Recenzia Huawei Watch GT2 Pro

  • Utorok, 19. október 2021

Hodinky Huawei Watch GT2 Pro zaujmú neprehliadnuteľným elegantným dizajnom a jasným displejom. Spojenie dlhej výdrže batérie, zaujímavých ciferníkov a množstva športových režimov zvyšuje ich atraktivitu. Avšak, po našom testovaní vieme, že v niektorých oblastiach má ešte výrobca istý priestor na posun k lepšiemu. Čo nás oslovilo a naopak – aké slabiny sme objavili?

Huawei GT2 Pro

Osnova článku

V balení všetko nevyhnutné

Po otvorení krabičky uvidíte ako prvé výrazný ciferník smart hodiniek. V balení nájdete nabíjaciu stanicuUSB kábel typu USB-A/USB-C a brožúrky. Hodinky majú nainštalovaný náramok (silikónový alebo kožený), ktorý sa snaží pôsobiť univerzálne pre pánov aj dámy. Evokujú pánsky štýl a keďže náhradný náramok v balení nenájdete, prvý kontakt s hodinkami zažijete s tlmeným tmavším náramkom.

Najdôležitejšie technické parametre

Prepojenie s mobilným telefónom: 

Android 7.0 a vyšší, iOS 9.0 a vyšší

Displej:

1,39" AMOLED; 454 × 454 px

Rozmery a hmotnosť: 

46,7 × 53,6 × 11,4 mm; 52 g (váha bez remienka)

Funkcie: 

Bluetooth 5.1, NFC, GPS, akcelerometer, gyroskop,geomagnetický senzor, snímač srdcovej frekvencie, snímačtlaku vzduchu, vodoodolnosť 5 ATM

Vzhľad, ktorý poteší náročných

Už prvý pohľad na hodinky Huawei Watch GT2 Pro dával tušiť, že budeme mať dočinenia s elegánom, ktorý nielenže pôsobí luxusne, na použité materiály ho aj zaradia do vyššej triedy. Krásny okrúhly ciferník sa na rukách vynímal a okamžite na seba strhával pozornosť. Plusové body si od nás získal za telo z titánu, čo je skôr záležitosť hodiniek z vyššej cenovej skupiny. Hmotnosť hodiniek (bez náramku) je 52 g, rozmery činia 46,7 × 53,6 × 11,4 mm, z toho priemer displeja 46 mm. Hoci je displej výraznejší, nosenie hodiniek hodnotíme ako pohodlné aj na užšom zápästí.

Na bočnej strane hodiniek nájdete dvojicu hardvérových tlačidiel – horné tlačidlo otvára hlavnú ponuku funkcií a umožňuje návrat na hlavný ciferník, so spodným tlačidlom vstupujete medzi aktivity. Fungujú však iba na stlačenie. Tlačidlá sa síce dajú fyzicky otáčať, no nedá sa s nimi prechádzať v systéme. Na ovládanie tak použijete iba dotykové ovládanie displeja a dve postranné tlačidlá.

Huawei GT2 Pro

Huawei Watch GT2 Pro stavili na odolnosť

Na týchto hodinkách absentuje luneta, ktorá by aspoň čiastočne presahovala okraj displeja prispievala tak k jeho ochrane pri prípadnom páde. Miesto toho Huawei vsadil na kvalitné zafírové sklíčko, ktoré vykazuje výbornú odolnosť voči mechanickému poškodeniu a škrabancom. Ak hodinky pri svojich aktivitách neskladáte, táto vylepšená ochrana pre displej v spojení s titánovým telom sa k vašim budúcim smart hodinkám obzvlášť hodí.

Keramická vrstva na spodnej strane je príjemná na dotyk a robí nosenie hodiniek ešte pohodlnejším. Náramok o šírke 22 mm je k dostaniu v dvoch materiáloch – ako elegantný kožený, ktorý podčiarkne estetický potenciál displeja (model Pro Classic) a športovo ladený silikónový, ktorý sa nezľakne ani potu (model Pro Sport). Oba varianty sú štylizované do čierno-šedých farieb. Dĺžka ramienka je podľa nášho hodnotenia ideálna aj na väčšiu mužskú ruku. Nesmieme zabudnúť ani na precízne dielenské spracovanie a odolnosť tela voči vode na úrovni 5 ATM.

Huawei GT2 Pro

Skvelý displej ako hlavný ťahúň

Krásny dotykový AMOLED displej s priemerom 1,39" s rozlíšením 454 × 454 pixelov je skvelou správou pre milovníkov nositeľnej osobnej elektroniky. Je výborne čitateľný na priamom slnku a do pozornosti dávame predovšetkým jeho jemnosť vykreslenie detailov.

Displej môže mať nastavený konštantný jas, no určite oceníte aj výborne fungujúcu automatickú úpravu jasu, pri ktorej sa intenzita displeja mení v závislosti od okolitého svetla. Displej vás potom v noci neoslňuje a zároveň je pri nízkom jase menej náročný na energetickú spotrebu.

Huawei GT2 Pro

Ďalšou zaujímavosťou je funkcia One Hop, ktorá využíva technológiu NFC. S jej pomocou si viete do hodiniek zo smartfónu poslať vlastnú fotografiu a vytvoriť si tak v hodinkách jedinečné prostredie. Keď sme už okrajovo zablúdili k NFC, je dobré vedieť, že iné využitie v týchto hodinkách nemá, čo je možno trochu na škodu. Nedá sa použiť na bezkontaktné platby.

Pri výbere vzhľadu ciferníka počítajte s tým, že vás pravdepodobne prekvapí vlastná nerozhodnosť. Máte totiž na výber z viac ako 200 rôznych variantov zobrazenia – od športových, cez špičkovo vyzerajúce elegantné ciferníky. Vďaka režimu Always-on bude displej po celý čas zobrazovať domovský ciferník a ukazovať čas. Tento režim však funguje iba s niekoľkými ciferníkmi. Ak ale chcete mať na ruke „plnohodnotné“ hodinky (a nie tmavý okrúhly displej), svojho favorita si určite vyberiete.

Huawei GT2 Pro

Softvér a vnútorná výbava

Dojmy z vizuálu sú za nami, je čas prejsť v recenzii hodiniek Huawei Watch GT2 Pro k pohľadu smerom do útrob. O chod hodiniek sa stará procesor Kirin A1. Síce nejde o novinku, treba uznať, že pracuje spoľahlivo, bez zasekávania obrazovky alebo animácií. Užívateľsky zaujímavou je tiež prítomnosť 4 GB vnútorného úložiska, z ktorého polovica je vyhradená pre nahratie obľúbenej hudby.

Tieto hodinky pôsobia ako luxusný titán, ktorý nemá vo svojej cenovej kategórii konkurenciu avšak ich slabinou je samotný uzatvorený systém Huawei. Pôvodne nedovoľoval inštaláciu žiadnych externých aplikácií. Momentálne už máte možnosť zopár aplikácií doinštalovať (v appke Huawei Zdravie sa objavila položka Aplikácie), no nevnímame ich ako nevyhnutné. Tie zásadné (a že ich nie je vôbec málo) totiž v sebe už samotné hodinky dávno majú.

Huawei GT2 Pro

Za asistencie senzorov sa dozviete srdcovú frekvenciusaturáciu kyslíkomhodnotu VO2Max, kvalitu spánku či stresové zaťaženie,... Nechýbajú stopkybaterkabarometer snímajúci zmeny tlaku vzduchu ani funkcia Nájdi môj telefón. Pre pokročilejšie štatistiky k jednotlivým druhom športov treba zablúdiť do telefónu, konkrétne do aplikácie Zdravie od Huawei. Dobrou správou je, že pre základné športy sú dostatočné záznamy zobrazené priamo v hodinkách.

Huawei Watch GT2 Pro podporujú slovenčinu s diakritikou, čo znamená že nebudete mať žiadny problém s čítaním prichádzajúcich notifikácii z telefónu. Tam radosť zo známeho jazyku zrejme končí. Na notifikácie sa cez hodinky nedá odpovedať a hodinky ani nedokážu zobrazovať všetky ikonky notifikácií a tak iba odhadujete, z akej aplikácie správa prišla. Ak sa notifikácie chcete z plochy displeja zbaviť, nedá sa napríklad swajpnúť doľava. Buď ju otvoríte (a potom zmizne) alebo dáte odstrániť všetky notifikácie naraz. Jednoduchú funkčnosť notifikácii teda považujeme za ďalšiu slabinu, ktorá môže celkový výborný dojem mierne naštrbiť.

Huawei GT2 Pro

Vylepšená výdrž a bezdrôtové nabíjanie

Poďme naspäť k pozitívnym dojmom! V hodinkách sa ukrýva batéria s kapacitou 455 mAh, ktorá deklaruje výdrž až na 14 dní bez nabíjania. Túto hodnotu by sme skôr očakávali v šetriacom režime.

Čo sme pri nosení zistili? Pri nepretržitom zapnutí merania srdcovej frekvencie, používaní vo dne aj v noci, pri všetkých športových aktivitách a navyše so zapnutým režimom Always-on (viditeľný ciferník hodiniek) sme sa dopracovali k výdrži 6 dní. Bez Always-on a so sústavným nosením deň-noc sme sa dostali na krásnu hodnotu – 10 dní, čo je medzi smart hodinkami ponuka, ktorej sa ťažko odoláva.

Bezdrôtové nabíjanie funguje výborne. Buď použijete stanicu (kolísku), ktorá je priložená v balení alebo siahnete po akejkoľvek nabíjačke so štandardom Qi. Využiť tiež môžete mobil s reverzným nabíjaním. Kapacita batérie dosiahne 100 % už za 1 hodinu!

Huawei GT2 Pro

Bavte sa so zvukom

Prednosťou hodiniek Huawei Watch GT2 Pro je prítomnosť mikrofónu a reproduktora, ktorý je umiestnený na pravej strane. Zvuk z neho je prekvapivo hlasný a v primeranej kvalite. Dá sa využívať napríklad na telefonovanie počas šoférovania v aute, ak ste zabudli handsfree alebo ak máte telefón v inej miestnosti na nabíjačke a zbadáte notifikáciu o prichádzajúcom hovore na displeji hodiniek.

Ak si navyše do hodiniek uložíte hudobné média (priestor je dostatočný – vyhradené 2 GB úložisko), môžete si z hodiniek prehrávať hudbu alebo k nim cez Bluetooth pripojiť slúchadlá. Pri tréningu tak už nemusíte mať pri sebe telefón, pretože obľúbenú hudbu budete mať so sebou v hodinkách. Hoci hodinky nepodporujú hudobné aplikácie (ako je napríklad Spotify), dobrou správou je, že cez ne máte aspoň možnosť aplikáciu ovládať.

Huawei GT2 Pro

Až 100 športových režimov a pokročilý monitoring zdravia

Bez možnosti inštalovať ďalšie aplikácie, no napriek tomu u nás pri testovaní týchto hodiniek zavládla všeobecná spokojnosť. Ako je to možné? Hodinky sú totiž vybavené množstvom snímačov a dokážu poskytnúť zaujímavú podporu aktívnym ľuďom a športovcom. Vyše 100 rôznych športových režimov (vrátane zimných športov a golfu) dopĺňa integrované GPS, čo vám dá zaujímavý obraz o tom, čo, kde, kedy a s akým výkonom ste tentokrát zvládli.

Páči sa nám, že GPS dokáže zaznamenávať presnú polohu. Funkcia spätnej navigácie vás dokáže navigovať na miesto skadiaľ ste prišli. Čo znamená, že ak si zabehnete aj do neznámeho lesa, s pomocou hodiniek sa vrátite naspäť. Pamätajte však, pri zapnutej GPS sa hodinky rýchlejšie vybíjajú.

Z pohľadu monitoringu zdravia nemožno hodinkám vytknúť nič zásadné. Spoľahnúť sa môžete na meranie tepu, meranie okysličenia krvivyhodnocovanie stresovej záťažedetailný monitoring kvality spánku. Pri porovnaní s meraniami u konkurencie sme sa dopracovali s veľmi podobným výsledkom, preto považujeme obsiahnuté snímače za relatívne presné.

Huawei GT2 Pro

Huawei Watch GT2 Pro: Záverečné zhodnotenie

Na hodinkách Huawei Watch GT2 Pro sme síce našli zopár nedostatkov z oblasti používateľského pohodlia, aj napriek tomu sú zaujímavou voľbou a skutočne neprehliadnuteľným doplnkom, ktorý púta pozornosť okolia. Vyzdvihujeme ich elegantný dizajn, ktorý perfektne dopĺňa titánové teloochranné zafírové sklíčko a dostatočne dlhý remienok, vhodný aj na väčšiu ruku. Meranie telesných funkcií obrovský výber monitoringu športových aktivít hovorí v prospech ich širokej využiteľnosti v bežný, pracovný či aktívny športový deň.

Hlavné výhody a nevýhody

+ Odolné titánové telo + zafírové sklíčko - Veľmi jednoduché notifikácie
+ Nadštandardná výdrž batérie - Slabý výber aplikácii na stiahnutie (takmer uzatvorený systém)
+ Dlhý remienok - Neúplné zobrazovanie štatistík v hodinkách
+ Obrovský výber športových režimov
+ Hlasný reproduktor + mikrofón
+ Podpora telefonovania
+ GPS + režim spätného navigovania
+ Always-on displej
+ Bezdrôtové nabíjanie
+ Odolnosť voči vode 5 ATM

Huawei GT2 Pro