Recenzia Samsung GALAXY Note9: Zachytí každú myšlienku!

Ste neustále v pohybe? Máte hlavu plnú nápadov a pokukujete po spoľahlivom parťákovi, ktorý vám aj bez otáľania pomôže rozvíjať, spracovať a zdieľať s ostatnými? Samsung Galaxy Note9 má k dispozícii S PEN, pero, ktoré je ako stvorené pre prácu a poznámky na cestách. Poháňa ho nekompromisná "mozgovňa" a aj napriek tomu zostáva dušou elegánom... Note9 sme pre vás otestovali, poďte sa pozrieť, aké sú naše dojmy.

 

Note8 vs. Note9. Aké sú hlavné rozdiely?

Samsung Galaxy Note9 je čo do vzhľadu veľmi podobný Note "osmičke". Z čelnej strany by ste zrejme nespoznali rozdiel - uhlopriečka vyrástla o jednoduchého 0,1" na 6,4", hmotnosť sa zvýšila o 6 gramov a rozmery poskočili zo 162,5 x 74,8 x 8,6 mm na 161,9 x 76,4 x 8,8 mm (tučne sú vyznačené menšie rozmery). Napriek tomu, že je telefón celkom malý obor, jeho ľahko hranaté okraje umožňujú pohodlné držanie - Note9 sa teda príjemne drží a z ruky nevypadáva.

Na jeho veľkosť si ale predsa len budete musieť zvyknúť. Avšak pri sledovaní videí, čítaní textov, či písaní poznámok väčší displej nakoniec oceníte. Obrazovku si navyše môžete rozdeliť na dve časti, pričom v hornej z nich môžete sledovať potrebné video a na tej druhej chatovať s priateľmi. Ako je tomu u značky Samsung už zvykom, Note9 si zachováva elegantné rysy a už na prvý pohľad pôsobí veľmi luxusným dojmom.

 

Čítačky odtlačkov, tváre i dúhovky? Vaši najspoľahlivejší strážcovia

Väčšie, hoci stále celkom nepatrné, rozdiely spozorujete zo zadnej strany... Zmenilo sa umiestnenie čítačky odtlačkov prstov - tá sa po novom nenachádza vedľa duálneho fotoaparátu, ale podobne ako u Samsung Galaxy S9+ pod ním. Čítačka je navyše novo skôr širšia ako vyššia a veľmi spoľahlivá. Vzhľadom k veľkosti telefónu je však najmä pre "krátkoprstých" jednoduchšie (a vlastne aj pohodlnejšie) odomykať Note9 skenovaním tváre a dúhovky. So svojimi krátkymi prstami som na čítačku čas od času jednoducho vôbec nedosiahla... Skenovanie tváre ale funguje spoľahlivo, takže mi tento fakt vôbec neprekážal.

Čo však zostalo bez zmien (rovnako ako u Samsung S9+) je horšia presnosť skenovania tváre v zlých svetelných podmienkach. Z tohto pohľadu má Samsung ešte čo doháňať, aby dosiahol na spoľahlivosť čítačky niektorých konkurenčných modelov, ktoré si mnohokrát poradia aj v tme, pretože si vašu tvár zľahka nasvetlia. Samsung Galaxy Note9 pri nedostatku svetla s odomykaním bojuje a nemusí sa vám vôbec podariť. Ide však skôr o kozmetickú chybu ako o niečo, čo by vás malo od Note9 odradzovať...

 

 

Množstvo miesta na všetko, čo môžete potrebovať

Čo sa týka hardvérového porovnanie Note8 a Note9, najväčších rozdielov sa dostalo peru S PEN. Ten je novo vybavený funkciou Bluetooth a ako taký môže slúžiť ako diaľkové ovládanie pre hŕbu aplikácií, o tom však podrobnejšie až neskôr. Výrazne väčšia je interná pamäť Note9, ktorá sa dokonca zdvojnásobila - 128 GB len tak nezaplníte, a aj keby náhodou áno, slot na microSD kartu je pripravený zvládnuť kartu s kapacitou až 512 GB.

Pre labužníkov je pripravená aj verzia Note9 s 512 GB internou pamäťou a 8 GB RAM (oproti štandardným 6 GB pri ostatných verziách Note9) získate tak dokopy neuveriteľný 1 TB priestoru! Pozor si musíte dať len na to, že slot pre SIM karty a microSD karty je hybridný - tzn. buď budete využívať 2 SIM karty, alebo 1 SIM a 1 microSD kartu. Na microSD kartu si môžete uložiť napríklad "tonu" hudby - a to pokojne v bezstratovom formáte FLAC. Samsung Galaxy Note9 totižto disponuje stereo reproduktormi AKG. A nie hocijakými!

 

Užite si technológiu Dolby Atmos - niečo, na čo sa nezabúda

Sledovanie filmov, koncertov aj "obyčajné" počúvanie hudby vás bude baviť natoľko, že už si ich nebudete chcieť pustiť na inom prenosnom zariadení (vrátane notebookov). Bez preháňania. Priamo v nastavení si môžete aktivovať technológiu Dolby Atmos, ktorá ešte prehĺbi intenzitu zvuku. K tomu je možné nastaviť si tiež hlasitosť podľa vášho veku, či upraviť výstup do slúchadiel podľa toho, ako dobre na jednotlivé uši počujete... Mimochodom, ak nevlastníte dobré slúchadlá, priamo v balení nájdete jedny od AKG...

 

Výkon? Nekompromisný.

Nekompromisný výkon, ktorý môžete uplatniť napríklad pri hraní tých najnáročnejších a najnovších hier. A pretože u tých sa nielen mobilné zariadenia čas od času poriadne zapotia, dostal Samsung Galaxy Note9 do vienka lepšie chladenie. Nemusíte sa tak obávať zásekov pri hraní, ani prehriateho telefónu v parných letných dňoch. O výkon samotný sa stará o niečo málo výkonnejší procesor, než na ktorý ste mohli naraziť v prípade Note8 (štvorjadrový 2,7 GHz + štvorjadrový 1,7 GHz). Zmien sa dočkala tiež batéria, u ktorej výrobca navýšil kapacitu z 3300 mAh na 4000 mAh.

Jedno rýchle nabitie trvá cca pol hodiny a telefón následne zvládne bez problémov aj dva dni - a to pokojne pri väčšej záťaži (zapnuté dáta, hranie hier, počúvanie hudby, používanie S PENu, bežné surfovanie internetom, sociálnymi sieťami a pod.). Čo je zhruba 1x tak dlhšie než v prípade Note8 či S9+. Čo majú navyše S9+ a Note9 spoločného, ​​sú fotoaparáty. Oproti Note8 pribudla Note9 optická stabilizácia a možnosť natáčania super-spomalených videí. Tými už však tento rok predstavená S9+ disponovala tiež. Čo sa však objavilo až u Note9 je vylepšená umelá inteligencia, ktorá rozpozná až 20 scén. To všetko pre ešte lepšie uchovanie vašich najcennejších spomienok.

 

Fotky, ktoré vyzerajú ako od profesionála

Samsung Galaxy Note9 je vybavený duálnym fotoaparátom, ktorý má rozlíšenie 12+12 Mpx. Vďaka unikátnej hybridnej svetelnosti (f/1,5 a f/2,4) sa dokáže foťák veľmi dobre prispôsobovať okolitým podmienkam. Zabojuje v tme a nesklame za denného svetla, kedy vytvára naozaj krásne detailné a ostré fotky. V tmavom prostredí je stále čo zlepšovať, ale aj tak vo tme zachytíte veľmi podarené fotky.

Využiť môžete tiež režim HDR, Pro (kedy si väčšinu parametrov nastavujete sami - napr. hodnoty ISO, teplotu farieb, expozíciu a pod.), či staviť na dvojnásobný optický zoom. Vďaka dvojitej optickej stabilizácii sú priblížené fotky krásne detailné a priblíženie neznižuje ich kvalitu. Samozrejmosťou sú aj portréty s bokeh efektom (rozmazaným pozadím), ktoré sú v dnešnej dobe naozaj hitom.

 

Vyskúšali ste už super-spomalené video?

S fotoaparátom Note9 zažijete veľa zábavy. Môžete si vytvárať vlastné AR Emoji (animované postavičky, ktoré sú vám viac či menej podobné, hovoria vašim hlasom a pod.), alebo vyskúšať funkciu Hyper času. Tá dokáže z videa, ktoré má aj niekoľko minút vytvoriť zrýchlené video o pár sekundách. Opačne funguje tzv. funkcia super-spomaleného videa, vďaka ktorej vám neunikne žiadny detail zaujímavého okamihu.

Pri testovaní Samsung S9+ sa nám často stávalo, že sa nám pohyb nepodarilo včas zachytiť. S Note9 nám to prišlo jednoduchšie, možno sme ale len našli potrebný grif... Super-spomalené videá sú natáčané v rozlíšení HD pri snímkovacej frekvencii 960 obrázkov za sekundu. Ako také video vyzerá sa môžete pozrieť na tomto videu:

Dobrý sluha, ale ... ešte lepší pán!

Mobilný telefón Samsung Galaxy Note9 je ako stvorený pre partnerstvo pri rôznych obchodných rokovaniach - pomocou USB-C (či bezdrôtovo) ho môžete ľahko pripojiť k projektoru, televízoru alebo monitoru. To sme bohužiaľ počas testovania nevyskúšali. Čo sme ale otestovali dôkladne bol samotný S PEN. Ten vám poslúži ako skvelý sluha napríklad pri listovaní prezentácií. Môže však po novom fungovať aj ako diaľkové ovládanie (na jeden klik) - napríklad pre fotoaparát.

Bleskovo dokáže "pauzovať" práve prehrávané video na YouTube či pesničku na Spotify - všetko vďaka funkcii Bluetooth, ktorou je S PEN od tohto roku novo vybavené. Pero reaguje až na vzdialenosť 10 m a počas testovania sa nám nikdy nevybil. Zrejme to bude tým, že mu pre oživenie batérie na 100% stačí len 40 sekundový pobyt späť v slote.

Pri cestovaní autom (teda za predpokladu, že práve nešoférujte), na zastávke v metre, obchodnej prezentácii aj v sparnom lete na pláži, kedy budete chcieť zachytiť to najlepšie selfie - všade tam sa vám S PEN bude hodiť! Zvyknete si rýchlo a bude vás to baviť... rovnako ako to bavilo aj nás! S PEN totiž fungoval úplne presne, spoľahlivo a pohotovo.

 

Zaujíma vás, k čomu ešte môžete využiť S PEN?

Predtým než sa mi Note9 s S PENom dostali do rúk, bola som k vychytávkam tohto typu, mierne povedané, skeptická. Čmáranie po obrazovke nie je nič pre mňa, zbytočná rozmaznanosť, hovorila som si. S PEN od Samsungu ma však veľmi rýchlo vyviedol z omylu. Behom pár dní testovania som zažila hneď niekoľko situácií, kedy mi S PEN doslova zjednodušoval život. Tu predkladám tie najčastejšie:

  • Predstavte si, že čakáte na zastávke metra a potrebujete si rýchlo poznačiť e-mailový kontakt na jedného z dávnych kamarátov. Namiesto toho, aby ste museli zdĺhavo hľadať poznámkový blok a pero v kabelke/batohu či listovať v zozname a zakladať nový kontakt, jednoducho vytiahnete S PEN a všetko potrebné si doslova načmárate na uzamknutú obrazovku. Potom stačí iba jeden dotyk pera s obrazovkou a kontakt je uložený v poznámkach.
  • Cestujete na služobnú cestu a kolega vás poprosil o korektúru prezentácie? Žiadny problém, vytiahnete S PEN, jediným dotykom uložíte obsah obrazovky a korektúry napíšete priamo do obsahu (zaznačíte priamo na obrazovku). Rovnako rýchlo môžete pripraviť tiež výstrižok určitej pasáže, či maľovaný GIF.
  • Prepadla vás myšlienka storočia? A potrebujete si ju rýchlo zaznamenať, vrátane zakreslenia diagramu a tzv. wireframu? Žiadny problém, s S PENom otvoríte jediným kontaktom pera s displejom poznámkový blok. Či budete písať, kresliť alebo rysovať je už len na vás - displej s uhlopriečkou 6,4" perfektne nahradí aj malý bloček.
  • Čítate si podklady v angličtine a nemôžete prísť na to, čo niektoré slovíčka znamenajú? Aj v tejto chvíli vám S PEN podá pomocnú ruku a nie hocijakú! S PEN stačí namieriť na neznámy výraz a v bublinke sa vám objaví jeho preklad. Sen? S S PEN báječná a jednoduchá realita!
  • Vytvárajte tiež prezentácie v PowerPointe, zapisujte romány do Wordu, či rozdeľujte financie v Exceli. Sami si navyše zvolíte, aké aplikácie chcete mať v dosahu tzv. na jeden dotyk. Vo chvíli, keď S PEN vytiahnete zo slotu, zobrazí sa vám ponuka najočakávanejších aplikácií/činností. Jeden ťuk sem, druhý ťuk tam... všetko je tak jednoduché a pohotové!

Čo povedať záverom?

Mobilný telefón Samsung Galaxy Note9 je špičkou vo svojom odbore. Ak hľadáte nekompromisný výkon, výborne fotiaci smartfón a v podstate aj asistenta do života, je Note9 skvelou voľbou. Medzi jeho nevýhody patrí najmä vysoká cena, ktorá sa pohybuje okolo 1.000 EUR (28. 8. 2018). Za tú vám však ponúkne vynikajúci S PEN, ktorý vám vo všetkých ohľadoch zjednoduší ako ovládanie telefónu, tak bez preháňania aj celý váš kreatívny/pracovný život. S významným nádychom elegancie a dušou dravca, je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí neradi robia kompromisy a uspokoja sa len s tým najlepším.

Ďalšie informácie o smartfóne Samsung Galxy Note9 nájdete tu. Zakúpiť si ho potom môžete tu.

Prehľad najdôležitejších parametrov:

Displej  

6,4" Quad HD+ Super AMOLED (2960 x 1440)

Procesor

Osemjadrový 10nm Exynos 9810 (4x 2,7 GHz + 4x 1,7 GHz)

Operačná pamäť

6 GB RAM

Užívateľská pamäť

128 GB (+microSD až do 512 GB)

Fotoaparát

zadný: 12 Mpx + 12 Mpx, svetelnosť f/1.5 alebo f/2.4;

predný: 8 Mpx

Batéria

4 000 mAh

Technológia

Wi-Fi (802.11), Bluetooth v5.0, ANT+, NFC, GPS, Galileo, Glonass, BeiDou,

USB-C, LTE (kategória 18), Dolby Atmos, rýchlonabíjanie, bezdrôtové nabíjanie, S PEN,

čítačka odtlačkov prstov, snímač tváre, IP68,

Smart View (zrkadlenie obrazu telefónu na iné zariadenie – napr. TV, projektor ai.)

Operačný systém

Google Android 8.1 Oreo, Samsung Experience 9.5

Rozmery a hmotnosť     

161,9 mm x 76,4 mm x 8,8 m; 201 g

Senzory

gyroskop, akcelerometer, G-senzor, senzor priblíženia (proximity), svetelný senzor,

digitálny kompas, barometer.

Obsah balenia

telefón, USB kábel, micro USB redukcia, USB-A redukcia,

slúchadlá AKG s 3,5mm jack konektorom,

náhradné hroty pre S PEN, sponka na vybratie,

sponka na vybratie slotu SIM microSD karty, manuál.

 

Ďalšie aktuality od tejto značky