6 tipov, ako efektívne pracovať z domu

 • Pondelok, 13. september 2021
6 tipov, ako efektívne pracovať z domu

Práca z domu, známa ako home office, sa stala súčasťou života mnohých z nás. Hoci na prvý pohľad láka svojimi výhodami, priniesla si so sebou svoje vlastné pravidlá. Ak patríte k ľuďom, pre ktorých je home office neprebádanou oblasťou, máme pre vás niekoľko tipov, ako efektívne pracovať z domu. Pomôžu nielen vám, ale dokonca aj vašim deťom pri učení z domu.

Home Office

1. Potrebujete rannú rutinu

Práca z pohodlia domu prirodzene láka posunúť čas vstávania na neskôr. Nerobte to! Ak si chcete udržať svoju pracovnú produktivitu, každé ráno vstaňte v rovnakom čase, ako keď chodíte do práce alebo do školy. Najlepšie, ak sa vám podarí vstať rovno na prvý budík. Osprchujte sa, pripravte raňajky a vychutnajte si šálku dobrej kávy alebo čaju. Dokonca si stihnete pripraviť domáci džús alebo smoothie. Boli vaše rána ešte donedávna hektické? Teraz máte výhodu naviac. Čas, ktorý ste strávili cestovaním, teraz získavate v prospech pokojných ranných rituálov.

Dôležitým krokom k prepnutiu do pracovného režimu je zmena oblečenia. Vymeňte pohodlné pyžamo za oblečenie, v ktorom chodíte do práce. Samozrejme, ak je to prísny dresscode pod kravatou alebo s opätkami, nikomu z kolegov nebude vadiť, ak vás na videohovore uvidí v ležernejšom a pohodlnom oblečení. Zároveň tak dáte ostatným členom rodiny najavo, že pre vás práve začína pracovná doba.

Home Office Ranná rutina

2. Vytvorte si pracovný kútik

Prvotné ideály o práci na notebooku za jedálenským stolom v kuchyni sa zvyčajne rýchlo rozplynú. Pri práci z domu je pre zachovanie efektivity dôležité vyhradiť v domácnosti časť, ktorá je určená iba na prácu. Nepracujte z pohovky ani postele. Inak sa vám tieto miesta oddychu rýchlo prepoja s prácou a budete mať problém zaspať v posteli. Aj vo vlastnom bývaní musíte oddeliť prácu od súkromia.

Ak máte v dome či byte dostatok priestoru, zariaďte si pracovňu. V menšej domácnosti si vyhraďte pracovný kútik, v ktorom budete mať všetko potrebné - stôl, stoličku, menší regál na odkladanie dokumentov, nástenku. Výborným riešením je predelenie priestoru pomocou moderného paravanu, ktorý tiež môžete použiť ako pozadie pri videohovore so šéfom.

Veľkú pozornosť venujte výberu stoličky. Najlepšie, ak je výškovo nastaviteľná, pohodlná, s ergonomicky tvarovanou opierkou chrbta.

Home Office

10 rád, ako si zariadiť pracovný kútik

 • Stôl neumiestňujte pod okno, ani neseďte chrbtom k oknu. V prvom prípade vás dianie vonku okradne o pozornosť, v druhom sa bude svetlo z okna odrážať v monitore.
 • Minimálna hĺbka stola by mala byť 60 cm. Hlavný monitor umiestnite od očí na dĺžku vášho ramena.
 • Šírku stola voľte tak, aby sa sem zmestila nielen klávesnica, myš a monitor, ale tiež aj notebook / tablet, resp. dokumenty, s ktorými práve pracujete.
 • Základom zdravého sedenia je dobrá stolička. Myslite na to najmä vtedy, ak sedíte viac ako 5 hodín denne.
 • Seďte tak, aby ste za stolom mali lakte v pravom uhleNohy v kolenách by mali tiež zvierať pravý uhol. Ak nechcete, aby vaše oči a chrbát trpeli pri pozeraní do monitoru, nastavte jeho hornú hranu na úroveň očí alebo pár centimetrov nad ňou.
 • Dlhodobá práca s počítačom má svoje úskalia. Užitočné pomôcky, ako gélová podložka pod zápästievertikálna myšergonomická podložka pod nohy sú dobrou prevenciou pred rizikami sedavej práce.
 • Pracovný aj školský kútik potrebujú dobrú organizáciu. Nemala by tu chýbať nástenka, zakladače, police alebo menší regál na odkladanie dokumentov, kníh či zošitov.
 • Ide o miesto, ktoré potrebuje dostatok prirodzeného svetla a vhodné osvetlenie plochy pracovného stola.
 • Výber farieb má veľký vplyv na sústredenie a pokojnú atmosféru. Voľte tlmené odtiene a zelené detaily. Ak nechcete maľovať ani tapetovať steny, umiestnite si do zorného uhla zelenú izbovú rastlinu.
 • Útulnosť navodí stolný kalendár, zarámovaná fotka, vonná sviečka / aróma difuzérSprávnym výberom vône navyše podporíte svoj mentálny výkon. Stavte na mätu, Ylang-Ylang alebo citrónovú esenciu.

Home Office pracovné miesto

3. Majte elektroniku na svojej strane

Vo väčšine prípadov sa home office nezaobíde bez vybavenia, ktoré šliape ako hodinky a poradí si aj s náročnejšími úlohami. Maily, čety s kolegami, videokonferencie, online schôdzky – to všetko sa stane súčasťou vašich dní, a tak nevyhnutne potrebujete spojencov, ktorí vás nenechajú v štichu.

Najčastejšie ide o troch mušketierov - kvalitný notebook, veľký monitor a presnú myš s rýchlymi reakciami. V závislosti od náročnosti práce sa pridáva multifunkčná tlačiareň (kopíruje, skenuje, tlačí) a externá klávesnica s numerickým blokom. Väčšinu tejto výbavy, vrátane web kamery a slúchadiel s mikrofónom, využijú aj vaše deti pri domácom učení, úlohách a školských projektoch.

Okrem toho myslite na kvalitu internetového pripojenia a dosah Wi-Fi u vás doma. Predstava, že si z času na čas posedíte s notebookom na záhrade a čerstvom vzduchu, znie ako skutočne dobrý nápad!

Home Office vybavenie

4. Držte sa zabehnutého harmonogramu

Home office so sebou prináša viacero nepatrných výziev, ktoré sa však vo výsledku môžu zmeniť na väčšiu komplikáciu. Jednou z nich je pocit, že máte na prácu celý deň a nemusíte sa nikam ponáhľať. Skôr či neskôr sa pristihnete pri tom, že v čase, ktorý máte venovať svojim blízkym dobiehate pracovné resty. Hneď od prvých dní si preto dajte záväzok, že budete pracovať v rovnakom čase, ako keby ste v práci. Dokonca aj s polhodinovou prestávkou na obed! Potrebujete presný harmonogram a čo najmenej priestoru na prokrastináciu.

Ako začať? Pripravte si na každý deň plán, tzv. To-Do list. Ráno začnite odpoveďami na e-maily a najbližšie hodiny sa sústredene venujte svojim povinnostiam. Nenechajte sa rozptýľovať, neskĺznite k sledovaniu seriálov, ani neodbehujte na nákupy.

Počas práce si robte menšie prestávky, kedy si napríklad krátko precvičíte stuhnuté svaly alebo polejete izbové kvety. Na to, že dlho sedíte, vás môžu upozorniť smart hodinky alebo fitness náramok. Počas pauzy nepozerajte na ďalší displej. Na sociálnych sieťach vám určite nič neujde. A máme pre vás dobrú správu! Ak ste zvyknutí na hudobnú kulisu, v domácom prostredí si môžete vybrať presne podľa vášho vkusu – taký playlist, aký sa vám páči a ešte k tomu nahlas.

Home Office

5. Skúška s názvom “Homeoffice s deťmi”

Vyššie uvedený bod vychádza z ideálnej situácie, kedy ste doma sami a môžete sa práci naplno venovať. Čo robiť, ak máte doma malé alebo školopovinné dieťa? Skĺbiť prácu a starostlivosť o dieťa nie je jednoduché. Správnym nastavením pravidiel si však nájdete režim aj v takomto dočasnom chaose.

Kľúčom k spokojnosti všetkých členov rodiny je vyvážený plán dňa, ktorý počíta nielen s prácou, ale tiež spoločne stráveným rodinným časom. Počítajte s tým, že z času na čas sa musíte zmeniť na majstra multitaskingu. Na jednej strane si vaša práca vyžaduje sústredenie, na druhej strane dieťa pýta pozornosť.

Okrem plánovania pracovných úloh, majte vytvorený plán hier a aktivít pre dieťa. Neviete totiž, či s vami dieťa doma pobudne pár dní alebo to bude niekoľko týždňov. Dobrou správou je, že niektorí rodičia dobrovoľne pracujú z domu a ak si dokázali vytvoriť fungujúci režim, je veľká šanca to zvládnete aj vy.

Home Office s deťmi

Pre malé dieťa si pripravte úlohy, hry a tvorivé aktivity. Zamestnajte ho užitočnou činnosťou, z ktorej bude mať dobrý pocit, že vám pomáha (napríklad bude maľovať obraz do vašej novej kancelárie).

Školopovinnému dieťaťu starostlivo rozvrhnite domáce učenie a sledujte, či si postupne plní svoje úlohy. Zorganizujte rodinnú súťaž, kto je šikovnejší! Už isto viete, že každá lenivosť a odkladanie sa zmení na dlhé hodiny zameškaných učív.

Ak potrebujete v rušnejšom prostredí absolvovať dôležitý rozhovor, vysvetlite deťom, o čo ide. Za párminútové ticho v dome ich motivujte bicyklovým výletom po okolí alebo prechádzkou do cukrárne.

Home Office s deťmi

6. Doprajte si odmenu. Zaslúžite si ju!

Pri práci v kancelárii sa otázka obeda rieši už od nástupu do práce. Obedovanie doma môžete poňať dvoma spôsobmi. Buď si obed pripravíte deň vopred, aby ste sa nezdržiavali pobehovaním medzi varnou doskou a notebookom, alebo si dáte obed doniesť z blízkej reštaurácie. Obe možnosti majú svoje pre aj proti a rozhodnutie necháme na vás. Dajte si však záležať na tom, aby ste si dopriali sýte a zdravé jedlo, ktoré vám nespôsobí poobedný útlm. Pred sladkými knedličkami uprednostite porciu mäsa so zeleninou.

Každé jedlo jedzte v pokoji – v kuchyni alebo pri jedálenskom stole. Zabudnite na chvíľu úplne na všetky pracovné povinnosti a čo najďalej položte aj mobilný telefón.

Na občasný snack počas dňa majte po ruke oriešky (podporujú činnosť mozgu), ovocie a zeleninu (obsahujú vlákninu a navodzujú pocit sýtosti) alebo domáci jogurt (prospieva tráveniu). Vyhýbajte sa sladkostiam a slaným lupienkom. Nechcete sa predsa do práce vrátiť o pár kíl ťažší!

Home Office

Nezabúdajte na pitný režim. Bez vody totiž mozog nefunguje a vaša malátnosť a zhoršená nálada sú prejavom dehydratácie. Položte si pri pracovný stôl džbán s čistou vodou a priebežne dolievajte do pohára. Budete mať výborný prehľad o tom, koľko vody za deň vypijete. Z času na čas si pre vzpruhu a energiu pripravte domácu šťavu.

Koniec domácej “pracovnej” doby zahájte záverečnou rutinou. Vypnite notebook, stlmte telefón, urobte na stole poriadok a aspoň 10 minút relaxujte v tichu so zatvorenými očami. Váš mozog sa potom rýchlo prepne do fázy oddychovania a rodinnej pohody.

Home Office