Recenzia Huawei Mate 20 Pro: smartfón roka 2018?

  • Piatok, 23. november 2018
  • Značky: Huawei

Patrí medzi horúcich kandidátov na mobilný telefón roka. Tri zadné fotoaparáty, čítačka odtlačkov prstov zabudovaná priamo v displeji s nádherne zaoblenými okrajmi, výnimočne výkonný hardware a množstvo originálnych vychytávok. Nečudo, že Huawei Mate 20 Pro na seba už od svojho predstavenia strháva veľkú pozornosť. Je skutočne ten najlepší? To sa pokúsime zodpovedať v našej recenzii.

Krásavec na prvý pohľad

Na testovanie sme síce nedostali pôsobivú dúhovú Twilight verziu telefónu, aj v tmavomodrej (Midnight blue) však vyzerá Huawei Mate 20 Pro jednoducho skvostne. Ako prvý naše oči zaujal zahnutý displej, kvôli ktorému telefón na prvý pohľad pripomína konkurenciu od Samsungu. Pri detailnejšom skúmaní však odhalíte množstvo rozdielov. Ihneď po rozsvietení obrazovky na vás vykukne notch. Na obvodovom ráme vyrobenom z hliníka by ste tiež márne pátrali po 3,5mm konektore, ten Huawei u svojich TOP telefónov, bohužiaľ, tradične vypúšťa.

Na pravej hrane nájdete v ideálnej výške umiestnené tlačidlo na zapínanie/vypínanie a nad ním ovládanie hlasitosti. SIM a pamäťové karty majú vyhradené miestečko na spodnej hrane telefónu. Hneď vedľa sa nachádza nenahraditeľný USB-C konektor. Na zadnej strane zaujme predovšetkým štvorcový prvok so zaoblenými rohmi, do ktorého výrobca vtesnal tri snímače fotoaparátu a LED diódu slúžiacu ako svetlo a blesk. Prístroj navyše spĺňa certifikáciu odolnosti IP68, čo znamená, že prach ani voda ho len tak ľahko nerozhodia.

Sklenený chrbát je jemne vrúbkovaný. To má nielen estetický efekt (musíme dodať, že naozaj vydarený), ale je to aj praktické. Telefón by vďaka vrúbkom totiž nemal príliš kĺzať v ruke a sklo by nemalo byť tak náchylné na odtlačky. V praxi to skutočne funguje, nie však na 100 %. Medzi sklenenými telefónmi patrí Mate 20 Pro rozhodne medzi tie menej šmykľavé, stále ale platí, že pri položení na jemne naklonenú plochu môže ľahko skĺznuť až na zem. Úplne sa nezbavíte ani značiek od odtlačkov prstov, zďaleka však nie sú tak viditeľné ako u iných sklenených telefónov.

Celkovo sa ale telefón drží veľmi dobre. Hrany sú zaoblené bez ostrých výčnelkov a vďaka pretiahnutému telu smartfónpadne do dlane ako uliaty. Čo sa týka dizajnovej stránky, Huawei Mate 20 Pro bezpochyby zažiari aj medzi najkrajšími a najvydarenejšími smartfónmi.

Nádherný displej bez hraníc

Zahnutý 6,39“ AMOLED displej s rozlíšením 2K+ (3120 x 1440) a skvelou jemnosťou 539 ppi ponúka vizuálnu dokonalosť, ktorá uspokojí aj tých najnáročnejších. Zobrazenie farieb je precízne, pozorovacie uhly vynikajúce a čitateľnosť na priamom slnku vyhovie aj tým najprísnejším kritériám. Ak nie ste zarytým odporcom zahnutých displejov alebo výrezu (notch), ťažko nájdete nejakú chybu. Samotný notch je pomerne široký, aj to však má svoj význam. Okrem prednej kamery a reproduktorov sa totiž vo výreze nachádzajú 3D senzory na pokročilé skenovanie tváre.

Väčší výrez však znamená aj menej zobraziteľných oznámení v notifikačnej lište. Konkrétne sa naľavo od výrezu vojde šesť oznámení. Napravo od neho sa zas implicitne zobrazuje stav batérie a čas, prípadne informácie o zapnutom Bluetooth, NFC… V prípade, že je pre vás prítomnosť výrezu notch neprekonateľným estetickým problémom, riešenie je jednoduché – môžete ho softwarovo skryť. Vďaka AMOLED displeju s dokonalým zobrazením čiernej výrez úplne splynie s okolím a nikto nemá šancu zistiť, že telefón nejaký má.

Aj keď je displej dosť veľký, Huawei Mate 20 Pro rozhodne nepôsobí obrím dojmom. Naopak, vďaka pomeru strán 19,5 : 9takmer nulovým rámčekom je až prekvapivo úzky a celkovo sú jeho rozmery viac než sympatické.

Čítačka odtlačkov v displeji a presné skenovanie tváre

Jedna z najzaujímavejších technologických noviniek sa týka zabezpečenia. Čítačka odtlačku prstov je zabudovaná priamo vnútri displeja. Toto riešenie má rozhodne budúcnosť. Človek nemusí hmatať prstom po chrbte či hranách telefónu, čítačka je hneď po ruke. Keď držíte telefón, stačí ľahko presunúť palec na správne miesta a máte odomknuté. Huawei Mate 20 Pro však zároveň odhalil aj aktuálne nedostatky tohto riešenia. Odomykanie je pomalšie a na displej musíte silnejšie zatlačiť, čo môže byť trocha otravnejšie a zdĺhavejšie. Experiment s čítačkou v displeji napriek tomu rozhodne chválime. Spomínané nedostatky vás pravdepodobne aj tak nebudú veľmi trápiť, čítačka odtlačku totiž bude pre väčšinu užívateľov skôr druhotným zabezpečovacím nástrojom.

Smartfón je totiž vybavený pokročilým snímaním tváre. O čo pomalšia je čítačka odtlačku, o to rýchlejšie a presnejšie je zabezpečenie telefónu pomocou tejto metódy. Huawei Mate 20 Pro  používa 3D skenovanie tváre, rovnako ako iPhone. To je nielen najbezpečnejší, ale aj najlepšie fungujúci spôsob. Dostalo nás, že funguje aj v absolútnej tme. Jasné, občas sa stalo, že nás telefón nevedel spoznať, a museli sme tak použiť odtlačok alebo PIN, v porovnaní s inými telefónmi sa to ale stávalo len veľmi zriedka. Medzi telefónmi s operačným systémom Android tak Mate 20 Pro nemá konkurenciua sme presvedčení, že 3D skenovanie tváre bude vašou najobľúbenejšou metódou zabezpečenia, rovnako ako bola u nás.

Fotoaparát na absolútne špičkovej úrovni

Huawei Mate 20 Pro mal celkom ťažkú úlohu. Všetci od neho očakávali, že zosadí z trónu doterajší najlepší fotomobil na trhu (Huawei 20 Pro), ktorý navyše pochádza z rovnakej stajne. Očakávania boli skutočne veľké. A výsledok? Podľa nás Huawei Mate 20 Pro skutočne je najlepším fotomobilom na trhu, avšak s jedným veľkým ale. Tým je softvér. V našej takmer finálnej verzii sme totiž narazili na zopár neduhov, najmä pri ostrení. Jednoducho povedané, telefón zvládne naozaj bezkonkurenčné mobilné fotky, často sa nám však stávalo, že sme bojovali s ich ostrosťou.

Inak trojica snímačov od značky Leica funguje skutočne precízne. Základom je 40Mpx snímač so svetelnosťou f/1,8. Pri fotení krajiniek, interiérov alebo budov vás uchváti 20Mpx ultraširoký snímač so svetelnosťou f/2,2. Veľmi sa nám páčilo aj super makro, s ktorým môžete snímať malé detaily už na vzdialenosť 2,5 centimetra. Trojicu objektívov napokon dopĺňa 8Mpx teleobjektív so svetelnosťou f/2,4. Vďaka tejto kombinácii môžete dosiahnuť trojnásobný alebo päťnásobný hybridný zoom bez straty kvality. To je u mobilov veľmi zriedkavá hodnota, a môžeme potvrdiť, že funguje výborne.

Majster umelej inteligencie

Vylepšení sa dočkala aj umelá inteligencia. Tá teraz dokáže rozoznať viac než 1500 scén a prispôsobiť im nastavenie fotoaparátu. Pokrok vo vývoji umelej inteligencie je rozhodne poznať. Z prístrojov, ktoré sme mali možnosť v poslednom čase testovať, tu funguje nepochybne najlepšie a častokrát vie skutočne pomôcť vylepšiť vaše snímky.

Veľkou výhodou Huawei Mate 20 Pro sú nočné fotky. Spoločne s jeho predchodcom P20 Pro tu konkurencii uniká s poriadnym náskokom. Avšak práve tu sme najčastejšie bojovali s nedoladeným softvérom. Tam, kde sme s P20 Pro dosiahli ostrú nočnú fotku na prvý pokus, sme u Mate 20 Pro museli snímanie opakovať alebo si podoprieť ruku. Nič to ale nemení na fakte, že fotky sú už teraz skvelé a po aktualizácii by mali byť ešte lepšie.

Množstvo kreatívnych režimov a originálne videá

Pre milovníkov selfie je k dispozícii predná kamera s rozlíšením 24 Mpx. Fotí vynikajúco a ponúka množstvo kreatívnych režimov a filtrov, vrátane AR Emoi. Aj tu je ale potrebné ešte doladiť softvér. Pri fotení v pokoji ide všetko hladko, ale keď sme skúšali fotiť počas jazdy autom, ostrá fotka sa nám podarila skôr výnimočne – pritom iný prístroj od tej istej značky to zvládal v pohode. Vo finálnej verzii softvéru by sa však už ani tento problém nemal vyskytovať.

Za zmienku rozhodne stoja aj videá z Mate 20 Pro. Nahrávať ich môžete v maximálnom rozlíšení 4K pri 30 snímkach za sekundu. Okrem klasických videí zaujme najmä režim „Farba podľa umelej inteligencie“, ktorý umožňuje vizuálny efekt preslávený filmom Sin City – scéna je čiernobiela, kým postavy v zábere sú farebné. Musíme uznať, že toto nás fakt dosť bavilo. Keď si to všetko zhrnieme, fotoaparát je skvelý a ak Huawei vo finálnej verzii softvéru odstráni drobné chyby, nebude mať medzi súčasnými smartfónmi konkurenciu.

Ukážka 5-násobného hybridného zoomu.

Širokouhlý objektív nadchne nielen milovníkov krajinárskej fotografie.

     

Huawei Mate 20 pro zvláda pekný bookeh.  

Nočné fotografie zachytené z ruky.

Obrovská porcia výkonu

Asi nikoho neprekvapí, že Huawei Mate 20 Pro má výkonu na rozdávanie. Celkom nový procesor Kirin 980 je vôbec prvým mobilným CPU vyrobeným 7nm technológiou, čo by malo výrazne prispieť k zvýšeniu výkonu a súčasne zníženiu energetickej náročnosti procesora. Operačná pamäť RAM má 6 GB, teda viac než dosť. Podľa parametrov je tak Huawei Mate 20 Pro najvýkonnejším telefónom s operačným systémom Android na trhu. Preto nie je žiadnym prekvapením, že reakcie telefónu sú bleskové a za celý čas testovania sme nenarazili na jediný zásek. Naplno si tak užijete aj najnáročnejšie mobilné hry súčasnosti.

Úložisko ponúka veľmi slušných 128 GB. Pokiaľ by vám to nestačilo, môžete si úložný priestor rozšíriť pomocou pamäťovej karty až o 256 GB. Upozorňujeme však, že klasickú microSD kartu sem nenatlačíte. Mate 20 Pro totiž vsadil na miniatúrnu nanoSD kartu, označovanú aj NM karta. Jej výhodou je nielen menšia veľkosť, ale tiež fakt, že má rovnaké rozmery ako nanoSIM. Z pohľadu zákazníka to však znamená investíciu navyše, keďže NM kartu má zatiaľ len málokto. Môžeme však predpokladať, že NM karty začnú výrobcovia preferovať čoraz častejšie, a spomínaná investícia sa tak môže časom vyplatí.

Bleskové nabíjanie a ohromujúca výdrž

Kapacita batérie 4 200 mAh naznačuje, že výdrž telefónu by mala byť nadštandardná. A to veru aj je! Aby ste Huawei Mate 20 Pro vybili za jeden deň, museli by ste sa veľmi posnažiť. Nemožné to samozrejme nie je, ale je na to potrebné už skutočne výrazné vyťaženie. My sme sa pri bežnom používaní v pohode dostali na dva dni, menej akční užívatelia tak bez veľkých kompromisov môžu útočiť aj na trojdňovú métu. V balení nájdete aj 40W nabíjačku, ktorá dobije telefón o 70 % za neskutočných 30 minút. Z 0 na 100 % prístroj nabijete za cca 50 minút, čo je pri danej kapacite batérie bravúrny výkon.

Huawei Mate 20 Pro nechýba ani podpora rýchleho bezdrôtového nabíjania a má aj jednu unikátnu funkciu navyše. Dokáže bezdrôtovo nabíjať iné zariadenia. Prístroj podporujúci bezdrôtové nabíjanie stačí priložiť na chrbát Mate 20 Pro a môžete nabíjať. Je to skvelé, je to jedinečné, ale nečakajte žiadne zázraky. Rýchlosť nabíjania sa od prístroja k prístroju líši – my sme sa pri pokusnom nabíjaní dostali na rýchlosť cca 1 % za 10 minút, čo nie je veľmi závratné tempo. V núdzi však táto funkcia môže určite pomôcť.

Android 9.0 a inovované EMUI

Huawei Mate 20 Pro patrí k prvým telefónom vybaveným operačným systémom Android 9.0 Pie. Úplne novej verzie sa dočkala aj nadstavba EMUI 9.0, ktorú Huawei vo svojich smartfónoch používa tradične. Po vizuálnej stránke sa toho veľa nezmenilo. Zato ubudlo pár predinštalovaných aplikácií, aj keď ich je stále pomerne dosť. O niečo výraznejšou zmenou sú gestá, ktorými si môžete uľahčiť ovládanie telefónu a zrýchliť prístup k aplikáciám. Napríklad hudbu môžete automaticky spustiť, keď kĺbom svojho prsta nakreslíte na obrazovku písmeno M.

Ďalšou oživujúcou novinkou, ktorú so sebou prináša 9. generácia Androidu je tzv. Digitálna rovnováha. V rámci tohto menu si viete veľmi podrobne sledovať čas strávený sledovaním obrazovky mobilu. Presne uvidíte koľko času ste venovali konkrétnym aplikáciám a v rámci sebakontroly si pre nich môžete nastaviť aj limity. A ak aj vám robí problém pustiť mobil z ruky a ísť spať, oceníte tzv. Čas na spánok. Vo vybraný čas vám obrazovka jednoducho zhasne a dá vám tak jasný signál, že je čas uložiť sa do perín.

Samotné prostredie je intuitívne, prehľadné a svižné. Ak ste už niekedy používali Huawei alebo Honor, budete tu hneď ako doma. Na EMUI si však ľahko zvyknete aj bez predchádzajúcich skúseností s týmito zariadeniami. Nám osobne prostredie vyhovovalo, až na množstvo predinštalovaných aplikácii, ktorých by mohlo byť o niečo menej.

Chýba mu vôbec niečo?

Keď si odmyslíme už spomínaný 3,5mm konektor, nechýba Mate 20 Pro v podstate vôbec nič. Wi-Fi (2,4 Ghz a 5 Ghz), LTE podporujúce obe SIM karty, navigačné systémy GPS, Glonass, BeiDou aj nový európsky systém Galileo. Týmto všetkým je telefón vybavený. Samozrejmosťou je Bluetooth vo verzii 5.0 s podporou aptX, LDCA, AAC,..., NFC a nechýba dokonca ani starý dobrý infraport. Po stránke konektivity jednoducho nemáme čo vytknúť.

Ťažko nájsť niečo, v čom by Huawei Mate 20 Pro neprekonával konkurenciu. Jednou z výnimiek je zvuk. Reproduktor ukrytý v USB-C síce nie je zlý, na tie najlepšie ale predsa len nestačí.  Pri počúvaní hudby cez slúchadlá (s použitím redukcie USB-C -> 3,5mm Jack) je to o niečo lepšie, napriek tomu je však na trhu viacero smartfónov, ktoré hudobných fajnšmekrov potešia viac. Niekto by tiež možno po vzore konkurencie ocenil aj pokročilé dotykové pero, to sa však podľa nášho názoru týka skôr úzkej skupiny používateľov.

Záver

Huawei Mate 20 Pro je tým najlepším, čo môžete na aktuálnom trhu smartfónov zohnať. Vysoký výkon, kvalitná a úchvatne vyzerajúca konštrukcia takmer bez rámčekov, nádherný displej, luxusná výdrž, bleskurýchle nabíjanie... V tom všetko a mnohom ďalšom Mate 20 vyniká. To platí aj pre jeho brilantný fotoaparát. Okrem toho Huawei predbehol konkurenciu aj unikátnymi technologickými inováciami, ako napríklad čítačka odtlačkov prstov umiestnená v displeji a 3D skenovanie tváre, ktoré funguje aj v tme.

Mínusy sa naopak hľadajú len ťažko. Premožiteľov nachádza Huawei snáď len na strane audia s čím nepriamo súvisí aj absencia 3,5mm Jacka na slúchadlá. Niekomu tiež nemusí vyhovovať zaoblený displej a softvér u fotoaparátu ešte potrebuje aktualizáciu. Drobnou komplikáciou môže byť aj NM karta, ktorú telefón používa namiesto klasickej microSD. Tu ale súhrn negatív končí. Huawei Mate Pro skrátka predviedol ťažký útok na ocenenie mobil roka a podľa nás je horúcim favoritom v tomto boji.

Prehľad najdôležitejších parametrov

Displej  

6,39" OLED 2K+ (3120 x 1440)

Procesor

Osemjadrový Kirin 980 + micro core i7 (2x Cortex A76 2,6 GHz + 2x Cortex 1,92 GHz + 4x Cortex A55 1,8 GHz)

Operačná pamäť

6 GB RAM

Užívateľská pamäť

128 GB (+nanoSD karty až 256 GB)

Fotoaparát

zadný 40 Mpx f/1.8 + 20 Mpx f/2.2 + 8 Mpx f/2.4; predný 24 Mpx f/2.0

Batéria

4200 mAh; rýchlonabíjanie, bezdrôtové a reverzné nabíjanie

Technológie

Wi-Fi, 4G/LTE, NFC, GPS, Glonass, BeiDou, Galileo, Bluetooth 5.0, USB-C, čítačka odtlačkov prstov v displeji, 3D snímač tváre, IP68, infraport, DualSim

Operačný systém

Google Android 9 Pie + EMUI 9.0

Rozmery a hmotnosť    

157,8 mm x 72,3 mm x 8,6 mm, 189 g

Úžasný Huawei Mate 20 Pro kúpite na tejto stránke.

Ďalšie aktuality od tejto značky