Otestovali sme: Samsung Galaxy S9+ dôvodov, prečo ho musíte mať

Uspokojíte sa len s tím najlepším? Nerobíte v živote kompromisy, a to rovnaké očakávate aj od svojho mobilného telefónu? Potom pre vás máme ideálneho partnera – Samsung Galaxy S9+. Je totižto rovnaký perfekcionista ako vy! Otestovali sme ho v praxi a predkladáme vám 9+ dôvodov, prečo ho budete chcieť aj vy…

 

1. Foťák, foťák… a zase ten foťák! Povestná čerešnička na torte S9+. A že je sladká!

Všetci na neho vyvolávajú chválu, je ale skutočne tak dobrý? Vystačíme si s jediným slovom: ÁNO. Z rukáva by sme vám vysypali hneď niekoľko dôvodov, prečo sa vyplatí kúpiť si Samsung Galaxy S9+ už len kvôli foťáku. Keď sme tento mobil vzali po prvý krát do ruky a nabažili sa designu, bol foťák samozrejme to prvé, čo nás zaujímalo. Zvedavo sme nahrávali super-spomalená videá (tzv. slowmotion), vytvorili si niekoľko AR Emoji a skúsili sa stratiť s funkciou Hyper času. Poďme sa ale na možnosti foťáku v S9+ pozrieť postupne.

 

Nie je clona ako clona

Duálny fotoaparát s rozlíšením 12 + 12 Mpx, širokouhlý záber a k tomu svetelnosť f/1,5 alebo f/2,4, ktorá sa automaticky prispôsobí tomu, v akých podmienkach sa práve nachádzate. Zachytiť peknú fotku v príjemnom slnečnom dni zvládne množstvo smartfónov, s čím si ale mobily často neporadia, je fotenie v tme. Samsung Galaxy S9+ však berie prácu v noci a pri horších svetelných podmienkach ako výzvu! Ako tvrdí sám výrobca – ideálny čas na fotenie je práve teraz! Teda kedykoľvek a kdekoľvek. A je to tak.

V tme sa clona fotoaparátu rozšíri tak (f/1,5), aby zachytila čo najviac svetla, naopak pri dobrom osvetlení sa clona zúži (f/2,4), aby bola vaša snímka čo najostrejšia. Ako dopadol náš test? Nočná izba, tlmená lampička, šero až tma. Miestnosť prežiaril ostrý blesk. Výsledok? Pozrite sa sami (fotografia vľavo je zachytená bez blesku, tá vpravo s jeho asistenciou):

 

Zadný fotoaparát sa toho nebojí

K ovládaniu fotoaparátu Samsung Galaxy S9+ môžete využiť taktiež hlasové povely ako Smile, Cheese, Capture či Shoot. Môžete tak predným aj zadným foťákom zachytiť snímky jedna báseň. Využiť môžete tiež funkciu Hyper čas (ktorý oproti super-spomalenému videu vaše video urýchli), klasické panorámy, automatický režim, živé zaostrovanie a režim jedlo (zaostrenie snímaného objektu a rozmazanie okrajov či úprava pozadia s tzv. bokeh efektom) či funkciou PRO.

Vďaka tejto funkcii si môžete manuálne nastavovať hodnoty ISO, čas fotenia, svetelnosť, manuálne zaostrenie okolitého svetla či expozície. Ak budete potrebovať, mobil má k dispozícii aj 2-násobný optický zoom. Vyhrať sa tak môžete podľa ľúbosti.

 

2. Zábava so super-spomalenými zábermi

Priali by ste si niekedy spomaliť čas? My tiež! So Samsung Galaxy S9+ to môžete aspoň skúsiť. Smartfón zachytí video s až 960 obrázkami za sekundu – snímaný okamžik si tak môžete prehliadnuť pekne spomalene. Pri nahrávaní slow-motion videí sme telefón testovali i pri horšom svetle. Prechádzajúci vlak či radujúci sa pár v prítmí sa nám zachytiť nepodarilo, alebo nám telefón dokonca spomalil iný záber ako ten, ktorý sme zamýšľali. Možno by ale stačilo viac cviku z našej strany.

Pri dobrom svetle a výraznej zmene pohybu nebol väčšinou so super-spomalenými videami v automatickom režime problém. Ak už budete skúmať ako vyzerá spomalene tečúca voda z kohútika, či si pri tom zacvičíte malú rozcvičku – bude vás to baviť!

Zachytené video môžete následne upravovať do gifov – ponúka sa prehrávanie v slučke, swingefekt (hojdavé pohyby obrazu) či možnosť pustiť videoklip odzadu. Smartfón vám k videu pridá aj energickú melódiu, s ktorou dostane video šmrnc. Pokiaľ by sa vám hudba nepáčila, je samozrejme možné ju vypnúť, alebo zmeniť (a to i za vlastný výber). A rozhodne sa nevyhýbajte ani klasickým videám – Samsung Galaxy S9+ zvláda nahrávanie v 4K rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu.

 

Ako také super slowmotion video vyzerá si pozrite v nasledujúcom videu:

s9+

3. AR Emoji alebo Nový pohľad na selfie

Milujete sociálne siete so vrtkými tými gifmi, smajlíkmi, nálepkami či videami? Potom musíte mať vlastné animované emoji! Stačí vyfotiť jedno selfie, na základe ktorého vám Samsung Galaxy S9+ uloží 18 nálepiek s rôznymi emóciami a výrazmi. Pri komunikácii s priateľmi (napríklad cez Facebook) tak už nemusíte využívať univerzálne „ksichtíky“, môžete do sveta pustiť priamo ten váš -  viac či menej sa vám podobajúce unikátne emoji. So svojou podobizňou navyše môžete nahrávať i zábavné animované filmy. A musíme z vlastnej skúsenosti povedať, že naše Emoji sa podarili!

Kto so svojím novým mobilom nevyskúša aspoň jednu selfie, ako by nebol! So Samsung Galaxy S9+ môžete fotiť selfie ako každé iné, ale užiť si môžete i tzv. široké selfie. Svoju expozíciu snímate postupne – pripodobnili by sme to foteniu panoramatických snímok. Prvé zachytíte seba a následne mobilom prejdete doľava a doprava (alebo naopak) a zachytíte širší formát selfie ako je obvyklé. Od teraz nemusíte mať strach, či ste sa na fotku zmestili všetci! My sme sa vtesnali …

 

4. Hudba! Nechajte sa uchvátiť DolbyAtmos ...

Myslíte si, že telefón nikdy nemôže nahradiť váš audio prehrávač? Nenechajte sa pomýliť! Samsung Galaxy S9+ je vybavený stereo reproduktormi s technológiou DolbyAtmos (ktorú môžete ľubovoľne vypínať a zapínať), ktorá sprostredkováva trojrozmerný zvuk. To hrá ten mobil? Dostali sme počas testovania opakovane rovnakú otázku. Áno, to hrá TEN mobil! S9+ dokáže reprodukovať hudbu lepšie ako ktorýkoľvek iný telefón, ktorý sme kedy mali v ruke.  

Zvuk je o 40% hlasnejší než u predchádzajúcich modelov Samsung Galaxy a jednoducho vás obklopí - tóny sú čisté, basy nepresýtené, výšky príjemne vykreslené. A to pri počúvaní cez slúchadlá aj bez nich. Samsung Galaxy S9+ vám tak sprostredkuje skvelé zážitky nielen pri počúvaní hudby, ale aj pri hraní hier, či sledovanie filmov. Jednoducho vás vtiahne. Počúvanie hudby je po fotoaparáte druhý naozaj silný argument pre kúpu tohto telefónu. Ale musíte to jednoducho vyskúšať na vlastné uši ... S pokojným svedomím povieme, že zvuk  S9+ hodí cez palubu aj akýkoľvek bežný MP3 prehrávač. Dokonca aj niektoré pokročilejšie modely by sa mali mať na pozore ...  

K mobilu sú pribalené veľmi kvalitné slúchadlá AKG. Veľa priestoru sme im však počas testovania nedali, jednoducho sme dali prednosť našim vlastným - možno aj pre preto, že vieme, ako to z našich slúchadiel znie a lepšie sme tak mohli porovnávať. Jediné, čo nám tak pri počúvaní hudby u S9+ "prekážalo" boli tlačidlá ovládania hlasitosti umiestnené na ľavej strane od displeja. Pri ovládaní jednou rukou sú nedosiahnuteľné. Časom sme si však aj na toto (pre nás neobvyklé umiestnenie) zvykli.

 

5. Padne do ruky! Áno, aj napriek tomu, že má 6,2 "displej ...

6,2"- to je „pádlo“, hovoríte si? Áno, tiež sme si to mysleli. Keď sme však telefón vytiahli z krabičky, prekvapilo nás, že tomu tak nie je. Pri porovnaní s predchádzajúcim modelom S8+ sú rozdiely len minimálne. Samsung Galaxy S9+ je dokonca o 1,4 mm nižší ako jeho predchodca. Čo do hĺbky, tak aj do šírky mu potom pribudli 4 mm. Jeho rozmery sú navyše porovnateľné s každým 5,5 "telefónom. Čo do hmotnosti nám nováčik v Samsung rodine trochu pribral - váži o 16 g viac ako jeho predchodca (189 g).  

Pri testovaní sme mali k dispozícii čierny variant S9+. Z čelnej strany vás okrem fotoaparátu nič neruší od veľmi elegantne zaobleného displeja. Pri bližšom preskúmaní uvidíte ešte notifikačné diódy a snímač očnej dúhovky. Displej prechádza na bokoch do hrubších kovových hrán. Boky sú ľahko vystúpené a telefón sa vďaka nim veľmi dobre drží. V podstate núti vaše prsty ponechať na rámiku a "neťapkať" si po okrajoch (zaobleninách) displeja. Taktiež vďaka tomu lepšie zapadne aj do menšej ruky.  

Na zadnej strane si nemožno nevšimnúť duálny fotoaparát a čítačku odtlačkov prstov pod ním, ďalej už len ničím nerušený sklenený povrch. S9+ sa od svojich predchodcov čo sa týka dizajnu veľmi nelíši. Samsung si jednoducho našiel cestu elegancie, ktorá sedí jemu i jeho zákazníkom. A báť sa nemusíte ani vody, či dažďa. Samsung je odolný voči vode i prachu - IP68. Napriek tomu, že sme S9+ pri testovaní do vody neponorili, o jeho vodotesnosti pochyby nemáme.

6. Nikdy nekončiaci displej! Nikdy nekončiaci zábava ...

Dívajte sa ako chcete, pozerajte sa odkiaľ chcete. Tento celoplošný, takmer bezrámčekový displej s pomerom 18,5: 9 si jednoducho zaslúži pochvalu. Quad HD+ Super AMOLEDu s rozlíšením 2960 x 1440 pixelov a jemnosťou 529 ppi môžeme len málo vytknúť. Popravde možno vôbec nič. Určite si rýchlo obľúbite zaoblené hrany, vďaka ktorým obraz akoby nikde nekončí. Napriek tomu, že jeho veľkosť je neporovnateľná, napríklad s 24" monitorom, budete sa na obľúbené seriály chcieť pozerať na Samsung Galaxy S9+ ...  

Displej skvelo reaguje, jediné čo nás miestami vyrušilo z našej činnosti, bol tzv. prehľad aplikácií - inteligentný výber aplikácií skrývajúci sa pri pravom okraji. Sem tam sme totižto prstom túto "za okrajom" sa skrývajúcu záložku omylom otvorili. Na druhej strane - mať možnosť na dva rýchle kliky napísať správu, či zavolať niekomu z výberu najčastejšie používaných kontaktov - to sa môže hodiť.

 

7. Svižný chod, ani jedno spomalenie!

Zaujímalo nás, či je Samsung Galaxy S9+ tak výkonný. Nainštalovali sme si jednu z najnáročnejších hier, vyskúšali mnohé aplikácie aj videá, fotili sme o sto šesť - jednoducho sme skúšali, čo sa dá. A nezaznamenali sme jediné spomalenie. Osemjadrový procesor Exynos 9810 (4x 2,7 GHz a 4x 1,7 GHz) spoločne s 6GB RAM, Samsung Experience 9.0 a Androidom verzie 8.0 (Oreo) beží jednoducho na plné obrátky.  

Pre vaše dáta je pripravených 64 GB. Ak nebudete využívať dve SIM karty, môžete pamäť telefónu rozšíriť pomocou microSD karty až na 400 GB, čím z neho prakticky urobíte malý počítač. A verte, že malý bude iba svojou veľkosťou.  

V prvých dňoch testovania sme telefónu silne podkurovali - jednoducho sme chceli vyskúšať úplne všetko. Vďaka tomu sme potom telefón museli nabíjať každý deň. Potom čo nás ale prvotné skúšanie všetkého na čo sme narazili prešlo, sa výdrž batérie (3500 mAh) zlepšila. Pri vysokej záťaži vám viac ako deň nevydrží, pri štandardnej prevádzke sa ale na dva dni bez zásuvky dostať môžete. Samsung S9+ samozrejme umožňuje aj rýchle a bezdrôtové nabíjanie.

 

8. Inteligentné skenovanie - Áno, S9, som to ja!

Jednoduchšie to už snáď ani byť nemôže! Samsung Galaxy S9+ ponúka 6 možností, ako uzamknúť svoj telefón. K dispozícii sú PIN, heslo alebo gesto, alebo dnes už štandardná čítačka odtlačku prstov. Tá nám pri testovaní S9+ robila problémy. Je síce dobre umiestnená, teda tam, kde ju prstom na chrbte telefónu hľadáte a dosiahnete na ňu pohodlne aj kratšími prstami. Plôška na odtlačok je ale malá a až príliš často mobil na priloženie prsta nereagoval. Sem tam sme si tiež omylom "opatlali" fotoaparát.

Moderné vychytávky ako sú skenovanie tváre, či snímanie dúhovky sme samozrejme vyskúšali tiež. Nastaviť si môžete iba jedno z týchto overení, alebo ich kombináciu. Pokiaľ má telefón dostatok svetla, fungujú veľmi spoľahlivo. Problém nastáva vo chvíli, keď je prítmie či tma, alebo stojíte v ostrom protisvetle. V takom prípade sa nám mobil podarilo odomknúť týmto spôsobom len výnimočne. Často tak na rad prichádzal klasický odtlačok, PIN, heslo či gesto.

 

9. Kancelária doslova ako na dlani!

Či už sa chystáte na dráhu digitálneho nomádstva, alebo vás len baví (či práca núti) veľa cestovať, dostane od vás Samsung Galaxy S9+ možno ďalší plusový bod. Mobil stačí v spojení s podložkou DexPad prepojiť s monitorom a môžete si vďaka veľmi dobrej hardvérovej výbave pripadať ako v kancelárii, a to aj bez toho, aby ste pri sebe mali počítač. K bežnému vybaveniu e-mailov, príprave prezentácií aj prezeraniu internetových stránok, vám to bude stačiť viac než bohato. Podložku DeXPad sme ale počas testovania k dispozícii nemali, objektívne zhodnotiť jej fungovanie preto nemôžeme. Jedno je ale isté - vďaka 6,2" displeju, skvelej hardvérovej výbave a možnosti rozdeliť si displej na dve časti, toho s Galaxy S9+ veľa vybavíte aj bez nej.

+ Mnoho ďalších dôvodov, prečo ho chcieť! Tie už si ale nájdite podľa svojich potrieb sami

  • LTE kategória 18
  • Smart View (zrkadlenie obrazu telefónu na iné zariadenie – napr. TV, projektor, a i.)
  • Gyroskop, akcelerometer, proximity, svetelný senzor, digitálny kompas, HR senzor (meranie srdečného tepu), barometer.
  • Obsah balenia: telefón, USB kábel, micro USB redukcia, USB-A redukcia, slúchadlá AKG s 3,5mm Jack konektorom, sponka na vyťaženie slotu SIM microSD karty, manuál.

Hľadáte informácie, ktoré ste v tejto recenzii k Samsung Galaxy S9+ nenašli? Skúste to ešte v tomto článku.

Ďalšie aktuality od tejto značky