Recenzia: Galaxy A7 je vydarený Samsung s trojitým fotoaparátom

  • Pondelok, 5. november 2018
  • Značky: Samsung

Trojitý zadný fotoaparát, čítačka odtlačkov prstov umiestnená na bočnej hrane telefónu, či nádherný super AMOLED displej. To sú hlavné lákadlá nového telefónu Samsung Galaxy A7 vo verzii pre rok 2018. Smartfón mieri do strednej triedy, v ktorej je momentálne veľká tlačenica. A7-čka by sa v nej však rozhodne stratiť nemusela. Viac už je v našej recenzii.

Tradičná konštrukcia so skleneným chrbtom

Oproti verzii 2017 ubrala A7 na zaoblení a súčasne zmizlo tlačidlo pod displejom. Vďaka tomu má Samsung tenšie rámčeky než jeho minuloročný predchodca, ale na skutočne miniatúrne rámčeky zabudnite. Samsung navyše nepodľahol trendu v podobe vyhryznutia hornej časti displeja, čo konzervatívnych užívateľov rozhodne poteší, zároveň ale znamená väčší rám nad displejom.

Boky telefónu sú kovové, chrbát je sklenený. Prístroj vďaka tomu pôsobí elegantne, musíte ale počítať so zanechávaním odtlačkov prstov. Zadná strana je dokonale hladká, len v ľavom hornom rohu mierne vystupuje nad povrch trojsnímačový fotoaparát. Hneď pod ním sa nachádza prisvetľovacia LED dióda... a to je všetko. Hľadači čítačky odtlačkov prstov musia svoj zrak obrátiť inam. Jej snímač bol totižto umiestnený na pravú hranu A7.

Musíme priznať, že sme boli dosť zvedaví, ako sa s takto umiestnenou čítačkou „pobijeme“ a faktom je, že naše dojmy vôbec nie sú zlé. Samsung ju situoval do, z nášho pohľadu, ideálnej pozície. Pri držaní telefónu sme nemali problém čítačku nahmatať a Galaxy A7 odomknúť. Spokojní sme boli s jej rýchlosťou a presnosťou. Zo začiatku sme mierne bojovali s tým, že čítačka zároveň funguje i ako tlačidlo pre vypínanie/zapínanie, je to však otázka zvyku.

Nad čítačkou sú tlačidlá pre ovládanie hlasitosti. Sú dve samostatné, čo kvitujeme, úplne sme sa ale nestotožnili s ich umiestnením. Tlačidlá sú (pravdepodobne kvôli čítačke) umiestnené pomerne vysoko, nie je tak ľahké na ne pri bežnom držaní telefónu dosiahnuť. Na protiľahlej strane nájdete šuplík pre dve SIM karty a microSD kartu, zo spodnej strany sa nachádza 3,5 mm konektor pre slúchadlá a micro USB konektor. Na moderné USB-C rozhranie sa tak bohužiaľ nedostalo.

Vďaka zaobleným hranám padne A7-čka výborne do ruky a príjemne sa drží. Nemali sme pocit, že by nám chcel sklenený prístroj vykĺznuť. Napriek tomu by sme odporúčali investovať do ochranného krytu.... už len kvôli ostávajúcim odtlačkom prstov.

 

Trojitý fotoaparát ponúka široké možnosti

Ako sme už spomenuli v úvode, veľkým lákadlom Samsungu Galaxy A7 je trojitý zadný fotoaparát. Každý zo snímačov pritom plní inú funkciu. Základom je 24 Mpx snímač s uhlom záberu 77 stupňov a svetelnosťou f/1,7. Ten je doplnený o 8 Mpx ultraširokouhlý objektív, ktorý pojme 120 stupňový uhol záberu. Svetelnosť tohto objektívu je f/2,4. Trojlístok doplňuje 5 Mpx snímač (f/2,2) ktorého úlohou je pracovať s hĺbkou ostrosti a starať sa o efektívne rozostrenie pozadia. Využijete ho tak predovšetkým v režime živého zaostrenia.

V tomto režime jednoducho zaostríte na objekt umiestnený do vzdialenosti 1 - 1,5 m a jeho pozadie sa na snímke efektne rozostrí, čo vyzerá naozaj príťažlivo. U takto vytvorených fotiek navyše následne môžete v galérii upraviť silu rozostrenia, a dokonca možno preostriť na iný objekt. To sa vám bude hodiť v prípade, že ste pri fotografovaní omylom zaostrili na iný objekt, ako ste plánovali.

Atraktívne sú aj širokouhlé fotky nasnímané ultraširokouhlým snímačom. Najmä ak radi fotíte krajinu, interiéry, či budovy, široké zábery vás určite potešia.

V dobrom svetle vyzerajú fotky pekne, hoci u niektorých snímok sme neboli úplne spokojní s podaním farieb. V horšom svetle a šere však pocítite chýbajúcu optickú stabilizáciu. Výrazne vzrastá úroveň šumu, a tým aj klesá kvalita fotiek. To však nie je nič neobvyklé a nečakané, s rovnakým problémom sa stretávajú snáď všetky smartfóny strednej triedy.

Medzi ďalšími režimami, ktoré môžete využiť, je zrýchlený a spomalený čas, AIR Emoi, Pro -režim pre skúsených fotografov a chýbať nemôže ani panoráma. Za zmienku stojí snáď ešte režim optimálnej scény, ktorý dokáže automaticky rozpoznať, čo práve fotíte (krajina, rastliny, voda) a následne tomu prispôsobiť nastavenie farieb. Celkovo, tak podľa nášho názoru, ide o priemerný foťák s nadpriemernými schopnosťami (vďaka trom snímačom).

Pre fotografovanie selfie máte k dispozícii 24 Mpx snímač. Poteší možnosť snímať široké selfie aj režim zaostrenia selfie, ktorý sa postará o efektne rozostrené pozadie. Celkovo ale kvalita autoportrétov zodpovedá strednej triede. Natáčať samozrejme môžete aj videá, pričom ich maximálne rozlíšenie je Full HD.

 

Displej na jednotku

Displej síce nie je bez rámčekov, chýba aj vyhryznutie, pohľad na neho je však parádny. Technológia Super AMOLED je špičková a displeju, ktorého uhlopriečka je 6"a s rozlíšením Full HD+ (1080 x 2220) jednoducho nemáme čo vytknúť. Podanie farieb, pozorovacie uhly i čitateľnosť na priamom slnku sú výborné. Vďaka použitej technológii obrazovky je k dispozícii aj funkcia Always On, pri ktorej aktivácii zostanú dôležité informácie svietiť na displeji i vo chvíli, keď ho zhasnete. Čo presne sa vám bude v rámci Always On zobrazovať si navyše môžete sami nastaviť.

S prítomnosťou Always On najskôr súvisí ešte jedna skutočnosť, ktorá niektorých užívateľov nepoteší – Samsung Galaxy A7 chýba notifikačná dióda. Samsung tak zrejme zaujal rovnaký postoj, ako niektorí iní výrobcovia a totiž, že pri prítomnosti Always On je dióda zbytočná. Do istej miery je to iste aj pravda, nám osobne ale v niektorých prípadoch notifikačné dióda mierne chýbala.

Vyladený hardware pre rýchly a plynulý chod

Vnútornou výbavou Samsungu Galaxy A7 dokonale spĺňa parametre strednej triedy. O spoľahlivý chod sa stará osemjadrový procesor Exynos 7885 (4x 2,2 GHz + 4x 1,6 GHz), ktorému sekunduje 4 GB operačná pamäť RAM a 64 GB úložisko rozšíriteľné prostredníctvom microSD karty až o 512 GB. Napriek tomu, že je A7 dvojsimkový telefón, má pamäťová karta svoj samostatný slot, čo rozhodne poteší! Spokojní budú aj milovníci hudby, telefón má v sebe technológiu Dolby Atmos, ktorá je garanciou solídneho zvuku.

Batéria so solídnou kapacitou 3 300 mAh by podľa našich skúseností mala vydržať cca deň a pol bežného používania, keď sa trochu uskromníte (k čomu môže dopomôcť aj vypnutie funkcie Always On), môžete sa dostať až na dva dni. Ale samozrejme, s trochou snahy sa dá prístroj vybiť aj počas 24 hodín. Najviac tu zamrzí absencia USB-C konektora, kvôli čomu nie je k dispozícii rýchlonabíjanie.

Samotný chod telefónu je rýchly a plynulý. V rámci testovania sme porovnávali rýchlosť A7 s konkurenčným mobilom obdobnej ceny a vyšlo nám, že napríklad spustenie aplikácií ako sú Chrome, Google Mapy, či Gmail boli v podstate rovnako pohotové. Raz bol o chlp rýchlejší Samsung, druhýkrát konkurencia. Vždy však boli rozdiely zanedbateľné a čo je ešte dôležitejšie - vo všetkých prípadoch išlo o naozaj bleskové reakcie.

Zabezpečenie odtlačkami prstov i snímačom tváre

Okrem čítačky odtlačkov umiestnenej na bočnej strane môžete využiť taktiež snímač tváre. Ten je síce o niečo pomalší než snímač odtlačkov prstov, funguje ale veľmi dobre a zvyčajne nás rozoznal aj v ostrom protisvetle, a dokonca aj za šera. Ak náhodou predsa len neuspejete alebo ak spoliehate radšej na osvedčené zabezpečovacie metódy, ako napríklad PIN, môžete samozrejme využiť aj tie.

Čistý a prehľadný systém pod taktovkou Androidu

Softvérovým základom telefónu je Android 8.0 Oreo. Je trošku škoda, že sa nedostalo aspoň na novšiu verziu Android 8.1. Na operačný systém je zakorenená klasická nadstavba Samsung Experience. Okrem klasických aplikácií od Google tu nájdete predinštalovanú sadu programov od Microsoftu, medzi ktorými nechýba ani Word alebo Excel. Ďalšie aplikácie "navyše" v Galaxy A7 našťastie takmer nenájdete, prostredie sa tak nebojíme označiť za čisté a prehľadné. Počas testovania sme sa nestretli ani so zásekmi a pod. Celkovo tak vyladenosť aj prehľadnosť systému jednoznačne chválime.

Záver

Samsung vždy dominoval medzi TOP telefónmi, v prístrojoch strednej triedy však často ľahko pokrivkával za konkurenciou. Galaxy A7 ale naznačuje, že by sa to mohlo zmeniť. Svojou výbavou nezaostáva, naopak ponúka i niečo navrch. Zaujímavým a dobre fungujúcim nápadom je čítačka odtlačkov umiestnená na bočnej strane telefónu. Unikátom v strednej triede je trojitý foťák, ktorý síce neohromí špičkovou kvalitou, fotí ale veľmi slušne a umožňuje robiť veľmi atraktívne širokouhlé snímky. Parádny je displej, kvalitná je aj samotná konštrukcia.

Ak máme telefónu Samsung Galaxy A7 niečo vytknúť, je to predovšetkým chýbajúci USB-C konektor, a tiež o niečo širšie rámčeky, než je dnes bežné. Chýba aj notifikačná dióda, namiesto nej telefón spolieha na funkciu Always On. Rozhodne sa však jedná o vydarený telefón, ktorý má v nabitej strednej triede rozhodne čo povedať.

Prehľad najdôležitejších parametrov

Displej  

6“ Full HD+ (2280 x 1080) Super AMOLED displej

Procesor

Osemjadrový Exynos 7885 (4x 2,2 GHz + 4x 1,6 GHz)

Operačná pamäť

4 GB RAM

Užívateľská pamäť

64 GB (+ microSD karta až 512 GB)

Fotoaparát

Trojitý zadný 24+8+5 Mpx; predný: 24 Mpx f/2.0

Batéria

3300 mAh

Technológia

Wi-Fi, 4G/LTE, NFC, GPS, DUAL SIM, Bluetooth 5.0, micro USB, 3,5mm Jack, čítačka odtlačkov prstov, snímač tváre

Operačný systém

Google Android 8.0 Oreo

Rozmery a hmotnosť     

159,8 × 76,8 × 7,5 mm, 168 g

Smartfón Samsung Galaxy A7 kúpite tu.

Ďalšie aktuality od tejto značky