Ako cestovať s deťmi

Plánujete predĺžený víkend alebo dovolenku s deťmi? Cestovania sa nebojte. Pred cestou si pripravte zoznam, ušetríte si tak zbytočné stresy, že niečo zabudnete. Nebaľte toho veľa, nad každou vecou popremýšľajte, či ju skutočne potrebujete. Pokiaľ máte možnosť, cestujte cez noc, kedy dieťa prevažnú časť cesty prespí. Dober si naplánujte zastávky, pri ktorých necháte vašu ratolesť sa prebehnúť. Ideálne sú časté a dostatočne dlhé zastávky, napr. odpočívadlá s hojdačkami alebo občerstvovacia stanica s detskými kútikmi. Ak sa dobre pripravíte, všetci si dovolenku užijete!

 

Čo vám na cestách nesmie chýbať?

Autosedačka - bez nej ani na krok!

Než vyrazíte na cestu, skontrolujte, čí je detská autosedačka správne nainštalovaná a poriadne uchytená. V lete deťom cestovanie spríjemníte samodržiacou slnečnou clonou, nákrčníkom i špeciálnym letným poťahom na autosedačku. Vyťahovacie rolety umiestnené na bočných oknách automobilu chránia pred slnečným svetlom a UV žiarením. Ak cestujete s malým bábätkom umiestnenom v tzv. vajíčku, pred slnečnými lúčmi ho ochránite clonou prichytenou priamo na autosedačke. V zloženom stave zaberie minimum miesta a dieťa dokonale ochráni.

Pri cestovaní s bábätkom odporúčame tiež spätné zrkadlo na sedačku, ktoré vám umožní bezpečne viesť vozidlo, a pritom mať kontrolu nad dieťatkom. Niektoré typy sú vybavené závesnými hračkami, ktoré dieťa pri cestovaní zabavia. Skvelým pomocníkom je tiež držiak na nápoje, do ktorého možno uložiť dojčenské fľaše, bandasky a rôzne plastové „pitíčka“ pre vaše deti.

 

Na zadnú stranu predného sedadla umiestnite organizér, ktorý má množstvo vreciek na hračky, desiatu a iné. Deti budú mať všetko na dosah ruky a vy zároveň ochránite sedadlo pred ušpinením od topánočiek.

Cestovné postieľky pre sladké sny!

Cestovná postieľka je praktická záležitosť, ktorú na cestách s dieťaťom veľmi oceníte. Nie nadarmo patrí k najlepším a najčastejším doplnkom pri cestovaní s deťmi. Je skladná, rýchlo rozložiteľná a ponúka široké využitie. Vášmu drobcovi poskytne pohodlie pre hry, odpočinok i spánok. Jej použití je ideálne nielen na dovolenke či predĺženom víkende, rozložiť ju môžete aj doma. Na trhu nájdete veľké množstvo cestovných postieľok, ktoré sa líšia najmä v designe a doplnkoch. Pri výbere popremýšľajte, aký typ vám bude najviac vyhovovať. Okrem klasických modelov je možné zakúpiť tiež postieľku v kombinácii s prebaľovacou podložkou, s nastaviteľným roštom alebo postieľky so závesným lôžkom.

Minimálne jedna strana postieľky je vyrobená zo sieťoviny, cez ktorú sa dieťa môže pozerať naokolo, a vy nad ním budete mať lepší dohľad. Postieľka môže byť naviac vybavená aj priechodom, ktorým sa väčšie dieťa ľahko dostane von. Obsahovať môže tiež úložný priestor, závesný hrací kolotoč, striešku alebo sieť proti hmyzu. Jej súčasťou môže (ale nemusí) byť aj matrac. Pokiaľ má dieťa v postieľke spať dlhšiu dobu a pravidelne, je nákup kvalitného matraca nevyhnutnosťou. Niektoré cestovné postieľky slúžia zároveň ako UV stan a ochrana proti hmyzu, sú tak ideálne napríklad na pláž.

 

 

Pri balení umiestnite postieľku do kufra až dozadu, pretože počas cesty ju pravdepodobne nebudete potrebovať. Predné miesta tak necháte na dôležitejšie veci.

Nosiče/šatky/krosná - vyrazte na prechádzku

Ak ste aktívni rodičia a radi trávite čas v prírode, nemusíte sa týchto aktivít kvôli malým deťom vzdávať. Túto situáciu vyriešite kúpou nosiča, šatky alebo krosien. Jedná sa o špeciálne produkty, ktoré si pripevníte na telo, alebo - v prípade krosien - nasadíte na chrbát, a do nich usadíte dieťa. Pre malé bábätko využijete šatku, v ktorej sa bude cítiť bezpečne a pohodlne. Jednoduchou technikou si ju obviažete okolo tela a využiť ju môžete doma aj vonku. Výhodou je, že vás nikde nebudú tlačiť popruhy, a pokiaľ ju správne uviažete, bude maximálne pohodlná i pre vás. Bábätko v nej môžete dokonca kojiť. 

Veľmi obľúbené sú tiež detské nosiče, ktoré umožňujú mať dieťa pripevnené na bruchu alebo na chrbte. S takto uchyteným dieťaťom môžete ísť nielen na výlet, ale i na nákupy. Detské nosiče sú uspôsobené až na päť rôznych pozícií, samozrejme vždy pri bezpečnom zaistení dieťaťa. Špeciálne detské krosná plnia aj úlohu batohu, do ktorého vložíte nevyhnutné veci vhodné na cestovanie. Vnútro krosien je mäkko polstrované, aby dieťaťu poskytli maximálne pohodlie a kvalitní popruhy dodajú pohodlie aj vám. Teraz si už stačí plnými dúškami vychutnávať krásy prírody. 

 

S dieťaťom môžete vyraziť aj na cyklovýlet. Detskú cyklosedačku upevníte na bicykel, dieťa do nej prichytíte bezpečnostnými popruhmi, ktoré mu neumožnia odpútanie počas jazdy, a môžete vyraziť preskúmať krásne zákutia (nielen) našej krajiny. Väčšina cyklosedačiek s vašou ratolesťou porastie, pretože umožňujú výškové nastavenie operadla, opierky nôh alebo vnútorného polstrovania.

Zábava, ktorej nie je nikdy dosť

Aby vaše cestovanie príjemne ubiehalo, nepodceňte prípravu hier a zábavy pre vaše malé ratolesti. Okrem CD alebo MP3 s pesničkami pribaľte aj tablet alebo hovorené rozprávky, ďalšou možnosťou je vziať do auta malý prenosný DVD prehrávač, na ktorom pustíte kreslený film či rozprávku. Dieťa rozptýlite aj tým, že si za ním dozadu sadnete a budete s ním viac komunikovať. Cestu si môžete spríjemniť rôznymi slovnými hrami. Sa známou a veľmi obľúbenou hrou „slovný futbal“ precvičíte slovnú zásobu.

Zabaví vás aj hra „Kto, alebo čo, som?“, ktoré spočíva v tom, že jeden z rodičov myslí na určitú vec, zviera  alebo postavu a dieťa kladie otázky, na ktoré rodič odpovedá len áno alebo nie. Po uhádnutí sa vymeníte. Ďalšou možnosťou je napríklad hra „Protiklady“, kedy jeden povie napr. „malý“ a druhý odpovie „veľký“. Deťom môžete tiež nakresliť mapu sa záchytnými bodmi (rozhľadňa, zámok, kúpalisko, prestávka na desiatu atď.) - samé tak budú pozorovať okolí a s radosťou vám oznamovať, že práve môžu škrtnúť ďalšie políčko zo svojej mapy a uvidia, ako sa približujete k cieľu. Možností pre rôzne hry pre celú rodinu je neúrekom. Vyskúšajte a uvidíte, že cesta bude príjemne ubiehať a vy ani raz nebudete počuť: „Kedy už tam budeme?“

 

Ak cestujete so starším dieťaťom, skráťte si dlhú chvíľu precvičením slovnej zásoby v anglickom jazyku. Menšiemu dieťaťu dajte do rúk napríklad veľmi obľúbené Kúzelné čítanie od Albi.

 

Dodržujte pitný režim

Premyslite si, ktoré potraviny cestu zvládnu a desiatu pripravte podľa zásad zdravého stravovania. Pochutiť si môžete na obloženej bagete, toastoch, cestovinovom šaláte, ktorý je možné jesť aj na studeno, k tomu pribaľte krabičku sa zeleninou, nakrájané ovocie, osviežujúce smoothie, sáčok orechov či sušeného ovocia, detské chrumky, domáce sušienky, muffiny alebo perníky. Rýchlu a zdravú desiatu zaistíte výrobou domácich ovocných kapsičiek. K tomu využite napr. opakovateľne použiteľné sáčky Cherub Baby, v ktorých môžete jedlo skladovať, mraziť aj ohrievať. Súčasťou sáčkov je prídavná lyžička, ktorú jednoducho našraubujete na náustok a menšie dieťatko pohodlne nakŕmite. Využiť ale môžete i klasické potravinové dózy.

Ak kojíte, nemusíte nič riešiť. Ak je vaše bábätko na umelom dojčenskom mlieku, vezmite si dostatočné množstvo prášku na jeho prípravu, termosku na horúcu vodu a fľašu s pitnou vodou, aby ste mohli pripraviť nápoj požadované teploty. Deťom podávajte radšej balenú dojčenskú vodu, vodu z kohútika nepoužívajte (pozor najmä v zahraničí). Počas cestovania využijete aj cestovný riad alebo navlhčenú utierku na očistenie rúk, na nápoje fľaše alebo fľaše vhodné pre väčšie deti.

 

 

Cestovný ohrievač dojčenských fliaš alebo sterilizátor, ktorý zaručuje pohodlné používanie nielen doma, ale i v aute, vám nesmie pri cestovaní s bábätkom chýbať. Vďaka špeciálnemu adaptéru ho zapojíte do autozapaľovače a behom chvíľky môžete začať s kŕmením.

Na cestách sa vám môže hodiť:

  • Nezabudnite prichystať lekárničku. Okrem liekov, ktoré užívate vy alebo vaše dieťa, sa môžu hodiť aj lieky proti alergii, na zníženie teploty, úľavu od bolesti, sirup proti kašľu, sprej do nosa, tablety proti hnačke, krém na zaparenú pokožku, náplasti, obväz, dezinfekcia, teplomer a ďalšie.
  • Pribaľte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom a chráňte svojho potomka pred pobytom na priamom slnku.
  • Nezabudnite pribaliť aj kočík či skôr golfový kočík, ktorý je skladnejší a pre cestovanie vhodnejší.
  • Pomocníkom na nezaplatenie sú elektrické pestúnky, v prípade že kojíte aj odsávačky mlieka.
  • Nezabudnite si pribaliť dostatočnú zásobu plienok a príkrmov.
  • Skvelým pomocníkom môžu byť aj cestovné jedálenské stoličky.
  • Príjemnejšie cestovanie zaistí malý vankúšik a obľúbená deka.
  • Uzavrite celej rodinné cestovné poistenie. Teraz už môžete vyraziť. Prajeme vám príjemnú cestu!

Najobľúbenejší výrobcovia detských autosedačiek i ďalších pomocníkov na cestovanie: