Recenzia Honor 8X: obor telom aj dušou

  • Streda, 9. január 2019
  • Značky: Honor

Veľký displej so skutočne minimálnymi rámčekmi, kvalitná konštrukcia, veľmi slušná výbava, atraktívne farebné varianty a veľmi zaujímavá cena. Honor 8X je ďalší z telefónov, ktorý sa rozhodol čeriť vody strednej triedy. Podarí sa mu presadiť v tvrdej konkurencii? To ukáže čas, mnohé však naznačí už naša recenzia.

Sklenený obor, ktorý má šmrnc

Sklenený chrbát, kovové rámčeky a obrí displej od kraja až ku kraju. Tak znie základná vizuálna charakteristika Honoru 8X. Musíme jedným dychom dodať, že prístroj vyzerá naozaj veľmi atraktívne. Hladké sklenené časti telefónu sú ale zároveň, ako býva zvykom, náchylné na zachytávanie odtlačkov. Zrejme aj kvôli tomu pridáva výrobca do balenia číre puzdro, čo rozhodne oceňujeme.

Duálny fotoaparát tentoraz nájdete v ľavom hornom rohu chrbta a hneď pod ním sa nachádza prisvetľovacia LED dióda. Ďalej na chrbte nájdete čítačku odtlačkov prstov. Tá je umiestnená veľmi intuitívne, presne tam, kde ju naše prsty hľadali, v tomto smere tak 8X nemáme čo vytknúť.

Podarený displej s minimálnymi rámčekmi

Na pravej hrane telefónu je ovládanie hlasitosti a zapínanie/vypínanie prístroja, na protiľahlej strane sa nachádza šuplík pre dve SIM karty a slot pre microSD. Ten je samostatný, môžete tak súčasne využívať obe SIMky aj pamäťovú kartu. Na spodnej hrane poteší 3,5mm Jack pre slúchadlá a mierne sklame prítomnosť micro USB konektora. Nedostalo sa teda na moderné USB-C. Do ruky padne telefón veľmi dobre, je však potrebné počítať s tým, že vďaka 6,5" obrazovke sa aj napriek tenkým okrajom jedná o väčší telefón.

Ako sme už spomenuli, dominantou čelnej strany Honor 8X je 6,5" displej s minimálnymi rámčekmi. Slovo minimálny musíme podčiarknuť, obrazovka totižto zaberá úžasných 91 % čelnej plochy. Tomu samozrejme napomáha aj fakt, že telefón disponuje vyhryznutím v hornej časti obrazovky, tzn. notch. Jeho rozmery zmenšili v Honore na úplné minimum, výrez tak zaberá menej miesta ako u väčšiny ostatných prístrojov.

Pretiahnutá obrazovka má pomer strán 19,5 : 9 a jej rozlíšenie je Full HD+ (2340 x 1080). V prípade, že budete chcieť šetriť batériu, môžete rozlíšenie znížiť na 1560 x 720. Kvalita zodpovedá vysokej úrovni dnešných IPS panelov. Podanie farieb, pozorovacie uhly i čitateľnosť na priamom slnku jednoznačne chválime. Farby a ich teplotu si navyše môžete sami upraviť podľa vlastných preferencií.

Slušne vybavená stredná trieda

Hardvérová výbava Honor 8X je, s prihliadnutím k cene telefónu, veľmi solídna. Základom je osemjadrový procesor Kirin 710. Ten spolupracuje s operačnou pamäťou s veľkosťou 4 GB. Trojlístok základných parametrov dopĺňa interná pamäť pre ukladanie užívateľských dát. Tu si môžete vybrať z dvoch variantov. Buď môžete mať úložný priestor s kapacitou 64 GB, alebo si priplatiť cca 40 EUR a za túto cenu získať 128 GB. U oboch variantov zároveň platí, že pomocou microSD karty môžete svoj úložný priestor zväčšiť o ďalších až 256 GB.

Rýchlosť telefónu je na výbornej úrovni. Vo výkonnostných testoch sa samozrejme nemôže porovnávať so zariadeniami so silnejšími procesormi, v praxi by však mal telefón bez problémov uspokojiť nároky väčšiny užívateľov. S pomerom cena/výkon sme boli rozhodne spokojní.

Duálny fotoaparát poteší

Duálny fotoaparát s rozlíšením 20+2 Mpx sľubuje veľmi slušné snímky. A čo sľubuje aj plní. Nemôže síce konkurovať TOP fotomobilom, vo svojej cenovej kategórii ale rozhodne patrí k tomu najlepšiemu. Ako už sa počas tohto roka stalo štandardom, s fotkami vám aj tu pomáha umelá inteligencia. Honor ju u svojich prístrojov postupne vylepšuje, takže s neprirodzene presaturovanými fotkami už sa takmer nestretnete.

Napriek tomu stále nemožno jednoznačne povedať, či je lepšie fotiť s využitím umelej inteligencie, alebo bez nej - výsledky sa líšia od prípadu k prípadu. Výhodou je, že u fotiek vyfotených s AI si následne môžete jediným tlačidlom prepínať medzi zobrazením s/bez umelej inteligencie. Jednoducho tak porovnáte, ktorý variant fotky vyzerá lepšie. Za dobrého svetla Honor 8X vyhotovuje naozaj pekné snímky, za zníženej viditeľnosti už je to o kus horšie. Na strednú triedu však vyzerajú fotografie dobre.

Nesklame ani predný selfie fotoaparát. 16 Mpx snímač pracuje veľmi slušne, môžete sa tak tešiť na podarené portréty. Za zmienku stojí ešte aj natáčanie videa. To je možné nahrávať pri maximálnom rozlíšení Full HD pri 60 snímkach za sekundu.

Energia na dva dni

Batéria Honor 8X ponúka sympatickú kapacitu 3750 mAh a je to poznať. Samozrejme, s väčším displejom ide ruka v ruke aj vyššia spotreba, celkovo sme však s výdržou boli spokojní. Pomerne perný deň batéria zvládla s rezervou, pri menej náročnom vyťažení sme potom nemali väčší problém dostať sa až k dvom dňom bez nabíjania, čo je veľmi slušný výsledok. Zamrzí tak len spomínaná absencia USB-C a s tým súvisiaca nemožnosť využiť rýchlonabíjanie. Je však pochopiteľné, že s ohľadom na cenu sa na niečom šetriť skrátka muselo.

Zabezpečenie pod palcom i v tvári

Honor 8X v tomto ohľade nevybočuje z tohtoročných štandardov strednej triedy. Okrem klasických metód, ako je zamknutie telefónu PINom tu nechýba zabezpečenie pomocou odtlačku prsta alebo snímanie tváre. Posledná metóda je samozrejme najatraktívnejšia a funguje pomerne spoľahlivo. V dostatočnom osvetlení nás telefón rozpoznal s istotou, menej úspešní sme boli, keď sa za nami nachádzal silný zdroj svetla alebo bolo prítmie. V týchto situáciách sme nakoniec často museli siahnuť po čítačke odtlačkov prstov. Tá pracuje rýchlo a spoľahlivo, ako je ostatne u Honoru tradíciou.

Klasická kombinácia Android + EMUI

Google Android 8.1 doplnený o nadstavbu EMUI vo verzii 8.2. To je softvérový základ smartfónu Honor 8X. Táto tradičná kombinácia funguje presne tak, ako sme u telefónov značky Honor zvyknutí. EMUI síce výrazne mení základný vzhľad Androidu, je však veľmi intuitívny a ani pre nováčikov by tak nemalo byť problémom sa tu vzápätí zorientovať. Samotné prostredie je navyše nielen prehľadné, ale aj veľmi dobre vyladené - telefón šliape ako švajčiarske hodinky. Jedinú výčitku máme k veľkému množstvu predinštalovaných aplikácií. Väčšina z nich ide našťastie bez problémov odinštalovať.

Záver

Stredná trieda múdrych telefónov sa dočkala ďalšieho atraktívneho kúsku. Honor 8X tu vyčnieva nielen veľkosťou displeja, ale aj atraktívnym vzhľadom. Veľmi dobrú image podčiarkuje aj perfektne odladený systém, veľmi slušný fotoaparát či výdrž. Naopak, dôvody ku kritike príliš nenachádzame. Iste, ocenili by sme modernejší USB-C konektor namiesto existujúceho micro USB, jeho absencia sa však dá ospravedlniť cenovkou telefónu. Daňou za atraktívny sklenený vzhľad je zasa zachytávanie odtlačkov prstov. Celkové hodnotenie telefónu je ale naskrz pozitívne. Ak hľadáte väčší smartfón cene okolo 270 EUR, s Honor 8X chybu rozhodne neurobíte.

 

Prehľad najdôležitejších parametrov

Displej  

6,5" Full HD+ (2340 x 1080)

Procesor

osemjadrový Kirin 710 (4x 2,2 GHz + 4x 1,7 GHz)

Operačná pamäť

4 GB RAM

Užívateľská pamäť

64 alebo 128 GB (+ microSD karta až 256 GB)

Fotoaparát

zadný duálny 20 Mpx f/1.8 +2 Mpx f/2.4; predný 16 Mpx f/2.0

Batéria

3750 mAh

Technológia

Wi-Fi, 4G/LTE, NFC, GPS, GLONASS, BeiDou, DUAL SIM, Bluetooth 4.2, micro USB, 3,5mm Jack, čítačka odtlačkov prstov, snímač tváre

Operačný systém

Google Android 8.1 Oreo + EMUI 8.2

Rozmery a hmotnosť     

160,4 × 76,6 × 7,8 mm, 175 g

Smartfón Honor 8X kúpite tu.

Ďalšie aktuality od tejto značky

Recenzia smartfónu Honor 20 Pro

Recenzia smartfónu Honor 20 Pro
Recenzie Značky: Honor,
Od predstavenia Honoru 20 Pro už síce ubehol nejaký ten piatok, stále však ide o veľmi zaujímavý smartfón. Zaujme predovšetkým kvalitným foťákom a cenou. Tá predstavuje v jeho prípade veľkú výhodu,...
Čítať ďalej