Recenzia nového iPhone SE (2020)

Môže nový iPhone SE 2020 zaujať v konkurencii z rovnakej cenovej relácie a niečím navyše prekvapiť? Na príchod nástupcu pôvodného iPhone SE spred štyroch rokov netrpezlivo čakali nielen zarytí „jabĺčkari“, ale aj zvedavci, ktorí neverili, že nový model za takúto cenu môže nejakým spôsobom zamútiť vody. Podrobili sme preto tento telefón menšiemu testu a výsledok vás prekvapí!

iPhone SE (2020)

Poďme sa pustiť do rozbalenia

Ak patríte k detailistom, isto vašej pozornosti neunikne precízne balenie iPhone SE, v ktorom nájdete všetko úhľadne uložené, s priestorom vymedzeným na milimetre. Elegantná biela krabička v sebe okrem samotného telefónu ukrýva 5 W nabíjačku, metrový Lightning USB kábel aj slúchadlá s Lightning konektorom, keďže na tomto Apple zariadení absentuje 3,5 mm jack. Súčasťou balenia sú tiež uvítacie dokumenty, spona na vytiahnutie slotu na nanoSIM kartu a tradičné nálepky s logom Apple.

Úspešná recyklácia s minimalistickými zmenami

Produkty Apple majú stránku dizajnu už dlhodobo dokonale zvládnutú. Razia ideu nadčasovosti a pre telefóny z radu SE je typická recyklácia dizajnu. Predsa načo vymýšľať veľké inovácie, keď pôvodný vizuál naďalej perfektne funguje! Taký je už na prvý pohľad aj nový iPhone SE, ktorý sa nápadne ponáša na obľúbený model iPhone 8. Jediným viditeľným rozdielom, ktorý si pri pohľade na dizajnovo totožné modely môžete všimnúť, je umiestnenie loga na zadnej strane. Pri iPhone 8 je logo umiestnené do hornej polovice, kým pri iPhone SE sa presúva do samotného stredu telefónu.

iPhone SE (2020)

Nový iPhone SE fotený starým iPhone SE; starý iPhone SE fotený novým iPhone SE

Spracovaniu telefónu nemožno nič vytknúť. Vyzerá čisto, elegantne a snúbi výborné vlastnosti špičkových materiálov. Odolná konštrukcia telefónu sa pýši hliníkovými rámčekmi. Zadnú stranu pokrýva odolné sklo Gorilla Glass 5. Je síce náchylnejšie na odtlačky prstov, no v danej konštrukcii má svoj význam.

Farebné varianty telefónu potešia používateľov verných klasike, ale aj tých, ktorým neprekáža, ak pútajú pozornosť okolia. K dostaniu je v nadčasovej čiernej, elegantnej bielej, ale aj extravagantnej, no skutočne krásnej červenej. V spojení s poslednou menovanou farbou ponúka iPhone SE aj nový rozmer - jeho kúpou prispejete na dobrú vec, a to Globálnemu fondu na boj proti COVID-19.

iPhone SE (2020)

Rozmerovo ideálny

V Apple sa už dávno rozhodli, že budú vyčnievať z radu, či skôr – že si vytvoria rad vlastný. V dobe, kedy sa ostatné značky predháňajú vo veľkosti displeja, bezrámčekovosti a už už očakávame, kto príde s displejom aj na opačnej strane, vstúpil na scénu opäť raz menší telefón, ktorý perfektne padne do ruky aj vrecka. Jeho podobnosť s iPhone 8 je značná aj pri rozmeroch a hmotnosti, ktoré majú totožné. Oproti aktuálnej sérii 11 tak ide o drobca, ktorého rozmery sú 138,4 × 67,3 × 7,3 mm a jeho hmotnosť je 148 g.

Tlačidlá na bočných stranách sú umiestnené v optimálnej výške. Dosiahne na ne aj útla ženská ruka. Pravú stranu už tradične obsadilo on/off tlačidlo, ku ktorému sa pridal slot na SIM karty. Vľavo sú umiestnené tlačidlá na reguláciu hlasitosti a prepínač tichého režimu.

iPhone SE (2020)

V spodnej časti nájdete symetrické otvory ukrývajúce mikrofón a reproduktor. V strede medzi nimi je vstup pre Lightning konektor. Hoci na novom iPhone SE chýba 3,5 mm jack, nezostanete ukrátený o počúvanie hudby. Kompatibilné slúchadlá sú priamo súčasťou balenia. Hornú časť neruší žiadny ovládací prvok, preto môžeme len potvrdiť, že telefón sa výborne drží povesti elegána.

V balení neprehliadnite jeden malý, no užitočný prvok - originálnu sponu na vytiahnutie slotu na nanoSIM kartu. Tento telefón však podporuje dve karty, pričom druhou je variant eSIM, kedy je čip SIM karty priamo zabudovaný do zariadenia. S eSIM nemusíte manipulovať, tak ako s klasickou plastovou SIM-kou. Všetky potrebné údaje od operátora si viete do eSIM nahrať naskenovaním cez QR kód.

iPhone SE (2020)

Displej, ktorý nečakane vzbudil pozornosť

Prvý pohľad na prednú stranu iPhone SE vás nostalgicky vráti k telefónom s výraznými čiernymi rámikmi a ikonickým domovským tlačidlom. Kým iné značky sa snažia o jednoliatosť a maximálne využitie prednej plochy, Apple si aj tu ide svojou cestou a vôbec mu to nebudete mať za zlé. Dostal do výbavy 4,7-palcový Retina HD displej s rozlíšením 1334 x 750 px a 60 Hz obnovovacou frekvenciou. V Home Button je ukrytá čítačka odtlačkov prstov, ktorá má veľmi rýchlu odozvu a funguje prakticky okamžite. Ako spôsob biometrického zabezpečenia obsahu vášho telefónu je plne dostačujúca. Vôbec vám tak nebude prekážať absencia Face ID, ktorá v dobe, kedy si musíme tvár zakrývať rúškom, narazila na isté obmedzenia.

Aký sme mali pocit z displeja? Nie je to nič, čo by ste už nevideli, teda hlavne, ak ste už mali tú česť s iPhone 8. To však neznamená, že by sme mali byť prehnane kritickí. Ak chceli v Apple cenu tohto telefónu dostať do priemerných hladín, žiadalo to kompromis, a keďže srdce telefónu je jedno z najmodernejších, „schytal“ to displej. Nebojte sa však, v reálnom používaní poskytuje tento typ displeja vlastnosti, ktoré môžeme hodnotiť ako vysoko kvalitné. Farby sú krásne a realistické, čitateľnosť na priamom slnku je výborná. Dobre funguje aj funkcia automatického jasu, kedy sa obrazovka prispôsobuje okolitému prostrediu.

iPhone SE (2020)

Počas celého testovania sme mali zapnutú funkciu True Tone, ktorá dokáže farby a intenzitu displeja prispôsobiť svetelným podmienkam okolia. Či je jasný slnečný deň, šero alebo noc, displej dokáže upraviť farbu tak, aby pre oči vyznel čo najpríjemnejšie. Samozrejmosťou je aj obľúbený tmavý režim, Night Shift, ktorá po západe slnka automaticky upraví farby displeja do teplejšieho spektra a ráno ich zase obnoví do normálneho nastavenia displeja. Režim môžete používať, ale aj nemusíte. Dá sa v nastaveniach jednoducho vypnúť aj zapnúť podľa potreby.

Ako fotí iPhone SE?

Môžeme kvalitu fotiek nového iPhone SE porovnať so zariadeniami s dvomi alebo tromi snímačmi? Asi takto nejako znie základná dilema, ak by sme si do porovnania privzali telefóny iných značiek v podobnej cene. Počet snímačov a megapixelov môže nabádať k tomu, že toto recenzované jabĺčko bude za konkurenciou zaostávať. Ponúka jeden hlavný snímač s rozlíšením 12 Mpx s päťnásobným digitálnym zoomom a clonou f/1.8. Lákadlami sú ovládanie hĺbky ostrosti, portrétny režim, portrétne osvietenie, Smart HDR a možnosť nahrávania 4K videa. Viac o jeho kvalitách už ukáže prax a fotenie v rôznych podmienkach. Ako sa vám to pozdáva?

Ukážkové snímky iPhone SE (2020)

Ukážkové snímky fotené novým iPhone SE

Realistické, so zachovaním verných farieb a bez zbytočných umelých prikrášlení naviac. Presne tak hodnotíme fotenie s novým iPhone SE za denného svetla. Na snímkach sa nám páči predovšetkým ich hodnoverné zobrazenie – ako farieb, tak aj všetkých detailov. Zároveň jedným dychom dodávame, že fotoaparát ušiel kus cesty a ak k nemu dáme do porovnania fotky zo starého iPhone SE, hovoria jasnou rečou v prospech kvalít novinky. Veď posúďte sami!

Ukážkové snímky iPhone SE (2020)

Snímka vľavo je fotená novým iPhone SE; snímka vpravo starým iPhone SE

Je tu však aj jedno malé mínus, ktoré môže pri rozhodovaní zavážiť. Nový iPhone SE nepodporuje nočný režim a nie je tu prítomná ani technológia Deep Fusion, ako je tomu pri iPhone 11. Telefón síce dokáže celkom slušne fotiť aj za zhoršených svetelných podmienok, nie je to však žiadny dychberúci výsledok.

Ukážková snímka iPhone SE (2020)

Zaujať vás však môže funkcia Live Photos, ktorá dokáže zachytiť krátke okamihy pred a po vytvorení fotografie. V telefóne si tieto krátke segmenty môžete prehrať pridržaním prsta na fotografii a snímku tak na malý moment ako keby rozhýbete. Ak vás táto funkcia prestane baviť, jednoducho ju vypnete.

Panoráma iPhone SE (2020)

Ukážková snímka fotená v režime Panoráma

Ako na novom iPhone SE fotí predná kamera? Je tu prítomný jeden 7 Mpx snímač s clonou f/2.2 a automatickou stabilizáciou obrazu, ktorý priaznivcov selfie a sociálnych sietí určite nenechá v štichu. Práve naopak! Vytvára pekné, živé a farebne vyvážené snímky. K dispozícii tu máte aj portrétny režim, pri ktorom si môžete vybrať z celkovo šiestich portrétnych osvietení. Ak chcete dodať fotkám šmrnc, pohrajte sa s ovládaním hĺbky ostrosti. Rozdiely na fotkách nižšie sú jasne viditeľné. Je však na škodu, že tento portrétny režim rozpoznáva iba osoby. Ak by ste ho chceli použiť na veci alebo zvieratá, nebude fungovať.

Portrét iPhone SE (2020)

Snímka vľavo je zachytená v portrétnom režime; snímka vpravo v klasickom

Hlavný tromf - špičkový výkon

To najdôležitejšie nie je viditeľné navonok, ukrýva sa vo vnútri. Nie, nestali sa z nás zaláskovaní rojkovia, ale v prípade iPhone SE to platí na 100 %. Výkon zariadenia totiž zabezpečuje čipset A13 Bionic, ktorý nájdete aj v iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Môžete sa tešiť na to najrýchlejšie a najvýkonnejšie, čo si pre majiteľov iPhonov Apple pripravil.

V spolupráci s 3 GB pamäťou RAM telefón funguje plynulo, bez zásekov a problémy mu nerobia dokonca ani hry. Môže vám síce prekážať, že pri hraní sa pohybujete po o niečo menšom displeji, no ani po náročnom hernom teste sa telefón nezahrial a všetky pokyny spracovával bez zaváhania.

iPhone SE (2020)

Iba 1821 mAh: Otrok nabíjania?

Pozornosť obráťme na batériu - jej kapacitu a výdrž pri záťažovom aj bežnom používaní. Nový iPhone SE využíva batériu s kapacitou 1821 mAh. Zdá sa vám, že je to málo? Kapacita batérie konkurenčných smartfónov je často viac ako dvojnásobná, preto sú menšie obavy na mieste. No veľmi rýchlo sa rozplynú.

Procesor A13 Bionic je šetrný a iOS 13 je vhodne optimalizovaný, čo znamená, že aj kapacitne menšia batéria dáva užívateľovi dostatok slobody a zvláda minimálne 24 hodín bez nutnosti nabíjania. V prvý deň nášho testu, sme aktívne preskúšali možnosti telefónu a dali mu zabrať - nechali sme bežať na pozadí množstvo aplikácií, veľa sa fotilo, natáčalo, dlhšiu dobu sme sledovali videá. Na konci dňa nám ukazovateľ baterky oznámil potešujúcu informáciu – zostatok 20 %.

iPhone SE (2020)

Klasické používanie, ktoré predpokladá, že netrávite celý deň s telefónom v ruke, dáva veľmi dobrý predpoklad, že na jedno nabitie iPhone SE potiahne aj dva dni za sebou. Okrem toho môžete aktívne využívať režim nízkej spotreby, ktorý dočasne stlmí aktivity na pozadí a opätovne sa ich činnosť obnoví až po úplnom nabití. Za zmienku stojí aj možnosť využívať bezdrôtové nabíjanie alebo rýchle nabíjanie (18 W adaptér si musíte dokúpiť zvlášť, v balení je iba 5W verzia).

Tri pamäťové kapacity

Nový iPhone SE si môžete kúpiť hneď v troch pamäťových kapacitách – 64 GB, 128 GB, 256 GB. Voľbu interného úložiska si dobre premyslite, pretože nebudete mať možnosť využiť pamäťové karty (tie žiadny iPhone nepodporuje). Na uchovanie dát, fotiek a videí však môžete používať aj cloudové úložisko iCloud. Spolu s rastúcou pamäťou sa mení aj cena. iPhone SE s kapacitou 64 GB kúpite za 479 €. Na kapacitu 128 GB si pripravte 529 € a na iPhone SE s najväčšou pamäťou, teda 256 GB, už budete potrebovať 649 € (ceny sú platné k 29. 7. 2020).

iPhone SE (2020)

Malý, a pritom formát

S týmito slovami samotnej firmy Apple musíme iba súhlasiť. Za cenu, ktorá je na pomery Apple produktov priam „ľudová“, získate telefón s perfektne vyladeným, rýchlym a svižným systémom. Ten je totiž vystavaný na rovnakom základe ako modely z aktuálnej vlajkovej lode 11. Príjemne nás prekvapila výdrž batérie, ktorá zvládla deň aktívneho používania a pri bežnom používaní si vystačíte aj s nabíjaním obdeň.

Spracovanie fotoaparátu má čosi do seba a potvrdzuje, že dôraz na kvalitu optiky ešte stále dokáže predčiť aj mnohonásobne vyššie rozlíšenia, ktoré uvádza konkurencia. Minimálne päťročná softvérová podpora dáva garanciu, že aj nasledujúce aktualizácie budú v prospech spokojnosti používateľa. Ak vás láka vstúpiť do sveta Apple, s iPhone SE (2020) sa vyberiete tými správnymi vstupnými dverami.

Prehľad najdôležitejších parametrov – iPhone SE

Displej  

4,7" Retina HD (1334 x 750)

Čipová sada

Apple A13 Bionic

Operačná pamäť

3 GB RAM

Interná pamäť

64 GB (v ponuke tiež 128 GB a 256 GB variant)

Fotoaparát

12 Mpx širokouhlý zadný fotoaparát, 7 Mpx predný fotoaparát

Batéria

1 821 mAh; podpora rýchleho nabíjania a bezdrôtového nabíjania

Ďalšie

GPS, Wi-Fi, Bluetooth, Glonass, NFC, 4G/LTE, IP67 (vodoodolnosť, prachotesnosť) 

Operačný systém

iOS

Rozmery a hmotnosť     

138 × 68 × 7,3 mm; 148 g

iPhone SE (2020) kúpite tu.

Ďalšie aktuality od tejto značky