Recenzia meteostanice Garni 975: špičková domáca rosnička

Klasickú meteostanicu s ukazovateľom teploty, vlhkosti, tlaku vzduchu a času pozná asi každý a väčšina z nás ju aj pravdepodobne má doma. Meteostanica Garni 975 je ale o krok ďalej. Dokáže toho omnoho viac – napríklad určiť rýchlosť a smer vetra, množstvo spadnutých zrážok aj prenášať namerané záznamy do webových meteorologických služieb. Chcete mať o počasí dokonalý prehľad? Prečítajte si v našu recenziu, ako Garni 975 funguje v praxi.

Meteorologický nadšenec zajasá

Meteostanica Garni 975 so všetkým, čo dokáže, rozhodne nie je pre každého. To si môžeme priznať rovno na začiatku. Pokiaľ sledujete svoju domácu meteostanicu preto, aby ste zistili, ako sa ráno obliecť a či si so sebou vziať aj dáždnik, potom všetky prednosti Garni zrejme neoceníte. Ak ale patríte medzi meteorologických nadšencov a sledovanie počasia je zároveň i vaším koníčkom, urobí vám Garni 975 radosť. Vo svojej cenovej triede totiž predstavuje naozaj vydarený kúsok.

Vhodné umiestnenie je základ

Aby ste naplno využili všetky schopnosti Garni 975, meracie zariadenie je potrebné primontovať (prišraubovať) na vhodné miesto. Tým je najlepšie strecha domu či záhrada, teda miesto dostatočne otvorené, aby nič neovplyvnilo výsledky merania (silu a smer vetra nezistíte, pokiaľ zariadenie umiestnite v závetrí a pod.). Pre presnosť zistených výsledkov je rovnako dôležité umiestniť meraciu jednotku v rovine, súčasťou je preto aj vodováha. A do tretice, dbajte na garantovanú vzdialenosť od centrály – maximálny dosah bezdrôtového snímača je 150 m. Garni 975 funguje aj bez tejto vonkajšej jednotky, keď už ju ale budete mať doma, bola by veľká škoda to nevyužiť.

Zostavenie „merača“ je pomerne prosté, jednoduché je aj nastavenie meteostanice a ich vzájomné spárovanie. Meteostanica sa s jednotkou spojí automaticky bezdrôtovo a načíta si tak rovno aj všetky potrebné informácie. Potom už nič nezabráni tomu, aby ste sa pustili do samotného merania.

Prírodné živly pod kontrolou

Údajov, ktoré dokáže meteostanica Garni 975 zmerať a zaznamenať je množstvo. Vnútri v dome či byte vám ukáže teplotu a relatívnu vlhkosť, vonkajšia jednotka zas doplní údaje o množstve zrážok, rýchlosť a smer vetra, barometrický tlak a, samozrejme, nesmie chýbať ani vonkajšia relatívna vlhkosť a teplota vzduchu. Všetky tieto nameraná dáta meteostanica Garni 975 vyhodnotí a na displeji vám ich potom prehľadne prednesie.

Presvedčili sme sa o tom aj počas nášho testu – vietor nám zobrazila v priemernej aj maximálnej rýchlosti vrátane grafického znázornenie smeru v uplynulých 5 minútach a pri daždi sme sa dozvedeli nielen aké množstvo zrážok napršalo za poslednú hodinu, ale aj deň, týždeň či mesiac.

Meteostanica toho však dokáže ešte viac. Prezradí vám napr. predpoveď počasia, fázu mesiaca, vonkajší rosný bod, teplotný index, vyhodnotí vnútornú tepelnú pohodu alebo porovná vývoj vonkajšej a vnútornej teploty.

Tiež si môžete nastaviť najrôznejšie upozornenia – pri zvýšení rýchlosti vetra, dosiahnutí určitej teploty, úhrnu zrážok, pri zmene barometrického tlaku atd. Možností je veľa a Garni 975 možno dokonca rozšíriť až o sedem ďalších snímačov, vďaka čomu budú vaše údaje o teplote či vlhkosti ešte relevantnejšie. Meteorológ-amatér si určite príde na svoje.

Online spojenie s meteorologickými službami

Aby ste mohli všetky namerané dáta prenášať do webových služieb Weather Underground a Weathercloud, je stanica vybavená Wi-Fi. Stačí sa teda zaregistrovať a potom vám už bude stanica online ukladať históriu do detailných štatistík a porovnaní, ku ktorým budete mať prístup kedykoľvek z vášho mobilného telefónu, tabletu či počítača. Túto službu oceníte napr. na dovolenke – kedykoľvek tak môžete skontrolovať počasie u vás doma.

Prehľadný displej pre ľahkú orientáciu

Displej meteostanice Garni 975 je veľmi vydarený.Farebná LCD obrazovka s rozmermi 125 × 76 mm ponúka možnosť nonstop podsvietenia – vybrať si môžete z dvoch úrovní jasu – alebo ju môžete nechať „spať“ a rozsvietiť ju vždy len krátkodobo na 5 sekúnd. Na displeji nájdete aktuálne informácie o počasí, maximálne a minimálne namerané hodnoty vrátane histórie merania za posledných 24 hodín.

Samozrejmosťou je dátum, čas a nechýba ani budík. Ten sa navyše pýši zaujímavou funkciou pre-alarm, čo znamená, že ak teplota klesne pod -3 °C, zobudí vás o 30 minút skôr. Ideálna funkcia pre vodičov, ktorí potom ráno nezdrží nečakané škrabanie skla na aute. Túto funkciu sme síce vzhľadom na ročné obdobie nemali možnosť vyskúšať, rozhodne ale znie zaujímavo a je vidieť, že výrobca premýšľal pri jej inštalácii veľmi prakticky.

Ako môžete vidieť na fotografii, informácie sú na displeji dobre čitateľné, prehľadné a výborne sú zvolené aj farby podsvietenia. Chválime tiež grafiku znázorňujúcu zmeny smeru vetra aj ikony predpovede počasia. Praktický stojanček umožňuje umiestniť obrazovku kamkoľvek potrebujete, bohužiaľ sa však pritom nezaobídete bez elektrickej zásuvky. Škoda, že nutnosť pripojenia k elektrickej zásuvke výrobca nenahradil batériou.

Celkové zhrnutie

Garni 975 je vydarenou meteostanicou s bohatou ponukou funkcií a nadštandardným množstvom meraných hodnôt. Jednoduché ovládanie, farebný displej, Wi-Fi pre spojenie s meteo službami a pokročilé funkcie približujú Garni 975 k profi meteostaniciam. Vzhľadom k tomu, čo všetko dokáže, je pritom na predajných pultoch k zakúpeniu stále za veľmi sympatickú cenu. Meteorológovia-nadšenci budú určite spokojní a nás ostatných „bežných“ užívateľov počasí už len tak neprekvapí. Môžeme len odporučiť!

Špičkovú domácu meteostanicu Garni 975 kúpite tu.

Doporučené produkty