži a jeho nesprávne použitie je minimálne. Často je vybavené interaktívnym panelom, ktorý slúži ako hračka.