Otestovali sme: Huawei P20 Pro - naozajstný kráľ medzi smartfónmi!

Potom, čo sme pre vás pripravili recenzie smartfónov Huawei P20 Lite a P20, k nám do redakcie doputoval skutočný klenot! Kráľ medzi mobilnými telefónmi - Huawei P20 Pro. Na testovanie tohto mobilu sme sa veľmi tešili, doslova ho totiž predchádzala povesť. Ak ste o tomto najnovšom kúsku značky Huawei doposiaľ nepočuli, mali by ste zbystriť! V našej recenzii vám prezradíme všetko podstatné ...

 

PRO - skvelý prvý dojem!

Jedno je isté! S mobilným telefónom Huawei P20 Pro sa v dave nestratíte! Nech sme sa ním vydali kamkoľvek, vynútil si pozornosť! Jeho originálny a krásne dúhový chrbát, na ktorých fialová ladne prechádza do modrej, zaujala skôr či neskôr každého. Škoda len, že sa odolné sklo, z ktorého sú vyrobené, tak strašne "zaťapkává". Mobil nie je prakticky možné udržať bez odtlačkov prstov všetkých zvedavcov i tých vlastných (kým si nekúpite aspoň gélový obal). Čo je však neduh väčšiny sklenených smartfónov ...

 

PRO - príťažlivý ako magnet!

Čoho sa nedá nevšimnúť sú tri fotoaparáty značky Leica (ku ktorým sa vrátime neskôr), oblé kovové hrany, ktoré sú u varianty Twilight (fialovo-modrá) ľahko sfarbené do fialova a tzv. notch (výrez/vyhryznutie) na hornej časti displeja, ktoré sme vám viac predstavili v recenzii na Huawei P20 Lite tu). Čítačka odtlačkov prstov (podporujúca múdre gestá), ktorá sa rovnako ako u štandardnej verzie P20 nachádza pod displejom, nie je na prvý pohľad príliš zrejmá a zbytočne tak neodvádza pozornosť od toho podstatného - displeja. Funguje však (ako je u výrobkov značky Huawei zvykom) rýchlo a spoľahlivo.

 

PRO - ideálny parťák na sledovanie filmov aj čítanie kníh

Huawei P20 Pro dostal do vienka 6,1" FullViewOLED displej s rozlíšením 2240 x 1080 pixelov a pomerom strán 18,7:9. Veľmi dobre sa prispôsobuje okolitým podmienkam, bez problémov sme ho ovládali aj za ostrého slnka a môžete si byť istí, že je príťažlivý ako magnet. Ak si vedľa neho (OLED) položíte štandardnú P20 (IPS LED) alebo podobný mobil, uvidíte na prvý pohľad rozdiel v detailoch. Písmo je jemnejšie, farby sýtejšie a žiarivejšie. Radi tak na ňom budete sledovať seriály, rovnako ako čítať e-knihy (s režimom komfortné čítanie, ktorý odfiltruje modré svetlo, je to navyše paráda).

Rozhodne sa nenechajte vystrašiť veľkosťou uhlopriečky. Mobil je väčší, áno ... ale prakticky mu zmizli rámčeky – a aj do mojej menšej ruky tak zapadol pohodlne. Vďaka kovovým hranám sa príjemne drží a nešmýka. Pravdou ale zostáva, že pre "krátkoprstých" už to na ovládanie jedným prstom nie je. Osobne som si však rýchlo zvykla na tzv. "ďatlenie" dvoma palcami...

 

PRO – srdce mu bije pre brilantné fotky!

Počas 14 dní, čo som mala Huawei P20 Pro k dispozícii, som urobila zhruba 300 fotiek a videí. Slušná porcia, hovorím si. Nepovažujem sa za selfie, facebookového ani insta maniaka, fotím ale rada. Bežne mi však trvá cirka 3-5 mesiacov, než mobilom zachytím podobné množstvo spomienok. Jednoducho sa dá povedať, že s Huawei P20 Pro sa na svet pozeráte trochu inými očami. Máte chuť zaznamenať každý okamih, pretože to jednoducho bude stáť za to. Poďme sa ale na foťák pozrieť aj z pohľadu parametrov.

 

PRO - denné svetlo? Ani noci sa nebojí!

Huawei P20 Pro je vybavený trojitým fotoaparátom značky Leica - 40 Mpx f/1.8 + 20 Mpx f/1.6 + 8 Mpx f/2.4, ktorý disponuje umelou inteligenciou. Stačí teda foťák namieriť na lúku, aby poznal, že fotíte zeleň, či na západ slnka, aby danú scénu rozpoznal. Celkom spozná 19 scén a automaticky upraví všetko tak, aby fotky vyzerali čo najprirodzenejšie, najdetailnejšie, sýto a pôsobivo. A to vo dne aj v noci. Objektívy majú širokú clonu a zvládajú citlivosť ISO až 102400. K dispozícii je tiež 5x hybridný zoom.

Svojim nočným režimom nás Huawei P20 Pro dostal! Nemohli sme veriť, ako ostré a presvetlené môžu byť fotky, ktoré zachytíte smartfónom v čase, keď už dávno padla tma ... Ak sa ocitnete aspoň z časti mimo diania mesta a jeho svetelný smog, možno sa vám rovnako ako nám podarí zachytiť aj veľký voz na oblohe ... Nočné fotografie zachytáva P20 Pro v niekoľkých krokoch, kedy snímanú scénu postupne zosvetľuje a vďaka veľmi šikovným systémom pre stabilizáciu, sú výsledné snímky ostré aj bez statívu.

 

PRO - selfie ako z ateliéru!

Ak ste selfie maniak a radi sa zvečníte kdekoľvek to len ide, potom budete nadšení aj z 24 MPx predného fotoaparátu, ktorý umožňuje 3D modelovanie tváre - opäť s podporou umelej inteligencie. Huawei P20 Pro sleduje kontúry vašej tváre a vytvorí vám selfie, za ktorú sa nebudete hanbiť! Fotky vyzerajú prirodzene a živo. Sami si navyše môžete upravovať úroveň skrášlenia.

Hlavný fotoaparát disponuje tiež Pro režimom, v ktorom si môžete parametre scény upravovať sami, pričom vám Huawei P20 Pro pomáha tiež s lepším rozložením kompozície. Určite s mobilom nezabudnite zachytiť tiež Super SlowMotionvideo (super-spomalené video), na ktorom môžete extrémne spomaliť čas (až na 960 snímok na sekundu). Videá pritom nestrácajú nič zo svojej kvality a užijete si s nimi veľa zábavy. A tzv. v pohybe sa nemusíte báť ani fotenia, aj počas jazdy autom sa nám podarilo zachytiť ostré fotky.

 

PRO – stvorený pre prvé miesto ...

Počas testovania P20 Pro sme mali k dispozícii aj konkurenčné smartfóny Samsung S9+, Apple iPhone X a Honor View 10. Ako obstáli vo fotení v rôznych podmienkach, vám ale porozprávame zase nabudúce ... O fotoaparáte Huawei P20 Pro by sa dalo napísať ešte mnohé. Nie nadarmo získal v nezávislom teste DxOMark 1. miesto v meraní kvality obrazu a hodnotenie digitálneho fotoaparátu, objektívu a smartfónu. Lepší mobilný foťák na svete nehľadajte - neexistuje!

 

PRO - výkon bez zásekov

Bez zásekov! Musíme uznať, že Huawei P20 Pro je naozaj "nabúchaný" telefón. Osemjadrový procesor Kirin 970 s 6 GB pamäťou RAM, Androidom 8.1 a EMUI 8.1 zaistia, že všetko funguje úplne hladko a s rýchlosťou blesku. S telefónom sme mali problémy iba v jednom dni testovania, a to s fotoaparátom, ktorý mal bohvieprečo problémy s opakovaným fotením.

Keď sme zapli aplikáciu a fotili, bolo všetko v poriadku, keď sme sa ale následne venovali niečomu inému a neskôr sa chceli k foteniu vrátiť, fotoaparát nefungoval. Resp. sa nám zasekla úvodná aplikácia a trvalo niekoľko sekúnd, než sme s ňou znovu mohli pracovať. Všetko však vyriešil reštart, a pretože v nasledujúcom týždni sme žiadne komplikácie nezaznamenali, trúfneme si povedať, že išlo len o ojedinelý prehrešok.

 

PRO - neohrozené bezpečie aj pohodlie

Pre ochranu vašich dát a overenie identity sú k dispozícii klasický PIN, heslo či gesto. Tie však nemá zmysel viac rozoberať. Príjemná je čítačka odtlačkov prstov, na ktorú som síce zvyknutá na chrbte smartfónu, po 14 dňoch používania som si naopak nemohla zvyknúť, že sa čítačka nenachádza pod displejom. Takže ide len o zvyk. Čo som si ale doslova zamilovala je senzor tváre, ktorý fungoval úplne bezchybne.

Ako za ostrého slnka, tak v šere či tme - Huawei P20 Pro stačilo kedykoľvek nakloniť smerom k tvári a v okamihu sa odomkol. V šere či v tme (alebo keď proste potrebuje), si vás umelá inteligencia nasvieti displejom tak, aby mohla prečítať kontúry vašej tváre a odomknúť telefón - všetko sa deje tak rýchlo, že overovací proces ani nezaznamenáte.

 

PRO – maximálna výdrž

K čomu by bol aj ten najnašliapanejší smartfón, ak ho dostatočne nepodporí výkonná batéria? Huawei P20 Prodisponuje batériou s kapacitou 4000 mAh. Nech sme s ním robili čokoľvek - točili, fotili, počúvali hudbu, sledovali seriály, čítali, schádzali sociálne siete, používali navigáciu ... zvyčajne Huawei P20 Pro v pohode vydržal dva dni. Samozrejme sa dá vybiť aj za jediný deň, ale rozhodne s ním nebudete musieť neustále premýšľať nad tým, či ste si pribalili nabíjačku a či vydrží až do rána. Vydrží! A až úroveň nabitia klesne na nulu, postačí vám približne iba hodina na to, aby bol znovu na 100% pripravený .

 

PRO - príjemné počúvanie i zdieľanie

Huawei P20 Pro je vybavený funkciou HuaweiShare 2.0, podporuje rozšírenú realitu a je odolný proti prachu a vode - IP67 (to sme však radšej netestovali). Rozhodne vám ponúkne tiež super počúvanie vašej obľúbenej hudby - disponuje totiž technológiou DolbyAtmos a počúvať môžete aj bezdrôtovo. Ak však nedisponujete bezdrôtovými slúchadlami a máte rovnako ako my svoje obľúbené káblové, získa u vás možno Huawei P20 Pro práve jeden čierny bod.

Bohužiaľ totiž nie je vybavený 3,5 mm Jack konektorom, čo pre nás bolo trochu obťažujúce. Tradičné slúchadlá síce pripojíte, ale musíte pri sebe neustále nosiť redukciu 3,5mm jack -> USB-C. Takže ak ju zabudnete doma (čo sa nám žiaľ stávalo), alebo telefón nabíjate, môžete na počúvanie dočasne zabudnúť.

A ak ste zvyknutí využívať pamäťové karty, vedzte, že Huawei P20 Pro slotom pre pamäťovku nedisponuje. Vložiť do neho môžete iba SIM, zato rovno dve. Ponúkne vám ale veľmi štedrých 128 GB internej pamäte. Iné negatíva sme však na P20 Pro nenašli ...

 

Čo povedať na záver?

PROfík každým kúskom! Huawei P20 Pro je jednoducho tak skvelý, že ho nebudete chcieť pustiť z ruky. Naopak! Budete mať tendenciu zachytiť všetko, čo sa okolo vás mihne, radi sa s ním pochválite svojmu okoliu, ale radi s ním strávite aj chvíle osamote. Jednoducho si predstavte mobil, ktorý je na špičke medzi smartfónmi (čo do výkonu, spoľahlivosti i dizajnu) a pridajte fotoaparát, ktorý bez mihnutia oka strčí do vrecka všetky okoloidúci smartfóny aj väčšinu kompaktov. Pripočítajte si dlhú výdrž batérie a umelú inteligenciu.

Rozdiely oproti štandardnej verzii Huawei P20 hľadajte najmä vo veľkosti displeja (5,8 vs. 6,1"), trojitom foťáku Leica (20 vs. 40 Mpx), RAM pamäte (4 vs. 6 GB), batériu (3400 vs. 4000 mAh) a ľahko aj vo vzhľade a celkovom spracovaní. Recenziu na bračeka Huawei P20 Lite nájdete tu, Huawei P20 potom tu.

My sme sa s ním lúčili ťažko, vy nebudete musieť! Smartfón Huawei P20 Pro kúpite tu.

 

Prehľad najdôležitejších parametrov

Displej  

6,1" OLED Full HD+ (2240 x 1080)

Procesor

Osemjadrový Kirin970 + microcore i7 (4x Cortex A73 2,36 GHz + 4x Cortex A53 1,8 GHz)

Operačná pamäť

6 GB RAM

Užívateľská pamäť

128 GB (nepodporuje pamäťové karty)

Fotoaparát

zadný 40 Mpx RGB f/1.8 + 20 Mpx monochrome f/1.6 + 8 Mpx RGB f/2.4; predný: 24 Mpx f/2.0

Batéria

4000mAh

Technológia

Wi-Fi, 4G/LTE, NFC, GPS, duálny Bluetooth 4.2, USB-C, čítačka odtlačkov prstov, čítačka tváre

Operačný systém

Google Android 8.1 Oreo + EMUI 8.1

Rozmery a hmotnosť     

155 mm x 73,9 mm x 7,8 mm, 180 g

 

Ďalšie aktuality od tejto značky