Recenzia: UMIDIGI Z2 prináša kvalitnú výbavu za atraktívnu cenu

  • Pondelok, 28. január 2019
  • Značky: UMIDIGI

UMIDIGI Z2 je ďalšia z noviniek čínskej značky, ktorá na sklonku roku 2018 zavítala na slovenský trh. Aj u tohto modelu je zrejmá snaha ponúknuť zákazníkom dobre vybavený a moderne vyzerajúci smartfón za čo najatraktívnejšiu cenu. Či sa to telefónu ambiciózneho čínskeho výrobcu podarilo sa dozviete v našej recenzii.

Dostatok výkonu i úložného priestoru

Kým mobilné telefóny UMIDIGI A3 a ONE cielia predovšetkým do nižších tried telefónov, ZET dvojka sa dá označiť za čistokrvnú strednú triedu. Jadrom telefónu je osemjadrový 64bitový procesor Mediatek MT6763 Helio P23, operačná pamäť má 6 GB, kúpiť sa však dá aj lacnejší variant so 4 GB. Úložisko má sympatickú kapacitu 64 GB, ďalší priestor môžete získať prostredníctvom microSD karty.

Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že telefón síce neohromí brutálnym výkonom, zároveň však má natoľko silný hardvér, že si plynulo poradí takmer s akoukoľvek aplikáciou a úplnou väčšinou hier. Väčšine bežných používateľov by mal výkon postačovať. K tomu poteší, že UMIDIGI Z2 je vybavený moderným USB-C konektorom, čo okrem iného napomáha k rýchlejšiemu nabíjaniu telefónu.

Moderný fešák zo strednej triedy

Kovový rámik v kombinácii so skleneným chrbtom a displejom, ktorý zaberá vyše 90 % čelnej plochy, je základom atraktívneho dizajnu, ktorým je Z2 bezpochyby obdarený. Telefón vyzerá naozaj veľmi dobre, čomu prispievajú aj farby. Prístroj môžete kúpiť v dvojfarebnej čierno-fialovom či zeleno-fialovom twighligt variante alebo čiernom prevedení s textúrou. Práve posledný zo spomínaných variantov sme mali k dispozícii na testy a ako už sme naznačili, mobil je naozaj fešák. V balení navyše nájdete silikónové puzdro, ktoré uchráni prístroj napríklad pred zanechávaním odtlačkov.

Z hladkého lesklého chrbta mierne vystupujú len šošovky duálneho fotoaparátu, čítačka odtlačkov a duálna prisvetľovacia dióda. Ovládacie tlačidlá nájdete na pravej hrane prístroja, na spodnej strane narazíte na USB-C konektor. Na čo naopak nenarazíte je slúchadlový 3,5mm Jack. Našťastie sa v balení nachádza aspoň redukcia, pomocou ktorej pripojíte svoje slúchadlá do USB-C.

Dizajnovej stránke telefónu každopádne nemôžeme v podstate nič vytknúť. Aj vďaka modernému pomeru stranu 19:9 sa dobre drží, na 165 g je aj pomerne ľahký (s ohľadom na veľkosť displeja) a všetko perfektne lícuje. Samozrejme je poznať, že sa výrobca inšpiroval inde, príliš originality tu teda nestretnete, to ale vo svete dnešných smartfónov nie je nič prekvapivého.

Pekný displej s minimálnymi rámčekmi s notch-om

Obrazovka má veľkosť 6,2"a Full HD+ (2246x1080) rozlíšenie. To sú veľmi sympatické hodnoty a veľmi slušne sa displej správal aj v praxi. Obrazovka ponúka dobrý kontrast aj pozorovacie uhly, zle na tom nie je ani jas alebo podanie farieb. Nedá sa síce povedať, že by UMIDIGI obrazovkou exceloval, rozhodne je však na neho príjemný pohľad. Súdobé IPS panely skrátka zvyčajne pracujú veľmi dobre a Z2 to len potvrdila. Nesmieme zabudnúť ani na vyhryznutie. Notch je totižto celkom široký, kvôli čomu je vidieť len obmedzený počet notifikácií.

  

Batéria s dobrou kapacitou a rýchlonabíjaním

Dva dni na jedno nabitie je hodnota, ktoré s UMIDIGI Z2 nie je veľký problém dosiahnuť. 3850 mAh je  veľmi slušná kapacita batérie. Aby sa podarilo vybiť telefón za jediný deň, tak skutočne treba prístroj poriadne vyťažiť, ale samozrejme, možné to je. Pri priemernom využívaní ale budú dva dni reálnou hodnotou. Vďaka podpore rýchlonabíjania navyše prístroj úplne nabijete už za necelú hodinu a pol.

 

Dva duálne fotoaparáty príjemne prekvapia

Nie je obvyklé, aby predný i zadný fotoaparát mal rovnaké rozlíšenie. Z2 je však jednou z výnimiek. Oba fotoaparáty sú duálne so 16 Mpx a 8 Mpx snímačom. Rozdiel je len vo svetelnosti, pri hlavnom foťáku máte k dispozícii veľmi dobrú svetelnosť f/1.7, u selfie fotoaparát disponuje svetelnosťou f/2.0.

A ako Z2 fotí? Musíme uznať, že nás príjemne prekvapil. V strednej triede je rad prístrojov s kvalitnými fotoaparátmi, u menej známej značky sme preto očakávali, že za vyhlásenými výrobcami bude ľahko krivkať. Ale nestalo sa tak. Naopak, fotoaparát by sme zaradili k tomu lepšiemu, čo je v dnešnej dobe v strednej triede k dispozícii. Pekná kresba, verné podanie farieb aj možnosti práce s hĺbkou ostrosti sú na veľmi dobrej úrovni. V horšom svetle samozrejme vzrastá šum a kvalita snímok postupne klesá, to je však problém všetkých foťákov nielen zo strednej triedy.

Horšie už je to s predinštalovanou aplikáciou. Tá okrem režimu HDR, panorámy, bookehu, rozpoznania tváre či filtrov príliš veľa neponúka, a navyše je skutočne veľmi pomalá. Prepínanie z jedného režimu do druhého je naozaj zdĺhavé, čo je nepríjemnosť, ktorá u inak veľmi podareného fotoaparátu zamrzí dvojnásobne.

Snímač tváre aj čítačka odtlačkov prstov

Od gesta až po skener tváre. Možností, ako zabezpečiť svoj telefón ponúka UMIDIGI naozaj veľa, pravdou ale je, že ide o voľby, ktorými disponuje aj konkurencia. Najčastejšie asi budete používať čítačku odtlačkov prstov a už spomínaný snímač tváre. Čítačka je situovaná na chrbte. Jej umiestnenie nemáme čo vytknúť. Horšie už je to s jej rýchlosťou.

Nie je to síce žiadna tragédia, ktorá by vás limitovala, predsa len je však zrejmé určitá oneskorenie. Snímač tváre sa radí do priemeru. V dobrých podmienkach vás zvyčajne bez problémov rozozná, v prítmí alebo ostrom protisvetle už je to horšie a na rad potom musia prísť alternatívne spôsoby odomknutia.

Softvér by zaslúžil doladiť

Google Android 8.1 Oreo - presne taký je softvérový základ UMIDIGI Z2. Ten je mierne upravený výrobcovou nadstavbou, nejde však o nič zásadné. To sa našťastie týka aj aplikácií, okrem klasických predinštalovaných "APIEK" vám výrobca nič moc navyše nenúti, čo je len dobre. Trochu zamrzí, že niektorým z položiek v menu chýba preklad, našťastie ich nie je veľa a jedná sa skôr o druhotné nastavenia. Druhú výčitku máme k odladenosti. Telefón sa nevyhol občasným drobným zásekom, veľmi pomalú fotoaplikáciu už sme spomínali vyššie. Pritom v hardvére telefónu by byť problém rozhodne nemal.

Záver

UMIDIGI Z2 je typickým zástupcom strednej triedy. Výborne vyzerá, má veľký displej s minimálnymi rámčekmi, dobrý fotoaparát aj výdrž a ponúka tiež veľmi slušný výkon. Jeho veľkou výhodou medzi nabitou konkurenciou je cena, pomerom cena/výkon totižto väčšinu konkurentov predstihne. Samozrejme tento fakt je vyvážený drobnými nedostatkami, ako je o niečo pomalšia čítačka odtlačkov prstov alebo horšie odladený systém. S prihliadnutím na už spomínanú cenu sa však cez popísané nedostatky jedná o veľmi lákavú alternatívu, ktorá stojí za zváženie.

Prehľad najdôležitejších parametrov UMIDIGI Z2

Displej  

6,2" IPS Full HD+ (1080 x 2246), 403 ppi

Procesor

Osemjadrový Mediatek MT6763 Helio P23 64bit (4x 2,0 GHz + 4x 1,5 GHz)

Operačná pamäť

6 GB alebo 4 GB RAM

Užívateľská pamäť

64 GB (+ microSD karta až 256 GB)

Fotoaparát

zadný duálny 16+8 Mpx f/1.7; predný duálny 16+8 Mpx f/2.0

Batéria

3850 mAh

Technológia

Wi-Fi, 4G/LTE, GPS, GLONASS, DUAL SIM, FM rádio, Bluetooth 4.2, USB-C, čítačka odtlačkov prstov, snímač tváre

Operačný systém

Google Android 8.1 Oreo

Rozmery a hmotnosť     

153,4 × 74,4 × 8,3 mm, 165 g

Vyskúšajte prednosti novej značky. UMIDIGI Z2 kúpite tu.

Doporučené produkty