Ako na čisté okná

Octová voda, Okena, noviny. Tiež ste si povedali dosť? Urobili ste správne. S modernými akumulátorovými stierkami, čiže vysávačmi okien, bude vaša práca rýchlejšia, efektívnejšia a výrazne jednoduchšia. Ako tieto čističe fungujú? A ako sa s nimi pracuje?

 

Poklad pre šikovné gazdinky

Kvalitný čistič okien by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Dvojnásobne ho však oceníte napríklad v prípade, že máte doma malé ratolesti. Ich prstíky sklenené plochy doslova milujú. Odtlačky rúk, tváre (a v horšom prípade i fixky) tak isto pravidelne nachádzate na oknách, dverách aj zrkadlách? S akumulátorovou stierkou tieto stopy detskej bezstarostnosti hravo zotriete a sklá budú ako nové ...

Rovnako tak skvelý je akumulátorový čistič aj v rukách seniorov, práca s ním je totiž fyzicky nenáročná. Domácnosti s viacerými oknami alebo väčšími sklenenými plochami nájdu v akumulátorovej stierke nenahraditeľného pomocníka. A ešte jedna dôležitá výhoda, ktorú musia oceniť všetci, ktorí to myslia s prírodou aspoň trochu dobre - pri použití aku čističov takmer nedochádza k plytvaniu vodou.

 

Ako aku stierka funguje?

Zo všetkého najskôr zapnite čistič okien do zásuvky, aby sa pred prácou dostatočne nabil. Potom navlhčenou handričkou utrite okenné rámy. Naplňte fľašu s postrekovačom umývacím prostriedkom, naneste ho na utreté okná a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom už príde na rad samotná AKU stierka:

  1. Zapnite stierku a priložte ju ku sklenenej ploche - gumový nástavec priľne k oknu a odsáva vodu do nádoby vnútri čističa.
  2. Pohybujte stierkou ľahkým tlakom zhora nadol.
  3. Horšie dostupné miesta môžete zotrieť aj v šikmom smere zhora nadol.

Každé miesto stačí prejsť len raz. V rámci jediného ťahu totiž stierka zvládne odsať vodu a zároveň sklo žiarivo vyleštiť.

 

Na akom povrchu môžem aku stierku použiť?

Väčšinu akumulátorových čističov môžete využiť nielen na okná či zrkadlá, ale takmer na akékoľvek hladké povrchy. Využiť ich tak môžete na obklady, sprchovacie kúty, dlaždice, sklenené dvere či stoly. Fantázii sa medze nekladú. Naopak nevhodné sú na drsné povrchy a niektorým môžu vadiť aj určité typy plastových povrchov.

 

Ako sa starať o stierku?

Postup sa u jednotlivých čističov môže trochu líšiť (podrobnosti nájdete v návode), zvyčajne by však mal byť nasledovný:

  • Uvoľnite zásobník a vyberte ho z prístroja a vyprázdnite.
  • Prepláchnite ho čistou vodou a nechajte uschnúť.
  • Gumový nadstavec umyte pod tečúcou vodou.
  • Telo prístroja utrite vlhkou handričkou.

Najobľúbenejší výrobcovia pomocníkov na čistenie okien: