Otestovali sme : našliapaný PocoPhone F1 by Xiaomi!

  • Piatok, 19. október 2018
  • Značky: Xiaomi

Pripravte sa na jazdu, vyrážame! Pokiaľ  ste milovníkom náročných mobilných hier či jednoducho vyžadujete nekompromisný výkon, a pritom chcete šetriť svoju peňaženku, ste tu správne! PocoPhone F1 je vybavený tým najlepším procesorom, ktorý aktuálne môžete u „androidných“ telefónov získať, a i napriek svojej obdivuhodnej hardwarovej výbave si drží cenu pod 300 EUR (u 32 GB variantu, k 11. 10. 2018). A je to jednoducho povedané, bomba!

Macher cez rýchlosť!

Osemjadrový procesor Snapdragon 845 (2,8 GHz) + grafický čip Adreno 630 (710 MHz) + 6 GB pamäť RAM, to je rovnica pre nekompromisný výkon. PocoPhone F1 od Xiaomi je "vybavený" procesorom, ktorý bežne nájdete u telefónov, ktoré stoja minimálne o 120 EUR viac. Tu sa však na výkone nešetrilo. Hardvérová výbava je u PocoPhonu to najdôležitejšie, čo by vás malo zaujímať. Zvládne úplne všetko - od najvýkonnejších hier až po spustenie desiatok aplikácií, medzi ktorými si pohodlne a bez zásekov môžete prepínať. PocoPhone by mal byť pripravený aj na hranie 3D hier vo virtuálnej realite, to sme však nemali možnosť otestovať. Hru PUBG však zvládal bez problémov i na najvyššie detaily.

Ku skvelému výkonu prispieva aj fakt, že telefón je chladený kvapalinou a my sme ani pri najvyššom zaťažení nezaznamenali, že by sa zahrieval. Spoľahlivo by ho ale preverilo až sparné leto. Pre vaše dáta je pripravených 64 alebo 128 GB úložisko, v závislosti od modelu, ktorý si zakúpite. Pamäť môžete samozrejme rozšíriť o microSD kartu, treba však počítať s tým, že v takom prípade už môžete využiť iba jednu nano SIM kartu. V prípade, že vám pamäť bude postačovať aj bez microSD karty, môžete využiť SIMky dve.

Dizajn? Nehľadajte žiadne NAJ

PocoPhone F1 si nekladie za cieľ zapadnúť medzi najuhladenejšie, najelegantnejšie, najfarebnejšie či iná dizajnové naj! Jeho prioritou je výkon, nie vzhľad. Ak si teda zakladáte na originalite, či dizajne vybrúseného do posledného detailu, budete sa musieť poobzerať inde. Hanbu vám PocoPhone F1 neurobí, nikoho však svojím vzhľadom asi ani nenadchne. Zadný kryt je plastový a rámčeky tiež.

Z čelnej strany však vyzerá PocoPhone veľmi elegantne. GorillaGlass displej má veľkosť 6,18" s rozlíšením 2246 x 1080 pixelov (Full HD+), jemnosťou 403 ppi a pomerom strán 18:7,9. Niektorí by mu mohli vytknúť, že zo všetkých strán sú okolo displeja väčšie rámčeky, než je dnes u najnovších (ale tiež podstatne drahších) smartfónov bežné. Dôvod, prečo si tento mobil nekúpiť, to však pre mňa nie je... Kvalita displeja je skvelá - všetko je veľmi dobre čitateľné, a to ako na slnku, tak aj mimo neho, farby sú príjemne sýte, a pritom stále prirodzené. Nechýba ani čítací či nočný režim, ktorý uľaví vašim očiam.

Čo by som telefónu vyčítala, je vyhryznutie na hornej časti displeja. Na tzv. notch sme si u nových smartfónov už zvykli, u PocoPhone F1 je však zbytočne veľké. V praxi to znamená, že ak si budete chcieť skontrolovať najnovšie upozornenia, budete nútení zrolovať notifikačnú lištu, aby ste sa dozvedeli, čo sa deje. Okolo notch-u totiž príliš miesta nezostalo. Ďalšiu výčitku by som mala tiež k notifikačnej dióde. Tá je umiestnená pre mňa nezvyčajne dole pod displejom, bliká iba na bielo a je tak miniatúrna, že môžete ľahko prehliadnuť, že vás vôbec na niečo upozorňuje...

Vzhľadom k veľkosti je nepohodlné ovládať telefón jednou rukou, a to aj vďaka tomu, že váži 189 gramov. V ruke mi prišiel ťažký. Pri hraní hier si ho ale často preklopíte na šírku, kedy sa drží veľmi pohodlne. Na výšku to ale už chce dve ruky. Čo by sme naopak veľmi pochválili je rozdelenie ovládača hlasitosti na dve tlačidlá, ktoré idú relatívne ťažšie stlačiť, než je bežné. Nie je to však na škodu, naopak, vďaka tomu sa hlasitosť veľmi presne ovláda.

Ako fotí PocoPhone F1?

PocoPhone F1 je vybavený duálnym fotoaparátom s rozlíšením 12+5 Mpx so svetelnosťou f/1.9. Chýba mu však optická stabilizácia aj zoom. Počas ideálnych podmienok s týmto Xiaomi vyčarujete veľmi pekné fotografie. Horšie je to vo chvíli, keď prichádza tma - v takýchto podmienkach sa úmernéezhoršujú zachytené fotografie. K dispozícii je umelá inteligencia s rozpoznávaním viac ako 206 rôznych scén v 25 kategóriách i režim HDR. V praxi sme však rozdiel medzi týmito nastaveniami vôbec nepoznali. Posúďte sami:

Vľavo snímka zachytená s umelou inteligenciou, vpravo bez.

Vľavo snímka zachytená v režime HDR, vpravo bez.

Veľmi ľahko sa fotia panoramatické zábery a taktiež rovnako dobre vyzerajú.

So zadnou kamerou môžete natáčať 4K videá pri 30 snímkach za sekundu a ponúka sa tiež možnosť super-spomalených (max. 720p) či zrýchlených videí. Príjemne nás prekvapil predný fotoaparát, ktorý disponuje rozlíšením 20 Mpx a svetelnosťou f/2.0. Selfie z tohto fotoaparátu sú veľmi pekné, detailné a prirodzene zvládajú dnes veľmi populárne rozmazané pozadie. Umelá inteligencia by mala rozpoznať 10 rôznych scén a tým fotografiu prispôsobiť. Vašimi snímkami sa určite radi pochválite, a to nielen na sociálnych sieťach.

Android 8.1 Oreo s nadstavbou MIUI Global 9.6

Nakoľko som sama majiteľkou staršieho Xiaomi, bola som zvedavá, čo sa softwarovo zmenilo. Príjemne ma prekvapilo, že menu v nastaveniach je takmer totožné – systém Android Oreo 8.1 s nadstavbou MIUI Global 9.6 sa mi tak veľmi dobre ovládal, pretože som ho jednoducho poznala. Pokiaľ ho však budete v rukách držať po prvýkrát, možno si budete chvíľku zvykať.

Trocha netradičné je defaultné (pôvodné) nastavenie listovanie aplikáciami, kde najprv posúvate obrazovku doľava, aby ste následne celý zoznam „vytiahli“ smerom hore. Nadstavba MIUI však všeobecne ponúka množstvo nastavení, telefón si môžete prispôsobiť svojim potrebám.

Užívateľské menu je prehľadné, aplikácie si môžete zhlukovať do skupín a vytvoriť si môžete taktiež vlastnú obrazovku (na obrázku vpravo dole). Tá vás bude upozorňovať presne na to, čo si budete priať.

Zabezpečenie: s čítačkou či bez čítačky tváre?

Pokiaľ by ste si Xiaomi PocoPhone F1 kupovali, bez toho, aby ste vopred vedeli, že disponuje čítačkou tváre, možno by ste to ani nikdy nezistili. Pokiaľ si totižto v mobilnom telefóne nenastavíte oblasť Česko, čítačka tváre nie je v menu dostupná. Pokiaľ ju teda chcete využívať, musíte nastaviť v menu inú krajinu – napr. Indiu, Čínu a pod. Až v tej chvíli sa vám nastaví čítačka v menu zobrazení (viď obrázok nižšie).

Čítačka využíva infračervené žiarenie, v praxi to znamená, že tvár je veľmi dobre snímaná aj v šere a tme. A neuspejete u nej so zavretými očami, vďaka čomu je váš telefón chránený i behom vášho spánku. K zabezpečeniu mobilného telefónu môžete využívať i čítačku odtlačkov prstov, ktorá funguje rovnako spoľahlivo a pohodlne ju nahmatáte. Nie však s mokrými alebo vlhkými prstami.

Konektivita: Chýba NFC aj certifikát Widevine L1

Pokiaľ ste zatiaľ neprepadli plateniu telefónom a nie ste ani nadšenec streamovacích služieb, akými sú napríklad HBO GO či Netflix, ani si tento nedostatoknevšimnete. V opačnom prípade sa však musíte zmieriť s tým, že PocoPhone NFC jednoducho nemá a vďaka absencii Widevine L1 si obľúbené seriály z dielne HBO či Netflixu prehráte len v SD rozlíšení, čo pri telefóne s takýmto výkonom trocha zamrzí...

Samozrejmosťou sú Bluetooth verzia 5.0, Wi-Fi, podpora českej frekvencie LTE satelitov, GPS, AGPS, Glonass či Beidou. Nezabudlo sa (našťastie) ani na 3,5 mm jack konektor a najnovší typ USB konektoru typu C. Vďaka tomu je možné PocoPhone nabíjať pomocou rýchlonabíjania (Quick Charge 3.0). Z 0 % na 50 % sa dostanete približne za 30 – 40 minúť, 100 %-tné oživenie batérie je následne len otázka viac než hodiny. Patrí sa ale dodať, že batéria má kapacitu 4000 mAh a drží sa veľmi dobre – i s vyššou záťažou si pohodlne vystačí na 2 dni.

Príjemným prekvapením je i to, že v balení PocoPhone F1 od Xiaomi nájdete, okrem nabíjačky, taktiež aj tmavošedý gumový obal na zadný kryt telefónu. Čo vzhľadom k cene prekvapí menej je absencia odolnosti voči prachu a vode.

Záver:

Mobilný telefón PocoPhone F1 od Xiaomi nás veľmi milo prekvapil. Výrobca sľubuje, že ide o „majstra v rýchlosti“ a my toto tvrdenie môžeme jedine potvrdiť. Ponúka rovnako veľmi solídny fotoaparát, ktorý pri fotení cez deň v dobrých podmienkach zachytí krásne fotografie, kvalita sa však zhoršuje úmerne s pribúdajúcim šerom či tmou.

Pokiaľ mu odpustíte drobné nedostatky, ako sú širšie rámčeky, plastový chrbát, príliš veľký notch, drobnú notifikačnú diódu na spodnej strane displeja či absenciu NFC a odolnosť voči prachu a vode, budete spokojní. Vzhľadom k cene ide totižto o nadštandardne výkonný telefón, u ktorého by ste vzhľadom k hardwarovému vybaveniu očakávali cenu o 80 – 160 EUR vyššiu. Primárne si s ním užijú všetci, ktorí milujú náročné aplikácie a hranie hier.

Prehľad najdôležitejších parametrov

Displej  

6,18" Full HD+ (2246 x 1080)

Procesor

Osemjadrový Qualcomm® Snapdragon™ 845(2,8 GHz)

Operačná pamäť

6 GB RAM

Užívateľská pamäť

64/128 GB (+microSD karta)

Fotoaparát

zadný duálny 12 Mpx, f/1.9 + 5 Mpx f/2.0;

predný 20 Mpx

Batéria

4000 mAh

Technológia

Wi-Fi, 4G/LTE, GPS, DUAL SIM, Bluetooth5.0, USB-C,

3,5 mm Jack, čítačka odtlačkov prstov, odomykanie pomocou tváre

Operačný systém

Google Android 8.1 Oreo + MIUI Global 9.6

Rozmery a hmotnosť     

155,5 × 75,2 × 8,8 mm, 182 g

Ďalšie aktuality od tejto značky

Doporučené produkty