Abeceda čistoty a upratovania

Jedlá sóda zbaví vašu obuv zápachu! Mlieko je účinným čistiacim prostriedkom na dubový nábytok! A voňavý klinček vyženie mole z vášho šatníku! Prekvapivé? Nie pre vašich prarodičov, ktorí sa týmito znalosťami riadili už pred mnohými desaťročiami. My sme pre vás niektoré vybrali a zostavili sme z nich abecedný zoznam babských rád a ďalšie tipy, ktoré vám pri upratovaní vášho domova zaručene prídu vhod!

 • Automobil si zasluhuje špeciálnu starostlivosť! Zoberte do rúk vysávačodstráňte z kobercov zadupanú špinu. Nebojte sa použiť taktiež špeciálne čistiace spreje na palubnú dosku. Vášho plechového miláčika si umyte a nakoniec ho osviežte nejakou príjemnou vôňou.
 • Bylinky sú dobré nielen na boľavé hrdlo. Nechajte týždeň lúhovať 5 vetvičiek rozmarínu v pol litre bieleho vínneho octu. Po precedení získate domácu aviváž, ktorá vám zmäkčí bielizeň, vydezinfikuje a vyčistí práčku.
 • Citrón je braný za vitamínovú bombu, no vie výrazne pomôcť pri odstraňovaní mastnoty, zápachu a škvŕn. Zájdenú mikrovlnku vyčistíte, ak v nej zahrejete na 30 sekúnd vodu s citrónovou šťavou. Plátky citrónu prihodené do práčky zas zaručujú žiarivo bielu a sviežu bielizeň. A skúste týmto žltým zázrakom pretrieť zájdený plastový lopárik...
 • Dekorácie sú dôležitou súčasťou každého prostredia, v ktorom sa cítime dobre. A pretože jarná očista sa iste dotkne aj vašej záhrady, máme pre vás tip na milé zvieracie dekorácie. Želáte si surikatu v nore alebo bociana, krokodíla či labuť, ktoré dodajú život vášmu záhradnému jazierku? Nechajte sa inšpirovať.
 • Ekológia. V tejto dobe často skloňovaný pojem. Ak si potrpíte na tradičné tipy, môžete sa inšpirovať babskými radami v tomto texte. Ale ak radšej siahnete po moderných a ľahko dostupných výrobkoch a produktoch, voľte tie, ktoré sa snažia prírodu okolo nás čo najviac šetriť. Napríklad produkty s nízkou spotrebou vody či energie (ideálne A+++)
 • Fén má doma snáď každý. Nemusí vám ale pomáhať len pri tvorbe kreatívnych účesov. Potrebujete sa zbaviť prachu medzi rebrami radiátoru? Vezmite na to fén. Potrebujete sa zbaviť samolepiek, ktorými deti polepili nábytok? Vďaka fénu to pôjde jednoduchšie. A ak by po lepidle predsa len zostali nejaké stopy, skúste eukalyptový olej.
 • Glycerín sa vyrába prevažne zo živočíšnych tukov a rastlinných olejov, ale môže byť aj z ropy. A k čomu je dobrý? K odstránenie škvŕn od asfaltu, horčice, čokolády alebo kakaa. Stačí zmiešať 1 diel glycerínu, 1 diel vody a 1 diel 3% čpavku. Oblečenie následne poriadne vymyte a vyperte. Môže to byť aj vo vode s octom, ktorý ustaľuje farby.
 • Hmyz sa tlačí sa aj do domácností. No vyrobiť si prírodný bytový repelent je tak jednoduché. Stačí zaliať vodou 15 voňavých klinčekov a misku umiestniť v blízkosti otvoreného okna. Odradíte tak nielen komáre či muchy, ale aj osy. Len je nutné priebežne dolievať vodu tak, aby klinčeky boli neustále ponorené vo vode.
 • iRobot, Electrolux, Neato a Samsung! To sú najznámejší výrobcovia robotických vysávačov. Ak si niektorý z nich obstaráte domov, môžete si miesto vysávania podláh a kobercov dopriať napríklad prechádzku po preslnenej lúke. Samostatnosť a praktickosť robotických vysávačov obzvlášť oceníte, ak ste majiteľom chlpatých miláčikov.
 • Jedlá sóda je lacný zázrak vo vrecúšku. Vypomôže pri problémoch s odstraňovaním mastnoty (má podobné účinky ako saponát). No zbaví aj nepríjemného zápachu vaše spotrebiče a odev. Stačí nasypať sódu do misky a vložiť do chladničky či k oblečeniu. Pach zmizne ako para nad hrncom.
 • Kúpeľňa a kuchyňa by sa mali bez debát udržovať v čistote. Mastnota a vodný kameň sa z obkladačiek a kuchynských liniek odstraňujú vskutku nešikovne. Pomôcť vám ale môžu kvalitné parné čističe. Nech sú to okná, sprchové kúty, obklady, škáry či keramické varné dosky, všetko to môžete pohodlne zbaviť nečistoty pomocou parného čističa. A to ekologicky, bez nutnosti použitia chemických prípravkov.
 • Lak na vlasy a lieh sú najlepšími spoločníkmi pri čistení škvŕn na textile. Ak sa vaše dieťa zašpiní fixkou, potrite fľaky liehom a potom dočistite saponátom (nepoužívajte vodu). Následne oblečenie vyperte. A ak máte problém s farbiacou obuvou či džínsami, postriekajte ich nelepivým lakom na vlasy. Problém zmizne.
 • Mlieko môže byť účinným pomocníkom pri starostlivosti o tkaniny a odstraňovaní nečistôt. Ak pri praní záclon pridáte do práčky trochu prášku do pečiva a netučného mlieka, zbavíte ich šedivého nádychu. Ak namočíte nohavice špinavé od trávy, za noc sa zbavíte zelených fľakov. Mlieko rovnako dobre čistí nábytok z dubového dreva. Vážne chcete mlieko použiť len do kávy?
 • Noviny, nič nie je staršie ako včerajšie noviny. No nemusia poslúžiť len na zapálenie kozubu. Zašlé a špinavé antikorové drezy je možné pomocou novín dobre vyčistiť aj bez chemických prostriedkov. Kým je drez ešte vlhký, vydrhnite ho pokrčeným novinovým papierom, nezostane na ňom ani škvrnka.
 • Okná púšťajú slnko do domácnosti. Takže je nutné zahrnúť do veľkého upratovanie aj tie. Skúste okná najprv potrieť studeným čiernym čajom, potom zvyšné špinavé miesta pretrieť cibuľou a na záver naneste roztok z glycerínu a liehu (v pomere 1:10). Spoľahlivo sa tak zbavíte zaschnutých stôp po dažďových kvapkách či zvyškov hmyzu. A vďaka glycerínu s liehom sa okná nebudú zahmlievať.
 • Prášok do pečiva je, podobne ako jedlá sóda, málo doceňovaný pomocník v domácnosti. Ak ho nasypete do odpadu a zalejete octom, rozpustíte mastnotu. V pomere 1:1 s pracím práškom vyperiete oblečenie rovnako dobre a ušetríte. A osvedčuje sa aj ako pomocník pri odstraňovaní rôznych pachov (v chladničke či z topánok).
 • Queen alebo iná hudobná klasika či obľúbené rádio. Pusťte si k upratovaniu, čo je vám milé, čo vám robí radosť a čo vás v práci podporí a povzbudí. Uvidíte, že okná budú vyleštené a bielizeň v skrini skôr, než sa nazdáte.
 • Rýchle varenie je iste to, čo vás bude zaujímať vo chvíli, keď sa pustíte do upratovania. Miesto toho, aby ste strávili pol dňa postávaním pri sporáku, vsaďte na osvedčenú klasiku. Chutné jedlo môžete rýchlo a zdravo pripraviť napríklad v Remoske s antikorovým povrchom.
 • Soľ pozná asi väčšina z nás ako prvú pomoc pri odstraňovaní škvŕn od vína. Môže vám ale pomôcť aj s dezinfekciou či pri čistení riadu. Ak sa vám stane, že pripálite jedlo na panvici a nebude sa vám dariť odstrániť zvyšky, nasypte na to dve hrste kuchynskej soli. Výsledkom budete možno prekvapení...
 • Tabak je vynikajúci pomocník pri hubení nepríjemných mušiek, vošiek a všelijakého rôzneho hmyzu. Nechajte cez noc vylúhovať päť ohorkov alebo lyžíc tabaku, ráno preceďte, pridajte lyžičku čistého alkoholu a tri kvapky saponátu. Potrením alebo rozprašovaním roztoku okolo rastlín sa nechcených škodcov zbavíte.
 • Upratovacie prostriedky sú podstatným základom očisty. Pokiaľ si obstaráte kvalitné drogistické výrobky, môžete si byť istí, že výsledky budú bez väčšej námahy skvelé. Kvalitné pracie prostriedky či príjemný osviežovač vzduchu naviac príjemne rozvonia váš byt, poriadny saponát či tablety do umývačky zase zaručujú čistotu.
 • Vzduch a voda sú to najcennejšie, čo máme! Viete si ale predstaviť, čo to s našim telom robí, keď ich kvalita nie je zrovna 100%? Nečakajte, až sa nízka kvalita vzduchu prejaví na vašom zdraví a zakročte včas! Vybavte si domácnosť kvalitným zvlhčovačom/odvlhčovačom alebo čističkou vzduchu. Rozdiel zaručene poznáte.
 • Zubná pasta vám doma iste nechýba. Skúste ju ale použiť aj trochu netradičným spôsobom. Naneste ju na starú zubnú kefku a do biela vydrhnite zašlú gumu na teniskách. Rovnako tak s ňou môžete vyčistiť zanesené šperky alebo žehličku, ktorá by vám inak mohla zanechať stopy na žehlenom odeve.

Doporučené produkty