Recenzia: Huawei P Smart 2019 - nadviaže na minuloročný úspech?

  • Pondelok, 18. február 2019
  • Značky: Huawei

Keď sa začiatkom roku 2018 objavil na trhu Huawei P Smart, išlo pravdepodobne o najatraktívnejší telefón, aký sa za danú cenu dalo zaobstarať. Konkurencia však počas roka významne pokročila a v cenovej hladine pod 230 EUR sa dnes nájde celý rad atraktívnych kúskov. Huawei P Smart 2019 tak má výrazne ťažšiu úlohu ako jeho predchodca. Obstojí v nabitej konkurencii? Naša recenzia sa pokúsi nájsť odpoveď.

Minulý rok ohromil Huawei P Smart atraktívnym kovovým spracovaním, vo verzii 2019 však dostal prednosť plast. Ponúka sa tak otázka, či neutrpela atraktivita prístroja, podľa nášho názoru nie. Telefón je štýlový, elegantný a vďaka použitému materiálu je veľmi ľahký. Ani lesklý plast sa však nevyhol tradičnému neduhu v podobe zanechávania odtlačkov prstov, ktoré sú naozaj výrazné. Na druhú stranu musíme pochváliť, že telefón vďaka zaoblenému dizajnu naozaj dobre sedí v ruke.

Rozmiestnenie jednotlivých prvkov úplne zodpovedá štandardu dnešných múdrych telefónov. Napravo nájdeme ovládanie hlasitosti a tlačidlo pre zapínanie/vypínanie, na spodnej strane poteší 3,5 mm konektor pre pripojenie slúchadiel, vedľa  naopak na naše mierne sklamanie - micro USB konektor, nedostalo sa teda na modernejšie USB-C. Slot pre SIM karty sa nachádza na hornej hrane. Zo zadnej strany smartfónu Huawei P Smart mierne vystupujú snímače duálneho fotoaparátu, pod nimi je LED dióda, kúsok od nej narazíte na čítačku odtlačkov prstov. Zabudnúť samozrejme nesmieme ani na čelnú stranu, ktorú približne z 85 % zaberá displej...

Minimálne rámčeky, maximálny zážitok

Vyššie spomenuté číslo naznačuje, že Huawei P Smart 2019 pokračuje v trende telefónov s minimálnymi rámčekmi. Všetky okraje sú veľmi tenké a minimalistický je aj notch, ktorý má veľkosť presne takú, aby sa do neho zmestila šošovka predného fotoaparátu. Uhlopriečka IPS displeja má 6,21"a rozlíšenie FullHD+ (2340 x 1080), čo sú v tejto cenovej hladine veľmi slušné parametre.

Veľmi dobrý je aj displej samotný. Verné podanie farieb, veľmi dobrá čitateľnosť na priamom slnku, moderný pomer strán 19,5:9 i vysoká jemnosť 415 bodov prinášajú naozaj veľmi slušný zážitok z displeja, ktorému v podstate nie je čo vytknúť.

Osemjadrový procesor do strednej triedy

Hardvér telefónu zodpovedá slušne vybavenej strednej triede. O chod telefónu sa stará osemjadrový procesor Kirin 710, operačná pamäť má slušnú kapacitu 3 GB, pre ukladanie dát slúži interná 64 GB pamäť. Nechýba ani hybridný slot, ktorý môžete využiť buď pre druhú SIM kartu, alebo microSD kartu, prostredníctvom ktorej je možné rozšíriť úložný priestor telefónu o ďalších 256 GB.

Vo výbave telefónu Huawei P Smart nechýba nič podstatné. Nájdeme tu Wi-Fi, LTE, Bluetooth 4.2, NFC, navigačné systémy GPS a Glonass a poteší aj prítomnosť rádia. Po hardvérovej stránke skrátka nemáme telefónu čo vytknúť. Horšie už je to s optimalizáciou.

Ach tá optimalizácia

Reakcie telefónu sú bohužiaľ pomalšie, než by sme očakávali. Problém by nemal byť hardvér, ten je dostatočne výkonný, zdá sa teda, že výrobcom tak úplne nevyšla optimalizácia telefónu. Odozva je pomalá naprieč celým systémom. Nejde síce o nejaké obrie záseky, oneskorenie však cítiť je. Na druhú stranu veríme, že Huawei čoskoro príde s aktualizáciou, ktorá tento problém odstráni.

Huawei P Smart beží na operačnom systéme Google Android 9.0 Pie, ktorý je vylepšený tradičnou nadstavbou výrobcu EMUI 9. Tá je prehľadná, pekná a užívateľovi ponúka veľa možností prispôsobiť si telefón k obrazu svojmu. Poteší aj možnosť ovládať P Smart prostredníctvom gest. Nebyť spomínanej horšej optimalizácie, mohli by sme ho len chváliť. Takto dúfame, že výrobca spomínaný neduh rýchlo odstráni.

Blysknite sa umelou inteligenciou

Fotoaparát ponúka slušné výsledky, hoci nijako nevybočuje z obyčajov strednej triedy. Duálny zadný fotoaparát má rozlíšenie 13+2 Mpx, pričom ten menší je určený pre prácu s hĺbkou ostrosti. V dobrých podmienkach majú urobené snímky veľmi slušnú kvalitu, sú ostré a majú aj dobré farby. Spoločne so zhoršujúcimi sa svetelnými podmienkami klesá aj kvalita fotiek a zreteľne narastá šum.

Využiť môžete aj umelú inteligenciu. Tá v zásade pracuje veľmi dobre a je presná v rozpoznávaní jednotlivých scenérií. Musíte však počítať s tým, že AI má občas tendenciu fotky až neprirodzene prifarbovať. Schopnosťami skrátka foťák patrí do absolútneho priemeru a platí to aj o prednom selfie snímači, ktorý sa pýši 8 Mpx rozlíšením. Bohužiaľ, horšia optimalizácia systému sa dotkla aj fotoaplikácie, aj v tomto prípade sú reakcie Huaweie P Smart pomalšie, než by sa nám páčilo.

Na jedno nabitie až dva dni

Batéria síce ponúka priemernú kapacitu 3 400 mAh, reálnu výdrž sa však nebojíme označiť za mierne nadpriemernú. Bežný užívateľ dosiahne dvojdňovej výdrže bez významnejšieho uskromňovania, aj pri vysokom zaťažení by ste sa mali v pokoji dostať na jeden deň. Škoda len, že smartfón nepodporuje rýchlonabíjanie, dobíjanie z 0 na 100 % vám tak bude trvať niečo málo cez dve hodiny.

Bezpečie máte v tvári

Čítačka odtlačkov prstov a snímač tváre. Tieto dve zabezpečovacie metódy budete používať pravdepodobne najčastejšie. Čítačku odtlačkov prstov vie Huawei na výbornú a ani P Smart 2019 nie je výnimkou. Čítačka je rýchla, presná a úplne spoľahlivá. O skenovanie tváre sa stará predný fotoaparát.

Technológia to nie je taká presná, ako 3D skenovanie tváre, ktoré využívajú TOP smartfóny, v bežnom svetle vás ale telefón celkom spoľahlivo spozná. V ostrom protisvetle alebo prítmí už je jeho úspešnosť o poznanie horšia, občas vám skrátka nezostane nič iné, než siahnuť po čítačke odtlačkov prstov alebo staviť na starý dobrý PIN.

Záver

Huawei P Smart má výrazne ťažšiu pozíciu ako jeho minuloročný predchodca. Konkurencia v cenovej hladine v okolí 190-230 EUR výrazne vzrástla, na výber je teraz z mnohých atraktívnych kúskov. Huawei P Smart sa v nej ale nestratí. Zaujme veľmi pekným vzhľadom, podareným displejom, kvalitná je výbava a príjemne poteší aj výdrž batérie.

Za najväčší mínus v túto chvíľu treba označiť nedostatočnú optimalizáciu. Huawei na nej iste zapracuje, v túto chvíľu ale svižnosť telefónu ľahko pokrivkáva. Je to škoda, inak je totiž P Smart podareným telefónom so zaujímavou cenovkou a minimom výraznejších slabín.

Prehľad najdôležitejších parametrov

Displej  

6,21" Full HD+ (2340 x 1080)

Procesor

Osemjadrový Kirin 710 (4x 2,2 GHz + 4x 1,7 GHz)

Operačná pamäť

3 GB RAM

Užívateľská pamäť

64 GB (+ microSD karta až 256 GB)

Fotoaparát

zadný duálny 13+2 Mpx f/1.8; predný 8 Mpx

Batéria

3400 mAh

Technológia

Wi-Fi, 4G/LTE, NFC, GPS, GLONASS, DUAL SIM, Bluetooth 4.2, micro USB, 3,5mm Jack, čítačka odtlačkov prstov, snímač tváre

Operačný systém

Google Android 9 Pie + EMUI 9

Rozmery a hmotnosť     

155,2 × 73,4 × 7,95 mm, 160 g

Smartfón Huawei P Smart 2019 kúpite tu.

Ďalšie aktuality od tejto značky