Zaujíma vás, ako fotia najlepšie smartfóny súčasnosti? My to vieme!

Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy 9+, Apple iPhone X či Honor View 10. Ak sa chystáte vymeniť svoj existujúci telefón a rozhliadate sa v radoch smartfónov, ktoré disponujú vynikajúcimi alebo skôr aktuálne tými vôbec najlepšími mobilnými fotoaparátmi, potom ste o uvedených modeloch už minimálne niečo začuli. Všetky 4 sme vzali na výlet, pozrite sa, ako si s fotením poradili... Všetky fotografie nájdete v plnom rozlíšení tu, vrátane ďalších ukážok.

Vstávať, vyrážame von!

Vonku panoval krásny jarný deň - nebo bez mráčika, všade plno slniečka - ideálne podmienky na výlet. Ako prvé sme zamierili do kopcov. Fotili sme v tieni, za ostrého popoludňajšieho slnka aj v protisvetle. Testovali sme, ako sa jednotlivé modely správajú aj čím sa od seba odlišujú. Objavovali sme živé fotky iPhonu či skúmali fungovanie umelej inteligencie u telefónu Honor a Huawei.

Samsung Galaxy S9+:

Huawei P20 Pro:

Honor View 10:

Apple iPhone X:

Zaujalo nás: Apple iPhone X nás bavil svojimi živými fotografiami. Tento smartfón dokáže zachytiť krátky okamih pred i po stlačení spúšte - k dispozícii tak máte cca 2-sekundové video, ktoré vám viac priblíži chvíľku na fotografii. To isté umožňujú tiež konkurenčné smartfóny - napr. testovaný Huawei P20 Pro. Živé fotografie sa nám ale u Apple iPhone X zdali prepracovanejšie.

Mobilný telefón iPhone X:

 • Rozlíšenie hlavného fotoaparátu: 2x12 Mpx, svetelnosť f/1.8 (širokouhlý objektív) - f/2.4 (teleobjektív).
 • Rozlíšenie predného fotoaparátu: 7 Mpx.
 • Prednosti podľa výrobcu: optická stabilizácia, 10-násobný zoom (v kombinácii s digitálnym zoomom), rozpoznanie 50 mimických svalov, rôzne nastavenia svetla pre portréty ako z ateliéru, rozpoznáva objekty, osoby, pohyb, svetelné podmienky.
 • Body navyše od nás: iPhone umožňuje fotiť aj natáčať pri rovnakej kvalite do polovičnej veľkosti súboru (technológia HEIF a HEVC).
 • Ideálny parťák pre: každého, kto si potrpí na štýl a značku. Apple iPhone X si svoju cieľovku nájde vždy. Aj keď sa od svojich konkurenčných telefónov s Androidom odlišuje v mnohom, jeho ozajstné prednosti ocenia predovšetkým tí, ktorí sú už na produkty s logom nahryznutého jabĺčka zvyknutí. My sme ho do rodiny testovaných telefónov privítali radi - fotí totiž veľmi pekne. Tým najväčším konkurentom ale v niektorých situáciách (detail, horšie svetelné podmienky a pod.) predsa len nestačil.

Detail - zľava Samsung S9+, Huawei P20 Pro, Honor View 10, Apple iPhone X:

Úsmev! Selfie z výletu jednoducho nesmie chýbať!

Čo by to bolo za výlet, keby sme si z neho neodviezli aspoň jednu selfie a nevyskúšali tzv. portrétnu fotografiu. „Portréty ako od profesionála," hlásajú zhodne všetci 4 výrobcovia. Kto je ale víťaz? Aby sme tu boli objektívne, musíme dodať, že všetky testované smartfóny vedia odfotiť portrétnu fotografiu s rozostreným pozadím - fotili sme však v automatickom režime a jediný Huawei P20 Pro automaticky rozoznal, že sa jedná o fotenie portrétu a pozadie tomu tiež sám prispôsobil. Lepšie či horšie však tento efekt zvládajú všetky duálne fotoaparáty. Koho selfie a portrétna fotka teda v našom teste vyzerá najlepšie? Posúďte sami...

Samsung Galaxy S9+:

Huawei P20 Pro:

Honor View 10:

Apple iPhone X:

Zaujalo nás: Wide selfie! V dnešnej dobe, keď nie sú výnimkou ani smartfóny, ktoré majú predný fotoaparát našliapanejší než ten zadný, a sú tak ideálne práve pre selfie nadšencov, je potrebné sa niečím odlíšiť. Víťazom v tejto kategórii je pre nás Samsung Galaxy S9+ a jeho širokouhlé selfie! Poznáte to určite tiež - chystáte sa vyfotiť vo väčšej skupine priateľov, alebo jednoducho len chcete mať na fotke aj hory či jazero za sebou. Wide selfie nás rozhodne bavili!

Mobilný telefón Samsung Galaxy S9+:

 • Rozlíšenie hlavného fotoaparátu: 12 Mpx, svetelnosť f/1.5 - f/2.4 (variabilná clona).
 • Rozlíšenie predného fotoaparátu: 8 Mpx, svetelnosť f/1.7.
 • Prednosti podľa výrobcu: optická stabilizácia, automatické ostrenie, efekt bokeh, potlačenie šumu pri fotení v tme, super-spomalené videá 960 sn./s. v slučke, pospiatky či štýlom "na hojdačke" aj s pridaním vlastnej hudby či s možnosťou tvorby zábavného gifu.
 • Body navyše od nás: zábavné emotikony, ktoré hovoria vašej rečou, a dokonca vyzerajú podobne ako vy, hŕba filtrov a ďalších vychytávok.
 • Ideálny parťák pre: každého, kto miluje sociálne siete, je selfie maniak a jednoducho sa nezaobíde bez najmodernejších vychytávok, ktoré mu umožnia byť IN! Samsung Galaxy S9+ toho ponúka naozaj veľa! Viac sa dočítate v našej recenzii tu.

Wide selfie v podaní Samsung Galaxy S9+:

Začína nám byť horúco. Ideme sa pozrieť k vode!

Povaľujeme sa v tráve a odpočívame. Ideálny okamih na zachytenie detailu. Pozorujeme pritom značné rozdiely. Sklamal nás Apple iPhone X, jeho farby sú vyblednuté, zelená nezodpovedá realite. Samsung Galaxy S9+ nezachytil toľko detailov a tieňov. Najviac sa nám páči fotky zo Huawei P20 Pro a Honor View 10. Farby zodpovedajú reálnym odtieňom i situácii.

Detail - zľava Samsung S9+, Huawei P20 Pro, Honor View 10, Apple iPhone X:

Zaujalo nás: do partie prémiových telefónov sme pribalili Honor View 10. Už od prvých snímok nás veľmi milo prekvapilo, že aj napriek tomu, že stojí len polovicu toho, čo ostatné testované smartfóny, fotí vynikajúco! Snímky v jeho podaní majú za dobrých svetelných podmienok najprirodzenejší farby - ani prepálené ani bledé, proste tak akurát! Honor je možno lacný, rozhodne sa ale nejedná o žiadne “orezávatko“. Viac sa dočítate v našej recenzii tu.

Mobilný telefón Honor View 10:

 • Rozlíšenie hlavného fotoaparátu: 20 Mpx mono + 16 Mpx RGB (5120 x 3840), svetelnosť f/1.8
 • Rozlíšenie predného fotoaparátu: 13 Mpx (4160 x 3120)
 • Prednosti podľa výrobcu: technológia rýchlejšieho zaostrovania, umelá inteligencia s automatickou detekciou až 13 rôznych objektov a prostredia, detekcia pohybu, tzv. portréty ako od profesionála.
 • Body navyše od nás: telefón sa veľmi jednoducho ovláda. Pekné, prirodzené fotky zvláda aj bez zložitého nastavovania. Možno toho nevie toľko, čo jeho testovaní kolegovia, spomienky vám ale uchová krásne prirodzené!
 • Ideálny parťák pre: každého, kto nechce do mobilného telefónu investovať cez štyristo eur, zároveň ale veľa fotí a chce, aby jeho fotky vyzerali naozaj dobre.

Ďalšie fotografie v podaní Honor View 10:

Než sa vrátime domov, ešte mrkneme na západ slnka...

Na záver nášho výletu nemohol chýbať západ slnka. V podmienkach, kedy začína ubúdať denného svetla a pomaly nastupuje noc, začína byť zrejmá najväčšia výhoda smartfónu Huawei P20 Pro. Nočné fotografie zachytáva v niekoľkých krokoch, kedy snímanú scénu postupne zosvetľuje a vďaka veľmi šikovným systémom pre stabilizáciu, sú výsledné snímky ostré aj bez statívu.

Počas testovania sa nám dokonca podarilo zachytiť hviezdy na nebi, čo sa inému z testovaných telefónov nepodarilo ani zďaleka. Huawei P20 Pro a jeho fotenie v noci si jednoducho zapamätáte. Pozrite sa sami, ako si testované smartfóny poradili:

Samsung Galaxy S9+:

Huawei P20 Pro:

Honor View 10:

Apple iPhone X:

Zaujalo nás: umelá inteligencia smartfónu Huawei P20 Pro vie rozpoznať veľa scén a objektov a prispôsobiť tomu podmienky tak, aby bol výsledok fotenia jednoducho skvelý. Zachytenie prchavého okamihu je navyše bleskové a presné. Pri listovaní fotkami a videami si budete pripadať, ako by daný okamih znova ožil. Celú recenziu na tento smartfón s aktuálne (k 29. 5. 2018) najlepším mobilným fotoaparátom na svete (podľa nezávislého testu DxOMark) si môžete prečítať tu.

Mobilný telefón Huawei P20 Pro:

 • Rozlíšenie hlavného fotoaparátu: 40 Mpx RGB f/1.8 + 20 Mpx monochrome f/1.6 + 8 Mpx RGB f/2.4.
 • Rozlíšenie predného fotoaparátu: 24 Mpx, svetelnosť f/2.0
 • Prednosti podľa výrobcu: certifikácia Leica (vyváženie bielej podľa rozpoznanej scény), 5x hybridný zoom, 4D prediktívne ostrenie, umelá inteligencia (rozpozná 19 kategórií scén - mačka, jedlo, západ slnka, pláž, ohňostroj, a i.), optická stabilizácia obrazu, fotenie nočných scén, super-spomalené videá 960 sn./s., bokeh portréty.
 • Body navyše od nás: fotky majú jemné detaily, nízky šum a veľmi sýte farby. Fotiť môžete aj s priblížením, a to dvojnásobným oproti Samsung Galaxy S9+ a iPhone X.
 • Ideálny parťák pre: každého, kto nerobí kompromisy, nechce pri sebe nosiť fotoaparát, ale požaduje také videá a fotografie, za ktoré sa nemusí hanbiť ani keď si z nich vytlačí napríklad plagáty. Huawei P20 Pro zvláda fotenie za všetkých podmienok, nočný režim nás doslova nadchol.

Snímka zachytená smartfónom Huawei P20 Pro o 23:30:

Čo povedať na záver?

Všetky testované smartfóny majú čo ponúknuť a ich kúpou chybu neurobíte. Pre nás je však víťazom Huawei P20 Pro. Nemusíte sa báť zložitého nastavovania, snímanú scénu odhadne za vás, sám nastaví dôležité parametre tak, aby bol výsledok čo najlepší. Zachytené fotografie nemusíte upravovať, môžete ich rovno poslať do sveta (bez toho aby ste sa za ne museli hanbiť). Veľmi dobre sa nám ovládal, snímal bleskovo a s fotkami sme sa radi chválili. Ihneď ako však nastane tma, alebo sa zhoršia svetelné podmienky, vládu preberá jednoznačne Huawei P20 Pro. V takých podmienkach úplne exceluje a súpera necháva poriadny kus za sebou!

Ukážky ďalších fotografií - alej:

Samsung Galaxy S9+:

Huawei P20 Pro:

Honor View 10:

Porovnanie výrezu Samsung S9 + vs. Huawei P20 Pro:

Všetky fotografie nájdete v plnom rozlíšení tu, vrátane ďalších ukážok fotografií.

Ďalšie aktuality od tejto značky

Recenzia smartfónu Honor 20 Pro

Recenzia smartfónu Honor 20 Pro
Recenzie Značky: Honor,
Od predstavenia Honoru 20 Pro už síce ubehol nejaký ten piatok, stále však ide o veľmi zaujímavý smartfón. Zaujme predovšetkým kvalitným foťákom a cenou. Tá predstavuje v jeho prípade veľkú výhodu,...
Čítať ďalej

Další podobné aktuality