Recenzia Huawei nova 3i: perla strednej triedy

  • Pondelok, 12. november 2018
  • Značky: Huawei

Jeden z najatraktívnejších smartfónov súčasnosti sa dočkal svojej odľahčenej verzie. Na Huawei nova 3, ktorému sa dostala len samá chvála v našej recenzii, teraz nadväzuje aj menenej príťažlivý Huawei nova 3i. Ten je svojmu vylepšenému bračekovi podobný ako vajce vajcu, nižšia cena je teda logicky vykúpená o niečo horšou výbavou. Čo presne to ale znamená? A ako sa nova 3i osvedčila v praxi? Prečítajte si našu recenziu.

Ideálny pomer ceny a krásy

Špičkový Huawei P20 Pro na jar zaujal nielen úžasným mobilným foťákom, ale taktiež špeciálnym farebným variantom Twilight s fialkovo-modrým prechodom. Huawei nova 3 na toto atraktívne prevedenie smelo nadviazal, a to isté platí aj pre nova 3i. I v cenovej hladine pod 330 EUR (12. 11. 2018) si tak teraz zaobstaráte krásavca so skleneným chrbtom, z ktorého doslova prechádza zrak.

Ruka v ruke s týmto faktom prichádza klasický neduh v podobe odtlačkov prstov. Huawei sa ale tento krát rozhodol vyriešiť „problém“ prakticky. Priamo v balení preto nájdete kryt na telefón.Ten je číry, tenký a perfektne lícuje. S jeho pomocou sa nežiaducich odtlačkov zbavíte bez toho, aby pritom utrpela atraktivita telefónu. Pri príslušenstve v balení sa ešte chvíľku zdržíme. Okrem krytu v ňom nájdete aj ochrannú fóliuna displej. Keď pripočítame i „peckové“ slúchadlá, ktoré taktiež nie sú vždy samozrejmosťou, musíme Huawei jednoznačne pochváliť.

Slušná výbava, ale bez USB-C

Vizuálne sa Huawei nova 3i od vyspelejšej Nova 3 v podstate nelíši. Napravo je ovládanie hlasitosti a zapínanie/vypínanie telefónu, naľavo slot pre SIMky a microSD kartu (hybridný). Jediná drobná odlišnosť je na spodnej hrane telefónu, kde mimo 3,5 mm jacka nájdete micro USB konektor – teda nie moderný USB-C ako u pôvodnej Novy 3. Na zadnej strane smartfónu je čítačka odtlačkov prstov a mierne vystúpená šošovka duálneho fotoaparátu. Príliš sa nelíšia ani rozmery a hmotnosť telefónov, nova 3i je len o niekoľko desatín milimetra väčšia a o 3 gramy ťažšia. Je to teda zanedbateľný rozdiel.

Zatiaľ čo vzhľadovo sú obe novy 3 takmer identické, pohľad do útrob už predsa len rozdiel prezrádza. O prítomnosti micro USB namiesto USB-C sme už písali. Iný je aj procesor. Extra výkonný Kirin 970 je u Huawei nova 3i nahradený osemjadrovým Kirin 710. RAM alebo aj operačná pamäť má 4 GB, kapacita úložného priestoru je 128 GB. Ďalších až 256 GB môžete pridať prostredníctvom microSD karty, musíte však počítať s tým, že slot pre pamäťové karty je hybridný= buď môžete používať microSD kartu + SIM, alebo dve SIM karty.

Parádny obraz v štíhlom tele

Naopak, displej má Huawei nova 3i v podstate totožný ako jeho brat. Kvalitný IPS panel s veľkosťou 6,3“, rozlíšením Full HD+ (2340 x 1080), pomerom strán 19,5 : 9, minimálne rámčeky a vyhryznutím v hornej časti uspokojí i náročných užívateľov. Čitateľnosť na priamom slnku je veľmi dobrá, pozorovacie uhly taktiež, výhrady nemáme ani k podaniu farieb. Vďaka úzkemu pretiahnutému tvaru displeja navyše telefón veľmi dobre sedí v ruke, ale samozrejmé je, že pri ovládaní jednou rukou do vzdialenejších kútov obrazovky nedosiahnete. To však ťažko môžeme 6,3“ telefónu vytýkať. Vďaka využitiu Notch-u si navyše telefón drží pomerne kompaktné rozmery.

Liposukciou prešla aj batéria. Jej kapacita je menšia než u sinejšieho brata – 3340 mAh. Napriek tomu sa stále bavíme o veľmi solídnej hodnote, s ktorou sa dá dostať na dva dni bez nabíjania. V takomto prípade je však predsa len potrebné málinko sa uskromniť. Kvôli chýbajúcemu USB-C nie je možné počítať s rýchlonabíjaním, čo je škoda. Je to však logická daň za nižšiu cenu.

      

Štyri fotoaparáty rozhodne nesklamú

Asi najvýraznejší rozdiel medzi novou 3novou 3i je vo foťáku. Ten je síce taktiež duálny, disponuje však výrazne nižším rozlíšením 16+2 Mpx. Svojimi  výsledkami potom nijak nevybočuje z priemeru svojej kategórie. Za dobrého svetla s ním vyfotíte kvalitne vyzerajúce snímky, za šera a zníženej viditeľnosti ale úroveň fotiek výrazne klesá. K dispozícii je i umelá inteligencia, ktorá sa stará predovšetkým o sýtejšie farby a napomáha i k vyššej ostrosti snímok. I u tohto telefónu ale platí, že v niektorých prípadoch je AI horlivá až moc a vyhotovené fotky sú skôr prepálené.

Pri prechádzaní fotiek vyhotovených s použitím umelej inteligencie si následne môžete tlačidlom sami zvoliť, či finálnu snímku budete prezentovať s vylepšením AI alebo bez nej. Podľa našej skúsenosti sa výsledky líšia doslova od fotky k fotke. U niektorých snímok umelá inteligencia veľmi pekne upraví vyváženie svetiel a tieňov a dosýti farby, stretli sme sa však aj s pravým opakom, kedy umelou inteligenciou dodatočne upravená fotka vyzerala všelijako, len nie prirodzene. Celkovo je tak využitie AI rozporuplné. V niektorých prípadoch pomôže k lepším fotkám, inokedy je však jej prínos značne diskutabilný.

Duálny je aj predný fotoaparát. Snímače majú rozlíšenie 24+2 Mpx, pričom menší z nich sa i tento krát stará predovšetkým o efektné zaostrenie, tzv. bookeh. Okrem fotenia selfie, ktorých kvalita je veľmi slušná, môžete pomocou predného fotoaparátu vytvárať tzv. Omoji. Ide o vlastné emotikony, ktoré vás premenia napríklad v rybu, mačku alebo králika. Nove 3i samozrejme nechýba ani možnosť natáčať videá. Tie môžu mať maximálne rozlíšenie Full HD.

Vyladená klasika „made in Huawei“

Softwarová výbava je totožná s tou, ako má vo svojich útrobách nova 3, čaká vás teda operačný systém Google Android vo verzii 8.1 a nadstavba výrobcu EMUI 8.2. Platí tu to isté, čo sme napísali v recenzii na staršieho súrodenca. Prostredie je výborne odladené, intuitívne a užívateľom ponúka mnoho možností, ako si ho prenastaviť a upraviť k obrazu svojmu. Oproti predchádzajúcim verziám EMUI sa tu ponúka nová zložka „Sada hier“, ktorá vie spúšťať hry v optimalizovanom režime. Inak je všetko pri starom, pokiaľ ste teda niekedy držali v rukách telefóny Huawei prípadne Honor, prostredie vás ničím neprekvapí.

Ani spôsoby zabezpečenia sa Huawei nova 3i nelíšia od svojho bratra. Staviť tak môžete na šesťmiestny PIN, snímač odtlačkov prstov alebo skener tváre. Odomykanie pomocou čítačky odtlačkov prstov umiestnený na zadnej strane funguje bleskovo a spoľahlivo, problém môžu urobiť snáď len mokré prsty. Veľmi dobre funguje odomykanie telefónu pomocou tváre. To síce v ostrom protisvetle alebo prítmí nie je 100 %-né, v bežných podmienkach ale pracujeveľmi spoľahlivo a presne.Zároveň platí, že k úspešnému odomknutiu musíte mať otvorené oči, takže nehrozí, že by váš telefón niekto zneužil v dobe, keď spíte.

Záver

Huawei nova 3i je asi tým najkrajším telefónom, ktorý sa dá v cene pod 330 EUR kúpiť. Má síce o niečo slabšiu výbavu ako jeho vyspelejší brat Huawei nova 3, stále však má dostatok výkonu pre rýchly a úplne plynulý beh telefónu. Poteší veľký displej či zachovanie rozumných rozmerov prístroja a sklamaní nebudete ani z výdrže či fotoaparátu. Konkurencia je v strednej triede momentálne skutočne obrovská, Huawei nova 3i sa v nej však určite nestratí -  a nie len vďaka svojmu žiarivému vzhľadu.

Prehľad najdôležitejších parametrov

Displej  

6,3" Full HD+ (2340 x 1080)

Procesor

osemjadrový Kirin 710 (4x 2,2 GHz + 4x 1,7 GHz)

Operačná pamäť

4 GB RAM

Užívateľská pamäť

128 GB (+ microSD karta až 256 GB)

Fotoaparát

zadný duálny 16+2 Mpx f/2.2; predný duálny: 24+2 Mpx f/2.0

Batéria

3340 mAh

Technológia

Wi-Fi, 4G/LTE, NFC, GPS, DUAL SIM, Bluetooth 4.2, micro USB, 3,5mm Jack, čítačka odtlačkov prstov, odomykanie pomocou tváre,

Operačný systém

Google Android 8.1 Oreo + EMUI 8.2

Rozmery a hmotnosť     

157,6 × 75,2 × 7,6 mm, 169 g

Smartfón Huawei nova 3i kúpite tu.

Ďalšie aktuality od tejto značky